Planowanie usług logistycznych pod kątem Francji

Materiał przygotowany przez Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 W skrócie

Wyzwanie

Francja jest największym krajem Unii Europejskiej i szóstą pod względem wielkości gospodarką świata. Tutejszy rynek e-commerce plasuje się na trzecim miejscu pod względem wielkości w Europie, co daje ogromne możliwości związane z rozwojem działalności na kontynencie. Nawet jeśli nie planujesz na razie rozszerzenia działalności na Francję, warto pamiętać, że kraj ten jest kluczową europejską gospodarką i odgrywa istotną rolę w globalnej wymianie handlowej.

Cel

Z tego przewodnika dowiesz się, jakie możliwości daje rynek francuski i jak najlepiej je wykorzystać. Zdobędziesz też ogólną wiedzę o pozycji Francji w globalnym układzie sił gospodarczych oraz o tym, dlaczego ma ona znaczenie dla firm na całym świecie.

2 Rozwijanie działalności we Francji

Francja rozciąga się od Morza Północnego aż po Morze Śródziemne. To największy kraj Unii Europejskiej. Zamieszkuje go ponad 66 milionów ludzi, co stanowi 13% łącznej liczby mieszkańców Unii Europejskiej. PKB na jednego mieszkańca wynosi tu ponad 41 tysięcy euro1. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Nominalne PKB przekracza tu 2,4 biliona USD, co czyni Francję szóstą pod względem wielkości gospodarką świata2.

Pod względem aktywności w branży e-commerce rynek francuski zajmuje trzecie miejsce w Europie i szóste na świecie, przez co jest to atrakcyjna opcja rozszerzenia działalności na Europę3.

Mapa Francji przedstawiająca podział na regiony


 1. Eurostat 

 2. Światowe Forum Ekonomiczne 

 3. Business.com 

3 Fakty w skrócie

 • Udział w wydatkach online na mieszkańca jest stosunkowo niski w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

 • W sektorze handlu elektronicznego we Francji jest 35 milionów kupujących, co przekłada się na ponad 72 miliardy euro przychodu z e-commerce1.

 • We Francji działają ponad 204 tysiące aktywnych witryn e-commerce2.

 • W porównaniu rok do roku Francja notuje średni wzrost na poziomie 7% w sprzedaży bezpośrednio konsumentowi końcowemu (D2C, ang. „direct-to-consumer") w obszarze e-commerce3.

 • Około 86% mieszkańców Francji korzysta z internetu; z usług e-commerce korzysta około 59% Francuzów4.


 1. Statista Digital Market Outlook 

 2. FEVAD 

 3. eMarketer 

 4. The PayPers 

4 Trendy konsumenckie

Rozważając wejście na nowe rynki, trzeba wziąć pod uwagę zachowania klientów. Jak klient docelowy zazwyczaj kupuje produkty? Jaki sposób dostawy preferuje? Podane niżej informacje pomogą Ci się zorientować, jakie trendy konsumenckie powinny brać pod uwagę firmy, które chcą działać na rynku francuskim.

 • 78% francuskich konsumentów wskazuje bezpłatną wysyłkę jako najważniejszy czynnik motywujący do zakupu. Dla 69% konsumentów zachętą do zakupu jest podanie przez sprzedawcę szacowanej lub gwarantowanej daty dostawy1.

 • Głównymi formami płatności używanymi we Francji są karty kredytowe i debetowe. Największy udział w rynku mają firmy Visa, MasterCard i Cartes Bancaires. Kolejne miejsce na liście zajmuje PayPal2.

 • Francuscy konsumenci korzystają z różnorodnych metod dostawy – 85% korzysta z dostawy do domu, 85% z opcji odbioru w punkcie, 36% z dostawy do sklepu, a 11% z dostawy do skrytki depozytowej3.

 • Popularne kategorie zakupów to moda i odzież, produkty kulturalne, zdrowie i uroda oraz elektronika użytkowa. Odzież ma największy udział w rynku o wartości ponad sześciu miliardów euro4.

 • Lokalizowanie stron sklepów prowadzących sprzedaż online jest ważne. Sklepy internetowe niedostępne w języku francuskim nie odnoszą zwykle sukcesu.

 • Jakość obsługi jest doceniana i traktowana priorytetowo.

 • Francuscy konsumenci cenią przejrzystość. Chcą znać wszystkie koszty, zanim przejdą do kasy. Oczekują, że sprzedawca poda im czas dostawy i dane do śledzenia przesyłki.

 • Przeciętny Francuz kupuje online co najmniej 28 razy w ciągu roku.

 • Najważniejsze święta z punktu widzenia firm działających w branży e-commerce to Boże Narodzenie, Dzień Matki, Dzień Ojca i walentynki5.


 1. UPS 

 2. Euromonitor International, Datamonitor 

 3. FEVAD, Barclays 

 4. FEVAD 

 5. export.gov 

5 Modele dostaw

Wysyłanie produktów do Francji

Francuscy konsumenci robią zakupy w sklepach zagranicznych, choć wolą kupować w sklepach krajowych (to niezwykle ważna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, oceniając możliwości swojej firmy oraz warunki rynku francuskiego). Badania pokazują, że francuscy kupujący wydają więcej niż inni europejscy kupujący na zakupy w sklepach w innych krajach, przy czym preferują zakupy w Niemczech (41%), Wielkiej Brytanii (29%), Kanadzie (18%) i Stanach Zjednoczonych (18%)1.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że mieszkańcy Francji częściej niż obywatele innych krajów europejskich padają ofiarą cyberprzestępców, co wpływa na ich preferencje dotyczące robienia zakupów we francuskich sklepach2.

Dostawy wewnątrz Unii Europejskiej

Trzy największe gospodarki Europy – Wielka Brytania, Niemcy i Francja – odpowiadają za ponad 60% transakcji detalicznych online w Europie. Francja jest więc atrakcyjnym rynkiem, z którego można świadczyć obsługę kupującym z kraju i z zagranicy3.

Mimo że kraje te dzieli niewielka odległość, oczywistą przeszkodą w handlu jest język, dlatego tak ważna jest lokalizacja strony internetowej w regionach, w których jest pożądane generowanie sprzedaży: w razie potrzeby można skorzystać z niezbędnych wskazówek, jakie dostarcza Market Finder. Firmy prowadzące działalność na terenie Unii Europejskiej mogą skorzystać z zasad związanych z podatkiem VAT w sprzedaży na odległość realizowanej na terenie Unii Europejskiej. Dzięki nim mogą testować różne rynki unijne, nie przejmując się przy tym jakże kłopotliwym obowiązkiem zapewnienia zgodności z zasadami dotyczącymi podatku VAT.

Dostawy w granicach Francji

W 2016 roku Francja zanotowała dwucyfrową poprawę wyników w obszarze logistyki. Region Ile-De-France stanowi atrakcyjną lokalizację z punktu widzenia zapewniania obsługi klientom z Francji i reszty Unii Europejskiej. Można stąd dojechać w ciągu zaledwie dwóch dni do ponad 11-milionowej populacji, a poza tym jest to jeden z największych i najlepiej rozwiniętych ekonomicznie regionów w Europie4. To tutaj mieści się 25% firm tworzących francuski rynek magazynowy. Dostępnych jest tu ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych przestrzeni magazynowej5.

Oś Sekwany to kolejny popularny obszar magazynowy. To rozwijający się obszar umożliwiający szybki dojazd do gęsto zaludnionego obszaru miejskiego zamieszkanego przez 15 milionów osób6.


 1. PayPal 

 2. Symantec 

 3. ecommerce Europe 

 4. Invest in Paris 

 5. UN Habitat 

 6. ResearchGate 

6 Transport

Transport towarowy we Francji odbywa się siecią dróg (83,5%) i koleją (9,5%)1.

Przewoźnicy specjalizujący się w transporcie małych przesyłek

 • Mediapost (La Poste)
 • Adrexo
 • Althus
 • Mondial Relay
 • Asendia
 • UPS
 • Fedex

Przewoźnicy oferujący usługi transportu częściowego (LTL, Less-than-truckload) i całopojazdowego (TL)

Dwie trzecie francuskich firm specjalizujących się w transporcie całopojazdowym to małe firmy zatrudniające mniej niż dziesięciu pracowników2.

 • K&N
 • XPO
 • Geodis
 • DHL
 • SNC
 • Norbert Dentressangle

 1. UN Habitat 

 2. Bain and Company 

7 Od czego zacząć

Rozważając wejście na rynek francuski, pomyśl o zaletach i wadach rozpoczęcia nowej działalności oraz o tym, jaka struktura firmy może Ci odpowiadać. Zapoznaj się także z wymaganiami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego we Francji, które mogą dotyczyć Twojej działalności. Na koniec sprawdź, czy musisz zarejestrować znak towarowy, i znajdź centrum realizacji zamówień oraz przewoźników dostarczających towary do regionów Francji, w których chcesz prowadzić sprzedaż.

W usłudze Market Finder znajdziesz wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Banku Światowego, który pomoże Ci się zorientować, na ile trudne będzie prowadzenie działalności we Francji. Wskaźnik ten korzysta z wartości od 1 do 190, by pokazać, w jakim stopniu skomplikowane jest uruchomienie i prowadzenie firmy w każdym z państw. Aby uzyskać wynik, uwzględnia się dziesięć zagadnień. Obejmują one na przykład łatwość podłączenia się do sieci elektrycznej, łatwość uzyskania kredytu i możliwość prowadzenia handlu transgranicznego.

Jeśli zamierzasz wejść na nowy rynek, dobrze jest zgłębić kwestie związane z administracją, przepisami i logistyką, z jakimi możesz się zetknąć w danym miejscu. Spełnienie wymagań prawnych i opracowanie rozwiązań logistycznych jest znacznie łatwiejsze dzięki usłudze Market Finder, która zapewnia wiele narzędzi pomocy, takich jak szczegółowe poradniki i statystyki.

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services oferuje rozwiązania logistyczne ułatwiające firmom zapanowanie nad zależnością między popytem i podażą.

Uwaga

Materiały udostępnione na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny. Aby uzyskać porady finansowe, podatkowe lub prawne, skonsultuj się ze specjalistą.