Platební metody pro zákazníky
Průvodce nejrůznějšími platebními metodami, které můžete zákazníkům nabídnout
příručka
Guide contents
Přehled
Výzva
Uživatelé při nákupu čím dál častěji volí alternativní platební metody, jako jsou online bankovní převody, mobilní peněženky nebo hotovostní platby. V mnoha zemích už tyto metody objemem překonaly platební karty a dále rostou. Pro zákazníky jsou rychlé a bezpečné. Jsou také atraktivní pro spotřebitele, kteří nemají bankovní účet.
Cíl
Nabídnout uživatelům jejich oblíbené metody, ať už tradiční, nebo nové, alternativní varianty.
Způsob, jakým spotřebitelé platí, se změnil
Zákazníci mají k dispozici nejvíce možností v historii. Miliony lidí preferují online platby, protože je mohou provádět i na mobilech. Díky technologickému pokroku si zákazníci zvykli na inovace a ruku v ruce s tím kladou na obchodníky vyšší nároky.
Ať už máte klienty kdekoli na světě, vyjděte jim vstříc a nabídněte jim platební metody, které mají nejradši.
Revoluce v platebních možnostech
Platební preference zákazníků na celém světě ovlivňují tři hlavní trendy:
Chytré telefony a internet na mobilních zařízeních
Tyto dvě vymoženosti moderní doby způsobily revoluci v digitálních platbách. Očekává se, že do roku 2020 budou internet na mobilních zařízeních využívat 3 miliardy lidí.1 To je 65 % dospělé světové populace.
Dále se předpokládá, že do roku 2020 bude 80 % všech uživatelů na internet přistupovat z mobilů2 a 58 % z nich budou chytré telefony.3 Tato zařízení jsou vybavena pokročilými funkcemi, které umožnily nové platební metody a pomohly k převratnému vývoji digitálních plateb.
Ke změnám vedly tyto prvky výbavy chytrých telefonů:
- Výkonné procesory
- Velká paměť
- Fotoaparáty
- Snímače čárových kódů
- Geokódování (GPS)
- Bezdrátové technologie
- Sociální sítě
- Platformy pro slevy a promoakce
Dále existuje řada inovací v oblasti přístupu k platebním metodám a bezpečnostních technologií, sloužících například k prevenci podvodů a biometrickému ověřování.
Vznik nebankovních institucí pro platební služby a řešení
Počet startupů v oblasti finančních technologií rychle a neustále roste. Tyto netradiční organizace nabízejí spotřebitelům širokou škálu elektronických plateb. Patří sem například elektronické peněženky, integrované systémy pokladních míst a platby v aplikacích.
Zákazníci očekávají okamžitou platbu na jedno klepnutí
Potřeby zákazníků se rychle vyvíjejí. Chtějí tu nejlepší možnost platby, jakou jim můžete nabídnout. Díky technologiím integrovaným v chytrých telefonech a tabletech očekávají bezchybné uživatelské rozhraní, kde platba proběhne hladce a rychle.
Nejvyužívanější alternativní metody plateb
Bankovní převod
Při bankovním převodu zákazníci dokončí nákup odesláním peněz na bankovní účet obchodníka. Dříve se převod prováděl na pobočce banky, a aby platba proběhla a realizovala se dodávka, musel ji obchodník přiřadit k zákazníkovu nákupu.
S narůstající popularitou online bankovnictví je nyní k dispozici několik možností online převodů. Klient tak může prostředky odeslat přímo v e-shopu a obchodníci už mají přiřazování plateb automatizováno. Objednávka tak proběhne mnohem rychleji.
Například systém iDeal vytvořila skupina nizozemských bank s cílem umožnit platby na bankovní účty při nákupech v e-shopech a prostřednictvím mobilní komerce (neboli m-komerce). Tento způsob plateb představuje většinu online plateb v Nizozemsku.
Dalším příkladem je platforma SoFort. Slouží k rychlým, přímým převodům mezi bankami v mnoha evropských zemích. Zákazníci e-shopů tak mohou mnohem rychleji provádět mezinárodní platby. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších typů převodů v Německu.
Inkaso
Při inkasu obchodník strhne částku přímo z bankovního účtu klienta. Do těchto plateb nejsou nijak zapojeny platební karty a veškerá komunikace probíhá mezi bankami.
Pěkným příkladem je inkaso SEPA. Jedná se o celoevropský inkasní systém, v rámci kterého mohou obchodníci odečítat platby v eurech z účtů ve 34 účastnických zemích SEPA a partnerských oblastech včetně Spojeného království.
Dále může inkaso probíhat metodou ACH (automated clearing house). Jedná se o elektronickou síť pro finanční transakce v USA. Metoda ACH zpracovává velké objemy kreditních a debetních transakcí v dávkách.
Místní systémy platebních karet
Mnoho zemí má vlastní sítě platebních karet, které jsou často alternativou k největším vydavatelům karet.
V roce 2015 se stala největším vydavatelem platebních karet na světě společnost UnionPay, která už má v oběhu více než 5 miliard karet se svým logem.4
Karty od UnionPay je možné používat ve 141 zemích a regionech na celém světě. Jedná se o třetí největší platební síť podle hodnoty zpracovaných transakcí, ihned za společnostmi Visa a MasterCard. Některé karty UnionPay jsou také provázány s kartami American Express, MasterCard nebo Visa a v zahraničí lze je použít stejně jako tyto tři značky.
V Brazílii je domácím vydavatelem karet společnost Elo. Ta podporuje transakce kreditními, debetními a předplacenými kartami. V současnosti už bylo vydáno více než 80 milionů karet Elo. Kreditní karta Elo podporuje i splátkový kalendář, který zákazníkům umožňuje rozložit platby za online nákup do určitého období.
Elektronické peněženky
V elektronické peněžence si mohou lidé v bezpečném prostředí uložit více čísel kreditních karet a bankovních účtů.5 Některé digitální peněženky fungují prostřednictvím aplikací v chytrých telefonech. Peněženku lze využít při nákupu v kamenném obchodě – stačí na telefonu potvrdit platbu v propojené databázi. Přes peněženku také zaplatíte za online nákup. Všechna data jsou šifrována, takže peníze jsou zde ve větším bezpečí než v tradiční peněžence. Obchodníci mohou přes peněženku posílat uživatelům informace o promoakcích, vouchery i novinky.
Jednou z největších internetových platebních služeb na světě je PayPal. V současné době působí na 202 trzích s téměř 200 miliony aktivních účtů Od července 2017 umožňuje zákazníkům odesílat, přijímat a držet prostředky v 25 měnách.
Platby přes PayPal jsou rychlejší, protože není nutné při každém nákupu zadávat údaje.
Služba Google Pay umožňuje platit z mobilního telefonu a spolupracuje se statisíci bezkontaktních platebních terminálů na celém světě. Lze ji velmi snadno nastavit a podporuje i funkci plateb v aplikacích. Zákazníci tedy nemusí údaje zadávat při každém jednotlivém placení v aplikaci.
Postpay
S metodou Postpay lze za výrobek nebo službu koupené na internetu zaplatit později v partnerském kamenném obchodě. Kvůli prodlevě mezi počáteční transakcí a samotnou platbou není tato metoda vhodná pro všechny online nákupy. Výhodou však je, že online zákazníkům nabídnete hotovostní platbu.
Konbini (japonsky „obchod“) umožňuje nakupujícím objednávat zboží a služby online a platit za ně v kamenných obchodech. K identifikaci transakce používá služba jedinečný identifikátor. Na jeho základě si zákazník vytiske poukaz, který pak v obchodě uhradí.
Boleto Bancário je jedna z nejrozšířenějších platebních metod v Brazílii. Slovo „boleto“ znamená „lístek“. Zákazník si může vytisknout platební doklad a částku uhradit v bankomatech, na pobočkách jakékoli banky, pošty, sázkové kanceláře i v některých supermarketech. Zároveň je možné použít bankovní převod přes online bankovnictví.
-
BCG & Google, Digital Payments 2020: The Making of a $500 billion ecosystem in India (Digitální platby 2020: Vytvoření indického ekosystému o objemu 500 miliard $ ↩
-
eCommerce Payment Monitor 1st half 2015 (Monitor plateb v elektronickém obchodě, 1. pololetí 2015) ↩
-
Ingenico Payment Services 2014 report (Zpráva společnosti Ingenico Payment Services, 2014) ↩
-
HowStuffWorks, How Digital Wallets Work (Jak věci fungují, Jak fungují elektronické peněženky) ↩