Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Tayland'da başarılı olmasını sağlama

Tayland'da daha fazla kullanıcıya erişmenize yardımcı olacak en iyi uygulamalarla ilgili ipuçlarını ve uygulama yerelleştirme stratejilerini öğrenin

Tayland, 69 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 20. ülkesidir. Orta sınıfın gelirlerindeki artışla, kişi başına düşen GSYİH 2017'de 17.000 dolara (SAGP) yükseldi ve akıllı telefon kullanım oranının hızla artmasına neden oldu. Öyle ki, 54 milyonun üzerinde Taylandlı akıllı telefon sahibidir ve Taylandlılar, dünyanın sosyal medya kullanım oranı en yüksek kullanıcı gruplarından biridir1.

Tayland'da kredi kartı kullanım oranı halen düşük olsa da Google Play'in sunduğu hediye kartı ve operatör faturalandırması gibi ödeme şekilleri alternatif oluşturuyor. Böylece, kullanıcıların uygulama içi içerikleri satın almasını kolaylaştırıyor. Dünya Bankası'na göre Tayland, iş yapma kolaylığı açısından dünya çapında 27. sırada ve Asya'da 6. sırada yer alması nedeniyle avantajlı bir ticari ortam da sunuyor. Şimdi, uygulamanızı veya oyununuzu Tayland pazarına açmak için doğru zamanın gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olacak 7 önemli etkeni yakından inceleyelim.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar

Tayland'da en yüksek gelir elde eden oyunlar özellikle MOBA, battle royale, MMORPG, ARPG ve strateji kategorisindekiler olmak üzere, rekabete dayalı çok oyunculu oyunlardır. Popüler oyun fikri mülkiyetine sahip oyunlar da yüksek performans gösteriyor.

En yüksek gelire sahip bu oyunlar; sık oyun güncellemeleri, yeni içerikler ve Taylandlı kullanıcıları hedef alan oyun içi etkinliklerle kullanıcı etkileşimini ve geliri giderek daha çok artırıyor. Ayrıca, bu oyunların çoğunun Asya sanat tarzına sahip olduğuna ve Kuzey Asya pazarlarından etkilendiğine de dikkat edilmeli.

Resim alternatif metni

Uygulamalar

Tayland'da sosyal medya, arkadaşlık ve eğlence uygulamaları finansal açıdan yüksek performans gösteriyor. Örneğin Line bir mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen kullanıcıların çıkartma satın almasını da sağlıyor. Eğlence uygulaması türünde müzik, canlı yayın ve komik içerikler de yüksek gelir imkanına sahip. İş modeli olarak mobil uygulama abonelikleri, içerik için belirli aralıklarla ödeme yapmaya alışkın olmayan çoğu kullanıcı için nispeten yeni bir konsept olma özelliği taşıyor. Öyle ki, birçok uygulama tek seferlik uygulama içi satın alma seçeneği sunuyor. Aynı zamanda, kullanıcıların fikre alıştıkça kullanabilmesi için abonelikler de bulunuyor. Birçok geliştirici, fiyat noktalarını daha erişilebilir kılmak ve kullanıcıları denemeye teşvik edebilmek için daha kısa süreli abonelikler (örneğin, haftalık) de sunuyor.

Resim alternatif metni

2 Uygulama ve oyunları orta düzey cihazlar için optimize etme

Taylandlı akıllı telefon kullanıcıları, son yıllarda daha iyi özelliklere sahip telefonlara geçiş yapsa da daha düşük bellek ve depolama alanına sahip cihaz kullanan çok sayıda kullanıcı da bulunuyor. Tayland'da 3G/4G bağlantısının nispeten güçlü olmasına rağmen veri maliyeti birçok kullanıcı için önemli bir bir sorun. Bu nedenle, en geniş erişimi elde etmek için uygulama veya oyununuzu optimize etmeniz faydalı olabilir.

Örneğin, hem ilk APK boyutunu hem de toplam uygulama boyutunu uygun düzeylerde tutmayı deneyin. Oyununuzda yüksek kaliteli grafikler varsa indirme sonrası toplam uygulama boyutunu 1 GB'ın altında tutmaya çalışın. Uygulama veya oyununuzun nispeten düşük bellek kapasiteli akıllı telefonlarda çalışmasını sağlamak da önemlidir. Bu sayede çökme, donma, düşük kaliteli grafik ve genel anlamda olumsuz kullanıcı deneyiminin önüne geçilebilir.

Kullanıcılara, cihazlarının özelliklerine göre yüksek kaliteli veya düşük kaliteli grafik/animasyon seçeneği sunun. Uygulamanızı özellikle eski işletim sistemi sürümlerine sahip cihazlar olmak üzere, çeşitli cihazlarda test etmeyi de unutmayın.

3 Fiyatlandırma

Taylandlı tüketiciler, daha gelişmiş pazarlarla kıyaslandığında daha düşük harcanabilir gelire sahiptir. Bu nedenle, fiyatları belirlerken bu hususun dikkate alınması önemlidir.

Oyunlarda, geliştiricilerin genellikle 1 dolar veya daha düşük olan cazip fiyatlarla başlangıç paketleri sunması oldukça yaygındır. Özellikle, uygulama ve oyunlar için minimum fiyatların yaklaşık 10 THB (0,33 dolar) olduğu göz önüne alındığında, 1 doların altında fiyatlandırma stratejisi Tayland'da yeni kullanıcı edinmenize yardımcı olabilir. Burada fiyatlandırma ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Uygulama veya oyuna göre değişiklik göstermekle beraber, daha pahalı paketlerin Kore ve Tayvan gibi daha gelişmiş pazarlardaki fiyatlardan %30-40 daha düşük olması yaygındır.

Yukarıda bahsedildiği gibi yinelenen abonelik ödemeleri Tayland'da henüz nispeten yeni bir model olmakla beraber ilgi çekmeye başladı. Kullanıcıları uygulamanızı denemeye teşvik etmek için ücretsiz olarak haftalık abonelik denemesi sunabilirsiniz.

Fiyatlandırmanızı belirlerken fiyat noktalarının genellikle 0, 5 veya 9 (ör. 10, 15 veya 19) rakamlarıyla bittiğini dikkate alın.

Resim alternatif metni

Mümkünse "tek sayılı" fiyatlandırma veya ondalık sayılı fiyatları kullanmaktan kaçının.

Resim alternatif metni

4 Harf çevirme

Tayland'da bazı adları veya sözcükleri orijinal İngilizce halinde tutabilirsiniz. Bu durum özellikle bu ad veya sözcüklerin Tayland kültürüne yeni olduğu, doğrudan çevirisinin olmadığı ya da çevirisinin çok uzun olduğu durumlarda geçerlidir. "Raknarok", "Hogwarts" veya "AI Artificial Intelligence" bile örnek olarak verilebilir. Bu durum, İngilizcenin tüm Tayland orta okullarında zorunlu yabancı dil olarak öğretilmesi ve çoğu Taylandlı kullanıcının Latin alfabesine aşina olmasıyla ilgilidir. Bu uygulamanın Korece, Japonca veya Çince için geçerli olmadığını unutmamak gerekir.

Örnek: Karakter adları gibi bazı adlar İngilizce olarak, Tay diline çevrilmiş diğer metinlerle birlikte gösterilebilir.

Geliştirici: Garena
Geliştirici: Garena

Örnek: Mağazadaki öğeler gibi adların (aşağıda gösterilmiştir) Tay diline çevrilmiş metinlerle birlikte İngilizce olarak gösterilmesi kabul edilebilirdir.

Geliştirici: Garena
Geliştirici: Garena

Taylandlı kullanıcılar özellikle mobilde kısa, net metinleri tercih ediyor. Öyle ki, metin çevirisi için resmi, yazılı metin dili yerine samimi, konuşma tarzı bir dil kullanılabilir. Üstelik bu tarzın kullanılması teşvik edilir. Özellikle çevirinin uzun olduğu durumlar olmak üzere, mümkün olduğunda çeviri yerine semboller veya resimlerle mesajın iletilmesi tercih edilir.

Örnek: Mesaj, net ve kolay anlaşılan konuşma diline çevrilmiştir.

Geliştirici: Longtu Game
Geliştirici: Longtu Game

Doğrudan kelimesi kelimesine çeviri ve makine çevirilerinden kaçının. Bu çözümler daha hızlı olsa da dili anadili olarak konuşan bir kişiye içeriğinizin tamamını kontrol ettirerek bağlamın doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Aynı mesajı aktarmak için ifadeleri yeniden yazmanız gerekebilir.

5 Yazı tipi, düzen ve kullanıcı arayüzü

Tay diline çeviri yaparken tasarımınızı ve görüntüyü etkileyen yeni metin dizesi uzunluklarına dikkat edin. Çevrilen içeriğin kullanıcı arayüzüne sığdığından ve sade bir düzeni olduğundan emin olun. Metni sığdırmak için yazı tipi boyutunu düşürmekten kaçının. Aksi halde, metin okunaksız hale gelebilir. Daha net çeviri için daha kısa sözcükler ya da resimler/semboller kullanın. Örneğin "Geri Sar" veya Tay dilinde "ย้อนกลับไป" ifadesi yerine “<<” gibi simgeleri kullanın.

Örnek: Yazı tipi stili ve boyutu kolayca okunabilir durumdadır ve düzene uygundur.

Geliştirici: Gravity Interactive
Geliştirici: Gravity Interactive

Tay dilinde yazı tipleriyle ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri, harflerin hem altında hem de üstünde bulunabilen "aksan" karakterlerinin görüntülenmesi için yeterli alanın bırakılmamasıdır. Örneğin, "วันพรุ่งนี้" ("yarın") sözcüğü, aksanların doğru şekilde görüntülenmediği "วนพรงน" haliyle anlaşılamaz durumdadır.

6 Kültürel uyarlama

İçeriğin yerel kültüre uygun olması ve Taylandlı kullanıcılar için hazırlanmış olduğu izlenimi vermesi durumunda, Taylandlı kullanıcıların oyun veya uygulamanızla etkileşime geçme olasılığı daha yüksektir. Öyle ki, geliştiriciler karakter, kostüm gibi yerel kültürlere uygun öğeler kullanarak kullanıcıların ilgisini çekiyor. Başka bir yaklaşım ise Songkran (Tay Yeni Yılı) gibi yerel kutlamaları yansıtan etkinlikler oluşturmaktır. Örneğin, bu dönemde uygun oyunlarda su silahıyla savaş modu sunulabilir.

Örnek: Karakterin Tay kültürüne uygun kostüm giymesi, yerel kullanıcıların oyunu kendilerine daha yakın hissetmesini sağlıyor.

Geliştirici: Longtu Game
Geliştirici: Longtu Game

Örnek: Metin yazı tipleri oyuna uygun, ilgi çekici ve kullanıcıların kolayca anlayabileceği bir şekilde yerelleştirilmiş.

Geliştirici: Longtu Game
Geliştirici: Longtu Game

7 Topluluk yönetimi ve müşteri desteği

Taylandlı kullanıcılar kişiselleştirilmiş müşteri desteği ister ve birçok çevrimdışı ve online işletme, müşteri destek hattı sunar. Destek hattı sunamıyorsanız kullanıcıların yaygın sosyal medya platformlarından size ulaşabildiğinden emin olun. Bu seçeneği kullanıcılara mutlaka net bir şekilde bildirin. Örneğin, birçok işletme kullanıcılarla işletmenin Facebook sayfası ve/veya Line gibi mesajlaşma platformlarındaki resmi hesapları üzerinden iletişim kuruyor.

Dijital kanallar da güçlü kullanıcı toplulukları oluşturmak için uygun yerlerdir. Taylandlı birçok işletme, aktif tartışmayı ve kullanıcı katılımını teşvik eden düzenli güncellemeleri ve bilgileri, aktif sosyal medya sayfaları/gruplarında yayınlıyor.

Global sosyal medya kanallarınızın yanı sıra yerel kanallar oluşturmanız faydalı olabilir. Böylece, Taylandlı kullanıcılar ekibinizle kolayca iletişime geçebilir.

8 Beta testi

Tayvan, Tayland için iyi bir dolaylı oyun performansı pazarıdır:

Oyuncu tercihleri ve kültürel referanslardaki benzerlik göz önüne alındığında, Tayvan'da kullanıma sunulan bir oyunun yüksek performans göstermesi ve yüksek gelir elde etmesi, Tayland'da benzer performansı gösterme olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.

Güneydoğu Asya'da bulunan Filipinler pazarı, kullanıcıyı elde tutma testi için iyi bir tercihtir:

Filipinler'de İngilizce konuşan birçok kullanıcı bulunur. Özellikle çok sayıda test kullanıcısı gerektiren çok oyunculu oyunlarda, Güneydoğu Asya pazarları ve Tayland için kullanıcıyı elde etme oranının test edilebileceği uygun bir pazardır. Oyunu İngilizce sürümüyle test edebilirsiniz. Ayrıca, bu pazar oyununuzun Tayland'da karşılaşabileceğiniz giriş düzeyi veya orta düzey cihazlarda iyi performans gösterip göstermeyeceğini test etmek için de uygundur.

Malezya pazarı, kullanıcıları elde tutma ve para kazanma testi için uygundur:

Tayland'da elde edebileceğiniz performansı tahmin etmek için Malezya'da kullanıcıları elde tutma ve para kazanma testi yapabilirsiniz. Malezya'da oyuncu tercihleri ve KBOG açısından yeterli benzerlik mevcuttur ve Tayland ile daha benzerdir. Oyunu İngilizce sürümüyle test ederek test maliyetini düşürebilirsiniz.