Kanada için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Kanada'nın ABD ile ticari ilişkisi, ülkeyi Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'ya uluslararası lojistik desteği sağlamak için iyi bir noktada konumlandırıyor ve güçlü altyapısı büyümeyi teşvik ediyor. Kanada'yı büyüme stratejinize doğrudan dahil etmeseniz bile, ABD'ye yakınlığı ve dünyanın önde gelen pazarlarından biri olması nedeniyle ekonomiye dair büyük resmin bir parçası olarak görmelisiniz.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Kanada'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Kanada'nın global güç dengelerindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

Kanada Haritası

2 Kanada pazarına açılma

İşletmenizi yurt dışında nasıl büyüteceğinizi planlarken, girmeyi düşündüğünüz pazarın mevcut durumunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kanada'da e-ticaret, kendine özgü bazı zorluklardan dolayı ABD ve Birleşik Krallık gibi benzer ekonomiler kadar gelişemedi; nüfus büyük şehirlere yoğunlaşmış olmasına rağmen, zorlu hava koşullarına sahip kırsal alanlarda da dikkate değer sayıda insan yaşıyor. Güçlü limanları, geniş kapsamlı demiryolu sistemleri, yüksek kaliteli otoyol ve karayolu altyapıları Kanada'nın olgun e-ticaret pazarlarını yakalayabilmesi için temel öneme sahip. Gelişmesi yavaş olmasına rağmen, e-ticaret pazarı artık yılda %15 büyüyor ve 2019 yılına kadar 50 milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörülüyor.1

Kanada'nın ABD ile ticari ilişkisi, ülkeyi Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'ya uluslararası lojistik desteği sağlamak için iyi bir noktada konumlandırıyor. Ayrıca, Kanada hükümetinin taahhütleri ve yatırımları, yeni dağıtım merkezleri kurmaları için Amazon, Carquest, UPS ve Wal-Mart gibi şirketleri cezbediyor. Etkili bir tedarik zinciri oluşturmak, işletme maliyetlerini azaltmak ve siparişleri "tam zamanında" sunma imkanını artırmak bu büyümeyi destekleyen başlıca faktörlerden bazıları.


 1. eMarketer 

3 Kanada'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Kanada'da gerçekleştirilen e-ticaret alışverişlerinin %45'i Kanadalı olmayan web sitelerinden yapılıyor. Toplam harcamanın üçte biri Amerikan sitelerinde yapılırken geri kalanı Asya ve Avrupa'ya harcanıyor.

 • Kanadalılar, fiyatların daha düşük ve ürün yelpazesinin daha geniş olması nedeniyle yurt dışından alışveriş yapmayı tercih ediyor.

 • İnternet üzerinden alışveriş yapan Kanadalı müşteriler 48 saatlik teslimat süresini tercih ediyor.

 • Kanadalıların internet üzerinden alışveriş yapmalarının başlıca nedenleri eve teslimat, ücretsiz iade ve ücretsiz veya düşük maliyetli gönderim olarak sıralanıyor.

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi hangisi? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Kanada'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • Kanadalı tüketicilerin uygun fiyata 2 günde gönderim veya aynı gün içinde teslimat seçenekleri sunulduğunda alışveriş yapma olasılıkları daha yüksek oluyor. Ayrıca, Kanadalılar, gönderim maliyeti yüksek olduğunda alışveriş sepetini terk etme alışkanlığı en fazla olan tüketiciler olarak biliniyor.

 • Kanadalıların %49'u e-ticaret alışverişlerine yılda 500 ABD dolarından fazla harcıyor.

 • 10 Kanadalı tüketicinin en az 4'ü iade gönderimi ücretsiz değilse alışveriş sepetini terk ediyor.

 • Kanadalıların mobil cihazlardan alışveriş yapma olasılığı, muhtemelen yüksek veri kullanım ücretleri nedeniyle daha düşük. Kanada'da yapılan online işlemlerin yaklaşık %25'i mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor.

5 Sipariş karşılama modelleri

Kanada'ya sınır ötesinden satış

Genel anlamda, değişken vergiler ve teslimat süreleri, Kanada içi sipariş karşılamayı sınır ötesinden sipariş karşılamaya kıyasla daha kolay hale getiriyor. Ancak, hem ABD hem de Kanada'nın taraf olduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA), sipariş karşılama işlemlerinin bu iki ülke arasında çok daha basit olmasını sağlıyor. En yaygın kullanılan yöntem, siparişi ABD'nin kuzeydeki bir noktasından karşılayıp Kanada sınırından geçirmek oluyor.

Kanada içi sipariş karşılama

Kanadalı tüketiciler, internet üzerinden diğer ülkelerdeki tüketiciler kadar sık alışveriş yapmıyor. Bir araştırmaya göre, Kanadalı müşterilerin internet üzerinden alışveriş yapma nedenlerinin başında hızlı teslimat, düşük gönderim maliyetleri ve kolay iade süreçleri yer alıyor. Kanada içi sipariş karşılama modeli; maliyet, hizmet düzeyi seçenekleri, teslimat kolaylığı ve genel müşteri deneyimi yönlerinden Kanadalı tüketicilere erişmek konusunda en başarılı sipariş karşılama seçeneğini sunuyor.

Kanada içi sipariş karşılama modelini tercih ettiğinizde, ürünlerinizi teslimat için depolamayı düşünebileceğiniz birçok konum seçeneği bulunuyor. Bunlardan hangisini seçeceğiniz büyük ölçüde mevcut müşteri tabanınızın bulunduğu yere bağlı olacaktır. Tercih edebileceğiniz konumlar için aşağıdaki haritaya göz atabilirsiniz.

Kanada'daki Depolama Yerleri

6 Taşımacılık

Küçük paket taşıyıcıları

Canada Post

 • Kanada'daki her 3 e-ticaret kargosundan 2'sinin teslimatını yapıyor
 • 6.500'den fazla perakende yeri var
 • 7.000'den fazla kargo kamyonundan oluşan filoya sahip
 • 650'den fazla merkezi var

Purolator

*Kanada'daki ikinci büyük kargo şirketi * 1.500'den fazla perakende yeri var * 4.500'den fazla kargo kamyonundan oluşan filoya sahip * 123'ten fazla merkezi var

UPS

 • 900'den fazla perakende yeri var
 • 2.795'ten fazla kargo kamyonundan oluşan filoya sahip
 • 54'ten fazla merkezi var

Fedex

 • 1.300'den fazla perakende yeri var
 • 1.600'den fazla kargo kamyonundan oluşan filoya sahip
 • 56'dan fazla merkezi var

Kamyonun tamamını doldurmayan yük (LTL / Less-than-truckload) ve kamyon yükü (TL / truckload) taşıyıcıları

Kanada'da faaliyet gösteren birçok LTL ve TL taşıyıcısı bulunuyor. Today’s Trucking, en büyük şirketlere dair yıllık bir rapor yayınlıyor. Bazı örnek şirketler şunlar:

 • Transforce Inc
 • Mullen Group
 • Canadian National Transportation
 • TransX
 • Day & Ross
 • Trimac Transportation
 • Bison Transport

7 Kanada'da iş yapmaya nasıl başlanır?

Kanada pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün.

Ayrıca Kanada İşyeri Sicil Numarası, Vergi Numarası, Mal ve Hizmet Vergisi, Kazandıkça Öde Vergisi (çalışanınız varsa) ve En Çok Gözetilen Ülkeler Tarifelerine de başvurun. Ürünlerinizin nereden geldiğine bağlı olarak, ithal edilip edilemeyeceklerini ve ithalat beyannamesi gerekip gerekmediğini teyit edin. Son olarak, hedeflediğiniz bölgelerde faaliyet gösteren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası'nın İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size Kanada'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bir işletmenin, dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Elektriğe erişim kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli bu konulardan bazılarıdır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder, yasal gereksinimleri gözden geçirmeyi ve lojistik hakkında bilgi edinmeyi çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı rehberler ve analizler dahil, daha fazla destek ve araç bulabilirsiniz.

Ingram Micro Services logosu

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sağlar.

!!! İpucu "Not"

Bu sitede sunulan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.