Google'ın yardımıyla Noom uluslararası gelirini %80 artırdı

Google Play yerelleştirme özelliği sayesinde sağlık uygulaması global büyüme hızını nasıl yükseltti?

Hedefler

 • Yeni kitlelere ulaşmak için uygulamayı yerelleştirmek
 • Global kullanıcı tabanını genişletmek
 • Uluslararası geliri artırmak

Yaklaşım

 • Her bir pazar için doğru finansal modeli belirlemek üzere uluslararası pazarların analizini yaptılar
 • Her bir pazar için yiyecek veritabanlarını yerelleştirdiler ve yerel koçlar görevlendirdiler
 • Uygulamayı 5, mağaza girişi sayfasını 11 dile çevirdiler
 • Kullanıcı katılımı sağlamak için bildirimlerden yararlandılar

Sonuçlar

 • Üç yıl içerisinde Android'de %80 uluslararası gelir artışı
 • Aynı dönemde Japonya'dan elde edilen gelirde %480 artış
 • Dört kata kadar daha yüksek kullanıcı katılımı
 • Artık Japonya, Kore, Almanya ve Latin Amerika pazarlarında

Noom, insanların daha sağlıklı yaşamlar sürmesine yardımcı olmayı amaçlayan çeşitli uygulamalar sunuyor. Noom Coach: Health & Weight uygulamasının Google Play'de yayınlanmasının ardından New York merkezli bu yeni şirket, uygulamasını farklı pazarlara uyarlayıp kullanıcı tabanını uluslararası olarak genişletmek için Google'ın yerelleştirme araçlarından yararlandı ve gelirini %80 artırmayı başardı.

Sağlık ve zindelik teknolojisi alanında faaliyet gösteren Noom, kilo verme ve egzersiz takip uygulamaları sunuyor. Ayrıca dünya genelinde 45 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Noom Coach: Health & Weight uygulaması, davranış değişikliği programları aracılığıyla kullanıcılara yol göstererek kullanıcıları, daha iyi yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmeye teşvik ediyor ve aynı zamanda diyabet gibi sağlık sorunları konusunda da destek sağlıyor.

Noom, ABD'de ilk uygulamasını Google Play üzerinden Android'de yayınladı ve Kuzey Amerika dışındaki kullanıcı tabanını genişletmeye çok istekliydi. Ekip, hizmetin eriştiği kitleye bakınca uluslararası pazara açılma planlarını hayata geçirmeye hazır olduklarını fark etti.

Uygulama geliştiricileri, Google Play üzerinden uygulamalarının mağaza girişi sayfası için çeviriler ve yerelleştirilmiş grafik öğeler ekleyebilir. Bunun yanı sıra, APK dosyaları için çeviriler, uygulama içi ürünler ve Google Ads kampanyaları eklemeleri de mümkündür. Dolayısıyla, Kore, Japonya, Almanya ve Latin Amerika pazarlarına girmeyi hedefleyen Noom, bir dizi bölgede kullanıcılarla daha iyi iletişim kurmak için uygulamasını yerelleştirmek amacıyla Google Play'den yararlanmaya karar verdi.

Noom, açılmak istediği her uluslararası pazar için doğru finansal modeli belirlemek amacıyla kapsamlı bir analiz yürüttü. Bu analiz kapsamında uygulamanın her bir pazardaki rekabet gücünün yanı sıra sağlık ve zindelikle ilgili yerel harcama alışkanlıkları değerlendirildi. Sonra şirket, uygulamasını beş dile, Google Play mağaza girişi sayfasını ise 11 dile çevirdi. Ardından her bir pazarda en doğru yöntemin (abonelikler, uygulama içi satın almalar veya premium uygulama) hangisi olduğunu belirlemek için fiyatlandırma denemeleri yaptı.

Noom uygulaması tarifler ve yemek planları da içerdiğinden, her bir pazar için yiyecek veritabanlarını da yerelleştirmek durumundaydılar. Yerel yemek editörleri, mevcut yiyecek veritabanları ve kullanıcı önerilerinden yararlanarak uygulamasına her bir pazarın yerel mutfağını ve popüler ambalajlı gıdalarını ekledi.

Kullanıcılara kişisel koç atayan Noom uygulamasının önemli öğelerinden biri de destek. Noom, uluslararası pazarlara giriş için, her bir pazarda yerel koçlar görevlendirerek dil engellerini ortadan kaldırmakla kalmayıp koçları uygulama kullanıcılarının saat dilimlerinden seçerek yanıt sürelerini de kısaltmayı başardı. Noom çeşitli bildirim türleri de sundu. Bu özellik, yerel koçlar özelliğiyle birlikte kullanıcı katılımını üç ila dört kat artırdı.

Noom, artan kullanıcı katılımına ek olarak, Google Play yerelleştirme hizmetini kullanmaya başlamasının ardından son üç yılda Android'de %80'lik uluslararası gelir artışı elde etti.

Aynı dönemde sadece Japonya'da %480'den fazla gelir artışı elde edildi. Noom Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Artem Petakov, "Android'in global kapsamı ve etkileyici yerelleştirme araçları sayesinde dünyaya açılma kararını çok daha kolay verdik" diyor ve ekliyor: "Yeni pazarlara yönelik yerelleştirme, Noom için sürekli büyüme sağlayan bir etken oldu."

Büyümelerini henüz tamamlamadılar. Ekip, gelecek fırsatlarını belirlemek için şu aralar Android kullanımının yoğun olduğu diğer ülkeleri araştırıyor ve uluslararası alanda daha da fazla büyümek için bu yerelleştirme yöntemlerini uygulamaya devam etmeyi planlıyor.

"Android'in global kapsamı ve etkileyici yerelleştirme araçları sayesinde dünyaya açılma kararını çok daha kolay verdik. Yeni pazarlara yönelik yerelleştirme, Noom için sürekli büyüme sağlayan bir etken oldu." Artem Petakov, Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı, Noom