Planowanie usług logistycznych pod kątem Hiszpanii

Materiał przygotowany przez Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 W skrócie

Wyzwanie

Hiszpania to piąta co do wielkości gospodarka Europy. Można tutaj wygodnie prowadzić firmę, a większość populacji mieszka w miastach – to świetne miejsce, by rozwinąć swoją działalność. Pomyśl o Hiszpanii, jeśli chcesz wkroczyć na środziemnomorskie rynki i wykorzystać potencjał dobrze rozwiniętego i powszechnie stosowanego handlu elektronicznego.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości daje Hiszpania i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji tego kraju w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, jak wpływa ona na działalność firm.

2 Rozwijanie firmy w Hiszpanii

Jeśli myślisz o rozwoju firmy za granicą, warto poznać bieżące uwarunkowania rynku, na który chcesz wejść.

Hiszpania to piąta co do wielkości gospodarka Europy i jedna z największych na świecie pod względem parytetu siły nabywczej (koszt towarów i usług przy założeniu, że wszystkie waluty mają tę samą wartość). Magazyn Forbes umieścił Hiszpanię na 29. miejscu listy najlepszych krajów do prowadzenia biznesu. Kraj ma populację 46,4 miliona osób, roczny wzrost PKB na poziomie 3,2% i PKB na osobę w wysokości 26 643 USD.

Najważniejsze sektory hiszpańskiej gospodarki to handel detaliczny i hurtowy, transport oraz usługi hotelarskie i gastronomiczne. Główni partnerzy eksportowi to Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Import odbywa się głównie z Niemiec, Francji i Chin.

Mapa Hiszpanii

3 Fakty w skrócie

 • Tylko 4,8% ogólnej sprzedaży detalicznej odbywa się w internecie, co oznacza, że Hiszpanie preferują tradycyjne sklepy.

 • Liderzy branży e-commerce w Hiszpanii to m.in. Amazon.es (871 milionów euro), Elcorteingles.es (651 milionów euro), Zara.com (371 milionów euro), PC Componentes (271 milionów euro) i Vente-privee.com (176 milionów euro).

 • Z internetu korzysta około 65,5% populacji kraju.

 • Zakupy w internecie robi około 50,6% populacji kraju. Szacuje się, że w roku 2027 będzie to już 65,9%.

4 Trendy klienckie

Rozważając wejście na nowe rynki, trzeba wziąć pod uwagę zachowania klientów. Jak klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki sposób dostawy preferuje? Te czynniki pomogą Ci się zorientować, jak trendy klienckie wpłyną na działalność Twojej firmy w Hiszpanii.

 • Typowy hiszpański kupujący ma od 25 do 54 lat. Zakupy online są najbardziej popularne wśród osób w wieku od 35 do 44 lat.

 • 80% ludności Hiszpanii zamieszkuje obszary miejskie, co ułatwia dostawy.

 • Popularne kategorie zakupów online to m.in. ubrania, zabawki, hobby, majsterkowanie, elektronika i multimedia.

 • Hiszpańscy konsumenci kupują chętniej, gdy wysyłka jest darmowa, cena produktu online jest niższa niż w tradycyjnym sklepie, nie ma problemów ze zwrotem towaru i można używać bezpiecznych opcji płatności.

 • Hiszpańscy konsumenci chętniej kupują produkty danej marki, jeśli ma ona silną pozycję w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram), w internecie można znaleźć dużo opinii na temat jej produktów i jest popularna.

 • Preferowane są bezpieczne płatności i karty kredytowe, a w dalszej kolejności PayPal i płatność przy odbiorze.

 • 90,7% hiszpańskich kupujących korzysta z usług e-commerce, dlatego są one skuteczne i dobrze rozwinięte.

5 Modele realizacji zamówień

Zamówienie zagraniczne

W Hiszpanii większość internetowych zamówień zagranicznych pochodzi z Włoch i innych krajów UE (co stanowi ponad 92% wszystkich transakcji zagranicznych). 56,5% transakcji e-commerce w Hiszpanii jest przeprowadzanych na zagranicznych stronach. W przypadku zamówień zagranicznych hiszpańscy konsumenci wolą kupować z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii niż z innych krajów UE. Jeśli chodzi o zamówienia spoza UE, Hiszpanie preferują USA i Kanadę. Hiszpania zajmuje obecnie 23. miejsce w rankingu wydajności logistycznej Banku Światowego.

Dostawy wewnątrz Unii Europejskiej

Z Hiszpanii można realizować zamówienia do innych europejskich krajów. Warto jednak zadbać o lokalizację, ponieważ wielu klientów z krajów UE chce robić zakupy w swoim języku. Jako podmiot działający na terenie UE możesz skorzystać z zasad rozliczania podatku VAT w sprzedaży międzynarodowej, które pozwalają testować różne rynki bez ponoszenia kosztów zgodności z przepisami dotyczącymi podatku VAT.

Dostawy wewnątrz Hiszpanii

Miasta, z których warto realizować dostawy na terenie Hiszpanii, to np. Barcelona, Madryt czy Walencja. Wszystkie te lokalizacje znajdują się w pobliżu gęsto zaludnionych obszarów i są atrakcyjne pod względem logistycznym.

6 Transport

Przewoźnicy małych przesyłek

W Hiszpanii większość poczty dociera do adresata w ciągu około trzech dni. Hiszpańska poczta (Correos) korzysta z różnych metod dostawy w zależności od czasu realizacji i lokalizacji docelowej. Popularni przewoźnicy małych przesyłek

 • Correos
 • DHL
 • Zeleris
 • Aramex
 • UPS
 • FedEx

Przewoźnicy świadczący usługi transportu częściowego (LTL) i całopojazdowego (TL)

 • K&N
 • XPO
 • DHL
 • DB Schenker
 • Timex

7 Jak zacząć

Rozważając wejście na rynek hiszpański, pomyśl o zaletach i wadach rozpoczęcia nowej działalności oraz o tym, jaka struktura firmy może Ci odpowiadać. Zapoznaj się też z wymaganiami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego w Hiszpanii i ustal, czy musisz zarejestrować jakieś znaki towarowe swoich produktów. W zależności od tego, skąd pochodzą Twoje towary, sprawdź, czy można je importować, oraz znajdź centrum realizacji zamówień i przewoźników, którzy dostarczają towary na terenach, na których chcesz prowadzić sprzedaż.

W usłudze Market Finder znajdziesz wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Banku Światowego z podziałem na kategorie, który pomoże Ci się zorientować, na ile łatwo prowadzi się firmę w Hiszpanii. Wskaźnik ten korzysta z wartości od 1 do 190, by pokazać, ile wysiłku wymaga uruchomienie i prowadzenie lokalnej firmy w każdym kraju świata. Składa się na niego ocena dziesięciu aspektów, w tym łatwości podłączenia do sieci elektrycznej czy uzyskania kredytu oraz możliwości prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest poznać kwestie związane z administracją, przepisami i logistyką, z jakimi możesz się zetknąć w danym miejscu. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder (możesz w niej znaleźć wiele narzędzi pomocy, takich jak szczegółowe poradniki i statystyki).

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services zapewnia rozwiązania logistyczne, które pomagają firmom w łączeniu podaży i popytu.

Uwaga

Materiały udostępnione w tej witrynie mają wyłącznie charakter informacyjny. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.