Etkili sınır ötesi ödemelerle ihracat pazarlarınızdan en iyi şekilde yararlanın

Araştırmacılar, dünya genelinde sınır ötesi online satışların önümüzdeki beş yıllık süreçte iki katına çıkacağını1 ve Avrupa'daki sınır ötesi online satışların yıldan yıla %27 artacağını tahmin etmektedir. 2015 yılında Arjantin'de internetten alışveriş yapan kullanıcıların %40'ı bir sınır ötesi işlem gerçekleştirmiş ve aynı yıl, Meksika ve Kanada'da internetten alışveriş yapan kullanıcılardan sınır ötesi işlem gerçekleştirenlerin oranı %60 olmuştur. Bugün sadece ABD'de sınır ötesi alışveriş yapan kişi sayısı 130 milyondur. Bu durum, mevcut ve potansiyel ihracat pazarlarından en iyi şekilde yararlanmak için sizi çok avantajlı bir konuma yerleştirmektedir. Sınır ötesi ödemeleriniz için sağlam ve güvenli bir strateji uygulayarak bunu başarabilirsiniz.

Ödemeler konusunda sınırları kaldırma

İşinizi yeni pazarlara yaymak her zaman olduğundan daha az zaman alıcı ve kolaydır. Aynı şekilde, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, müşterilerin sizi bulması şimdiye dek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Peki müşterileriniz ödeme işlemlerini sizinle aynı yollardan mı yürütüyorlar? Bankaları sizinkilerle uyumlu mu? Ödeme sürecindeki aksama veya karışıklıkların, sınır ötesi finansal bir işlemi sekteye uğratma olasılığı yüksektir.

İhracat pazarınızda finansal işlemlerinizi yürütme konusunda esnek olun. Kendinizi sınırlamayın. Market Finder, müşterilerinizin tercih ettiği ödeme yöntemine nasıl uyum sağlayacağınızı size gösterebilir. Onlara bilindik ödeme yöntemlerini kullanmayı teklif edin. Yerel pazarlara kulak vermenin avantajını göreceksiniz.

Tedbiri elden bırakmayın. Ürünlerinizi sattığınız ülkeyle ilgili farklı harçları ve sahtekarlık risklerini araştırın. Tüm sınır ötesi ödemelerinizin başarılı olabilmesi için, büyüme planınızın her adımına dahil edilmiş bir güvenli ödeme stratejisi geliştirin.

Yerelleşin

2016'da2 yapılan bir araştırma, İngiltere'de internet üzerinden faaliyet gösteren on satıcıdan birinin uluslararası ödemelerden hiç memnun olmadığını ortaya koymuştur. Yine aynı araştırmaya göre, katılımcıların %69'u, yerelleştirmenin bir satıcının başarısında çok önemli rol oynadığını düşünmektedir.

Sadık müşteriler kazanmak için, müşterilerin bölgeye özgü kültürel farklılıklarına karşı duyarlı olun. Yeni pazarlarınızın her biri için en popüler ödeme yöntemlerini desteklemek, güven tesis etmeye ve satışları artırmaya yardımcı olur.

İnternet üzerinden yapılan tüm satışların %25 gibi hatırı sayılır bir bölümü ödeme aşamasında sönüp gitmektedir. Kafa karıştırıcı tasarım, dikkat dağıtan reklamlar veya bilinmedik ödeme yöntemleri gibi olumsuzlukların hepsinin bunda rolü vardır. Yabancı pazarlardaki kayıp bunun iki katıdır.

Aynı durumu yaşamamak için şunları yapmanızı öneririz:

  • sitenizi ihracat pazarınızın dilinde tasarlamak
  • yerel ödeme yöntemlerine yer vermek
  • ödeme sayfasını tanıdık gelecek şekilde tasarlamak
  • hangi biçimleri kullandıklarına bakmak için rakip sitelerini araştırmak
  • ödeme sayfasını basit tutmak

Akılcı davranın

Global olarak kullanılabilen çok sayıda ödeme yöntemini öğrenmek için biraz çalışma yapın. Market Finder, kullanılan en popüler yöntemlerin ayrıntılı açıklamasını içerir. E-cüzdanlar, online banka havaleleri, kredi kartları ve mobil ödemeler gibi çeşitli ödeme seçenekleri mevcuttur.

Ödeme hizmet sağlayıcısı, sizinle müşteriniz arasında para aktarımını yürütecek üçüncü taraftır. Üçüncü taraf hizmet sağlayıcınız tüm yerel yönetmeliklere hakim olacağı için bu, finansal işlemleri yürütmek için güvenli bir yoldur. İstanbul'da bulunuyorsanız ve müşteriniz Tokyo'da ise sizin için faydalı olacaktır.

İnternet, küçük ve orta ölçekli işletmeler için dünya çapında ticaret fırsatları doğurmuştur. Ancak, işinizi yeni ihracat pazarlarına taşımak heyecan verici olduğu kadar karmaşık da olabilir. Market Finder, sınır aşırı finansal işlemlerinizi karmaşık olmaktan çıkarmanıza yardımcı olur. Yeni bir ihracat pazarına "merhaba" dediğiniz andan itibaren güvenli bir ödeme stratejisini nasıl uygulayacağınızı size gösterir.

Kaynaklar