TAP'in uluslararası yeni pazarlardaki satışları Google Ads sayesinde kanatlandı

Portekizli hava yolunun Google'ın yardımıyla nasıl küresel büyüme elde ettiğini öğrenin.

Hedefler

  • Marka bilinirliğini artırmak ve TAP'i uluslararası bir hava yolu şirketi olarak yeniden konumlandırmak
  • Uçuş ağını genişletmek ve AB'deki kilit pazarlardan yolcuları ABD'deki yeni pazarlara taşımak
  • Daha maliyet etkin bir model benimsemek

Yaklaşım

  • Yeni rotaları tanıtan yeni bir pazarlama stratejisi oluşturmak, temel performans göstergeleri (TPG'ler) geliştirmek, Satış Maliyeti (CoS) modeline geçmek ve temel pazarlar geliştirmek için Google'la çalıştılar
  • Reklamlarla dünya genelinde İngilizce konuşan kitleyi hedeflemek için Google Ads'i kullandılar
  • Sık test ve ölçüm yaparak reklam hedeflemesini iyileştirdiler

Sonuçlar

  • Kuzey Amerika satışlarında yıldan yıla %350 artış
  • Kuzey Amerikalı ziyaretçilerin web sitesi ziyaretlerinde %540 artış
  • Global pazar payında ve doğrudan web sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlarda artış
  • Erişimlerini 30 ülkede 78 varış noktasına yaydılar

Merkezi Lizbon'da bulunan Portekizli havayolu şirketi TAP, 1945'te kurulduğundan beri genellikle Portekiz içinde hizmet veriyordu. Şirket küresel pazar payını artırmaya ve kendisini gerçek anlamda uluslararası bir havayolu şirketi olarak göstermeye karar verdikten sonra, temel pazarlar geliştirmek ve yeni müşterilere ulaşmak amacıyla strateji oluşturmasına yardımcı olması için Google'la çalışmaya başladı. Bunun sonucunda TAP, müşteri sayısında ciddi artış elde etti. Boston ve JFK havalimanları gibi iki yeni ve önemli rotanın da aralarında bulunduğu uluslararası operasyonlarının kapsamını genişletti.

TAP hava yolları, Google'dan ilk olarak şirketin operasyonel ve finansal verimliliğini incelemesini ve global bir pazarlama programı oluşturmasını istedi. Google, TAP hava yollarının işini Edinme Başına Maliyet (EBM) modelinden Satış Maliyeti (CoS) modeline taşımasına yardımcı oldu. Bu, şirketin daha verimli olmasını ve maliyetleri azaltmasını sağlayarak online global pazar payını ve TAP web sitesi flytap.com üzerinden yapılan doğrudan rezervasyonları artırdı.

TAP Kuzey ve Orta Amerika Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Carlos Paneiro, "Pazar getirisinin tam potansiyelinden yararlanma, satışları ve tam maliyeti izleme, operasyon ve finans verimliliğini artırmanın tek yolunun Satış Maliyeti modeli olduğunu" söylüyor.

TAP, faaliyet gösterdiği 30 uluslararası pazardaki görünürlüğünü artırmak için Google Ads'i kullandı. Bu, TAP'in en yüksek gelir sağlayan pazarların hangileri olduğunu görebilmesi ve online kampanyalarını buna göre ayarlayabilmesi demekti.

Optimize edilmiş Google Ads stratejisi sayesinde, kampanya başladığından beri satışlarda yıldan yıla %340 artış görüldü. TAP'in dijital satışlarının %35'i Google Ads kampanyalarından elde edildi. Hava yolu şirketi, Kuzey Amerikalı ziyaretçilere ait site ziyaretlerinde de %540 artış elde etti.

TAP Dijital Pazarlama Müdürü Justyna Valente şunları söylüyor: "Kullanıcıların tekliflerimizi bulmasını ve bizden rezervasyon yaptırmasını, dolayısıyla da doğrudan satışın artmasını sağlama konusunda Google Ads'in payı çok büyük."

TAP'in Boston ve JFK havalimanlarıyla kurduğu yeni iş ortaklığı, şirketin operasyonlarını ve AB'deki kilit pazarlardan yolcularını ABD'deki yeni pazarlara taşıması için bir fırsattı. Google ekibi, bu yeni rotaları tanıtmak için gereken pazarlama stratejisiyle ilgili tavsiyelerde bulundu ve doğru temel performans göstergelerinin tanımlanmasına yardımcı oldu. Böylelikle yeni ABD uçuş rotaları hizmete girdiğinde TAP, verilerden elde edilen analizler ışığında yeni kampanyalar başlatabildi ve bu kampanyaları optimize edebildi.

Carlos, "Google'ın geniş erişimi, sonuçlarımızı tam olarak analiz edebilmemizi sağladı. Üstelik platformlar ve hedefleme konusunda önümüze pek çok seçenek sundu. Google, işletmemiz için mükemmel teknik çözümlere sahip." diyor.

Carlos'un Google ile olan ilişkilerini sürdürmeye istekli olduğu şu sözlerinden de anlaşılıyor: "Google, teknik bilgisi yüksek müşterilerin yer aldığı ve rekabetin yoğun olduğu bir pazarda başarılı olmak için doğru stratejiyi oluşturmamıza yardımcı oldu. TAP, dijital konumunu iyileştirmeye devam edecek. Ayrıca Google ile iş ortaklığımızı ilerleterek, pazarlama kampanyalarımızı optimize etmek ve daha fazla TAP bileti satmak için en son araçlardan yararlanmayı canı gönülden istiyoruz!"

"Google, işletmemiz için mükemmel teknik çözümlere sahip." Carlos Paneiro, VP Sales for North and Central America, TAP