Strategie pro globální expanzi firmy

Globální expanze firmy – přehled

Výzva

Vytvořit web vhodný pro všechny návštěvníky. Ať už jsou vaši zákazníci kdekoli, připravte jim webové stránky, kde najdou správné platební údaje, hledané výrazy, jazyk i právní informace. Spolehlivý web pomáhá budovat loajalitu.

Váš cíl

Přemýšlet o firmě jako o mezinárodní společnosti s lokálními zákazníky, ne jako o lokální společnosti s mezinárodními zákazníky.

Jak na to

1 Zvyšte si vyhledatelnost

Lokalizace SEO strategie pro zahraniční trhy není jen o překladech. Doporučená klíčová slova, která na jednotlivých trzích dobře fungují, nebudou stačit. Potřebujete také zjistit, jaké vaši noví uživatelé provádějí při nákupech akce a jak nejlépe zařídit, aby vás našli.

2 Promyslete si měnu a platby

Naprosto klíčové je převést ceny do místní měny. Přepočítávání by totiž některé zákazníky odradilo.

V různých zemích dávají lidé přednost různým platebním metodám. 30 % zákazníků z celého světa uvádí, že pokud web nenabízí jejich oblíbený způsob platby, od nákupu zřejmě upustí.1

V mnoha evropských zemích jsou nejoblíbenější kreditní a debetní karty, ale například v Německu platbu kartou preferuje pouze 25 % obyvatel. 38 % německých spotřebitelů dává přednost inkasu. 35 % zákazníků ve Švédsku a Polsku nejraději používá při nákupech v e-shopu online bankovnictví. Dalších 20 % Švédů rádo platí přes faktury. V Polsku preferuje při online nákupech 15 % zákazníků hotovostní platby. V Nizozemsku provádí 55 % zákazníků online platby metodou iDeal, což je podobná metoda jako německé inkaso. Zákazníci v Číně pak dávají přednost metodám Alipay nebo Tenpay a také dobírce.

Preferované platební metody na nových exportních trzích se tedy vyplatí znát. A je také důležité pravidelně přepočítávat ceny, aby odpovídaly směnným kurzům.

Při rozšiřování výrobků nebo služeb na nové trhy si ale nemusíte hrát na chameleona – není třeba transformovat značku ani zcela měnit výrobky. S Market Finderem máte všechna potřebná data a statistiky jako na zlatém podnose. Zkoumání trhů je tak jednoduché a praktické a zákazníci budou mít pocit, jako byste byli místní.

3 Jak mít spokojené zákazníky

Důležitým faktorem růstu firmy jsou služby zákazníkům. Dobrá péče o stávající zákazníky vede k vyššímu odbytu a generuje další zájemce o vaši nabídku. Při expanzi je to tedy velmi důležitý aspekt.

Novým zákazníkům musíte přinejmenším nabídnout možnost zeptat se v místním jazyce na výrobky a služby, popř. vrátit zboží. Pokud chcete mít na novém trhu výraznou pozici, budete potřebovat pracovníky podpory z dané země. Jestli ale začínáte v malém měřítku, můžete zvolit méně riskantní, nízkonákladové možnosti – vícejazyčný helpdesk, překlad chatu v reálném čase nebo vícejazyčná fóra a komunity.

4 Podnikejte podle práva

Vyhledejte a prostudujte si všechny právní předpisy, na které narazíte. Jedná se o složité věci, a proto je nejlepší poradit se se zkušeným místním odborníkem. Zřejmě budete muset prověřit:

 • Licence a povolení — potřebujete na prodej svých výrobků zvláštní povolení?

 • Daně — máte uvést ceny s daní nebo bez daně? Jaké daně musíte platit a jaké se na vás vztahují daňové výjimky?

 • Ochranné známky, patenty, autorská práva — je nutné něco zaregistrovat nebo zkontrolovat, jestli nějaká práva neporušujete?

 • Ochrana osobních údajů — umožňují vám místní zákony na ochranu osobních údajů shromažďovat data uživatelů?

 • Věková omezení — pokud prodáváte zboží podléhající věkovému omezení, jaké jsou požadavky na ověření věku u e-shopů?

 • Pojištění pro podnikatele a firmy — zvažte, jakou máte odpovědnost obecně nebo ve vztahu k výrobkům, obchodní činnosti a také odpovědnost profesní. Jaké pojištění je povinné nebo jej potřebujete?

 • Balení a štítky — jaká jsou omezení nebo požadavky?

 • Inzerce — co je a není povoleno?

Díky žebříčku kvality podmínek k podnikání (Ease of Doing Business), který sestavuje Světová banka, zjistíte základní informace o tom, jak snadno či obtížně se v dané zemi podniká. Na stupnici 1–190 hodnotí, jak náročné je pro firmu v různých ekonomikách světa založit a provozovat další, místní firmu. Skóre se určuje podle deseti oblastí. Patří mezi ně například obtížnost přístupu k dodávkám elektřiny nebo k úvěrům a potenciál pro přeshraniční obchodování.

Podívejte se sami zde.

5 Konzistentní branding

Globální značky komunikují konzistentně – mají jedno logo, jednu vizi a jednotné hodnoty. Díky tomu je lidé snadno poznají kdekoli na světě. Přemýšlejte o firmě jako o člověku a o značce jako o jeho charakteru. Lidé, kteří vás mají rádi, by si změnu značky nepřáli, protože tu současnou znají a je pro ně důležitá. Vaším cílem tedy je, aby značka vypadala i působila všude na světě stejně. Zároveň je ale nutné ji lokalizovat, protože na nových trzích ji musí zákazníci najít. Je to otázka rovnováhy.

6 Mluvte jazykem zákazníků

Přibližně 75 % spotřebitelů spíše nakoupí na webu psaném jejich jazykem.1 Komunikovat v jazyce cílového trhu je tedy pro globální úspěch zásadní. Zvažte všechny důležité faktory. Například Švýcarsko, Kanada, Jižní Afrika a další země jsou vícejazyčné. A v některých jazycích, například čínštině, arabštině a španělštině, existuje několik dialektů.

Tip

Pokud máte aplikaci, vyplatí se také podívat se na:

 • instalace aplikace, zpětnou vazbu uživatelů a na sociální sítě, kde můžete najít potenciálně zajímavé trhy,
 • tipy na optimalizaci v Google Play Console, kde zjistíte, jestli už v některých zemích aplikace získává fanoušky,
 • stránku pro výběr jazyka v Google Play Console, kde zjistíte:
  • země a jazyky, ve kterých se aplikace jako ta vaše instalují,
  • procento instalací provedených uživateli těchto jazyků,
  • další informace, které by se vám mohly při plánování expanze na konkrétní trhy hodit.

Zjistěte si, jaký jazyk zákazníci v dané zemi používají, ale web lokalizujte, pouze pokud je to nezbytné. 87 % Holanďanů například mluví anglicky, takže jim web nutně překládat nemusíte. V Polsku však 95 % lidí preferuje weby v polštině.2 Market Finder vám hledání místních zvyklostí a správu webů pro více zemí a jazyků podstatně usnadní. Nabízí veškerou podporu a nástroje včetně podrobných průvodců a statistik k lokalizaci pro nový trh.

Najděte si nejlepší trhy k expanzi pomocí Market Finderu!