2
Célzás és hirdetés létrehozása
Ebben az útmutatóban azokat a fontos döntéseket vizsgáljuk meg, amelyeket a Display-hirdetésekből álló kampány összeállítása során kell meghoznod. Példaként egy utazási irodát veszünk alapul. Az útmutató iránymutatásait a saját vállalkozásodra vonatkoztatva megismerheted azokat az építőelemeket, amelyekből összeállíthatod saját, „Csak Display Hálózat" típusú kampányodat a Google Ads rendszerében.
Mi áll a kampány fókuszában?
A kampányok összeállítása során összpontosíts az azokban szerepeltetni kívánt termékekre és szolgáltatásokra. Úgy tudod a leghatékonyabban használni és kezelni Google Ads-fiókodat, ha konkrét ajánlatok köré hozol létre kampányokat. Egy utazási iroda például egy általános, „utazási csomagok” elnevezésű kampány helyett külön kampányt hozhat létre a hajóutak számára.
Állítsd be a kampány költségkeretét a neked megfelelő értékre. A „Csak Display Hálózat” típusú kampányok esetében a teljes költségkeretet a Display Hálózaton való hirdetésre fordítjuk.
A kulcsszavak és elhelyezések megválasztása
Amikor egy hirdetéscsoporthoz kiválasztod a kulcsszavakat és az elhelyezéseket, azok együttesen fogják meghatározni, hogy a hirdetések hol jelennek meg a Display Hálózaton, és mennyit kell majd fizetned értük. Dönthetsz úgy, hogy a hirdetéseket csak a kulcsszólista alapján jeleníted meg, és elhelyezéseket használsz az ajánlatok módosításához. Vagy az elhelyezések és a kulcsszavak kombinációjával pontosabban meghatározhatod a hirdetések lehetséges megjelenítési helyeit. Ha a kettőt együttesen használod, leszűkítheted a hirdetések közönségét, illetve megfelelően állíthatod be a potenciális ügyfelektől érkező kattintások árát.
A hirdetések célzása kulcsszavak alapján
A kulcsszavak alkalmazása az egyik módja annak, hogy a hirdetéseid megjelenjenek a Display Hálózaton. A Google Ads kontextus szerinti célzást használ a vállalkozásod iránt érdeklődő és valószínűleg valamilyen műveletre készülő közönség megtalálásához. Ez a funkció úgy működik, hogy a Google az egyes weboldalak tartalmának elemzésével meghatározza azok központi témáját, majd egyezteti azt az általad választott kulcsszavakkal és témákkal, a nyelvi és földrajzi célzással, a látogató közelmúltbeli böngészési előzményeivel és egyéb tényezőkkel.
Az előző példánkra visszatérve az utazási irodának a következő kulcsszavakat érdemes kiválasztania a kampányhoz: 5 csillagos hajóutak, luxushajóutak, prémium hajóutak. A hirdetések ezután a Display Hálózat azon webhelyein jelennek meg, amelyek megfelelnek az adott kulcsszavaknak.
Tip
Általánosságban elmondható, hogy minél átfogóbb kulcsszóegyezési beállítást választasz, annál nagyobb forgalmat képes generálni az adott kulcsszó. A szűkebb érvényű kulcsszóegyezési beállítások használatakor viszont az adott kulcsszó relevánsabb lesz a keresések szempontjából.
A megfelelő egyezéstípus kiválasztásához próbálkozz először az általános egyezésű kulcsszavakkal, amelyeknél hirdetéseid a lehető legnagyobb eséllyel jelennek meg a releváns keresések során. A keresőkifejezés-jelentések révén pedig figyelemmel kísérheted, hogy mely kulcsszó-variációk aktiválták a hirdetéseket.
A hirdetések célzása elhelyezések alapján
Az elhelyezések olyan egyéni webhelyek és videók, amelyeken azért szeretnéd a hirdetéseket megjeleníteni, mert tudod, hogy az adott helyeket saját közönséged is látogatja, vagy mert megfelelnek hirdetési céljaidnak. Ha az elhelyezések használatát választod, a hirdetések ezeken a konkrét webhelyeken és videókban jelenhetnek meg. Az utazási iroda úgy dönt, hogy a hirdetéseket a következő elhelyezéseken jeleníti meg: example.com/utazas és example.com/hajoutak.
A hirdetések célzása kulcsszavak és elhelyezések együttes alkalmazásával
Ha a hirdetések célzásához elhelyezéseket és kulcsszavakat is felveszel egy hirdetéscsoportba, akkor a hirdetések csak akkor jelennek meg a megadott oldalon, ha a kulcsszavak alapján relevánsnak tűnik a tartalom. A Google Ads a kontextus szerinti célzás segítségével keresi meg a Display Hálózaton azokat a tartalmakat, amelyek megfelelnek a kulcsszavaidnak. Tehát ha a választott elhelyezés több weboldallal is rendelkezik, csak a kulcsszavaknak megfelelő oldalakon fognak megjelenni a hirdetések. Ennek az elhelyezési beállításnak a neve Célzás és ajánlattétel, és jelentősen korlátozza azt, hogy hol jelenhetnek meg a hirdetések.
Ugyanakkor ha sokféle különböző tartalommal rendelkező elhelyezéseket – például híroldalakat és közösségi hálózatokat – célzol meg, hasznos lehet ennek az alkalmazása, mivel a hirdetések nagyobb valószínűséggel jelennek majd meg a webhelyek releváns részein. Bárhogy is döntesz, érdemes nyomon követni a hirdetés teljesítményét annak biztosítása érdekében, hogy a várt eredményeket érd el.
Például az utazási iroda a következő kulcsszavakat választotta ki: 5 csillagos hajóutak, luxushajóutak és prémium hajóutak. Elhelyezésként pedig a következőt határozta meg: example.com/hajoutak. Tehát a hirdetései csak akkor jelenhetnek meg az example.com/hajoutak webhelyen, ha az tartalmazza az „5 csillagos hajóutak”, „luxushajóutak” és „prémium hajóutak” kulcsszavakat.
A hirdetések célzása a közönség érdeklődése alapján
Közönségek hozzáadásával a felhasználókat érdeklődési köreik alapján érheted el akkor, amikor a különféle weboldalakon, valamint az alkalmazások, a csatornák, a videók vagy a Google Display Hálózat tartalmai között böngésznek. Bő kategórialistából választhatsz – az autóktól és a sporttól kezdve az utazáson keresztül a divatig –, és azoknál a felhasználóknál fognak megjelenni a hirdetések, akik nagy valószínűséggel ezek iránt a témák iránt érdeklődnek.
Érdeklődési szegmensek
Ha a potenciális ügyfelek széles körű, tévéreklámszerű közönségét kívánod elérni, és meg szeretnéd velük ismertetni a vállalkozásodat, válaszd az érdeklődési szegmenseket. Ezeket a közönségeket olyan vállalkozások számára alakítottuk ki, amelyek már futtatnak tévéhirdetést, és elfogadható áron szeretnék kiterjeszteni a tévés kampány elérését az online környezetre.
Egyéni érdeklődési szegmensek
Az egyéni érdeklődési szegmensek révén olyan közönségeket hozhatsz létre, amelyek sokkal jobban igazodnak márkádhoz, mint a széles körű érdeklődési szegmensek. Például ahelyett, hogy a hajóutak iránt érdeklődőket próbálná elérni, az utazási iroda úgy dönt, hogy csak a luxus és speciális hajóutak iránt érdeklődőket célozza. Az egyéni érdeklődési szegmensekkel az utazási iroda ezt a közönséget a következők alapján határozhatja meg:
- Szabadabb érdeklődési köröket ad meg kulcsszavakként
- És/vagy URL-eket használ az érdeklődési csomagok proxyjaként
URL-ek megadásával meghatározható az ideális ügyfelet megtestesítő téma. Kiderülhet például, hogy a luxushajout.com olyan személyeknek szól, akik az exkluzív, luxushajóutak iránt érdeklődnek, és kizárólag kisebb, gyerekmentes, egzotikus úti célok felé tartó hajókon szeretnének utazni ínyenc ételeket fogyasztva, finom borokat kortyolgatva. Tehát a hasonló témák között böngésző felhasználók attól függetlenül elérhetők, hogy meglátogatják-e a luxushajout.com webhelyet.
Piacon belüli szegmensek
Ha olyan ügyfeleket szeretnél megszólítani, akik termékinformációkat keresnek, illetve aktívan fontolgatják a tiédhez hasonló termék vagy szolgáltatás vásárlását, akkor a piacon belüli szegmenseket válaszd ki. A hirdetők a Google Ads által támogatott összes nyelven használhatják a piacon belüli szegmenseket. Ezeket a közönségeket olyan hirdetőknek alakítottuk ki, akik elsősorban a legnagyobb valószínűséggel vásároló fogyasztóknál szeretnének konverziót elérni. A piacon belüli szegmensekkel hatékonyabbá tehető a remarketing, illetve elérhetők a vásárláshoz közel járó ügyfelek.
A hirdetések célzása remarketing alapján
A remarketing a webhelyet korábban már felkereső ügyfeleket célozza meg. Hasznos eszköz, mivel a segítségével még azután is kapcsolatban maradhatsz a felhasználókkal, hogy elhagyták a webhelyedet, és akár még arra is ráveheted őket, hogy térjenek vissza.
Amikor a több mint 2 millió webhely között böngésznek, illetve YouTube-videókat néznek, a te hirdetéseid fognak megjelenni nekik. Akár az értékesítések vagy a regisztrációk számának növelése, akár a márka népszerűsítése a cél, a remarketing minden kampány esetében stratégiai fontosságú összetevő lehet. A remarketinglisták testreszabása segíthet bizonyos hirdetési céljaid elérésében. Például létrehozhatsz egy „Bevásárlókosarat elhagyók” elnevezésű listát, amellyel azon emberek számára jeleníthetsz meg hirdetéseket, akik betettek valamit a bevásárlókosarukba, de nem fejezték be a tranzakciót.
A hirdetések célzása demográfiai célzással
A Google Ads demográfiai célzás funkciójával a potenciális ügyfelek olyan csoportját érheted el, akik nagy valószínűséggel egy adott korosztályhoz vagy nemhez tartoznak, esetleg adott szülői állapotúak vagy adott háztartási jövedelemmel rendelkeznek. Az utazási iroda például a demográfiai célzást az 55–64 éves, gyermektelen nőkre állítja be.
De ne feledd, hogy a demográfiai célzás leszűkíti a célzást, vagyis az adott demográfiai csoportba nem tartozó emberek nem látják a hirdetéseket.
A hirdetések létrehozása
A Display Hálózaton vonzó hirdetésformátumokkal – szöveges, képes, videó- vagy multimédiás hirdetésekkel – nyűgözheted le a felhasználókat. A színgazdagság és a mozgás megragadja az emberek figyelmét. Az animációkkal és a videókkal történetek mesélhetők el. Próbálj ki különböző üzeneteket, képeket és megjelenéseket a hirdetésekhez, és menet közben teszteld a variációkat.
Szöveges hirdetések
Írj érthető és vonzó szöveges hirdetéseket, amelyekben pontosan megfogalmazod, mit kínálsz. Fontos, hogy a szöveges hirdetések kapcsolódjanak a választott kulcsszavakhoz, illetve ahhoz a céloldalhoz, ahova az adott hirdetésre rákattintó emberek eljutnak.

Egyéb hirdetésformátumok
Lehetőség van más, például képes vagy videóhirdetések használatára is. A hirdetéscsoportba közvetlenül feltöltheted az általad létrehozott képes vagy videóhirdetést. De a rendelkezésre álló sablonok segítségével is percek alatt készíthetsz a saját emblémáddal és termékképeiddel gazdagított képes vagy videóhirdetéseket.

A kulcsszavak, elhelyezések és hirdetések hirdetéscsoportokba foglalása
Egy hirdetéscsoportban legalább egy, a kulcsszavak egy csoportját megcélzó hirdetés szerepel, a kampányok pedig egy vagy több hirdetéscsoportból állnak össze. A hirdetéscsoportokkal a hirdetéseket egy közös téma, például az általad biztosított különböző termékek vagy szolgáltatások köré szervezheted. Számos hirdető a webhelyeken megjelenő szakaszok vagy kategóriák alapján állítja össze a hirdetéscsoportokat.
|
|
Hirdetéscsoport |
Luxushajóutak |
Kulcsszavak |
5 csillagos hajóutak Luxushajóút Prémium hajóutak |

Végül minden egyes termékre vonatkozóan érdemes lesz hirdetéscsoportot létrehozni.
Hirdetéscsoport |
Luxushajóutak |
Kedvező árú hajóutak |
Családi hajóutak |
Hirdetés |
 |
 |
 |
Kulcsszavak |
Luxushajóutak
Prémium hajóutak
5 csillagos hajóutak |
Kedvező árú hajóutak
Olcsó hajóutak
Megfizethető hajóutak |
Családi hajóutak
Családi vakáció
Hajóutak gyermekfelügyelettel |
A kampánybeállítások módosítása
A kampánybeállítások módosításával személyre szabható a kampány. A kiválasztott beállítások az adott kampány összes hirdetésére vonatkoznak.
Beállítás |
Leírás |
Referencia |
Kampány neve |
Add meg a kampány nevét. Bár a Google Ads megad egy alapértelmezett kampánynevet, érdemes olyan nevet választani, amely egyértelműen leírja a kampány témáját, hogy később könnyen megtalálhasd a fiókban. A kampány neve nem jelenik meg az ügyfelek számára. |
|
Kampány típusa |
A kiválasztott kampánytípus a céljaidnak megfelelően személyre szabja kampánybeállításokat. A Csak Display Hálózat opciót választod. Altípust is választhatsz a kampányhoz. Ha egyszerűbb áttekintést szeretnél látni a kampányról és a funkciókról, érdemes lehet a Normál kampányaltípust használnod. Ha mindent látni szeretnél a kampánnyal és a szolgáltatás funkcióival kapcsolatban, válaszd az Összes funkció lehetőséget. |
A számodra megfelelő kampánytípus kiválasztása |
Hálózatok |
A Hálózatok beállításban adhatod meg, hogy a választott kampánytípus alapján hol szeretnéd megjeleníteni a hirdetéseket. A Google Display Hálózat használata esetén a hirdetés olyan további webhelyeken is megjelenik, amelyek a Google partnereként hirdetéseket jelenítenek meg. |
|
Eszközök |
A kampányok az eszközök minden típusát képesek megcélozni: asztali számítógépeket, táblagépeket és mobileszközöket is. Később a különböző eszközökre szabhatod a hirdetéseket. |
További információ a mobilhirdetésekről |
Hely és nyelvek |
A kampányban szereplő hirdetések a célzott helyeken tartózkodó, illetve a böngésző nyelvi beállításaiban a célnyelvedet kiválasztó ügyfelek számára jelenhetnek meg. Azt javasoljuk, hogy azt a nyelvet válaszd ki, amelyen kiszolgálod az ügyfeleket. |
További információ a földrajzi és nyelvi célzásról |
Ajánlattétel és költségkeret |
|
|
Manuálisan is beállíthatod a hirdetésekre leadott kattintásokra vonatkozó ajánlatokat, de úgy is dönthetsz, hogy a Google Ads végezze el helyetted a feladatot. A kampány típusától függően további ajánlattételi lehetőségek is megjelenhetnek.
Az ajánlattételi stratégia alapján dől el, hogyan fizetsz a hirdetéseiddel interakcióba lépő felhasználókért. Az ajánlattételi határ az az összeg, amelyet az adott hirdetéscsoporton belüli hirdetésre kattintásért maximálisan fizetsz. A költségkeret egy olyan átlagösszeg, amelyet kényelmesen rá tudsz szánni a kampány napi költségeire. A költségkeret tetszőleges összeg lehet, és bármikor módosítható. |
Az ajánlattétel és a költségkeret beállítása |
|
Hirdetésbővítmények |
Még több információt szerepeltethetsz a hirdetéseidben, többek között helyadatokat, a webhely oldalaira vezető linkeket vagy éppen egy telefonszámot. |
Hirdetések kiegészítése bővítményekkel |
További beállítások |
Íme, néhány további beállítás, amellyel optimalizálhatod a kampányodat:
Ütemezés: Beállíthatod a kampány kezdő és befejező dátumát.
Hirdetésütemezés: Kiválaszthatod, hogy a hirdetések a hét melyik napjain vagy óráiban jelenjenek meg.
Hirdetésmegjelenítés: Alapértelmezés szerint a Google Ads akkor jeleníti meg a hirdetéseket, amikor nagyobb valószínűséggel eredményeznek kattintást vagy konverziót. Azonban úgy is dönthetsz, hogy a hirdetések a nap folyamán egyenletesebben elosztva jelenjenek meg. |
További információ a hirdetésütemezés alkalmazásáról |
Az eredmények mérése
A Google Ads lehetőséget ad annak mérésére, hogy mennyire sikerül elérni a nemzetközi céljaidat. Megtekintheted, hogy mely weboldalak jelenítették meg a hirdetéseidet, mely hirdetések érték el a legtöbb kattintást, és mely webhelyek eredményezték a legtöbb értékesítést a legalacsonyabb költség mellett.
A kampányjelentések alapján úgy korrigálhatod a célzási beállításokat és az ajánlattételi stratégiát, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a kampányokból. Amikor az adatok alapján a Google Hálózat egyik oldaláról származó kattintás nagyobb (vagy kisebb) eséllyel segít neked a céljaid – például az online értékesítés, a regisztrációk, a telefonhívások vagy a hírlevél-feliratkozások – elérésében, előfordulhat, hogy a Google Ads rendszere automatikusan csökkenti vagy növeli az ajánlatot, biztosítva, hogy a saját költségkereteden belül maradj, de a lehető legjobb megtérülést érd el a hirdetési kiadásokra vonatkozóan, és megvalósítsd üzleti céljaidat.
A Google Ads rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel a kampány során és után minden egyes exportpiacon továbbfejlesztheted a szalaghirdetéseidet, azok elhelyezését, célzását, illetve céloldalait.
Hasznos linkek