Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturun

Mobil web sitenizi yurtdışındaki potansiyel pazarlara alakalı hale getirme rehberi

Zorluk

Yeni pazarınızda iPhone, Android veya diğer ileri teknoloji mobil cihazları kullanan mobil kullanıcılar için mobil web sitenizde gezinmek ve etkileşim kurmak kolay olmalıdır.

Amaç

Nerede olurlarsa olsunlar, gezinme ve satın alma işlemlerini kolaylaştırarak küçük ekran için özelleştirilmiş mobil uyumlu bir web sitesi oluşturup yeni pazarınızdaki mobil kullanıcıların çoğuna ulaşmak.

İyi bir mobil web sitesinin anahtarı basitliktir. Gezinme kolaylığına odaklanmalı ve her zaman işletmenizin sunduğu yerel seçenekleri ön plana çıkarmalısınız. Bu, en çok yeni bir pazara girerken önem kazanır. Market Finder, web sitenizin masaüstü bilgisayarlardaki hız, mobil uyumluluk ve hız performansını görmenize olanak sağlar. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için birçok ipucu sunar.

Küçük iyidir

Mobil ekran küçük olabilir, ancak yurt dışında potansiyel bir pazara giren herkes için güçlü bir ortamdır. Mobil web sitenizi, insanların telefonlarını kullanma şekillerine göre tasarlayarak, kullanıcılara değerli bir deneyim sunabilir ve ister bir arama, ister tatil rezervasyonu yapmak olsun, dilediklerini yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Mobil web sitenizi online satışa yönelik tasarlayın

 • Sitenizde gezinmeyi kolaylaştırın: Site menünüzü basitleştirin ve okumak için yakınlaştırma yapılmasına gerek kalmadan her şeyi görünür kılmaya çalışın.

 • Bilgileri erişilebilir kılın: Genişletilebilir ürün resimlerinden yararlanarak kullanıcıların alışverişe başlamadan önce keşifte bulunmalarını kolaylaştırın.

 • Kullanıcıların alışveriş yapmalarına yardımcı olun: Yön veya "Hemen satın al" düğmelerini ön planda ve merkezi bir konumda tutun. Müşterinizin girmesi gereken veri miktarını azaltmak için mümkünse mevcut hesap bilgilerini kullanın.

 • Kullanıcıların masaüstü bilgisayarda alışverişlerine devam etmesini mümkün kılın: Mobil web sitenizi kullananların alışverişlerini tamamlayabilmeleri veya inceleyebilmeleri için masaüstü bilgisayardan alışveriş sepetine geri dönmelerini kolaylaştırın.

Mobil web sitenizi telefon aramalarına uygun olarak tasarlayın

 • Tıkla ve ara düğmelerini veya bağlantılarını kullanın: Bu sayede, sitenizi ziyaret edenler düğmeleri veya bağlantıları kullanarak kolayca arayabilir.

 • Menü seçeneklerinizi daraltın: Kullanıcılar tarafından aramaların size ulaşmak için en iyi yol olduğunu bilmelerini istiyorsanız, sitenizin her sayfasında tıklanabilir bir telefon numarası veya düğme gösterin.

 • Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçının: Kullanıcıların size telefon etmeye odaklanabilmesi için tanıtımları ve diğer yönlendirmeleri yan kısımlarda tutun.

Mobil web sitenizi formlar veya potansiyel müşterilere uygun şekilde tasarlayın

 • Formlarınızı basitleştirin: Kullanıcıların formlarınıza kolayca ulaşabilmelerini, veri girişinin en az düzeyde olmasını ve başparmakla kolayca işlem yapabilmelerini sağlayın.

 • Kaydırmayı ve yakınlaştırmayı sınırlandırın: Formunuz mobil cihaz ekranına sığmalıdır. Kaydırma ve yakınlaştırma kullanıcıların hata yapmasına yol açabilir.

 • Veri alanlarınızı akıllıca seçin: Formda istenen bilgilerin kolay erişilebilir ve doğrulanabilir olduğundan emin olun. Eksik alanlarla ilgili hataları göstermesi için doğrulama kullanın.

Mobil web sitenizi mağaza ziyaretlerine yönelik olarak tasarlayın

 • Kullanıcıları fiziksel mağazayı ziyarete teşvik edin: Kullanıcıları fiziksel mağazanıza gelmeye teşvik etmek istiyorsanız, mobil web sitenizin her sayfasında bir harita, doğrudan fiziksel adresinize ve çalışma saatlerinize bağlantı veren bir konum düğmesi veya simgesi gösterin.

 • İçeriği sınırlı tutun: Müşterilerinizin web sitenize değil, fiziksel olarak mağazanıza gelmesini istiyorsanız, web sitenizdeki bilgilerde gezinmeyi kolaylaştırın ve kullanıcıları mağazanızı ziyaret etmeye ikna etmek için yeterli bilgi sunun.

 • Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçının: Tanıtımlar, kullanıcıları mağazanızı ziyaret etmeye ikna edebilir. Gezinmeyi engellememeleri için tanıtımları basit tutun.

Mobil web sitenizi bilgi ve bilinirliğe yönelik olarak tasarlayın

 • Gezinmeyi kolaylaştırın: Basit bir menü ve büyük metinler yoluyla kullanıcıların alışverişe başlamadan önce araştırma yapmasına yardımcı olun. Mobil cihazların ekranı daha küçük olduğundan kullanıcıların odaklanabilmesi için menü seçeneklerinizi daraltın.

 • Cihazlar arasında tutarlılık sağlayın: Müşterinin alışverişe başlama süresi uzadıkça, satın alma işlemini tamamlamadan önce birden fazla cihazda araştırma yapması ihtimali artar. Seçimlerini kaydederek alışverişe kaldıkları yerden devam etmelerine yardımcı olun.

 • Ana sayfaya bağlantı verin: Yaptığı araştırmada çıkmaza girdiği takdirde kullanıcının işlemlere tekrar başlayabilmesi için ana sayfaya geri dönmeyi kolaylaştırın.

Mobil bir web siteniz yok mu?

Mobil bir web siteniz olmasa da, Google Ads, iPhone veya Android gibi ileri teknoloji mobil cihazlarda Google Arama'yı kullanan müşterilere metin reklam göstermenize olanak tanır. Akıllı telefonlar tam işlevli bir internet tarayıcısına sahip olduğundan, metin reklamınızı tıklayan bir müşteri standart web sitenizi ziyaret edebilecektir.

Flash içerikten uzak durun

Açılış sayfanızın Flash içeriği barındırmadığından emin olun. Flash içeriği, iPhone veya iPad'lerde desteklenmez ve Android'de sınırlı olarak desteklenir. Bu nedenle, reklamlarınızın ileri teknoloji mobil cihazlarda yayınlanması otomatik olarak sınırlandırılır.