İhracatla ilgili yasal konulara aşina olma

İhracat kanunlarına uygunlukla ilgili açıklamalar

Uluslararası ticaretle ilgili ihracat kanunlarının ve idari konuların farkında olduğunuzda yurt dışına satış yapmak çok daha kolay olur. Yasal ücretler, gerekli belgeler ve gümrük yönetmelikleriyle ilgili ana kuralları tanıdığınızda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

İhracat yaparken göz önünde bulundurulması gereken yasal konular

İhracat dünyasında yeniyseniz, önce mütevazı bir ihracat stratejisiyle başlayıp daha sonra deneyim kazanmak çoğu durumda en iyi yaklaşımdır. Başlangıçta, yeni yabancı pazarlara girme hamlenizin başarılı olması için üzerinde durmanız gereken üç temel konu bulunur.

1. Gümrük vergisi ödemeniz ve gümrük prosedürlerini tamamlamanız gerekiyor mu?

Çoğu durumda, ürünlerinizin ihraç edildiği ülkeye gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Bu verginin oranı, armonize tarife sistemi sınıflandırmasına veya mallarınızı kapsayan koda göre belirlenir.

Armonize tarife sistemi, 200'den fazla ülkede alınıp satılan malların sınıflandırılmasında kullanılan uluslararası standart ad ve sayı sistemidir.

Mal kodları, gümrük evraklarının doldurulmasında kullanılarak süreci kolaylaştırır. Sekiz haneli kodlar AB dışına ihraç edilen veya AB içinde dolaşan mallara, on haneli kodlar ise AB'ye ithal edilen mallara uygulanır.

İhraç ettiğiniz malların gönderildiği ülke ile ulaşacağı ülke arasında ticaret anlaşması varsa ya da bunlar bir ortak gümrük birliğinin üyesiyse ihracat ve ithalat hem daha kolay olur hem daha az evrak işi gerektirir.

Örneğin, Birleşik Krallık'tan ihracat ve Almanya'ya ithalat yapıyorsanız (veya tam tersi) ürünleriniz genel anlamda gümrüklemeye tabi olmayacaktır. Ancak Birleşik Krallık Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra bu durum değişebilir.

2. İhracat yapacağınız ülkede KDV kaydı yapmanız gerekiyor mu?

Katma Değer Vergisi (KDV), daha fazla evrak işi ve kayıt tutma anlamına gelir. Bu durum da küçük ölçekli ihracat yapan şirketlerin bazen farklı yaklaşımlar izlemesine neden olur. Küçük ölçekte ihracat yapıyorsanız, bir distribütörle birlikte çalışmayı ya da KDV yönetimi için bir uzmanı işe almayı düşünebilirsiniz.

3. Mal ihraç edeceğiniz ülke herhangi bir şart koşuyor mu?

Bazı ürünlerin ihracatı için dış politika veya ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle ihracat lisansı gerekir. Bunlar, askeri kullanım potansiyeli bulunan ya da şifrelemede kullanılan ticari mallar olabilir.

İhracat lisansı için ihraç eden ülkeden ön onay almak gerekir. Böylece mallar belirli bir hedef ülkeye gönderilebilir. Nadiren de olsa bazı ülkelerde ihracat vergileri geçerli olabilir.

Devletlerin ticaretle ilgili yetkili kurumlarından gümrük harçları, vergileri, ihracat lisansları ve yasalara uygunlukla ilgili diğer sorumluluklar hakkında bilgi ve yönlendirme alabilirsiniz.

Ödemeyle ilgili konular

İhracat aynı zamanda ödeme usulleri ve ödemelerde gecikmeyle ilgili sorunları beraberinde getirir. Bu sorunlar mal ihraç ederken daha karmaşık hale gelebileceğinden nakit akışı planlarınızda bunlara yer verilmelidir.

Şu soruların cevabını düşünün:

  • İhraç edeceğiniz ürünlerin ödemesi teslimattan önce mi yoksa sonra mı yapılacak?
  • Müşterinize kredi limiti tanıyor musunuz?
  • Şirketinizin çalışma sermayesi, ihracattan doğan maliyetleri karşılamak için yeterli mi?
  • Şirketinizin ihracatı finanse etmek için dışarıdan finansman alması gerekecek mi?

İhraç edilen malların paketlenmesi, taşınması ve varış ülkesinde gümrükten çekilmesi için de zaman gerekeceğini unutmayın. Bu işlemlerde kayıp veya hasar riski genellikle yüksek olduğundan ödeme alma süreniz etkilenebilir, hatta hiç ödeme almamanız söz konusu olabilir.

Ticaret akışında kolaylık sunmak için kredi veya sigorta hizmeti veren özel kuruluşlardan yardım alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Uluslararası Ticari Şartlar (Incoterms), ithalatçı ve ihracatçılar arasındaki sözleşmelerde geçen şartların açık ve tutarlı olmasını sağlar. Incoterms'ü anlamak, sınır ötesi ticaretin beraberinde getirdiği ekstra maliyet ve gönderim sürelerini anlamak için oldukça önemlidir. Bu maliyetler genelde müşterinizin sorumluluğunda olacaktır.

Incoterms hakkında daha fazla bilgi için uluslararası teslimat rehberi'ni inceleyin.

İhracata başlamadan önce ihracat yapacağınız pazarın başlıca ihracat kanunları ve idari konuları hakkında bilgi sahibi olmak, en başından itibaren güçlü bir ihracat stratejisi izlemenizi sağlar.