Çek Cumhuriyeti için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

AB'nin en yüksek GSYİH büyüme oranlarından ve en düşük işsizlik oranlarından birine sahip olan Çek Cumhuriyeti'nde, yatırım yapmak isteyen işletmeler için çok büyük potansiyel sunan bir dizi yenilikçi yerel üretici bulunuyor. İş yapma konusundaki güvenilirliği ile birlikte Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da istikrarlı bir nokta olarak göz önünde bulundurmaya değer bir ülkedir.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Çek Cumhuriyeti'nin sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Çek Cumhuriyeti'nin küresel güçler dengesindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 Çek Cumhuriyeti pazarına açılma

Nüfusu 10,5 milyonun biraz üzerinde olan Çek Cumhuriyeti, AB'deki en yüksek GSYİH büyüme oranlarına ve en düşük işsizlik oranlarına sahip ülkelerden biridir. Çek Cumhuriyeti Forbes tarafından, iş yapılabilecek en iyi 28. ülke olarak listeleniyor. Ülkenin başlıca endüstrileri arasında Yüksek Teknoloji Mühendisliği, Elektronik, Motorlu Taşıtlar, Makine ve Eczacılık bulunuyor.

alt text

3 Çek Cumhuriyeti'nde iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Nominal GSYİH yaklaşık 18.300 ABD Doları, satın alma gücü paritesi ise 33.000 ABD Doları'nın biraz üzerindedir.

 • Çek Cumhuriyeti'nin ihracatı, ülkenin GSYİH'sinin yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır. Başlıca ihracat kalemleri makine, nakliye ekipmanı ve elektronik eşyadır

 • Başlıca ihracat ortakları Almanya, Slovakya ve Polonya'dır

 • %2,5'in biraz altında olan işsizlik oranı AB'deki en düşük orandır

 • Nüfusun %40'ından fazlası 25-54 yaş aralığındadır. Uzun vadeli zorluklar arasında hızlı yaşlanan nüfus, kalifiye işçi kıtlığı, eğitim sisteminde geciken reformlar ve üretimden ziyade yüksek teknolojiye sahip, hizmet tabanlı bir ekonomiye geçiş yapma ihtiyacı yer alıyor

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi nedir? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Çek Cumhuriyeti'nde iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • Çek Cumhuriyeti'nde satın alımların %8,4'ü online platformda gerçekleştiriliyor ve nüfusun yaklaşık %70'i yılda en az birkaç kez alışveriş yapıyor

 • Müşterilerin %75'i aynı gün teslimat istiyor

 • Müşteriler teslimat aralığı ve tarih seçmeyi tercih ediyor

 • Çek Cumhuriyeti'ndeki e-ticaret siteleri genellikle kıyafet ve aksesuar (%17), ev ve bahçe ürünleri (%11), elektronik eşya (%7) ve market ürünleri (%6) satıyor

 • Alışverişin arttığı başlıca tatil dönemleri Noel öncesi, Ocak ayı, Paskalya öncesi ve yaz ortası indirimleridir

 • En popüler sosyal medya biçimi YouTube ve Facebook'tur. Ülkede internet kullanıcısı nüfusun yaklaşık %95'inin YouTube kullandığı tahmin ediliyor (çoğu kullanıcı video yüklemek yerine izlemeyi tercih ediyor)

5 Sipariş karşılama modelleri

Çek Cumhuriyeti’ne sınır ötesi ticaret

Birçok şirket Avrupa’ya yönelik sipariş karşılama sürecini yönetmek için Avrupa kıtasında büyük bir lojistik merkezinden yararlanır. Bu nedenle, Çek Cumhuriyeti sınır ötesi satın alımlar işlemleri için kullanılmaktadır. Sınır ötesi e-ticaret, Avrupa'nın geri kalanındaki ürün çeşitliliği nedeniyle (özellikle elektronik eşya, giyim, aksesuar ve kozmetik alan) Çek tüketiciler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Müşteri desteği sağlamak, güvenilir web siteleri ve ödeme seçenekleri sunmak, Çek tüketicilerin satın alma kararlarını belirlemede önemli rol oynuyor.

Intra-V4 bölgesinde sipariş karşılama

V4 veya "Visegrad Four"; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya arasındaki kültürel ve siyasi bir ortaklıktır. V4 bölgesinde Çek Cumhuriyeti, çok sayıda yerel üretici ve düşük işsizlik oranı nedeniyle bölgesel yenilikçi olarak kabul edilir. Lojistik şirketleri yoğun olarak Prag çevresinde toplanmaya devam etse de Hradec Králové gibi kuzey batı şehirlerinde de bulunabilir.

6 Taşımacılık

Küçük parsel taşıyıcıları

 • DHL
 • Chronopost
 • GLS
 • DPD
 • Yerel postaneler

Hafif kamyon yükü (LTL) / kamyon yükü (TL) taşıyıcıları

 • Dachsher
 • CEVA
 • K&N
 • Schenker
 • DSV
 • DHL
 • Rhenus
 • Basan

7 Çek Cumhuriyeti'nde iş yapmaya nasıl başlanır?

Çek Cumhuriyeti'ne taşınma sürecinizi düşünürken, farklı şirket yapılarının avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun. Ayrıca, işinize en uygun sipariş karşılama modelini düşünün. Müşterilere ulaşmak ve siparişleri karşılamak için en etkili yöntem nedir? E-ticaretin mevzuat gereksinimlerini ve bunların işinize nasıl uygulanacağını değerlendirmelisiniz. Ayrıca Ticaret Sicili Bürosu'na kayıt yaptırmanız gerekip gerekmediğini de belirlemeniz gerekir. Son olarak, hedeflediğiniz bölgelerde Çek Cumhuriyeti'ni kapsayan bir tedarik merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası'nın İş Yapma Endeksi'nin (Doing Business Index) dökümünü içerir. Bu, size Çek Cumhuriyeti'nde iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bu dökümde, bir işletmenin dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puanlamada on konu değerlendirilir. Bunlar arasında elektrik bağlatma kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli yer alır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz önemlidir. Market Finder ile yasal yükümlülükleri çok daha kolay gözden geçirebilir, lojistik hakkında bilgi edinebilir, ayrıntılı rehberler ve bilgiler de dahil daha fazla desteğe ve araca ulaşabilirsiniz.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services, işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sunar.

Unutmayın

Bu sitede sağlanan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.