Jak dotrzeć do właściwych odbiorców dzięki reklamom w sieci reklamowej

Docieranie do właściwych odbiorców za pomocą odpowiedniej strategii reklamy w sieci reklamowej

1 W skrócie

Wyzwanie

Skuteczność reklamy w sieci reklamowej wszędzie na świecie zależy od tego samego – skierowania odpowiedniego komunikatu do właściwej grupy odbiorców.

Cel

Określenie i uwzględnienie sposobu zmiany strategii reklamy w sieci reklamowej pod kątem docierania do właściwych odbiorców z odpowiednim przekazem w każdym nowym kraju, w którym rozpoczynasz działalność.

Co trzeba zrobić

Google Ads ma dwie główne sieci: wyszukiwania i reklamową. Sieć wyszukiwania dociera do użytkowników, którzy szukają już określonych produktów lub usług i zamierzają je kupić. Sieć reklamowa pozwala przykuć uwagę użytkowników na wcześniejszym etapie cyklu zakupowego poprzez różne formaty reklam wyświetlane w całym internecie. Obejmuje ona ponad dwa miliony stron, które odwiedza ponad 90% wszystkich użytkowników internetu. Została zaprojektowana tak, by pomagać reklamodawcom w znalezieniu właściwych odbiorców korzystających z milionów stron na całym świecie. Dzięki temu pozwala planować strategię i docierać z przekazem reklamowym do potencjalnych odbiorców w odpowiednim miejscu i czasie.

Zobaczmy, co należy wziąć pod uwagę, planując kampanię w sieci reklamowej, aby dotrzeć do nowych odbiorców w nowym kraju.

2 Badania i planowanie

Przeprowadź badanie rynku

Naprawdę warto poświęcić czas na dokładne zbadanie i zrozumienie, kim jest Twój klient w danym kraju. Wszystkie pozostałe działania, od kierowania po tworzenie reklam, opierają się na tej wiedzy.

Znajdź kraj z odbiorcami, którzy nie tylko mają takie same cechy jak Twoi dotychczasowi klienci, ale również tak samo się zachowują. Pamiętaj, że produkt popularny w Twoim kraju może nie osiągnąć takiego samego sukcesu w innym miejscu. Weź pod uwagę różnice kulturowe i geograficzne, takie jak socjoekonomia, klimat i sezonowość, polityka, a nawet historia. Załóżmy na przykład, że szukasz krajów, w których wielu mieszkańców ma psa, aby móc tam sprzedawać akcesoria umożliwiające spacery w każdych warunkach pogodowych – smycze, obroże, szelki, pelerynki czy ocieplane ubranka. Jednak sama wysoka liczba posiadaczy psów nie powie Ci, czy jest to kraj, w którym ludzie lubią spacerować ze swoimi czworonogami. Jego mieszkańcy mogą traktować psy jako modne dodatki do noszenia w torebkach lub w ogóle nie uważać ich za zwierzęta domowe, ale pracujące. W żadnym z tych scenariuszy nie sprzedasz wielu swoich produktów.

Zaplanuj kampanię

Zacznij od zaplanowania międzynarodowej kampanii reklam displayowych z dużym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli chodzi o logistykę. Być może trzeba też będzie uwzględnić czas na profesjonalne tłumaczenie.

Kwestie, które warto rozważyć:

 • Co chcesz osiągnąć?
  • Sprzedawać więcej produktów lub usług?
  • Budować lojalność klientów?
  • Nawiązać kontakt z klientami?
  • Zwiększyć świadomości marki?
 • Jaki komunikat chcesz przekazać klientom?
 • Czy masz ofertę specjalną lub proponujesz rabat?
 • Jak powinny wyglądać Twoje reklamy? Uwzględnij różnice językowe. Ten sam tekst może być dłuższy lub krótszy w zależności od języka.

 • Jakie formy płatności preferują klienci na Twoich rynkach docelowych?
 • Jakie są wymagania techniczne? Preferowany sprzęt, infrastruktura, rozmiary plików, jakość wideo i wymiary banerów różnią się w zależności od kraju.

 • Jakie są czasy realizacji produkcji? Są one różne w różnych krajach, więc warto je wcześniej poznać.

Dotrzyj do właściwych odbiorców

Kierowanie na lokalizację w Google Ads pozwala wyświetlać reklamy w wybranych lokalizacjach geograficznych: krajach, regionach kraju, promieniu wokół lokalizacji lub grupach lokalizacji. Dzięki temu możesz skoncentrować działania reklamowe na obszarach, na których znajdziesz odpowiednich klientów, i ograniczyć je tam, gdzie nie masz odbiorców. Po znalezieniu idealnych odbiorców czas zastanowić się, jak chcesz do nich dotrzeć.

Według słów kluczowych

Zawsze lokalizuj teksty i dbaj o to, by stosować lokalne słownictwo oraz uwzględniać różnice w dialekcie, takie jak między europejską odmianą języka hiszpańskiego a językiem hiszpańskim używanym w Ameryce Łacińskiej. Na przykład, jeśli sprzedajesz akcesoria do wyprowadzania psów, możesz dodać słowa kluczowe (w odpowiednim języku) dotyczące tego tematu. Google Ads wyszukuje wtedy witryny zawierające odpowiednie słowa kluczowe oraz odbiorców zainteresowanych tymi słowami kluczowymi.

Z biegiem czasu możesz też rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług tłumaczeniowych, np. dobrej lokalnej agencji, aby lepiej poznać rynek i znaleźć więcej słów kluczowych.

Warto wybrać słowa kluczowe, które są trafne dla całej grupy reklam, a nie tylko jednej reklamy. Aby znaleźć odbiorców zainteresowanych ofertą Twojej firmy i bardziej skłonnych do podjęcia działania, Google Ads wykorzystuje kierowanie kontekstowe. Zastanów się nad dodaniem języka angielskiego jako dodatkowego języka docelowego, aby zwiększyć zasięg w kraju, w którym wyświetlasz reklamy.

Według miejsc docelowych

W sieci reklamowej możesz wybrać typy stron lub konkretne witryny dla swoich reklam, a także odbiorców, którym chcesz wyświetlać reklamy. Dzięki ręcznemu określeniu miejsc docelowych możesz wyświetlać reklamy na wybranych stronach internetowych, w filmach online, grach, kanałach RSS oraz w aplikacjach i witrynach mobilnych. Możesz nawet zablokować wyświetlanie reklam w witrynach, które Twoim zdaniem nie są odpowiednie.

Według odbiorców

Metody kierowania reklam na wybrane grupy odbiorców:

Odbiorcy

W zależności od celów reklamowych możesz wybrać odbiorców, którzy najlepiej pasują do Twoich klientów.

 • Aby zwiększyć świadomość marki, użyj funkcji odbiorców o podobnych zainteresowaniach, by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, podobnie jak w przypadku reklamy telewizyjnej.
 • Aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów zainteresowanych konkretnymi kategoriami produktów, użyj funkcji niestandardowych odbiorców o podobnych zainteresowaniach.
 • Aby dotrzeć do określonych odbiorców aktywnie kupujących produkty lub usługi, użyj funkcji odbiorców na rynku.

Możesz też użyć słów kluczowych, by dotrzeć do odbiorców szukających produktów lub usług, które oferujesz. Słowa kluczowe kierowane na odbiorców pozwalają wyświetlać reklamy osobom, które mogą być zainteresowane określonymi hasłami, na podstawie ich historii przeglądania.

Remarketing

Ta opcja może pomóc Ci dotrzeć do osób, które wcześniej odwiedziły Twoją witrynę, w czasie, gdy przeglądają inne strony w sieci reklamowej Google. Opcję remarketingu znajdziesz na koncie obok kategorii zainteresowań.

Dane demograficzne

Ta opcja pozwala dotrzeć do odbiorców, którzy prawdopodobnie należą do wybranej przez Ciebie grupy demograficznej (określonej według takich czynników jak wiek, płeć i status rodzicielski). Korzystając z opcji kierowania na odbiorców, nie musisz samodzielnie wybierać miejsc wyświetlania reklam. Witryny lub aplikacje, w których Twoje reklamy wyświetlają się za pomocą tych metod, są oznaczone w tabeli statystyk na karcie Miejsca docelowe jako „automatyczne miejsca docelowe”.

Zbadaj konkurencję

Dowiedz się, z kim konkurujesz na nowym rynku, i jakie działania podejmują te firmy. Może Ci to pomóc w określeniu sposobu wyświetlania reklam w sieci reklamowej, zasięgu, częstotliwości i kosztów CPM. Warto mieć realistyczne oczekiwania dotyczące nowych rynków, na których rozpoczynasz działalność.