Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Kore'de başarılı olmasını sağlama

Kore'de daha fazla kullanıcıya ulaşmak için en iyi uygulamaları ve uygulama yerelleştirme stratejilerini öğrenin

Güney Kore, dünyanın en gelişmiş mobil altyapılarından birine sahiptir. Kullanıcıların telefonlarında 4G LTE hizmeti genel olarak etkindir ve ülkenin %70'inde 4G mevcuttur. Ücretsiz kablosuz internet de büyük şehirlerde yaygın olarak kullanıldığından, müzik ve video akışı insanların hayatında önemli yer tutar.

Uygulama geliri açısından en üst sıralarda yer alan Kore, yıllık ortalama uygulama yükleme sayısının en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Olgunlaşmış bir mobil pazar olan bu ülkede uygulama geliştiricileri için çeşitli imkanlar vardır. En popüler türler arasında RPG (rol yapma oyunları) ve strateji oyunları yer alır. Ancak hararetli bir rekabet ortamı olduğu için kalabalığın arasından sıyrılıp uygulamanızı öne çıkarmanın yollarını bulmanız gerekir.

Özellikle yerel geliştiricilerin pazara hakimiyeti göz önüne alındığında, uygulamanızı Kore diline çevirmek sürecin olmazsa olmazıdır. Ayrıca uygulama veya pazarlama stratejinizin K-POP ve Kore dramalarının popülerliğine uyum sağlaması için yöntemler geliştirmek de önemli avantaj sağlar.

Kullanıcı cihazları, özellikle 20-40 yaş grubunda genellikle çok geniş depolama alanı sunan ileri teknoloji ürünleridir. Galaxy serisi bu bölgede özellikle popüler bir marka olduğundan 16:9 ve 18,5:9 en-boy oranını desteklemek akıllıca olacaktır.

Uygulamanızın Kore'de başarılı olmasına yardımcı olabilecek 7 temel faktöre yakından bakalım.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar

En çok yüklenen oyun türleri RPG ve stratejidir. Aynı zamanda en fazla gelir bu türlerden elde edilir. Son yıllarda yerel geliştiriciler RPG türünde eski bilgisayar oyunlarını piyasaya sürerken global geliştiriciler strateji, aksiyon, bulmaca ve spor gibi çeşitli türlerde önemli düzeyde büyüme kaydetti.

Oyunlarda müşteri desteği

Oyuncular, sorularının yanıtlanması veya karşılaştıkları sorunların giderilmesi konusunda kusursuz müşteri desteği almak ister. İster çağrı merkezi ister topluluk yönetimi (Facebook, Naver Cafe vs.) üzerinden destek sunmayı tercih edin, bu alanda çok iyi olmanız gerekir.

Oyunlara Yönelik LiveOps Hizmeti

Koreli oyun tutkunları oyunlarının güncelliğini ve katılım düzeyini korumak için LiveOps olarak bilinen güncellemelerin sık sık yayınlanmasını ister. Bunlar genellikle iki haftalık, aylık veya üç aylıktır. LiveOps içeriği, oyun içi etkinlikleri düzenleme veya yeni karakter ya da bölüm gibi farklı içerikleri eklemeyi kapsar. Hangisine karar verirseniz verin, LiveOps içeriklerini düzenli olarak yayınlamak ve mevcut sosyal kanallar üzerinden tanıtmak çok önemlidir.

Uygulamalar

Alışveriş ve finans türündeki uygulamalar, Kore'de çok popülerdir ve önceden yüklenmiş olarak sunulur. Arkadaşlık hizmeti uygulamaları da iyi performans gösterir, ancak bu sektör yerel aktörlerin hakimiyetinde olduğundan büyük küresel markalar farklı bir strateji izleyerek arkadaşlıktan ziyade sosyal keşif alanına yöneliyor. Sağlık ve fitness uygulamaları henüz küçük bir tabana sahip olsa da hızla büyüyor. Bu tür, bu alanda faaliyet gösteren yerel aktör bulunmadığından küresel geliştirici için iyi bir fırsat olabilir. Son olarak, İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitimi Kore'de büyük bir pazardır ve büyümeye devam etmektedir.

2 Fiyatlandırma

Uygulamanızı fiyatlandırırken $, £ veya Koreliler tarafından anlaşılsa bile KRW simgeleri yerine Kore won'unu (₩) kullanın. Ayrıca fiyatınızın fazla karışık olmamasını da öneririz. Örneğin, uygulamanızın fiyatını ₩1120,00 yerine ondalık basamakları çıkararak ₩1120 şeklinde yazın. Ayrıca, 100¥, ₩1,000 olabilir ve 1$ da ₩1.000 veya ₩1.100 olabilir.

Geliştirici: Redfish Games
Geliştirici: Redfish Games

Mobil uygulama abonelik modeli - aylık ödeme karşılaştırması

Tüketici bilinci ve aboneliklere güven nispeten düşük düzeydedir ve ödeme seçeneği olarak aylık ödeme tercih edilir. Birçok tüketici aboneliklerin "otomatik ödeme"ye dayalı yapısına karşı temkinli yaklaştığından, abonelik ekranında veya şartlarında kullanıcıların aboneliklerini dilediği zaman iptal edebileceğini açıkça belirttiğinizden emin olun. Yine de Kore'de genel olarak artış gösteren abonelik sistemi, uygulamanız için kesinlikle dikkate alabileceğiniz yaklaşımlardan biridir.

3 Harf çevirisi

Uygulamanızda kullanılan dil ve üslup tutarlı ve her duruma uygun olmalıdır. Kore'de saygılı dil kullanımı da önemlidir.

Sözcükleri doğrudan çevirirken bire bir karşılıkların bambaşka anlamlara gelebileceğini unutmayın. Aşağıda "Special Chest" (Özel Sandık) ifadesinin "특별한(Özel) 가슴(Göğüs)" olarak çevrildiği örneğe bakın. Kore dilinde "chest" sözcüğünün "가슴(Göğüs)", "상자(Kutu)" ya da "보물(Hazine)" gibi farklı anlamları vardır. Bu nedenle, size yardımcı olması için bir yerelleştirme uzmanına veya ana dili Korece olan birine başvurmanızı kesinlikle öneririz.

Geliştirici: Neverending Games
Geliştirici: Neverending Games

4 Yazı tipi, düzen ve kullanıcı arayüzü

Genel olarak, Korecede bir karakter iki İngilizce karaktere karşılık gelir, ancak bu değişebilir. Kodlamayı da doğru bir şekilde uygulamanız gerekir. Örneğin, yazı tiplerini düzgün şekilde göstermek için UTF-8 kodlaması gereklidir.

Bazı geliştiriciler, yazı tipi boyutunu ayarlayarak her satırın uzunluğunu değiştirir, ancak bu durumda da sözcüklerin okunması zor olabilir ya da kullanıcı arayüzü eksik görünebilir. Çevirilerinizi her zaman görsel açıdan da kontrol edin. Genel kullanım için, en iyi okuma deneyimini sunan Dodum ve Nanum yazı tipleri önerilir. Yanlış yazı tipi kullanmak, eksik veya bozuk metne de neden olabilir.

5 Yerelleştirme ve kültürel uyarlama

Kore'de kültürel trendler hızla değiştiğinden, hedef kullanıcılarınıza yaklaşmanın en iyi yolları üzerinde düşünürken daima hıza ayak uydurmanız önemlidir. Bu anlamda dikkate almanız gereken çok sayıda farklı ton ve nüans olduğundan, bu konuda doğru adımları attığınızdan emin olmalısınız. Uygulama yerelleştirme ve kültürel uyarlama sürecinde ana dili Korece olan bir çevirmen veya uzmanla çalışmanızı öneririz.

Sosyal medya Kore'de çok popüler olduğundan, kullanıcılara hizmetinize kaydolmaları için sosyal ağlar üzerinden oturum açma seçenekleri sunabilirsiniz. Kore'de en popüler oturum açma seçenekleri arasında Kakao, NAVER, Google ve Facebook yer alır. Koreli kullanıcıların aşina olmadığı WeChat veya WhatsApp gibi platformları sunmaktan kaçının.

Örnek: Bu uygulamalar Koreli kullanıcılar için en popüler oturum açma seçeneklerine öncelik verir: Kakao, NAVER, Google ve Facebook.

Geliştirici: Conbus
Geliştirici: Conbus
Geliştirici: Lezhin
Geliştirici: Lezhin

İhtilaflı ülkeler ve siyasi açıdan hassas olan geçmiş gibi belirli konularda dikkatli olun. Bu konulardan hiç söz etmemek en iyi seçenek olacaktır.

6 Mobil uygulama için kullanıcı edinme stratejisi

Google Play: Google Play ile kullanıcıları uygulamanız için ön kayıt yaptırmaya ve erken erişim hakkından yararlanmaya davet edebilirsiniz. Kore'de Google Play mağazasının kullanıcı arayüzü biraz daha farklıdır ve uygulamanızı tanıtabileceğiniz daha fazla banner reklam alanı vardır. Yerel kullanıcılar için alakalı fırsatlar sunarak "Teklifler ve Tanıtım" bölümünde görüntülenme şansı elde edebilirsiniz.

Online: Kore, online reklamcılık için son derece gelişmiş bir pazardır. YouTube'un ülkede çok büyük bir kitlesi vardır. Ayrıca Facebook ve Instagram'ın yanı sıra Band ve KakaoStory gibi yerel platformlar da Koreliler arasında çok popülerdir.

Çevrimdışı: Kore'de basılı reklamcılık aşağı yönde ilerleyen global trendi takip etse de televizyon güçlü bir araç olmaya devam ediyor. Hatta Seoul kentinin farklı yerlerinde hedeflenen canlı etkinlikler yayınlamayı düşünebilirsiniz. Çevrimdışı reklamcılık alanında size yardımcı olabilecek çok sayıda uzman ajans bulunmaktadır.

7 Kaynak

Dünya Bankası