Ölçüm, uygulamanızın uluslararası başarısının anahtarıdır

Mobil uygulama etkileşimini ölçmenin önemi

Bu makale, kullanıcılarla etkileşim düzeyinizi ölçmek ve kullanıcıların rakip uygulamalarla etkileşimini anlamak için mobil uygulama kullanımıyla ilgili değerli analizlerden nasıl yararlanabileceğinize odaklanmaktadır.

Geçmişte bir mobil uygulamanın başarılı olup olmadığını anlamak için indirilme sayısına bakmak yeterliydi. Ancak günümüzde böyle bir durum söz konusu değil. Artık piyasaya sunulan ve indirilen uygulama sayısı çok fazla olduğundan, tüketiciler hiçbir zaman kullanmadıkları veya nadiren kullandıkları uygulamaları indirebiliyor. Bu nedenle kullanıcıların uygulamanızla ve markanızla gerçekten etkileşime girip girmediğini öğrenmeniz gerekiyor. Etkin kullanıcı sayısı, oturum sayısı ve uygulamanızda geçirilen süre gibi temel faktörleri izleyerek gerçek etkileşim seviyesini anlayabilirsiniz. Bu tür veri kümelerinden yararlanarak, işletmenizle yeni pazarlara açılırken pazarlama konusunda daha isabetli ve akıllıca kararlar verebilirsiniz.

Etkin kullanıcı sayısı

Etkileşim ve uygulama kullanımına dair fikir edinmek için aylık, haftalık ve günlük etkin kullanıcı sayısına bakabilirsiniz. Bu veriler genellikle söz konusu dönemde uygulamanızı en az bir kez kullananların sayısını gösterir. Bu tür veriler yardımıyla, belirli bir zaman aralığında kaç kişinin uygulamanızı etkin olarak kullandığını ve kullanım sıklıklarına dair kalıpları görebilirsiniz. Daha sonra bu veriler, rakiplerinizin kullanım verileriyle karşılaştırılabilir. Böylece rakiplerinizin etkileşim düzeyinin daha mı düşük yoksa daha mı yüksek olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, gerekirse tutarsızlıkları düzeltmek için ilgili stratejileri nasıl uygulayacağınıza dair bilgi verilir.

Örneğin, Android'deki seyahat uygulaması kullanıcılarıyla ilgili verilerimiz, Trainline ve EasyJet'e kıyasla National Rail uygulamasının günlük tekil kullanıcı sayısının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu tür uygulama kullanım verileri, National Rail uygulaması kullanıcılarının markayla daha ilgili olduğunu ve her gün tren saatlerini hızlı ve kolay bir şekilde kontrol etmek için uygulamaya başvurduğunu gözler önüne seriyor.

Image alt text

Kullanım dakikaları

Çeşitli mobil uygulamaların ne kadar süreliğine ve kaç dakika boyunca kullanıldığını belirleyerek etkileşim düzeyine dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu tür veriler, kullanıcıların uygulamayı indirip bir kez kullanmak yerine onunla aslında ne kadar süre etkileşim kurduğunu gösterir. Uygulamanızı kullanmak için beklediğinizden daha uzun süre harcanması gerektiğini fark ederseniz kullanıcı deneyimini ve etkileşimini geliştirmek için değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Elbette kullanılacak en uygun ölçüm metriği, analiz edilen uygulama türüne göre değişir. Örneğin taksi çağırma uygulamalarında geçirilen sürenin kısa, oturum sayısının fazla olması beklenir. Böylece hizmetin yoğun şekilde kullanıldığı anlaşılır. Ancak gazete gibi içerik odaklı uygulamaların yayıncıları iki metriğin de yüksek olmasını, yani oturum sayısının fazla ve kullanım süresinin uzun olmasını ister.

Mobidia'dan yakın zamanda alınan verilere göre, Sky News ve BBC News ile karşılaştırıldığında, Android cihazlarında Mail Online uygulaması kullanıcılarının ortalama ekran süresi daha uzun. Bu verilere bakarak Mail Online kullanıcılarının makalelerin tümünü okuma ihtimalinin daha yüksek olduğunu, Sky News ve BBC News kullanıcılarının ise muhtemelen yalnızca başlıklara göz attığını söyleyebiliriz. Bu bilgi, kullanıcıların Mail Online'daki uygulama içi reklamları daha uzun süre görebileceği anlamına geliyor. Doğal olarak bu tür veriler, reklamverenler açısından son derece ilgi çekici.

Mobil uygulama kullanım verilerine bakmak, uygulamalardaki gerçek etkileşim düzeyinin tespiti için en ideal yöntemlerden biri. Bu nedenle, tüm dünyadan markalar ve pazarlama uzmanları, mobil uygulama kullanım verilerinden elde edilen bilgilere gitgide daha fazla odaklanıyor. Bu değerli analizler, pazarlama konusunda daha akıllıca kararlar vermenizi, böylece yeni pazarınızda hem uygulama kullanımını hem de marka varlığını artırıp iyileştirmenizi sağlayacaktır.