Plánování logistiky pro Německo

Tyto rady vám přináší společnost Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services

1 Přehled

Situace

Německo je druhou nejlidnatější zemí v Evropě a druhým největším trhem v oblasti elektronického obchodu. Sousedí s devíti zeměmi, takže poskytuje skvělou příležitost k růstu v rámci kontinentu. I když Německo přímo nezvažujete jako svůj příští trh, je klíčovou evropskou ekonomikou a vývozcem.

Cíl

Po přečtení tohoto průvodce budete vědět, jaké příležitosti vám Německo nabízí a jak je maximálně využít. Také si uděláte obecnou představu, jakou má pozici v globálních vztazích a jak to ovlivňuje podnikání.

2 Rozšíření podnikání do Německa

Německo je díky své poloze ve středu EU ideální lokalitou pro logistická a distribuční centra pro Evropu. Německo obsluhuje přes 82 milionů německých občanů, 150 milionů spotřebitelů v devíti sousedních zemích a skoro 500 milionů obyvatel EU a umožňuje přímé spojení s trhy západní a východní Evropy.1

Má vysoce vyvinutou infrastrukturu, hustota jeho dálniční sítě je oproti průměru EU dvojnásobná a díky významným investicím v této oblasti se podmínky stále zlepšují. Německo plánuje do roku 2030 za silnice, mosty, železnice a vodní cesty utratit 264 miliard eur. Z toho důvodu je jeho využití jako evropského centra dobrou investicí a příležitostí ke vstupu na místní trh. 2

Odvětví elektronického obchodu v Německu neustále roste a jeho hodnota v roce 2018 se odhaduje na 99,33 miliardy USD, což znamená pro online prodej velkou příležitost.3 Jako druhá nejlidnatější země na kontinentu a druhý největší evropský trh v oblasti elektronického obchodu nabízí Německo výhodný poměr nakupujících vůči prodávajícím a také má kvalitní distribuční centra, která vám umožní dostat produkty snadno a rychle k zákazníkům.

alt text


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Reuters 

 3. eMarketer 

3 Stručná fakta a výhody podnikání v Německu

* Německo se v roce 2016 umístilo na první příčce indexu logistické výkonnosti Světové banky, který hodnotí 160 zemí na základě jejich logistické efektivity.

* Německo je logistickou velmocí Evropy, jejíž roční tržby z logistiky překračují 235 miliard EUR (víc než Francie a Velká Británie dohromady, jejichž tržby z logistiky jsou druhé a třetí největší).

* Německo je domovem několika globálních lídrů v oblasti logistiky, např. Deutsche Post World Net, DHL, DB Schenker a Dachser.1

* Německo je globálním lídrem v logistických inovacích, technologiích a službách. Má v tomto oboru skoro tři miliony zaměstnanců v 60 000 firmách.2

* Němečtí nakupující používají platby prostřednictvím přiložené faktury a inkasa, což je unikum charakteristické pro tuto zemi.3

* Do roku 2050 budou lidé nad 60 let tvořit skoro 40 % německé populace, což by mohlo vytvořit jedinečné ekonomické prostředí.4


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Germany Trade & Invest 

 3. Paypers 

 4. UPS 

4 Zákaznické trendy

Při expanzi na nové trhy je důležité přemýšlet o chování zákazníků. Jak váš cílový zákazník obvykle nakupuje výrobky? Jakému způsobu doručení dává přednost? Následující faktory vám pomohou zvážit, jak zákaznické trendy ovlivní způsob vašeho podnikání v Německu.

* Nákupy z mobilních zařízení tvoří v Německu pouze 15 % elektronických prodejů.1

* 1 ze 4 německých nakupujících si cení možností rychlého doručení nebo osobního odběru. Doručení ve stejný den není zásadní, ale přes 50 % německých nakupujících si myslí, že standardní doručení (3–5 dní) by mělo být zdarma.2

* Při nakupování zboží ze zahraničí se Němci zpravidla obracejí do Velké Británie, USA a Francie. Pravděpodobnost, že němečtí spotřebitelé nakoupí ze zahraničí, se zvyšuje, když jsou mezinárodní zásady vracení zboží stejné jako jejich vlastní.3

* Německo má nejvyšší míru vracení zboží v Evropě. Proběhne zde skoro polovina všech vrácení v Evropě.4


 1. eCommerce Worldwide 

 2. eCommerce Worldwide 

 3. PayPal 

 4. PayPal 

5 Distribuční modely

Přes hranice do Německa

Použití distribučního centra v severním Německu poskytuje výhody, jako je přístup k námořnímu přístavu (Hamburk) a letištím, což snižuje celkové náklady na dovoz vašich produktů do země. Při distribuci velkých počtů objednávek jsou atraktivním řešením také sousedící nízkonákladové země, jako je Polsko.

Distribuce v EU

Díky hranicím s devíti zeměmi je Německo skvělou centrální lokalitou pro distribuci po Evropě. Vzhledem k jeho centrálnímu umístění přes něj prochází více zboží než přes jakoukoli jinou evropskou zemi. Tomu napomáhá hustota jeho silniční a železniční sítě, která dosahuje téměř dvojnásobku evropského průměru.

Distribuce po Německu

V Německu má ústředí řada velkých logistických firem. Mnoho německých elektronických obchodů si zařizuje distribuční centra blízko centrál těchto firem. Dobrou volbou je také střední Německo, odkud jsou dobré dojezdové časy.

Pokud potřebujete z Německa obsluhovat region DACH (D = Německo, A = Rakousko a CH = Švýcarsko), je vhodnou základnou jih Německa.

6 Doprava

Balíkové přepravní služby

Největší balíkové přepravní služby a jejich tržní podíly:1

 DHL 49 %  DPD 16 %  Hermes 14 %  UPS 13 % * GLS 8 %

Celovozová přeprava a dokládka

Nejsilnější pozici v celovozové přepravě a dokládce mají tito přepravci:

 DB Schenker  DHL Freight  Kuehne + Nagel  LKW Walter  Dachser  Emmons


 1. schuhkurier 

7 Jak začít podnikat v Německu

Zvažujete-li vstup na německý trh, zamyslete se nad výhodami a nevýhodami založení nové společnosti a vyberte si formu podnikání, která vám bude vyhovovat. Také zjistěte, pod který daňový úřad patříte, jak se dá registrovat u daňové a celní správy a zda musíte v Německu platit DPH. Podle země původu zjistěte, jestli smíte zboží do Německa dovážet, a najděte distribuční centrum a přepravce, kteří mají v Německu pokrytí.

Market Finder obsahuje rozbor indexu snadnosti podnikání Světové banky, kde můžete předem zjistit, jak je snadné v Německu podnikat. Tento index na škále 1–190 udává, jak obtížné je v každé z uvedených světových ekonomik založit a provozovat místní firmu. Skóre je určeno vyhodnocením deseti oblastí. Jedná se například o možnost připojení k elektrické síti, získání úvěru a příležitosti přeshraničního obchodu.

Při obchodování na novém trhu je dobré vědět o administrativních, právních a logistických obtížích, které mohou nastat. Market Finder výrazně usnadňuje orientaci v právních požadavcích a řešení logistiky – najdete zde další možnosti podpory a nástroje včetně podrobných průvodců a informací.

alt text

 Společnost Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services poskytuje logistická řešení a pomáhá firmám propojit nabídku a poptávku.

Poznámka

Materiály uvedené na webu slouží pouze k informativním účelům. Pokud potřebujete finanční, daňové nebo právní poradenství, obraťte se na specialistu.