תכנון הלוגיסטיקה לפעילות בספרד

המידע באדיבות Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services

1 סקירה כללית

האתגר

ספרד היא הכלכלה החמישית בגודלה באירופה. היא מדורגת במקום גבוה מבחינת הקלות של עשיית העסקים ומאופיינת באוכלוסייה עירונית ברובה. נתונים אלה מאפשרים הזדמנויות רבות לצמיחה עסקית. אם אתם מעוניינים להשיג דריסת רגל בשווקים הים-תיכוניים וליהנות משוק שבו המסחר האלקטרוני מפותח היטב ונפוץ בשימוש, כדאי שתתחילו לפעול בשוק הספרדי.

המטרה

אחרי שתקראו את המדריך הזה, תבינו את ההזדמנויות הקיימות בספרד ואת הדרכים שבהן תוכלו להפיק מהן את המרב. בנוסף, תקבלו מושג כללי לגבי מקומה של ספרד במאזן הכוחות העולמי ואת ההשפעה שיש לכך על עסקים.

2 הרחבת העסק לספרד

כשמתכננים להרחיב פעילות של עסק למדינה אחרת, חשוב להביא בחשבון את האקלים הנוכחי בשוק שאליו רוצים להיכנס.

ספרד היא הכלכלה החמישית בגודלה באירופה ואחת מהכלכלות הגדולות ביותר בעולם מבחינת שיווי כוח הקנייה (העלות של מוצרים ושירותים בהנחה שהמטבעות השונים שווים בערכם). אוכלוסיית ספרד מונה 46.4 מיליון תושבים. התמ"ג שלה גדל בקצב של 3.2% בשנה והתמ"ג לנפש עומד על 26,643 דולר. על סמך נתונים אלה, מגזין Forbes מדרג את ספרד במקום ה-29 ברשימת Best Country for Business (המדינה המומלצת ביותר לעסקים).

המגזרים החשובים בכלכלת ספרד הם המסחר הקמעונאי והסיטונאי, התחבורה, המלונאות ושירותי המזון. שותפות הייצוא העיקריות של ספרד הן צרפת, גרמניה ובריטניה, ושותפות היבוא העיקריות שלה הן גרמניה, צרפת וסין.

alt text

3 סקירה מתומצתת של העובדות והיתרונות - לעשות עסקים בספרד

 • אחוז המכירות הקמעונאיות באינטרנט מהווה רק 4.8% מהמכירות הקמעונאיות הכוללות, כלומר רוב האנשים עורכים קניות קמעונאיות בחנויות פיזיות

 • החברות המובילות בתחום המסחר האלקטרוני בספרד הן Amazon.es ‏(871 מיליון אירו), Elcorteingles.es ‏(651 מיליון אירו), Zara.com ‏(371 מיליון אירו), PC Componentes ‏(271 מיליון אירו) ו-Vente-privee.com ‏(176 מיליון אירו)

 • כ-65.5% מהאוכלוסייה הם משתמשי אינטרנט

 • המסחר האלקטרוני נפוץ בקרב כ-50.6% מהאוכלוסייה וצפוי להגיע ל-65.9% עד 2027

4 מגמות בקרב לקוחות

כשמרחיבים את הפעילות לשווקים חדשים, חשוב מאוד להביא בחשבון את התנהגות הלקוחות. מהם הרגלי הקנייה של הלקוחות בשוק היעד? מהי שיטת האספקה המועדפת עליהם? הגורמים הבאים יעזרו לכם להבין איך המגמות בקרב לקוחות ישפיעו על ההתנהלות העסקית שלכם בספרד.

 • הקונה הספרדי הטיפוסי שעורך קניות באינטרנט משתייך לקבוצת הגילאים 25 עד 54. הקניות באינטרנט פופולריות בעיקר בקרב אנשים בגילאי 35 עד 44

 • 80% מהאוכלוסייה הספרדית מתגוררים באזורים עירוניים, עובדה שמאפשרת משלוחים בקלות

 • הקטגוריות הפופולריות של קניות באינטרנט הן אופנה, צעצועים, תחביבים ומוצרי "עשה זאת בעצמך", מוצרי אלקטרוניקה ומדיה

 • הצרכנים הספרדים צפויים יותר לקנות כשהמשלוח מוצע בחינם, כשהמחיר לקנייה באינטרנט נמוך מהמחיר בחנות הפיזית, כשאפשר להחזיר את המוצר ללא קושי וכאשר מוצעות אפשרויות תשלום מאובטחות

 • הצרכנים הספרדים צפויים יותר לקנות אם למותג יש נוכחות חזקה במדיה החברתית (Facebook‏, Twitter או Instagram‏), אם יש עליו ביקורות נרחבות באינטרנט ואם הוא פופולרי

 • הצרכנים הספרדים מעדיפים אפשרויות תשלום מאובטחות ואפשרויות לתשלום בכרטיס אשראי, ואחריהן תשלום ב-PayPal ותשלום בעת המסירה

 • 90.7% מהקונים הספרדים משתמשים במסחר אלקטרוני, והתשתית שלו יעילה ומפותחת היטב

5 מודלים של אספקה

עסקאות בינלאומיות

רוב העסקאות של מסחר אלקטרוני בינלאומי בספרד מקורן באיטליה ובמדינות אחרות באיחוד האירופי (המהוות יחד יותר מ-92% מהעסקאות הבינלאומיות). 56.5% מהעסקאות של מסחר אלקטרוני בספרד מתבצעות באתרים זרים. כשצרכנים ספרדים קונים ממדינות זרות, הם נוטים יותר לקנות מגרמניה, מצרפת ומבריטניה מאשר מכל מדינה אחרת באיחוד האירופי. כשצרכנים ספרדים קונים ממדינות מחוץ לאיחוד האירופי, הם נוטים יותר לקנות מארצות הברית ומקנדה. ספרד מדורגת כיום במקום ה-23 על ידי הבנק העולמי מבחינת התפקוד הלוגיסטי בסחר עולמי.

אספקה בתוך האיחוד האירופי

ספרד יכולה לשמש כיעד שממנו אפשר להפיץ הזמנות לצרכנים באירופה. אולם, חשוב לשים לב ללוקליזציה, משום שצרכנים רבים באיחוד האירופי מעדיפים לעשות קניות בשפה המקומית. באיחוד האירופי אפשר ליהנות מכללי האיחוד האירופי לחיוב מע"מ על מכירה מרחוק, המאפשרים לנסות שווקים שונים ללא העלות המכבידה של ציות לחוקי מע"מ.

מילוי הזמנות בתוך ספרד

למילוי הזמנות בתוך ספרד מומלץ לנהל את הלוגיסטיקה בערים ברצלונה, ולנסיה ומדריד. הערים האלה קרובות לאזורים שבהם צפיפות האוכלוסייה גבוהה והן יעדים אטרקטיביים לניהול פעילות לוגיסטית.

6 תחבורה

ספקי משלוחים לחבילות קטנות

רוב משלוחי הדואר בתוך ספרד מגיעים בתוך כשלושה ימים. שירות הדואר בספרד (Correos) משתמש בכמה שיטות משלוח שונות המבוססות על תזמון ויעד. הספקים הנפוצים למשלוח חבילות קטנות הם:

 • Correos
 • DHL
 • Zeleris
 • Aramex
 • UPS
 • FedEx

ספקים של משלוחי מטען חלקי (LTL) ומשלוחי מטען מלא (FTL):

 • K&N
 • XPO
 • DHL
 • DB Schenker
 • Timex

7 איך מתחילים לעשות עסקים בספרד

כששוקלים להיכנס לשוק הספרדי, חשוב להביא בחשבון את היתרונות והחסרונות של רישום חברה בע"מ ולהבין מהו מבנה החברה שיתאים לצרכים שלכם. צריך להבין גם את הדרישות הרגולטוריות הנוגעות למסחר אלקטרוני בספרד, ולברר אם המוצר שלכם מחייב רישום של סימן מסחרי. בהתאם למקור המוצרים שלכם, תצטרכו לברר אם אפשר לייבא אותם, וגם למצוא מרכז לוגיסטי וחברות שילוח שנותנים שירות באזורי היעד.

ב-Market Finder תוכלו למצוא פירוט של מדד Doing Business המתפרסם על ידי הבנק העולמי ומאפשר לקבל מושג כללי על קלות הניהול של עסקים בספרד. המדד מדרג את כל מדינות העולם בסולם של 1 עד 190 לפי 10 קריטריונים שמגדירים עד כמה קל לעסקים להקים ולנהל בהן חברה מקומית. בין יתר הקריטריונים נכללים קלות החיבור לחשמל, קלות הקצאת האשראי והפוטנציאל למסחר בינלאומי.

כשמתחילים לסחור בשוק חדש, חשוב לדעת אילו אתגרים מצפים לכם בתחומי האדמיניסטרציה, הרגולציה והלוגיסטיקה. Market Finder מקל עליכם להבין את הדרישות המשפטיות ואת הצרכים להקמת תשתית לוגיסטית. בנוסף תוכלו למצוא עוד משאבי תמיכה וכלים, כולל תובנות ומדריכים מפורטים.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services מספקת פתרונות לוגיסטיים שעוזרים לעסקים לעמוד בדרישות של ביקוש והיצע.

שימו לב

החומרים המופיעים באתר מיועדים למטרות מידע בלבד. לייעוץ בנושאי פיננסים, מיסוי או משפט יש לפנות למומחה.