Firma Noom tworzy aplikacje, które pomagają użytkownikom prowadzić zdrowszy tryb życia. Po opublikowaniu aplikacji Noom Coach: Health & Weight w Google Play ta nowojorska firma wykorzystała narzędzia dostępne w ramach usługi lokalizacyjnej Google, by dostosować aplikację do różnych rynków i zwiększyć międzynarodową bazę użytkowników. W ten sposób udało się zwiększyć przychody aż o 80%.
Startup Noom zajmujący się zdrowiem i kondycją tworzy aplikacje ułatwiające odchudzanie i śledzące treningi, z których korzysta ponad 45 milionów osób na całym świecie.
Aplikacja Noom Coach: Health & Weight oferuje programy ułatwiające zmianę przyzwyczajeń i wyrabianie zdrowych nawyków, które pomagają radzić sobie ze stanami chorobowymi takimi jak cukrzyca.
Pierwsza aplikacja Noom pojawiła się w Google Play w USA na urządzenia z Androidem. Firma chciała jednak powiększyć swoją bazę użytkowników o osoby spoza USA. Zespół szybko zdał sobie sprawę, że w skutecznym międzynarodowym rozwoju kluczowy jest zasięg usługi.
W Google Play deweloperzy mogą dodawać tłumaczenia i zlokalizowane zasoby graficzne na stronie z informacjami o aplikacji, a także przetłumaczone wersje plików APK, produktów w aplikacji oraz kampanii Google Ads. Firma Noom chciała zaoferować swoje produkty w Korei, Japonii, Niemczech i Ameryce Łacińskiej, dlatego zdecydowała się skorzystać z Google Play, by zlokalizować swoją aplikację i w ten sposób dotrzeć do użytkowników w tych krajach.
Startup przeprowadził szczegółową analizę, by określić odpowiedni model finansowy dla każdego rynku, na który chciał wejść. Analiza ta obejmowała ocenę konkurencyjności firmy na każdym z tych rynków, a także skłonności mieszkańców do wydawania pieniędzy na cele związane ze zdrowiem i kondycją. Następnie aplikacja została przetłumaczona na pięć, a strona w Google Play z informacjami o niej na 11 języków. Przeprowadzono też eksperymenty cenowe, by ustalić, co sprawdzi się najlepiej na każdym rynku: subskrypcje, zakupy w aplikacji czy aplikacja w wersji premium.
Aplikacja firmy Noom zawiera przepisy kulinarne i jadłospisy, dlatego konieczne było zlokalizowanie baz danych artykułów spożywczych dla każdego rynku z osobna. Dzięki wykorzystaniu wskazówek lokalnych dietetyków, istniejących baz danych artykułów spożywczych i sugestii użytkowników aplikacja oferuje teraz lokalne przepisy i informacje o popularnych markach pakowanej żywności dostępnych na każdym z rynków.
Kolejnym ważnym elementem aplikacji jest wsparcie – każdy użytkownik ma przydzielonego osobistego trenera. Wejście na nowe rynki wiązało się z zatrudnieniem lokalnych trenerów, co pozwoliło wyeliminować bariery językowe, a ponadto skróciło czas oczekiwania użytkowników aplikacji, ponieważ trenerzy działają w tej samej strefie czasowej. Firma Noom wprowadziła też różne typy powiadomień. W połączeniu ze wsparciem lokalnych trenerów pozwoliło to zwiększyć zaangażowanie użytkowników od trzech do czterech razy.
Oprócz większego zaangażowania użytkowników firma Noom odnotowała 80% wzrostu przychodów z aplikacji na Androida w ciągu trzech lat od wprowadzenia jej zlokalizowanej wersji w Google Play.
W samej Japonii przychody wzrosły w tym czasie o ponad 480%. „Globalny zasięg Androida i świetne narzędzia do lokalizacji znacznie ułatwiły nam podjęcie decyzji o wkroczeniu na rynek międzynarodowy” – mówi Artem Petakov, współzałożyciel i prezes firmy Noom. „Lokalizacja produktów na potrzeby nowych rynków stale napędza rozwój naszej firmy”.
Rozwój firmy trwa. Aby zidentyfikować przyszłe możliwości biznesowe, zespół poszukuje teraz nowych rynków, gdzie przeważają urządzenia z Androidem, i planuje w dalszym ciągu stosować te same metody lokalizacji, by rozszerzyć działalność na kolejne kraje na całym świecie.
„Globalny zasięg Androida i świetne narzędzia do lokalizacji znacznie ułatwiły nam podjęcie decyzji o wkroczeniu na rynek międzynarodowy. Lokalizacja produktów na potrzeby nowych rynków stale napędza rozwój naszej firmy”. Artem Petakov, współzałożyciel i prezes firmy Noom