Icelandic Skyr'in Birleşik Krallık'taki satışları, tahmin edilenin %200 üzerine çıktı

TrueView ve Google reklamlarının MS Iceland Dairies'in satışlarını artırmaya nasıl yardımcı olduğunu öğrenin

Hedefler

  • Icelandic Skyr'in Birleşik Krallık'a İhracatı
  • Birleşik Krallık'taki tüketicilerde Icelandic Skyr için marka bilinirliği oluşturma
  • Birleşik Krallık'ta satışları artırma

Yaklaşım

  • İzlanda'daki TV reklamı Birleşik Krallık'a yönelik YouTube TrueView kampanyası olarak yeniden oluşturuldu
  • Google görüntülü ve arama ağı reklamları yayınlandı
  • Reklam mesajları belirli ilgi alanı grupları ve coğrafi hedeflere ulaştırıldı

Sonuçlar

  • Tahminlerin %200 üzerinde satış elde edildi
  • Marka bilinirliği %34 oranında arttı
  • Marka ilgisinde %51 artış
  • Reklam hatırlanabilirliğinde %43 artış

600 çiftçi ve ailelerinden oluşan MS Iceland Dairies kooperatifi, Icelandic Skyr markalı ürününü Birleşik Krallık'a ihraç etmeyi amaçlıyordu. Kooperatif, başarıya ulaşmak için İzlanda'da yayınladıkları TV reklamlarını Birleşik Krallık'a özel YouTube ve Google görüntülü reklamlarına ve metin reklamlarına dönüştürdü. Çabalarının sonucunda perakende satış, tahmin edilen rakamın %200 üzerine çıktı.

MS Iceland Dairies, kısıtlı pazarlama bütçesiyle Icelandic Skyr'i Birleşik Krallık'ta piyasaya sürerken akıllı davranmak zorundaydı. Şirket, online ortama öncelik veren bir strateji seçti. Popüler TV reklamlarını TrueView ve YouTube için yeniden oluşturarak, mümkün olan en geniş kitlelere ulaşırken maliyet tasarrufu sağladı.

MS Iceland Dairies Web ve Proje Yöneticisi Erna Erlendsdóttir, şu açıklamayı yapıyor: "Birleşik Krallık lansmanımızda Icelandic Skyr'i TV'de tanıtmak için yeterli mali kaynağa sahip değildik. Dolayısıyla, bizim için Britanyalı tüketicilere verimli ve etkili bir şekilde ulaşmanın en iyi yolu, YouTube ile Google görüntülü ve metin reklamları birlikte kullanmaktı.

Logo ve ürünü dijital reklamların başında ekrana taşımak markanın mevcut TV reklamlarında yaptığı birçok değişiklikten biriydi. Bu düzenlemeler, şirketin TrueView YouTube biçimlerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayarak, görüntüleyenlerin reklamın tamamını izlemeseler dahi, Icelandic Skyr markasına aşina olmasını sağladı.

Icelandic Skyr, markanın ve Birleşik Krallık'taki satış noktalarının bilinirliğini artırmak amacıyla markanın web sitesine bağlantı veren Google arama ağı reklamlarını ve görüntülü reklamları kullandı. Ekip, spor tutkunları veya yemek meraklıları gibi alakalı ilgi alanı gruplarını potansiyel müşteri olarak hedefleyerek işe koyuldu. Birleşik Krallık'ta halihazırda Icelandic Skyr ürünlerini satan yaklaşık 200 Waitrose mağazasının 2 kilometrelik yarıçapındaki kullanıcılara ulaşmak için coğrafi hedefleme özelliğini de kullandı.

Erna, şu açıklamada bulundu: "Google reklamları görece uygun maliyetli ve hedef tüketicilere ulaşmanın etkili bir yolu. Bu reklamlar hedefleme ve coğrafi hedefleme konusunda sınırsız olasılık sunuyor. Doğru şekilde incelerseniz istatistikleri okuyarak bütçeyi mümkün olan en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anında görebilirsiniz.”

Icelandic Skyr, bütçenin yaklaşık %70'ini kullanarak reklamı ilk 10 gün boyunca yayınladı. Sonraki birkaç haftada görüntülü banner reklamları kullanılarak reklamı daha önce görüntüleyenler hedeflendi. Kampanyanın kalanında marka, görüntüleme oranları yüksek, görüntüleme başına maliyetleri düşük kullanıcılara odaklanarak ilgi alanı gruplarını optimize etti.

Erna, şu sözlerle devam etti: "Bunun yanı sıra, video reklamla karşılaşmayanlar için de genel banner reklam kampanyaları yürüttük. Bu banner reklamlar öncelikli olarak içeriğe dayalı yerleşim, konu ve anahtar kelime hedefleme ile sağlık ve yemekle ilgili web sitelerinde gösterildi."

Markanın güçlenmesi, ihracat satışlarının artmasını sağlıyor

MS Iceland Dairies, kampanyayla birlikte Brand Lift çalışması başlatarak internetteki faaliyetlerinin etkisini değerlendirdi. Kampanyanın etkisini değerlendirmek için kampanyayı gören kullanıcılarla anket yapıldı ve kampanyayı görenlerle görmeyenler karşılaştırıldı. Ayrıca, reklamın tüketicilere gösterilmesinin ardından marka aramalarının sayısını karşılaştırmak için Google ve YouTube'un arama verileri de çalışmaya dahil edildi.

Brand Lift çalışması, reklam hatırlanabilirliğinde %43'lük, marka bilinirliğinde ise %34'lük artış olduğunu gösterdi. Skyr markası aramaları reklamla karşılaşanların tümü genelinde %51 artarken, video reklamın tamamını izleyenler arasında %443'lük bir artış görüldü.

Dahası, satış rakamları tahmin edilenlerin çok üzerindeydi. Kampanya bitiminde Waitrose'da Icelandic Skyr için tahmin edilen satış adedi üç katına çıkmıştı. Süpermarketlerde yer alan marka, ürünleri başka mağazalara da taşıyarak stok noktalarının sayısını 350'ye ve üç aromadan oluşan ürün çeşidini beşe çıkardı.

Icelandic Skyr'i gelecekteki uluslararası büyüme planları kapsamında tekrar pazarlamayı planladıklarından bahseden Erna şunları söyledi: "İstatistiklere erişim ve kampanyayı izleyebilme olanakları nedeniyle Google ve YouTube'a öncekine kıyasla daha da fazla odaklanacağız. Üstelik, yüksek maliyetli TV reklamları yayınlamadan büyük bir tüketici hedef grubuna ulaşabiliyoruz. Bu, sınırlı bütçeyle marka bilinirliği oluşturmak için harika bir yol."

Google reklamları tüketicilere ulaşmak için etkili bir yol. Bu reklamlar hedefleme ve coğrafi hedefleme konusunda sınırsız olasılık sunuyor. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anında görebiliyorsunuz." Erna Erlendsdóttir, Web ve Proje Yöneticisi, MS Iceland Dairies