Sık sorulan sorular

1 Genel

Market Finder'ı kullanmak için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Google'ın Market Finder aracının hem tam hem de basit sürümü ücretsizdir. Tek yapmanız gereken Gmail hesabınızı kullanarak giriş yapmaktır.

Market Finder nedir ve işletmeme nasıl yardımcı olabilir?

Market Finder, Google tarafından sağlanan ve işinizi uluslararası pazarlara açılacak şekilde genişletmenize yardımcı olan ücretsiz bir platformdur. Market Finder; hedeflenecek pazarları saptamaya yardımcı olmak için özelleştirilmiş pazar bilgileri sağlama, operasyonlarınızı oluşturma ve önerilen yeni pazarlarda işletmenizi pazarlama olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştır.

Market Finder'ın işleyiş şekli nasıldır?

Market Finder 3 aşamaya bölünmüştür:

  • Yeni fırsatlar bulma
  • Operasyonlarınızı planlama
  • İşletmenizi pazarlama

İşletmenizin web sitesine bağlantı vermeniz istenir. Bunun nedeni, sattığınız ürünün veya sunduğunuz hizmetin kategori bilgisini web sitenizden alacak olmamızdır. Market Finder bu bilgilere dayanarak, önerilen pazarlarınızı oluşturur. Burada amaç, ister birden fazla pazara ihracat yapıyor ister yurtdışına açılmak için ilk adımınızı planlıyor olun, her aşamanın işletmenize uygun olmasını sağlamanıza yardımcı olmaktır. En fazla 3 önerilen pazarı kısa liste olarak kaydedebilir ve bu listeye Market Finder hesabınızdan erişebilirsiniz.

Market Finder tüm işletmelere hizmet veriyor mu?

Market Finder birçok farklı boyut ve sektördeki ve büyümenin birçok farklı aşamasındaki işletmelere hizmet verir.

Pazar değerlendirmeleri için hangi bilgiler kullanılır?

Önerilen pazarlar bir dizi faktöre dayanılarak oluşturulur. Bunlar arasında, ürün veya hizmet başına aylık Google aramalarının ortalama sayısı, reklamverenlerin anahtar kelimeler için ödediği tıklama başına maliyet ve her ekonomideki yıllık GSYİH büyümesi vardır. Her ülkedeki iş fırsatları hakkında fikir vermek için başka bilgiler de sağlanır.

İşletmem önerilen bir pazara zaten ihracat yapıyorsa Market Finder kullanılabilir mi?

Evet, bu araç 3 aşamalı bir süreç şeklinde çalışır. İşletmeniz belirli bir pazara zaten ihracat yapıyorsa, ancak, örneğin operasyonlar veya pazarlama için fazladan yardıma ihtiyacınız varsa bu kaynakları birbirinden ayrı şekilde kullanabilirsiniz.

İşletmenin farklı bölümleri hesabıma erişebilir mi (örneğin bir yan kuruluş)?

Market Finder hesabınıza tek bir giriş kimlik bilgisi setiyle erişebilirsiniz. Grup şirketler bu araca yalnızca bu hesabı kullanarak erişebilir.

Market Finder'ın tam ve basit sürümü arasında ne fark var?

Bu aracın tam sürümünde e-postayla oturum açmak zorunludur. Tam sürüm eksiksiz pazar bilgileri sağlar, tüm rehber, kaynak ve araçlara erişim olanağı tanır ve pazarlarınızı kişiselleştirilmiş bir gösterge tablosuna kaydeder.

Aracın basit sürümünde e-postayla oturum açmak zorunlu değildir. Bu sürüm basit pazar bilgileri sağlar, rehber, kaynak ve araçlardan bazılarına erişim olanağı tanır ve pazarlarınızı kaydetmek için kişiselleştirilmiş bir gösterge tablosu içermez.

İş bilgilerimi nasıl sıfırlayabilirim?

Gmail hesabınıza giriş yapın ve Kontrol Paneli'ne gidin. "Ayarlar"ı tıklayın ve "İşletme hikayemi düzenle"deki adımları takip edin. Ardından, 3 Market Finder aşamasının herhangi birindeki seçili tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Market Finder işletmemle müşteriler arasında bağlantı kurabilir mi?

Market Finder dünyanın dört bir yanındaki yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacak bir bilgi merkezi platformudur. İşlem yapılmasına veya müşterilerle doğrudan temasa olanak tanımaz.

Hesabımı etkinleştirebilir miyim/devre dışı bırakabilir miyim?

"Ayarlar" sekmesini tıklayın. Sayfanın alt kısmında "Hesabımı sil" etiketli bir düğme göreceksiniz. Bu düğme, Market Finder'da gönderilen tüm verileri siler ve aracın Google hesabınızla bağlantısını keser. Bu düğmenin Google hesabınızı silmediğini veya hesapta değişiklik yapmadığını lütfen unutmayın.

2 Operasyonlar

Google, web sitemi ve uygulamamı yerelleştirmeme nasıl yardımcı olabilir?

Yardımcı örnek olaylar, rehberler ve makaleler için Market Finder'ın Yerelleştirme sayfasına gidin. İlgilendiğiniz pazarlar hakkındaki ayrıntılı yerelleştirme bilgilerini görüntülemeyi veya pazar bilgilerine erişmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, yerelleştirme araçlarına ve kaynaklarına bağlantılar bulacaksınız.

Yurt dışındaki yeni pazarlara açılırken müşteri hizmetlerimin etkili olmasını nasıl sağlayabilirim?

Kaliteden ödün vermeden müşteri hizmetlerinin nasıl ölçeklendirileceğine dair bilgiler için Market Finder'ın Müşteri Hizmetleri sayfasına gidin.

İhracat yaptığım pazarlardaki tüm yerel ödeme yöntemlerini kabul edip etmediğimden emin değilim. En yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinin hangileri olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Seçtiğiniz pazarlara dair istatistikler ile seçenekleri görüntülemek ve kullanışlı ödeme araçlarına erişmek için Ödemeler sayfasına gidin.

Şirketime yeni ödeme yöntemlerini kabul etmemi sağlayacak olanakları (örneğin, banka havaleleri, e-cüzdanlar vs.) kazandırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Halihazırda Google Ads müşterisiyseniz (Google müşteri kimliğiniz varsa), Uluslararası Ödemeler programımız hakkında, ödeme hizmeti sağlayıcıları da içerebilecek daha fazla bilgi edinmek için lütfen Google temsilcinizle iletişime geçin.

Ürünlerimi yeni pazarlara nasıl göndereceğimden emin değilim. Google/Market Finder uluslararası sevkiyat işlemleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip mi?

Gönderimle ilgili ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak rehberler ve kaynaklar için lütfen Market Finder'ın Uluslararası Lojistik sayfasına gidin.

Google'da/Market Finder'da, uluslararası pazarlara ürün göndermeden önce neleri bilmem gerektiği konusunda bilgi var mı?

Dünya genelindeki satış sözleşmelerinizde yer alan teslimat koşullarını bilmek, hem sizin hem de ürünlerinizi satın alanlar için olası belirsizlikleri ve yanlış anlamaları azaltmaya yardımcı olabilir. Uluslararası teslimat kuralları sayfasında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Market Finder, vergi yasaları ve kuralları hakkında neleri bilmem gerektiğini anlamama yardımcı olabilir mi?

Yeni bir pazarda faaliyete geçmeden önce yerel yasalar ve politikalar hakkında bilgi edinin. Vergi ve Yasalar bölümümüz, başlarken size yardımcı olabilir.

Uluslararası pazarlarda personel istihdam etmek istiyorum. Google nasıl yardımcı olabilir?

Yeni pazarlara açılırken Yetenek işe alımı hakkındaki bu yardımcı bilgilere göz atın.

3 Pazarlama

Google'da ürünlerimi nasıl pazarlayacağıma ilişkin herhangi bir bilgi var mı?

Market Finder'ın İşletmenizi Pazarlama bölümünden pazarlama ve reklamcılık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Google işletmemin reklamını yapmam için hangi ürünleri sağlıyor?

Google Ads sayesinde, diğer ülkelerdeki potansiyel müşterilere alışveriş yapmayı düşünürlerken ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızı gören, web sitenizi ziyaret eden veya işletmenizi telefonla arayan kişi sayısını görebilirsiniz. Küresel Google Ads kampanyalarınızı Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Video kampanyalarında çalışacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Böylece kampanyalarınız doğru kitleyle doğru zamanda bağlantı kurabilir. Yurt dışında reklam yayınlarken Google Ads'in işe yaramasını nasıl sağlayacağınız hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Uluslararası pazarlarda farklı pazarlama şekilleri var mı?

Yeni uluslararası pazarlarda internetteki yerinizi en güçlü durumuna getirmeye, satışları artırmaya ve müşterileri tekrar gelmeleri için motive etmeye yardımcı olmak üzere Uluslararası bir Google Ads kampanyasına nasıl yaklaşılmalı? başlıklı makaleyi okuyun.

Uluslararası bir pazarda doğru kitleyi nasıl bulabilirim?

Yeni pazarınız için doğru kitleyi ve mesajı bulmak amacıyla pazarlama stratejinizi araştırmak ve uyarlamak için Görüntülü Reklamcılık ile doğru kitleye ulaşma başlıklı makaleyi okuyun.

Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı reklamları arasında ne fark var?

Google Ads'in başlıca iki ağı vardır. Bunlar Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı'dır. İkisi birlikte iki milyonu aşkın web sitesini kapsar ve internetteki kullanıcıların %90'ından fazlasına ulaşır.1 Arama Ağı'nda reklam yayınlayan işletmeler arama motoru sonuçlarına metin reklamlar yerleştirir. Görüntülü Reklam Ağı'nda ise işletmeler bir site ağı genelinde görüntülü reklamlar yerleştirir. Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı reklamları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google Ads Arama Ağı kampanyası nasıl oluşturulur?

Google Ads'de Arama Ağı kampanyası oluşturmaya başlarken size yardımcı olması için Arama Ağı reklamcılığına nasıl yaklaşılmalı? başlıklı makaleyi okuyun. Kampanyanız, işletmeniz için Google'da yapılan aramaların sayısını en üst düzeye çıkarmanıza, potansiyel müşterileri harekete geçmeleri için motive etmenize ve pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Küresel video reklamcılığına nasıl yaklaşmalıyım?

Yeni pazarlardaki potansiyel müşterileri ürün veya hizmetlerinizden haberdar edecek başarılı bir Google Ads kampanyası oluşturmak için kültürel faktörleri ve kullanıcı davranışlarını anlamanız gerekir. Her yeni pazarın kültürünü, adetlerini ve alışverişi etkileyen faktörlerinin neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bu rehberi okuyun. Market Finder, küresel bir video kitlesine nasıl yaklaşılacağı, doğru video biçiminin nasıl seçileceği ve etkili video kampanyalarının nasıl oluşturulacağı hakkında çeşitli kaynaklar sunar.

Uygulamamı küresel boyuta nasıl taşıyabilirim?

Birkaç tıklamayla Google Play'de uygulama yayınlayabilirsiniz. Uygulamanızı dünya genelinde nasıl tanıtacağınız hakkında daha fazla bilgi için buraya gidin ve Market Finder'ın Uygulama reklamcılığı bölümüne göz atın.

Uluslararası kampanyalarımın başarısını nasıl ölçmeliyim?

Ölçüm, uluslararası başarının anahtarıdır. Yeni uluslararası pazarlara açılırken, Google Analytics gibi araçlar bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur ve başarı şansınızı artırır. Analytics ve Ölçüm hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google Ads hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

Google Ads hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri Market Finder'ın İşletmenizi Pazarlama bölümünde ve Google Ads Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.