Uygulama reklamlarıyla gelirinizi nasıl artırırsınız?

1 Genel Bakış

Zorluk

Yeni pazarlara açılırken yeni kullanıcılar hakkında bilgi edinmeniz ve reklam gelirini en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Doluluk oranlarını ve kazancınızı artırmak için birçok farklı reklam ağını yönetmenin zorluklarıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu, doğru çözümü bulmak için araçlardan veya geliştirme kaynaklarından oluşan bir kombinasyondan yararlanmanız gerekeceği anlamına gelebilir.

Amacınız

AdMob Uyumlulaştırması özelliğini kullanarak birçok farklı ağı tek bir yerden kolayca yönetin.

İzlenecek yaklaşım

Bu rehberde AdMob Uyumlulaştırmasına başlama konusunda size yardımcı olacak bazı bilgiler verilmektedir. Global reklamveren talebinden oluşan en büyük kaynak imkânıyla, esnek reklam denetimleri ve sektör lideri uyumlulaştırma hizmetleriyle AdMob, uygulamalardan para kazanmak ve reklamcılıktan yararlanarak uygulama gelirinizi en üst düzeye çıkarmak için kullanılabilecek en iyi platformdur.

2 AdMob uyumlulaştırmasının temelleri

AdMob Uyumlulaştırmasının işleyişi

Uygulamanızdan para kazanırken doluluk oranlarını en üst düzeye çıkarmanıza ve kazancınızı artırmanıza yardımcı olması için çeşitli reklam ağlarından reklam gösterme seçeneğiniz vardır. AdMob Uyumlulaştırması, birçok farklı ağı tek noktadan kolayca yönetmenize olanak tanır. AdMob, SDK'sız uyumlulaştırmayı da destekleyerek ek SDK veya bağdaştırıcı entegrasyonuna gerek kalmadan yeni reklam ağları eklemenizi kolaylaştırır. Ödüllü reklamlar, video reklamlar, geçiş reklamları ve banner reklamlar gibi farklı reklam türlerini uyumlulaştırabilirsiniz.

Reklam biçimleri

Reklam birimleri, kullanıcılara reklam göstermek için uygulamalarınıza yerleştirdiğiniz kapsayıcılardır. Reklam birimleri AdMob'a reklam istekleri gönderir, ardından isteği yerine getirmek için alınan reklamları gösterir. Bir reklam birimi oluşturduğunuzda bu birim için reklam biçimi ve reklam türleri belirlersiniz.

Reklam biçimi, reklamların uygulamanızda nasıl görüneceğini ve nereye yerleştirileceğini tanımlar. Reklam türü, bir reklam biriminin kullanıcılara gösterebileceği reklam çeşitlerini belirtir.

Çok sayıda reklam biçimi arasından seçim yapabilirsiniz. Her reklam biçimi, farklı reklam türlerini gösterecek şekilde kendine özgü niteliklere sahiptir.

 • Banner reklam: Cihaz ekranının üst ve alt kısmında görüntülenen temel bir reklam biçimidir.
 • Geçiş reklamı: Oyun akışında seviye tamamlama gibi doğal aralarda ve geçişlerde gösterilen tam sayfa reklamlardır.
 • Ödüllü video: Kullanıcıları kısa videolar izlemeleri karşılığında ödüllendiren reklamlardır.

3 Ödüllü video reklamlar

AdMob’un ödüllü reklam uyumlulaştırmasını kullanırken bir dizi reklam ağından ödüllü video reklam yayınlayarak uygulamalarınızdan kolayca para kazanabilirsiniz. Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

AdMob ödüllü video reklamlarının işleyişi

AdMob ödüllü video reklam birimleri, video reklam izlemeleri karşılığında kullanıcıları uygulama içi öğelerle ödüllendirmenize olanak tanır.

Ödüllü reklamlar, sadece kullanıcı ödüllü bir reklamı görüntülemeyi açıkça seçtiğinde sunulabilir. Bu yöntem sayesinde kullanıcı, uygulama içi deneyimini kontrol edebilir.

Örneğin: Oyun oynayan bir kullanıcının canları tükenmiştir. Kullanıcıya, bir video reklam izleyerek canlarını hemen geri kazanmak isteyip istemediği sorulur. Alternatif olarak, kullanıcı aynı sonuca ulaşmak için para harcamayı veya belirli bir süre beklemeyi tercih edebilir.

Uygulamanızdaki reklam birimleriyle ilişkilendirilen ödül değerlerini belirleyebilir ve farklı reklam birimleri için farklı ödüller sunabilirsiniz. Kullanıcılar herhangi bir yazılım yüklemek zorunda kalmadan video reklamı izledikleri için ödül alır.

Ödüllü video reklam biçimi

AdMob ödüllü reklamları, video sona erdiğinde gösterilen bir bitiş kartı içeren ve indirmek için tıklanması gereken video reklamlardır. Bunlar yalnızca geçiş reklamları olarak kullanılabilir.

Ödüllü video reklam özellikleri

 • Ses kontrolleri:

  • Cihazın ses düzeyine göre ses kontrolü (bunlar, uygulamaya özel ses kontrolleri değildir).
  • Ses kapatma simgesi desteği (yalnızca Android'de kullanılabilir).
 • Atlanamayan, ancak kapatılabilen video reklam:

  • "Kapat" düğmesine dokunulduğunda, kullanıcının reklamı kapatmak isteyip istemediğini soran bir iletişim kutusu görüntülenir.
  • Kullanıcı, reklamı kapatırsa ödülü kaybedeceği konusunda uyarılır.
 • Geri sayım zamanlayıcı

 • Ertelenen yükleme:

  • Kullanıcı, tamamlanan görünümde ilgili uygulama mağazasına yönlendirilir.
 • Bitiş kartı (isteğe bağlı yükleme):

  • Kullanıcı, video reklamı izlemesi karşılığında bir ödül alır (yükleme işlemi gerekmez).
  • Video sonuna kadar izlendiğinde yükleme düğmesi yeşile döner.
  • Kullanıcı düğmeye dokunduğunda doğrudan ilgili uygulama mağazasına yönlendirilir.

4 Reklam ağı optimizasyonu

AdMob Uyumlulaştırmasındaki reklam ağı optimizasyonu özelliği, yayıncıların uyumlulaştırma yığınlarındaki reklam ağlarından en yüksek BGBM'yi elde etmesini sağlar. Reklam ağı optimizasyonu, uyumlulaştırma sürecini optimize ederek yayıncıların en az çabayla en fazla geliri elde etmesine olanak tanır.

En çok para kazandıran reklamları gösterin

Reklam ağı optimizasyonunu etkinleştirdiğinizde AdMob en çok ödeme yapan reklam ağının hangisi olduğunu dinamik olarak tespit eder ve bu reklam ağından uygulamanıza sunulacak bir reklam ister. Bunu, reklam ağı BGBM'lerinizin geçmiş performansını gerçek zamanlı AdMob, Google Ads ve DoubleClick Ad Exchange teklifleriyle karşılaştırarak yapar. Reklam ağı optimizasyonu AdColony, AMoAd, Domob, Flurry, InMobi, JumpTap, MdotM, Millennial, MobFox ve Vserv.mobi ağlarını desteklemektedir. Ayrıca, bu gruba her zaman yeni reklam ağları eklenmektedir.

Reklam ağı optimizasyonu kullanmanın avantajları

 • Ücretsiz: Reklam ağı optimizasyonu ücretsizdir ve herhangi bir SDK değişikliği gerekmediğinden kolayca ayarlanır.
 • Geliri en üst düzeye çıkarma: AdMob her reklam isteği için en yüksek getiriyi sağlayan reklam ağını tespit eder ve uygulamanıza reklam sunmak için ağ sırasını dinamik olarak ayarlar.
 • Programatik talep: Gerçek zamanlı Google talep kaynaklarına bağlanmak için AdMob Ağını Optimize Et özelliğini etkinleştirin.
 • Birden çok reklam ağını yönetin: AdMob kullanıcı arayüzünden çeşitli reklam ağlarını yönetebilirsiniz.
 • Zamandan tasarruf edin: Zamandan tasarruf ederek yeni uluslararası pazarlarda uygulamanızı büyütmenin yollarına odaklanmanıza olanak tanır.

SDK'sız seçeneği kullanın, zamandan tasarruf edin

SDK'sız uyumlulaştırma özelliğini kullandığınızda uygulamanızı güncellemeniz gerekmeden yeni sunucu tarafı ağlar ekleyebilirsiniz. SDK boyutuyla ilgili endişeleriniz varsa veya yeni reklam ağı SDK'ları ekleme ve güncelleme zahmetine girmek istemiyorsanız bu, harika bir seçenektir. SDK'sız uyumlulaştırma özelliğiyle yeni reklam ağlarını, uyumlulaştırma yığınınıza kolayca ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Sınıfının en ileri teknolojilerini tek bir platformda bir araya getiren AdMob sayesinde, kullanıcılarınızla ilgili analizleri alabilir ve reklam gelirinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Böylece artık çeşitli araçları bir arada kullanmanız veya kendi çözümünüzü oluşturmak için değerli geliştirme kaynaklarınızı harcamanız gerekmeyeceğinden, yeni pazardaki müşterilere ulaşmaya odaklanmak için daha fazla zamanınız olur.