Planowanie usług logistycznych pod kątem Japonii

Udostępnione przez Ingram Micro Commerical and Lifecycle Services

1 W skrócie

Wyzwanie

W Japonii mieszka 127 milionów ludzi i jest ona trzecią co do wielkości gospodarką na świecie po USA i Chinach oraz czwartym z największych rynków e-commerce, przez co oferuje ogromne możliwości dla firm. Nawet jeśli nie znajduje się na Twojej bezpośredniej ścieżce rozwoju, warto mieć ją na uwadze w ramach szerszej perspektywy ekonomicznej.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości daje Japonia i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji tego kraju w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, jak wpływa ona na działalność firm.

2 Rozwijanie firmy w Japonii

Jeśli myślisz o rozwoju firmy za granicą, warto poznać bieżące uwarunkowania rynku, na który chcesz wejść.

Japonia ma populację 127 milionów ludzi i jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie (po USA i Chinach). Jej łączny PKB wycenia się na 4,94 biliona USD, a PKB na jednego mieszkańca wynosi niemal 40 000 USD1.

Zdrowa gospodarka miejska w Japonii pozwala jej utrzymać czwartą na świecie pozycję pod względem wielkości rynku e-commerce. Wysokość sprzedaży jest szacowana na ponad 111 miliardów USD i do 2019 roku ma wynieść 134 miliardy USD2. Ponad 8% wszystkich transakcji detalicznych odbywa się online, a rynek internetowy wciąż rośnie3.

Japonia jest od dawna liderem i motorem napędowym branży łańcucha dostaw, a Bank Światowy daje jej 12 pozycję na świecie pod względem logistyki. Ze względu na rozmiar kraju, gęstość zaludnienia i efektywność koszty dystrybucji są bardzo niskie w świetle standardów międzynarodowych – według danych Japońskiego Instytutu Systemów Logistycznych stanowią one zaledwie 5% całkowitej sprzedaży w przemyśle wytwórczym, hurtowym i detalicznym w Japonii (dla porównania – w Stanach Zjednoczonych jest to 9%).

Mapa Japonii


 1. Bank Światowy 

 2. Światowe Forum Ekonomiczne, eMarketer 

 3. eMarketer 

3 Fakty w skrócie

 • Około 92% Japończyków korzysta z internetu, ale zakupy w sklepach stacjonarnych wciąż są preferowane1.

 • Przewiduje się, że do 2020 roku handel mobilny osiągnie wartość 60 miliardów USD2.

 • Główne kategorie e-commerce obejmują produkty medialne, odzież i obuwie, żywność i napoje, elektronikę użytkową oraz kosmetykę i higienę osobistą3.

 • Rakuten i Amazon to największe w Japonii witryny e-commerce pod względem udziału w rynku. Rakuten jest dominującym graczem, a Amazon ma problemy ze skalowaniem w Japonii, ponieważ jest firmą zagraniczną4.

 • Japońskie standardy pakowania są imponujące, a liczba uszkodzonych przesyłek jest najniższa na świecie.


 1. ITU 

 2. Euromonitor 

 3. Euromonitor 

 4. PwC 

4 Trendy konsumenckie

Podczas rozważania wejścia na nowe rynki trzeba wziąć pod uwagę zachowania klientów. Jak klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki sposób dostawy preferuje? Te czynniki pomogą Ci zorientować się, jak trendy klienckie wpłyną na działalność Twojej firmy w Japonii.

 • Japończycy opłacają 71% zakupów e-commerce kartą kredytową lub przelewem bankowym, ale zazwyczaj preferowaną formą płatności jest gotówka. Zalecane jest zapewnienie alternatywnych form płatności, takich jak PayPal, Mobile Suica, Pay-easy i płatności w sklepach. Zapłata gotówką przy odbiorze jest również popularna i jest stosowana w przypadku 18% płatności e-commerce1.

 • Konsumenci japońscy zwracają uwagę na ceny, ale najnowsze badania wskazują, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie najbardziej liczą się dla nich marka i jakość.

 • Szybkość dostawy jest brana pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowych, a dostawa jednodniowa stanowi przeważnie standard. Efektywność japońskiego przemysłu logistycznego oraz niewielki rozmiar kraju umożliwiają szybką dostawę.

 • Japońscy klienci wolą odbierać paczki bezpośrednio od kuriera (rzadko zostawia się je pod drzwiami).

 • Badania wykazują, że Japończycy robią zakupy na rynkach zagranicznych mniej chętnie niż kupujący innych narodowości2.

 • Klienci wyraźnie preferują lokalnych przewoźników, a w przypadku braku firmy japońskiej kolejną opcję stanowi znana globalna marka. Kupujący zwracają większą uwagę na jakość niż na koszty.

 • W Japonii odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników zwrotów na świecie (standardowe zasady nie dopuszczają zwrotów)3.

 • 99% populacji mówi w języku japońskim, dlatego witryna firmy i informacje o produktach powinny być dostępne w tym języku4.

 • Kupujący w Japonii wolą wyświetlać szeroki asortyment produktów jednocześnie, dlatego warto rozważyć użycie platform handlowych jako metody dotarcia do większej liczby odbiorców.

 • Zalecane jest stosowanie lokalnych form płatności – warto rozważyć JCB/Amex.

 • Można uznać, że w tym regionie świadomość kulturowa jest najważniejszym czynnikiem umożliwiającym sukces marki.


 1. PayPers, CyberSource 

 2. PayPers, CyberSource 

 3. Ecommerce Foundation 

 4. PayPers 

5 Modele realizacji zamówień

Dostawy transgraniczne do Japonii

Ponad 10% kupujących online w Japonii robi zakupy na zagranicznych stronach internetowych. Stany Zjednoczone i Chiny są głównymi partnerami eksportowymi i importowymi Japonii1.

Wiele firm, które chcą realizować zamówienia na japońskim rynku, rozważa korzystanie z obszaru składowania (zabezpieczonego miejsca, w którym towary mogą być produkowane lub przechowywane bez płacenia ceł) w Chinach lub wysyła towar z Hongkongu. Produkty są często wytwarzane w Chinach, więc przechowywanie ich tam może być opłacalne, a także mieć znaczenie strategiczne jako jeden magazyn, z którego można obsługiwać region Azji i Pacyfiku.

Wiele firm z branży e-commerce korzysta z firm konsolidacyjnych w swoich krajach, aby przechowywać wszystkie towary razem i uniknąć barier językowych.

Realizacja zamówień wewnątrz Japonii

Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia i rozmiar Japonii, do całej populacji można dotrzeć w ciągu zaledwie trzech dni. Japońskie porty to Kobe, Nagoja, Osaka, Tokio i Jokohama, a serce japońskiego trójkąta logistycznego znajduje się pomiędzy Tokio, Nagoją i Osaką.


 1. PayPal 

6 Transport

Przewoźnicy małych przesyłek

W 20% przypadków japońscy konsumenci nie mogą odebrać przesyłek, ponieważ nie ma ich w domu, a paczek zazwyczaj nie zostawia się pod drzwiami. Ponowna dostawa w późniejszym terminie jest bardzo powszechna i bezpłatna dla klientów1. Do najpopularniejszych przewoźników paczek działających w Japonii należą firmy:

 • Yamato Transport (50% udziału w rynku)
 • Sagawa
 • Nippon
 • Japan Post

Przewoźnicy przesyłek mniejszych niż pełny ładunek ciężarówki (LTL) i równych pełnemu ładunkowi ciężarówki (TL)

W związku z położeniem geograficznym i ukształtowaniem terenu w Japonii towary rzadko są przewożone drogami. Zamiast tego powszechnie korzysta się z pociągów, a na ostatnim etapie drogi – z mniejszych ciężarówek. Kolejną popularną opcją jest dostawa statkiem – produkt jest najpierw transportowany drogą morską wzdłuż wybrzeża, następnie przeładowywany do pociągu, a na końcu dostarczany do małych ciężarówek w celu dostawy do drzwi. Do popularnych przewoźników należą:

 • Nippon (Nittsu)
 • Sagawa
 • Kuroneko

 1. Nippon 

7 Od czego zacząć

Rozważając wejście na rynek japoński, pomyśl o zaletach i wadach utworzenia nowej firmy oraz o tym, jaka struktura firmy może Ci odpowiadać. Znajdź centrum realizacji zamówień i przewoźników, którzy będą dostarczać towary do miejsc, w których chcesz prowadzić działalność. Rozważ też skorzystanie z usług dystrybutora, aby łatwiej dotrzeć do większej liczby klientów. Zapoznaj się z wymaganiami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego w Japonii i ustal, czy musisz zarejestrować jakieś znaki towarowe.

W usłudze Market Finder znajdziesz wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Banku Światowego, który pomoże Ci zorientować się, czy prowadzenie firmy w Japonii jest trudne. Wskaźnik ten korzysta z wartości od 1 do 190, by pokazać, ile wysiłku wymaga uruchomienie i prowadzenie lokalnej firmy w każdym kraju świata. Składa się na niego ocena dziesięciu aspektów, w tym łatwości podłączenia się do sieci elektrycznej, uzyskania kredytu, a także możliwości prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest poznać wyzwania związane z administracją, przepisami i logistyką, jakie możesz napotkać w danym kraju. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder (znajdziesz w niej wiele przydatnych narzędzi, w tym szczegółowe poradniki i statystyki).

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services oferuje rozwiązania logistyczne pomagające firmom dostosować działalność do popytu i podaży.

Uwaga

Materiały zamieszczone w tej witrynie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.