Kaliteli yerelleştirme rehberi

Yerelleştirilen içeriğin kaliteli olmasını sağlama ve kaliteyi koruma

1 Genel Bakış

Zorluk

İşletmenizin sunduğu teklifin kalitesi, tüm pazarlarda aynı düzeyde olmalıdır. Mesajınızı iletmek için kullandığınız dil de bu tutarlı kaliteyi yansıtmalıdır. Çeviri hizmetlerini sağlayacak uygun üçüncü taraf tedarikçi firmaları veya şirket içi personeli seçtikten sonra bir sonraki zorluk bu kaliteyi nasıl ölçeceğinizi, iyileştirebileceğinizi ve koruyabileceğinizi belirlemektir.

Amacınız

Kullanıcıların tutarlı bir hizmet almasını ve markanızın tüm dünyada tutarlı olmasını sağlamak için çeviri kalitesinin ölçüldüğünden, iyileştirildiğinden ve korunduğundan emin olmak.

Nasıl bir yaklaşım izlemelisiniz?

Aşağıdaki yerelleştirme kuralları, yerelleştirme programınızda kalite kontrol sürecine yönelik sistematik bir yaklaşım sunar.

Öncelikle yerelleştirme programınızın ölçeğini değerlendirin. Şu soruları ele alarak başlayın:

  • Hangi çeviri kaynaklarına ve araçlarına sahibiz?
  • Deneyimli çevirmen ve editörlere nasıl ulaşabiliriz?
  • Yerelleştirme kalite kontrolü sürecini kim yönetecek?

2 Ekibinizi seçin ve içerikleri sınıflandırın

Aşağıdaki adımlar basit kalite kontrol temellerinden başlayıp daha ileri düzeyde, tam anlamıyla geliştirilmiş program stratejilerine doğru ilerlemektedir.

1. Adım: Çevirmen ekibinizi destekleyin

İster şirket bünyesinde bir ekibiniz olsun ister çevirmen sağlayan bir üçüncü taraf tedarikçi firmayla çalışın, çevirilerinizin kaliteli olmasını sağlamak için aşağıdaki ölçütlerden yararlanın:

Anadilinde çeviri yapan dil uzmanlarıyla çalışın

İçeriğinizi yerelleştirdiğiniz her dil için anadilinde çeviri yapan dil uzmanları atayın. Böylece çevirilerin kalitesinden ve doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Gerektiğinde uzman kişiler bulun

Örneğin işletmeler arası, teknik veya sektöre özel ürünlerle ilgili, özel terminolojiye sahip bir içeriğiniz varsa bu tür içeriklerin çevirisi konusunda deneyimli dil uzmanlarını bulun.

Çevirmenlerinize doğru kaynakları sağlayın

Çevirmenlerinizin yerel dile özgü bilgilerle ilişki kurmalarını sağlayacak şekilde güncellenmiş, ürüne ve yerel dile özgü terimler sözlüklerine ve stil kılavuzlarına sahip olmalarını sağlayın.

2. Adım: Farklı içerik türlerini ve bunlar için yerelleştirme önceliğini belirleyin

Kalite kontrol sürecinizde yerelleştirilmiş her bir kelimenin kontrol edilmesi düşük bir olasılıktır. Bu yüzden yerelleştirilen içeriği denetleyerek içeriğin türünü ve kontrol sürecinizde nasıl bir önceliğe sahip olacağını belirleyin.

İçerik Türü Tanım Örnekler Kontrol Önceliği
Marka/Pazarlama Müşterilerle iletişimi ve satışı destekleyen içerikler. Web sitesi, yardımcı satış materyalleri, pazarlama kampanyaları, tanıtımlar, harekete geçirici mesajlar Yüksek

Bu genellikle en görünür içeriğinizdir. Ayrıca, henüz marka bağlılığı olmayan potansiyel ve yeni müşterileri hedefler.
Yasal Müşterileri yasal gereksinimler konusunda bilgilendiren, hukuki sözleşmeler içeren veya uyumluluk nedeniyle gerekli olan içerikler Gizlilik sözleşmeleri, sözleşmeler, formlar ve diğer yasal uyarılar Yüksek

Hatalı çeviriler şirket için yasal sorunlara neden olabilir.

İpucu: İdeal olarak hukuki bir geçmişe sahip çevirmenler ve hukuk ekibi tarafından kontrol edilir.
Kullanıcı arayüzü/mobil uygulama Şirketinizin müşteriler için geliştirdiği kullanıcı arayüzü veya uygulama Özel panel veya diğer arayüzler, bağımsız mobil uygulama Değişir

Trafik ve kullanım metriklerini kontrol edin. İçeriğinizin görünürlüğü ne kadar fazlaysa kontrol önceliği de o kadar yüksek olmalıdır.
Destek Müşterilerin sorunları kendi kendilerine gidermelerine yardımcı olan içerikler El kitapları, kullanım kılavuzları, yardım merkezleri Değişir

Her dilde bu içeriği kullanan müşterilerin yüzdesini kontrol edin ve öncelik sıralamasını buna göre yapın.

3 Kalite garantisi

3. Adım: İçerik kalite kontrol sürecinizi oluşturun

Optimum kalite kontrol süreçlerinde, önemli iki kontrol noktası bulunur:

a. Dil kontrolü

Çevirinin, kaynak içerikle aynı temel noktaları aktardığından emin olun. Terminolojinin tutarlı ve terimler sözlüğünüze uygun olduğunu, stil kılavuzuna göre doğru yazı tiplerinin kullanıldığını ve benzeri noktaları kontrol edin.

Sürecinizi nasıl oluşturacağınız, yerelleştirme projelerinin hacmine bağlıdır. Örneğin:

Tek seferlik yerelleştirme

Hedef dili anadili olarak konuşan bir kişi çeviriyi kontrol eder. İleride kontrol yapacak diğer kişilerin de bu çalışmalardan yararlanabilmesi için kontrol süreci ideal olarak bilgisayar destekli çeviri (CAT) aracıyla gerçekleştirilir.

Düşük - orta hacim

Tedarikçi firma hem çeviri hem de son içerik kontrolü hizmetini sunar. Çeviriler ve kontrol bir CAT aracında gerçekleştirilir. Böylece ileride bu projelerde çalışacak dil uzmanları her projeden bir şey öğrenebilir ve aynı içerik için önceki çevirileri kullanabilir.

Sürekli yerelleştirme ihtiyaçları

Tedarikçi firmanız yerelleştirme iş akışını koordine etmek için bir CAT aracı kullanarak geçmiş veya önceki projeleri kapsayan bir "çeviri belleği" oluşturur. Uzman kontrol sorumluları her yerelleştirme projesi hakkında geri bildirim sağlar, sistematik olarak iyileştirilecek noktaları belirlemek ve çevirmenlerin performansını değerlendirmek için puanlar takip edilir. İşletmenizi ve içerik ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamaları için dil uzmanları zaman zaman tesisinize getirilir.

b. Teknik doğrulama

Metnin doğru oluşturulduğundan emin olmak için web sitenizin veya uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümüne ait kodu çalıştırın. İçeriğin masaüstü ve mobil cihazların ekranlarında nasıl göründüğünü kontrol edin. Burada hedef, web sitenizin veya uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümü müşterilere yayınlanmadan önce hataları yakalamaktır.

4. Adım: Yerelleştirme kalitenizi temel performans göstergelerine (TPG) göre ölçün

Yerelleştirme programınızın nasıl ilerlediğini ölçebilir ve takip edebilirsiniz. Başlangıç noktası olarak aşağıdaki temel performans göstergelerini kullanın ve zaman içinde iyileştirilecek noktaları belirleyin.

Örneğin, belirli bir pazarda ziyaretçi dönüşüm yüzdeniz düşükse o bölgeye ait çevirilerin kalitesini ayrıntılı şekilde inceleyin ve içerikle ilgili geri bildirim toplamak için bölgede kullanılan dili anadili olarak konuşan kişilerle iletişime geçin.

Dille ilgili TPG'ler • Okunabilirlik/stil/ton
• Uyumluluk
• Anlam
• Dil bilgisi
• Noktalama/yazım
• Terminoloji
Etki TPG'leri • Pazarlarda edinilen yeni müşteriler
• Web sitesi trafiği (ülkeye ve dile göre)
• Ziyaretçi dönüşüm yüzdesi
• Pazar payı yüzdesi
• Çeviri YG yüzdesi

Yukarıda belirtilen kalite yönetimi yönergelerini dikkate alarak atacağınız sıradaki adım, içeriğinizi farklı dillerde hayata geçirecek personeli seçmektir.