איך לפנות לקהל צופים גלובלי?

כיצד לבחור את האפשרות המתאימה ביותר מבין שלושה מודלים של ערוצים ב-YouTube

1 סקירה כללית

האתגר

קמפיינים בווידאו מאפשרים לכם להציג מודעות וידאו כסרטונים עצמאיים, או לשלב אותן בתכני וידאו בסטרימינג – ב-YouTube וברחבי רשת המדיה של Google. אבל, כשהעסק מתרחב לשוק הגלובלי, מתחילים להגיע לערוץ משתמשים ממדינות שונות, שדוברים מגוון שפות, וקשה לדעת איך להתאים את התכנים ברמה המקומית – כך שיהיו רלוונטיים לכולם.

המטרה

למצוא מודל שיתאים למותג ויאפשר לכם לשמור על מעורבות ועניין מצד כל המשתמשים, בכל מקום שבו הם נמצאים.

איך עושים את זה?

כשערוץ המותג שלכם ב-YouTube מתרחב למדינות שונות שהמשתמשים בהן דוברים מגוון שפות, אתם יכולים לבחור אחד מתוך שלושה מודלים של פנייה לקהל גלובלי. איזה מודל הכי יתאים לערוץ המותג שלכם ב-YouTube ולשוק שאתם פועלים בו? כדי לעזור לכם להחליט, ריכזנו כאן פירוט של היתרונות והחסרונות של כל מודל לפי המיתוג, מעורבות הקהל ודרישות הניהול של הערוץ.

Tip

אחת השיטות שיכולות לעזור לכם להגיע לקהל גלובלי היא לבקש מחברים בקהילה להוסיף לסרטונים שלכם כותרות, תיאורים וכתוביות בשפת האם שלהם.

2 ערוץ YouTube אחד עם תכנים במספר שפות

מקימים ב-YouTube ערוץ מותג מרכזי אחד ומעלים אליו תוכן במספר שפות, שמיועד לארצות שונות.

מיתוג

כשפותחים ערוץ אחד שמייצג את נוכחות המותג, הצגת המותג וכל הנכסים שמשויכים אליו תהיה עקבית בכל האזורים. אם הקהל שלכם יכול להשתמש במונחים זהים בכל השפות כדי לחפש אתכם (למשל: שם של מוצר), הערוץ יהיה מאוד רלוונטי ויהיה קל למצוא אותו.

מעורבות

משיכת הקהל שלכם לערוץ גלובלי אחד תרכז את קהל הצופים ואת מנויי הערוץ במקום אחד, ותאפשר למשתמשים למצוא את הערוץ בקלות בחיפוש ב-YouTube. אבל, אחרי שהמשתמשים יגיעו לערוץ, יכול להיות שתתקשו לנהל אינטראקציות עם מנויים מרחבי העולם כקהל הומוגני, כשיש בערוץ תכנים במספר שפות. במילים אחרות, הקהל של הערוץ יתפצל לפי שפות, ולקהילה שלכם יוצגו פוסטים, תגובות ועדכוני פיד בשפות שונות.

כדי לשמור על מעורבות של קהל הצופים, מומלץ להוסיף לסרטונים כתוביות וכיתובים, שיעזרו להפוך את התוכן לנגיש יותר וזמין לקהל רחב יותר. בנוסף, כדאי ליצור בערוץ קטעים נפרדים ופלייליסטים ייחודיים לכל שוק מרכזי שבו אתם רוצים לפעול, כדי לספק תכנים אחידים לפי שפה ולעודד אותם להאריך את זמן הצפייה.

ניהול

כשכל התוכן מרוכז במקום אחד, הצוות יכול להקדיש את כל המשאבים לניהול ערוץ אחד. שיטת העבודה הזו תקל עליכם לשמור על אחידות גלובלית במיתוג ובטון. מובן שכמות המשאבים שיידרשו לניהול הערוץ בפועל, תלויה בתדירות שבה אתם מתכננים להעלות תכנים ובאינטנסיביות של האסטרטגיה שלכם להפעלת הערוץ. העלאה עקבית של תכנים, שמירה על ערך המותג בתוצאות השיווק וניהול הקהל הם גורמים חיוניים לפיתוח ערוץ מצליח.

3 מספר ערוצים שבכל אחד מהם יש תכנים בשפה אחרת

יוצרים מספר ערוצים שבכל אחד מהם התכנים הם בשפה ספציפית ומותאמים לאזור גיאוגרפי מסוים. שיטת העבודה הזאת יכולה להתאים למקרים שבהם צריכים לקדם את המותג בשפות שנכתבות באותיות אחרות, או שמונחי החיפוש בהן שונים.

מיתוג

כשיוצרים ערוץ ייחודי לכל מיקום גיאוגרפי או שפה, אפשר להתאים כל ערוץ לקהל המקומי ולשלב בו בקלות אירועים ומבצעים מקומיים. אם עשיתם שינויים קלים בזהות המותג באזורים שונים, עבודה בשיטה הזאת תאפשר לכם להתייחס להבדלים האלה ולשלב אותם באסטרטגיה של ערוץ המותג ב-YouTube.

מעורבות

קהל הצופים והמנויים שלכם יתחלק אומנם בין הרבה ערוצים, לפי השפה המועדפת, אבל החלוקה הזאת תאפשר לכם לנהל תקשורת ממוקדת עם קהל ספציפי, שמגלה מעורבות במותג. את כל הפריטים בערוץ יש למקד לקהל שדובר שפה ספציפית, כדי לספק לצופים חוויית משתמש טובה יותר. אל תשכחו לציין לאיזו שפה ממקד כל אחד מהערוצים הספציפיים, כי ייתכן שבחיפוש יוצגו למשתמשים מגוון ערוצים זמינים, ובדרך כלל, ערוצים גדולים מושכים תשומת לב על חשבון הערוצים הקטנים. חשוב לבצע קידום צולב ולהציג בכל הערוצים שלכם קידום לערוצים מקבילים בשפות אחרות, שאולי הצופים שולטים בהן טוב יותר. אחת השיטות המוצלחות להבטיח קידום צולב יעיל, היא להוסיף ערוצים שיכולים להיות רלוונטיים לקטע ערוצים נבחרים בכרטיסייה 'מידע על הערוץ'.

ניהול

כשיש לכם מספר ערוצים שבכל אחד מהם הוספתם תכנים בשפה מסוימת או תכנים שרלוונטיים לאזור ספציפי, צריך להקצות לכל ערוץ מקומי משאבים לניהול על בסיס קבוע. גם אם ניהול הערוצים שלכם מתבסס על תבנית שהוגדרה מראש וגם אם הם מנוהלים על-ידי צוותים מקומיים, כדאי לוודא מראש שיש למותג מספיק משאבים כדי להשיק את כל הערוצים, לתחזק אותם, להעלות תכנים לפי לוח זמנים קבוע ולהגביר את המעורבות של הצופים.

4 ערוץ גלובלי אחד עם ערוצים מקומיים תומכים

יוצרים ערוץ מותג אחד ב-YouTube, שישמש כערוץ מרכזי לכל הפעילות של המותג. הערוץ הזה יכלול קמפיינים גלובליים בשפה העיקרית של המותג, ויתמוך בערוצים מקומיים שימקדו לשפות ואזורים שונים. המטרה היא לטפח נוכחות גלובלית משמעותית יותר, בלי לוותר על הפנייה לקהל המקומי באזורים שונים.

מיתוג

שיטת הפיזור הזו של תכני הערוץ תאפשר לכם לשמור בערוץ המרכזי על מיתוג גלובלי עקבי, ולהשתמש בערוצים מקומיים שונים כדי לפרסם אירועים ומבצעים מקומיים. כדי לשמור על עקביות בהצגת המותג בערוצים שונים, כדאי לאמץ שימוש בתבניות מטא נתונים של סרטונים ובתבניות של תמונות ממוזערות של סרטונים.

מעורבות

כשמפעילים כל כך הרבה ערוצים, קהל הצופים והמנויים מתחלק ביניהם. למרות זאת, המשתמשים עדיין יצליחו למצוא תכנים רלוונטיים בשפה שהם דוברים וליהנות מחוויה עקבית כשהם צופים בתכנים ומנהלים אינטראקציה עם קהילת הערוץ. חשוב להשתמש בערוץ הגלובלי הראשי כדי לנתב צופים לערוצים המקומיים: לשם כך אפשר להיעזר במטא נתונים של הסרטונים, בתיאורים של הערוצים ובהפניות לתכנים נבחרים בערוצים המקומיים. אם תעלו לערוצים המקומיים תכנים בתדירות גבוהה יותר, ייתכן שהם יוצגו במקום בולט יותר בתוצאות החיפוש.

ניהול

מבנה כזה של ערוצים מצריך תיאום בין הצוות שאחראי לערוץ הגלובלי לבין הצוותים שאחראים על הערוצים המקומיים, אבל מספק את הגמישות הנדרשת כדי להתאים את המסרים לשווקים מקומיים שונים, או כדי להציג קמפיינים מקומיים. מבנה הערוצים הזה ידרוש, ככל הנראה, את ההשקעה הגבוהה ביותר של משאבים – כי תצטרכו להקדיש זמן גם לניהול הערוץ המרכזי וגם לניהול של מספר ערוצים מקומיים. אבל, כמות המשאבים שתצטרכו להשקיע בפועל, תלויה בתדירות שבה תחליטו להעלות תכנים לערוץ, ובאסטרטגיות שתיישמו בכל ערוץ כדי להגביר את מעורבות הצופים.