Görüntülü reklamcılık ile doğru kitleye ulaşma

Uygun görüntülü reklamcılık stratejisiyle doğru kitleye ulaşma

1 Genel Bakış

Zorluk

Görüntülü reklamcılığın başarısı, dünyanın neresinde olursa olsun, doğru kitlenin doğru mesajla hedeflenebilmesine bağlıdır.

Amacınız

Açıldığınız her yeni ülkeye yönelik doğru kitleyi ve mesajı bulabilmek için görüntülü reklamcılık stratejinizde nelerin değişmesi gerektiğini araştırıp bulgularınızı uygulamak.

İzlenecek yaklaşım

Google Ads'te Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı olmak üzere iki temel ağ bulunur. Arama Ağı, satın almak istedikleri belirli ürün veya hizmetleri aradıkları sırada kullanıcılara ulaşır. Görüntülü Reklam Ağı ise dijital dünyadaki çeşitli reklam biçimleriyle, kullanıcıların dikkatini satın alma döngüsünün daha erken aşamalarında çekmeye çalışır. İki milyonun üzerinde web sitesini içeren bu ağ, internet kullanıcılarının %90'ından fazlasına ulaşır. Dünya genelinde milyonlarca web sitesinde doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Stratejik davranmanızı ve mesajınızı potansiyel müşterilere doğru yerde, doğru zamanda sunmanızı sağlar.

Bu kılavuzda, yeni bir ülkede yeni bir kitleye ulaşmak için Görüntülü Reklam Ağı kampanyası planlarken dikkate almanız gereken noktalar yer almaktadır.

2 Araştırma ve planlama

Bir ülkedeki müşterilerinizin tam olarak kim olduğunu araştırıp öğrenmeye zaman ayırmak büyük avantaj sağlar. Hedeflemeden reklam oluşturmaya kadar tüm adımlar bu bilgilere göre atılır.

Araştırma yapın

Bulduğunuz ülkedeki kitle aynı görünmekle kalmayıp aynı şekilde de davranmalıdır. Kendi ülkenizde popüler olan bir ürünün, başka yerde aynı ilgiyi görmeyebileceğini unutmayın. Sosyoekonomi, iklim, sezon, politika ve hatta tarih gibi kültürel ve coğrafi farklılıkları dikkate alın. Örneğin, tasmalar, tasma kayışları, koşum takımları, köpek montları ve hırkaları gibi her hava koşuluna uygun köpek gezdirme aksesuarlarınızı satmak için köpek sahipliği oranı yüksek ülkeler aradığınızı varsayalım. Ancak, köpek sahipliği oranının yüksek olması o ülkede köpek gezdirmenin yaygın olduğunu göstermez. Bu ülkede köpekler moda aksesuarı olarak görüldüğü için el çantalarında taşınıyor veya evcil hayvan olarak değil de işe koşulan hayvanlar olarak görülüyor olabilir. Bu senaryoların ikisinde de pek fazla ürün satamazsınız.

Kampanyanızı planlayın

Özellikle de gerekecek lojistiği belirlerken ve profesyonel çeviri hizmetlerine de zaman ayırmanız gerekebileceğinden, uluslararası görüntülü reklam kampanyanıza çok önceden başlayın.

Üzerinde düşünmeniz gerekenler:

 • Ulaşmak istediğiniz hedef ne?
  • Daha fazla ürün ve hizmet satmak mı?
  • Müşteri bağlılığı oluşturmak mı?
  • Müşterilerle etkileşim kurmak mı?
  • Marka bilinirliğini artırmak mı istiyorsunuz?
 • Mesajınızda ne söylemek istiyorsunuz?
 • Bir teklif veya indirim sunuyor musunuz?
 • Reklamlarınız nasıl görünmeli? Dil farklılıklarını göz önünde bulundurun. Türkçe bir ifade, başka bir dilde daha uzun veya kısa olabilir.

 • Hedef pazarlarınızda hangi ödeme yöntemleri tercih ediliyor?

 • Ne gibi teknik gereksinimler var? Tercih edilen ekipman, altyapı, dosya boyutları, video kalitesi ve banner boyutları ülkeye göre farklılık gösterecektir.

 • Üretim teslimat süreleri ne kadar? Ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden, bu süreleri mutlaka öğrenin.

Doğru kitleye ulaşın

Google Ads yer hedefleme; reklamlarınızın ülkeler, bir ülkenin bölgeleri, bir konumu çevreleyen alan veya yer grupları gibi seçtiğiniz coğrafi konumlarda gösterilmesini sağlar. Reklamlarınızı doğru müşterilere ulaşabileceğiniz bölgelerde daha sık göstermenize ve doğru müşterilerin bulunmadığı yerlerde kısıtlamanıza yardımcı olur. Sizin için mükemmel kitleyi bulduğunuzda, onlara nasıl ulaşabileceğinizi düşünme zamanı gelmiş demektir.

Anahtar kelimeler aracılığıyla

Her zaman yerelleştirme yapın, anahtar kelimelerinizin pazarınızdaki konuşma diline uygun olmasını sağlayın ve Avrupa İspanyolcası ile Latin Amerika İspanyolcasında olduğu gibi lehçe farklılıklarını dikkate alın. Örneğin, köpek gezdirme aksesuarları satıyorsanız, bu konuyla ilgili anahtar kelimeler (alakalı dilde) eklemeniz gerekir. Ardından, Google Ads hem anahtar kelimelerinizi içeren web sitelerini hem de bu anahtar kelimelerle ilgilenen alakalı kitleleri bulur.

Zaman içinde, daha derine inmenize ve daha fazla anahtar kelime bulmanıza yardımcı olması için profesyonel çeviri hizmeti almayı ve hatta iyi bir yerel ajansla çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Sadece tek bir reklam yerine, reklam grubunun tamamıyla alakalı anahtar kelimeler seçmenizi öneririz. Google Ads, işletmenizle ilgilenen ve harekete geçme olasılığı daha yüksek olan kitleyi bulmak için içeriğe dayalı hedefleme kullanır. Reklam yaptığınız ülkede daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için İngilizceyi ek hedef dil olarak eklemeyi düşünebilirsiniz.

Yerleşimler aracılığıyla

Görüntülü Reklam Ağı'nda, reklamlarınız için sayfa türleri veya spesifik web sitelerinin yanı sıra reklamlarınızın gösterileceği kitleleri de seçebilirsiniz. Bu manuel yerleşimler sayesinde, reklamınızı seçtiğiniz spesifik web sayfalarında, online videolarda, oyunlarda, RSS özet akışlarında, mobil site ve uygulamalarda gösterebilirsiniz. Reklamlarınızın alakalı olmadığını düşündüğünüz web sitelerinde gösterilmesini de engelleyebilirsiniz.

Kitle aracılığıyla

Spesifik kullanıcı gruplarınıza ulaşmak için reklamlarınızı hedefleme yollarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kitleler:

Reklamcılık hedeflerinize bağlı olarak müşterilerinizle en iyi eşleşen kitleyi seçebilirsiniz.

 • Marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız, TV'dekine benzer geniş kitlelere ulaşmak için yakın ilgi alanı kitlelerini kullanın
 • Bir yakın ilgi alanı veya belirli bir ürün alanı ile mümkün olan en fazla sayıda potansiyel müşteriye erişmek istiyorsanız, özel yakın ilgi alanı kitlelerini kullanın
 • Bir ürün veya hizmet için aktif olarak alışveriş yapan spesifik kitlelere ulaşmak istiyorsanız, pazardaki kitleleri kullanın

Sizinkine benzeyen ürün veya hizmetler için arama yapan kitlelere ulaşmak amacıyla anahtar kelimelerden de yararlanabilirsiniz. Kitle anahtar kelimeleri, reklamlarınızın güncel ve geçmişe ait tarama davranışlarına göre belirli terimlere ilgi duyabilecek kullanıcılara ulaşmasını sağlar.

Yeniden pazarlama:

Bu seçenek, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer siteleri ziyaret ettikleri sırada ulaşmanıza yardımcı olur. Yeniden pazarlamayı, hesabınızda ilgi alanı kategorilerinin yanında bulabilirsiniz.

Demografi:

Bu seçenek; yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumu açısından seçtiğiniz demografi grubunda yer alma ihtimali olan kullanıcılara erişmenizi sağlar. Kitleleri kullandığınızda, reklamlarınızın gösterileceği yerleri manuel olarak seçmezsiniz. Reklamlarınızın bu yöntemlere göre gösterildiği siteler veya uygulamalar, Yerleşimler sekmesindeki istatistikler tablonuzda "otomatik yerleşimler" etiketiyle gösterilir.

Rakiplerinizi dikkate alın

Yeni pazarınızdaki rakiplerinizin kimler olduğunu ve neler yaptığını öğrenin. Rakiplerinizi tanımak, hem görüntülü reklamlarınızdan nasıl yararlanacağınızı belirlemenize ve erişim, sıklık ve BGBM maliyetlerinize karar vermenize yardımcı olur. Girdiğiniz her yeni pazarda gerçekçi beklentilere sahip olmak büyük avantaj sağlar.