TAP'in uluslararası yeni pazarlardaki satışları Google Ads sayesinde kanatlandı

Hedefler

  • Marka bilinirliğini artırmak ve TAP'i uluslararası bir hava yolu şirketi olarak yeniden konumlandırmak
  • Uçuş ağını genişletmek ve AB'deki kilit pazarlardan yolcuları ABD'deki yeni pazarlara taşımak
  • Daha maliyet etkin bir model benimsemek

Yaklaşım

  • Yeni rotaları tanıtan yeni bir pazarlama stratejisi oluşturmak, temel performans göstergeleri (TPG'ler) geliştirmek, Satış Maliyeti (CoS) modeline geçmek ve temel pazarlar geliştirmek için Google'la çalıştılar
  • Reklamlarla dünya genelinde İngilizce konuşan kitleyi hedeflemek için Google Ads'i kullandılar
  • Sık test ve ölçüm yaparak reklam hedeflemesini iyileştirdiler

Sonuçlar

  • Kuzey Amerika satışlarında yıldan yıla %350 artış
  • Kuzey Amerikalı ziyaretçilerin web sitesi ziyaretlerinde %540 artış
  • Global pazar payında ve doğrudan web sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlarda artış
  • Erişimlerini 30 ülkede 78 varış noktasına yaydılar

Lizbon merkezli Portekizli havayolu şirketi TAP, 1945'te kurulduğundan beri büyük ölçüde Portekiz'le sınırlı hizmet veren bir şirket olarak görülüyordu. Şirket global pazar payını artırmaya ve kendisini gerçek anlamda uluslararası bir havayolu şirketi olarak konumlandırmaya karar verdikten sonra, temel pazarlar geliştirmek ve yeni bir kitleye ulaşmak amacıyla strateji oluşturmasına yardımcı olması için Google'la çalışmaya başladı. Bu işbirliği, müşteri sayısında ciddi artışla sonuçlandı ve TAP'in Boston ve JFK havalimanlarında iki yeni önemli rotayı operasyonlarına ekleyerek iyi bir kalkış yapmasını sağladı.

TAP hava yolları, Google'dan ilk olarak şirketin operasyonel ve finansal verimliliğini incelemesini ve global bir pazarlama programı oluşturmasını istedi. Google, TAP havayollarının işini Edinme Başına Maliyet (EBM) modelinden Satış Maliyeti (CoS) modeline taşımasına yardımcı oldu. Bu, şirketin daha verimli ve maliyet etkin bir yapıya kavuşmasını sağlayarak online global pazar payını ve TAP web sitesi flytap.com üzerinden yapılan doğrudan rezervasyonları artırdı.

TAP Kuzey ve Orta Amerika Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Carlos Paneiro, "Pazar getirisinin tam potansiyelinden yararlanma, satışları ve tam maliyeti izleme, operasyonel ve finansal verimliliği artırmanın tek yolunun Satış Maliyeti modeli olduğunu" söylüyor.

TAP, faaliyet gösterdiği 30 uluslararası pazardaki görünürlüğünü artırmak için Google Ads'i kullandı. Bu, TAP'in en yüksek gelir sağlayan pazarların hangileri olduğunu görebilmesi ve online kampanyalarını buna göre ayarlayabilmesi demekti.

Optimize edilmiş Google Ads stratejisi sayesinde, satışlarda kampanya başladığından beri yıldan yıla %340 artış görüldü. TAP'in dijital satışlarının %35'ini Google Ads kampanyaları sağladı. Hava yolu şirketi, Kuzey Amerikalı ziyaretçilere ait site ziyaretlerinde de %540 artış yakaladı.

TAP Dijital Pazarlama Müdürü Justyna Valente şunları söylüyor: "İnsanların tekliflerimizi bulmasını ve bizden rezervasyon yaptırmasını, dolayısıyla da doğrudan satışın artmasını sağlama konusunda Google Ads'in önemi çok büyük."

TAP hava yollarının Boston ve JFK havalimanlarıyla kurduğu yeni iş ortaklığı, şirketin operasyonlarını ve AB'deki kilit pazarlardan yolcularını ABD'deki yeni pazarlara taşıması için bir fırsattı. Google ekibi, bu yeni rotaları tanıtmak için gereken pazarlama stratejisiyle ilgili tavsiyelerde bulundu ve doğru temel performans göstergelerinin tanımlanmasına yardımcı oldu. Böylelikle, yeni ABD uçuş rotaları hizmete girdiğinde, TAP verilerden elde edilen analizler ışığında yeni kampanyalar başlatabildi ve bu kampanyaları optimize edebildi.

Carlos, "Google'ın geniş erişiminin, sonuçlarını tam olarak analiz etmelerini sağladığını, platformlar ve hedefleme söz konusu olduğunda önlerinde çok çeşitli seçenekler olduğunu ve Google'ın işletmeleri için mükemmel teknik çözümler sunduğunu" söylüyor.

Carlos'un Google ile olan ilişkilerini sürdürmeye istekli olduğu şu sözlerinden de anlaşılıyor: "Google, teknik bilgisi yüksek müşterilerin yer aldığı ve rekabetin yoğun olduğu bir pazarda başarılı olmak için doğru stratejiyi oluşturmamıza yardımcı oldu. TAP, dijital konumunu iyileştirmeye devam edecek. Ayrıca, Google ile iş ortaklığımızı ilerleterek, pazarlama kampanyalarımızı optimize etmek ve daha fazla TAP koltuğu satmak için en son araçlardan yararlanmayı canı gönülden istiyoruz!”

"Google, işletmemiz için mükemmel teknik çözümler sunuyor." Carlos Paneiro, Kuzey ve Orta Amerika Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı, TAP