Uygulamanızın yerelleştirilmiş sürümünün Brezilya'da başarılı olmasını sağlama

Brezilya'da daha fazla kullanıcıya ulaşmak için en iyi uygulamaları ve yerelleştirme stratejilerini öğrenin

Latin Amerika'nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Brezilya, aynı zamanda 200 milyonun üzerindeki nüfusuyla Güney Amerika'nın en kalabalık ülkesidir.

Ayrıca canlı bir oyun pazarına sahiptir. Newzoo'ya göre, ülkede yıllık 1,5 milyar ABD doları harcama yapan yaklaşık 80 milyon oyuncu bulunmaktadır. Bu istatistiğe göre Brezilya dünyadaki en büyük 13. oyun pazarıdır.

Uygulamanızın Brezilya'da başarılı olması için, popüler oyun veya uygulama kategorilerinden yerelleştirmeye, kültürel uyarlamadan kullanıcı edinmeye kadar göz önünde bulundurmanız gereken 7 temel faktör bulunmaktadır.

Her birini yakından inceleyelim.

1 Popüler oyun ve uygulama kategorileri

Oyunlar

Aksiyon, Strateji, Rol Yapma ve Basit türündeki oyunlar genellikle geliştiricilere en yüksek gelir sağlayan oyunlardır. Pazardaki trendler, gerçek zamanlı çok oyunculu oyunların yanı sıra lonca, birlik ve anlatım öğeleri gibi özellikler barındıran basit oyunların da giderek popülerlik kazandığını gösteriyor.

Image alt text

Uygulamalar

Eğlence, İletişim, Fotoğraf ve Sosyal uygulamalar şu anda geliştiricilerin en çok indirme elde ettiği kategoriler. En hızlı büyüyen kategori ise Eğlence. Latin Amerika'nın en büyük yayıncısı Globoplay'in ülkede kullanıma sunulmasının bu artışta etkisi büyük. Brezilyalılar oldukça sosyal insanlar olduğunu için Sing! ve TikTok gibi uluslararası sosyal uygulamalar hızlı bir şekilde yükseldi. Sosyal medya kullanımıyla birlikte İletişim ve Fotoğraf uygulamaları da rağbet görüyor.

Image alt text

2 Fiyatlandırma

Brezilyalılar abonelik konseptine yabancı değildir. Abonelikler genellikle aylık olsa da haftalık ödeme dönemlerine de sıkça rastlanır. Pazarlama yaparken yerel satın alma gücüne dikkat edin: aylık ortalama fiyat müzik yayın hizmetlerinde 16,90 Brezilya reali, video yayın hizmetlerinde ise 19,90 Brezilya reali civarındadır.

Uygulamanız veya oyununuz için fiyat belirlerken tutarı çoğu Brezilyalının alışık olduğu biçim olan en yakın 99 veya 90'a yuvarlamanızı öneririz. Fiyatları bir sonraki tam veya yarım sayıya veya (ör. 2,00 Brezilya reali) veya elli centavo'ya (ör. 2,50 Brezilya reali) yuvarlayabilirsiniz.

Google Play Brezilya'da vergi dahil fiyatlandırmayı destekler. Bu, tüm vergilerin (KDV dahil) fiyata eklenmesi gerektiği anlamına gelir.

Örnek: XX,99 şeklinde yuvarlamalı yerelleştirilmiş fiyatlandırma

Image alt text

Google Play, Brezilya'daki en yaygın ödeme şekillerini desteklemektedir. Kullanıcılar yerel kredi kartları ve Boleto (Mercado Pago tarafından sunulan havale benzeri yöntem) ile; hediye kartlarıyla ve Recarga ile (kullanıcıların küçük perakende mağazalarından hesabına yükleme yaptığı, 250.000 satış noktasına erişen bir sistem) ödeme yapabilir.

3 Cihaz optimizasyonu

Çoğu kullanıcı veri paketi satın almadığı için oyun veya uygulamanızın düşük bant genişliğine sahip tarifeler ve orta sınıf cihazlar için optimize edilmesi gerekir. Brezilya'daki cihazların çoğunluğu 2 ila 4 GB depolama alanına sahip olduğundan birçok kullanıcı APK boyutuna önem verir. Bu nedenle APK'nızın boyutunu uygulamalarda 40 MB, oyunlarda 65 MB altında tutmaya çalışın.

Ayrıca uygulamanızın çevrimdışıyken ya da ağ bağlantısı zayıfken kullanılabileceğinden emin olmanız, bunun için de verileri yerel olarak depolama, önbelleğe alma ve bağlantı tekrar sağlandığında giden isteklerin sorgularını oluşturma yöntemlerini kullanmanız gerekir.

4 Harf çevirisi

Brezilya'da konuşulan Portekizce ile Portekiz'deki Portekizce aynı değildir.

Mesela, Brezilya'da "você" ve "tu" ifadeleri "sen" anlamına gelir ancak "tu" Brezilya'da daha az kullanılır. Bu tür farklılıklara sahip birçok kelime vardır. Örneğin "telefon" sözcüğü Brezilya Portekizcesine "celular" şeklinde çevrilirken aynı ifade Portekiz Portekizcesinde "telemóvel" sözcüğüyle karşılanır.

Uygulamanızı çevirirken daima metnin uzman bir çevirmen ya da ülkenin anadilini konuşan biri tarafından kontrol edildiğinden emin olun. Makine çevirisi veya kelimesi kelimesine çeviri yöntemlerinden kaçının. Bu yöntemler hızlı olsalar da çevirinin bağlama uygun olmasını sağlamazlar.

5 Yazı tipleri, şablon ve kullanıcı arayüzü

Brezilya'da tasarımcıların kullandığı en popüler yazı tipleri Helvetica, Baskerville, Times ve Gotham'dır. Hangisini seçerseniz seçin, harfin altında görünen çengel işareti gibi (ör. "ç") Portekizce imla ve fonetik işaretlerinin tam kitaplığını desteklediğinden emin olun.

Yazı tiplerinin yanlış kullanımı kelime anlamını da değiştirebilir. Ör. “avó” (büyükanne) and “avô” (büyükbaba). Bazı durumlarda bu özel karakterler gösterilmez ve metninizde bir boşluk olarak görünür.

Örnek: Optimum ve optimum düzey altı yazı tipi kullanımı

Disaster Will Strike, Qaibo Games
Disaster Will Strike, Qaibo Games

Unutmamanız gereken bir başka konu ise, İngilizceden çevrilen metin Brezilya Portekizcesinde %30 daha fazla alan kaplayacaktır. Örneğin "ayarlar" anlamına gelen "settings" ifadesinin çevirisi "configurações" ifadesinin sığması için kullanıcı arayüzünde ince ayarlar yapmanız gerekecektir. Bazı durumlarda birebir çeviri yerine yakın anlamlarını kullanmanız daha iyi olacaktır.

Örnek: Bir sonraki satıra taşan çeviri sözcüğü ile düzeltme uygulaması

Knights and Glory - Tactical Battle Simulator, FredBear Games Ltd
Knights and Glory - Tactical Battle Simulator, FredBear Games Ltd

6 Kültürel uyarlama

Dil

"Brezilyaca" diye bir dil yoktur. Brezilya'nın resmi dili Portekizcedir. Bazı yönleri İspanyolcaya benzese de bütünüyle ayrı bir dildir.

Ayrıca doğru olmadığı halde Brezilyalıların İspanyolca dilini de konuştuğunu ya da ikinci yabancı dil olarak bildiğini düşünenlerin sayısı oldukça fazladır.

Brazil ve Brasil

Brazil sözcüğü İngilizcede "z", Portekizcede "s" harfiyle yazılır. Çoğu dilde yabancı ülke adlarının kabul edilen bir yazılış şekli bulunsa da en iyisi ülkedeki tüketicilerle aynı dili konuşmak için "Brasil" ifadesini kullanmaktır. "Brazil" ifadesini kullanmak rahatsızlık vermese de içeriğin özel olarak kendileri için hazırlanmadığı düşüncesini uyandırır.

Karnaval

Her yerde karnaval yapılsa da en ünlüleri Rio de Janiero ve São Paulo'daki dev geçit törenleridir. Bu geçitler samba okulları tarafından düzenlenir (bölge dilinde "Escolas de Samba") ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşir. Bazı gruplar tek seferde 8 saate kadar müzik çalarken dört gün süren en büyük festivaller Kül Çarşambası'ndan önceki Salı günü sona erer. Birçok kişi saatlerce seyahat edip telefonuna baktığından bu tatil dönemleri seyahat uygulamaları ve oyun içi etkinlikler ve meydan okumalar için harika fırsatlar olabilir.

Örnek: Özelleştirme ve etkinlik tanıtımı için sezonlardan yararlanma

Best Fiends, Free Puzzle Game by Seriously Digital Entertainment Ltd.
Best Fiends, Free Puzzle Game by Seriously Digital Entertainment Ltd.

7 Kullanıcı edinme

Uygulama tanıtımı

Uygulamanızı "uygulama mağazalarında" tanıtırken ekran görüntüsü ve tanıtım metinlerini doğru biçimde yerelleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca uygulama başlığı çevrildiğinde anlamını yitiriyorsa altyazı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Örnek: "Coffee Meets Bagel" ABD'li bir geliştiriciye ait arkadaşlık uygulamasıdır. Birincisi, Brezilya'da "bagel" (simit benzeri yiyecek) yoktur. İkincisi, bagel olsaydı bile uygulamanın arkadaşlık uygulaması olduğunu belirten hiçbir ifadeye başlıkta yer verilmemiş.

Image alt text

Örnek: Altyazıları kullanarak uygulamaları Brezilya'daki kullanıcılar için daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Image alt text

İçerik

Uygulamanızın içeriğinin de çevrilmesi çok önemlidir. İçeriğin çevrilmemesi halinde, yerelleştirildiğini düşündükleri uygulamanızı yükleyen ve İngilizce olduğunu gören kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayarak kaldıracaktır.

Pazarlama

Brezilya oldukça güçlü bir reklamcılık sektörüne sahiptir. Ücretli ve ücretsiz televizyon yayını büyük kitlelere ulaşmaya devam etmektedir. Çizgi üstü uygulama, abonelik hizmeti ve yakın zamanlarda oyun kampanyalarına sıkça rastlanır.

Son derece sosyal bir kültüre sahip olan Brezilyalılar WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sosyal platformları çok sever. Büyük çoğunluğun bol miktarda içeriği kendi anadili olan Brezilya Portekizcesinde tükettiği YouTube'un da popülerliği son derece yüksek.

8 Kaynaklar

Dünya Bankası