A jól működő támogatási tevékenység elindításához és fenntartásához elengedhetetlen egy bevezetési program. Ez magában foglalja az oktatók kiválasztását, a képzési eszközök létrehozását, a képzés lebonyolítását, és a munkatársak ismereteinek tesztelését. A képzési program nem csupán egy egyszeri tevékenység az új munkatársak számára. Folyamatos befektetést követel meg a vállalkozás, a belső szabályzat és az ügyfélszolgálati folyamatok változásainak megismerése érdekében.
1 Áttekintés
Legfontosabb szempontok:
- Annak eldöntése, hogy szükség van-e külön képzési csoportra vagy erőforrásra.
- A képzés hatókörének meghatározása.
- Annak eldöntése, hogy a képzés bizonyos részeit kiszervezi-e szolgáltatóknak, és ha igen, melyek ezek a részek.
- A képzési anyagok kidolgozásához szükséges idő új tevékenységek bevezetése esetén.
Legfontosabb források:
- A képzési eszközöket kidolgozó szakértők.
- A képzési programot megvalósító oktatók.
- Tanulmányi keretrendszer (LMS) vagy a tesztek adminisztrációjának és a tanúsítványok nyomon követésének egyéb formája.
2 Képzési csapat létrehozása
Az ügyfélszolgálati tevékenység a következő dimenziók szerinti méretezésével eldöntheted, hogy szükség van-e külön csapatra vagy erőforrásra:
- Sebesség – a vállalkozás, a belső folyamatok és rendszerek változásainak gyakorisága.
- Összetettség – a termékek vagy szolgáltatások köre, amelyek speciális készségeket igényelnek.
- Méret – a támogatott helyek száma és helyi kultúra vagy nyelvek adaptálásának szükségessége.
- Kapcsolódó feladatok – a belső tudásbázisok, például a problémamegoldási útmutatók és súgóközpontok kezelésének összetettsége.
A képzési csapat feltöltéséhez és méretezéséhez a legjobb mód a legtehetségesebb munkatársak képességeinek kiaknázása. Találja meg a legjobban teljesítő munkatársakat a képzési eszközök kidolgozásához teljes vagy részmunkaidős alkalmazással. Lehetőség szerint a következő tulajdonságok jellemezzék a feladatra felkért munkatársakat:
- Alapos ismeretek a cég és az ügyfélszolgálat tevékenységét illetően.
- Elhivatottság a tanítás és mások készségeinek fejlesztése iránt.
- Magabiztos előadó legyen kivételes szóbeli és írásbeli kommunikációs készségekkel.
- Képesség pontosan meghatározott utasítások és eljárások követésére.
A szerepkör a következő feladatokat foglalja magában:
- Új képzési eszközök készítése, és az elavult anyagok frissítése.
- Tartalomkezelés tanítása.
- Az újonnan csatlakozott munkatársak és szükség szerint mások tanítása.
- Tesztek kidolgozása és adminisztrációja a munkatársak minősítéséhez.
- A folyamatos tanulás támogatása és a bevált módszerek átadása.
3 Képzési eszközök kidolgozása
Az első lépés az ügyfélszolgálati képzési program céljának és hatókörének meghatározása. Ez az alábbiakat foglalja magában:
- Új munkatársak képzése.
- A munkatársak folyamatos fejlesztése.
- Igazodás a vállalkozás, a szabályzat vagy a belső folyamatok változásaihoz.
A hatókör megszabása után a következő pontokat érdemes szem előtt tartani a képzési eszközök kidolgozása során:
-
Szabványosított sablonok használata – az egységes formázás jóval rendezettebb megjelenést nyújt, és megkönnyíti a használatot a munkatársak számára.
-
Megvalósítás módja – fontolja meg, hogy melyik médium tudná a leghatékonyabban közvetíteni a képzést (pl. a videó jó választás lehet, ha a munkatársak számára nehézséget jelentene hanganyag meghallgatása).
-
Kapcsolódó anyagok – a képzéshez kapcsoljon hozzá naprakész eszközöket, például tudásbázist, hogy a tartalom mindig aktuális információkat nyújtson.
-
Aktív tanulás – az olyan képzés, amely aktív részvételt kíván meg, például kitalált ügyfélszolgálati kérdések feldolgozását, nagyobb eséllyel nyújt tartós ismereteket a munkatársaknak.
-
Visszajelzés – kérjen visszajelzést a munkatársak képzési eszközeiről, hogy a tartalom folyamatos fejlesztés alatt álljon, és minimalizáld a kétértelműséget.
4 Munkatársak minősítése
A tanúsítvány remek módja a képzés hatékonyságának számszerűsítésére, és szakmai előmenetel biztosítására a munkatársak számára. Segítségével meghatározhatók a tudásbeli hiányosságok, összehasonlítható a munkatársak teljesítménye és megtudhatja, hogy kik a legtehetségesebb munkatársak.
A tanúsítványok létrehozásánál és formába öntésénél a következő célokat kell figyelembe venni:
-
A munkatársak készségszintjének és tudásának felmérése.
-
Az egyes területekre vonatkozó ismeretszint (pl. kezdő, középhaladó vagy haladó) felmérése.
-
A munkatársak a képzés során nyújtott teljesítményének mérése.
A tanúsítványok széles hatókörrel kell, hogy rendelkezzenek, és ne csak termékre vagy szolgáltatásra korlátozódjanak. Érdemes kiterjedniük azokra a munkamenetekre és irányelvekre, amelyek az ügyfélszolgálati tevékenység részét képezik.
5 Képzési program megvalósítása
A képzési folyamat utolsó és legfontosabb lépése, hogy hatékonyan ismertesse a munkatársakkal a napi munkájukat, illetve hogy felkészítse rá őket. Mit érdemes szem előtt tartani a képzés lebonyolítása során?
-
A megvalósítás módjának (pl. tantermi, virtuális vagy online képzési forma) megváltoztatása a célközönséget érintő hatékonyság alapján.
-
Az anyag megértésének és megjegyzésének nyomon követése a képzési folyamat során (pl. napi tesztek, gyakorlati tesztek és szóbeli kikérdezés).
-
A társalkalmazottak jelentette kockázat kezelése (adott esetben): ellenőrizze, hogy a szolgáltatók képzik-e a saját munkatársaikat.
A Google tapasztalatai szerint az „oktató oktatása” teljesítési modell nagyon hatékony. Belső képzéseink 80%-át alkalmazottak közötti hálózattal bonyolítjuk le, amelyet „g2g”-nek nevezünk (Google-alkalmazott és Google-alkalmazott közötti).
A folyamat a tudás megosztása és a mások fejlesztése iránt elhivatott tehetséges erőforrások megtalálásával kezdődik. A következő lépés az, hogy lehetővé tesszük számukra tapasztalataik megosztását az „oktató oktatása” nevű program bevezetésével, amely a következő elemekből tevődik össze:
-
Útmutatás és gyakorlat a képzés megvalósításához – biztonságos környezet a prezentációs készségek és a magabiztos fellépés fejlesztésére.
-
Módok a képzés résztvevői visszajelzésének kérésére, a képzés hatékonyságának felmérésére és célzott javítóintézkedések kialakítására.
-
Az ügyfélszolgálati munkatársi ismeretek hiányosságainak felismerése és üzleti esetek kitalálása új képzéshez.
-
Új képzési anyag – beleértve a szövegek, a vizuális és praktikus összetevők egyvelegét – kidolgozásának és formába öntésének képessége a különböző tanulási stílusoknak megfelelően.
Az „oktató oktatása” modellel biztosíthatja, hogy a képzés a szervezet igényeihez igazodjon, és hogy szakmai előrelépési lehetőséget nyújtson a tapasztaltabb munkatársak számára. E megközelítéssel kapcsolatos további információt a re:Work webhelyen talál.
6 Bevezetési program új munkatársak számára
Fontos külön figyelmet fordítani a bevezetési képzésre. Úgy kell megtervezni, hogy integrálja az új alkalmazottakat a szervezetbe, és nevelő célú legyen a márkaértékek mentén. A következő összetevőket érdemes fontolóra venni:
-
Célok – A szabványosított napi és heti célok egységes alapot adnak a munkatársak teljesítményének felméréséhez. Segítségükkel időben tehet lépéseket az ügyfélszolgálatot ellátó munkatársak munkája minőségének és konzisztenciájának biztosítása érdekében. Ezenkívül jobban felépített szakmai pályát nyújtanak ügyfélszolgálati munkatársaid számára, ezáltal növelik a munkatársak elköteleződésének mértékét, és csökkentik a lemorzsolódást.
-
Kitalált ügyfélkérdések – A tantermi oktatás és a belső dokumentáció remek mód arra, hogy a munkatársak felvegyék a ritmust. Igaz, a valós tapasztalatok nem pótolhatók mással. A korábbi ügyfélszolgálati kérdések kitalált ügyfélkérdésekként szolgálhatnak az új munkatársak képzésében. Ez lehetővé teszi az új alkalmazottak számára, hogy gyakorlati készségeiket biztonságos környezetben fejleszthessék.
-
Felügyelet – További támogatást kell nyújtani a munkatársak számára, amikor dolgozni kezdenek a szerepkörükben. Az oktatók, minőségbiztosítási szakemberek vagy egyéb, tapasztalt munkatársak ellenőrzik kezdetben a kezelt kapcsolatok mennyiségét. Ez elősegíti, hogy a munkatársak összhangban legyenek a márkával, és könnyen tudják használni a belső eszközöket az ügyfelek problémáinak megoldására.