Müşterilerinize sunulan ödeme seçeneklerini anlama

Müşterilerinizin kullanabileceği alternatif ödeme yöntemleri rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Müşteriler bir satın alma işlemini tamamlamak için online banka havalesi, mobil cüzdanlar veya nakit parayla ödeme seçenekleri gibi alternatif ödeme yöntemlerini gittikçe daha fazla tercih ediyor. Birçok ülkede, alternatif ödeme yöntemleri e-ticaretteki büyüme oranında kredi kartlarından daha büyük bir paya sahip. Kullanıcılara hızlı ve güvenli bir ödeme seçeneği sunuyorlar. Ayrıca, banka hesabı olmayan müşteriler için de cazipler.

Amacınız

Geleneksel ve alternatif ödeme seçenekleri sunarak, işletmenizin müşterileriniz için doğru ödeme seçeneklerini desteklemesini sağlayın.

Tüketicilerin ödeme şekilleri değişti

Müşterilerinizin ödeme yapabileceği yolların sayısı artık her zamankinden fazla. Milyonlarca kişi için, elektronik ödemeler temel bir ödeme seçeneği haline geldi. Birçok tüketici ödeme yapmak için mobil cihazlarını kullanıyor. Teknolojideki gelişmeler tüketicileri yeniliklere daha açık hale getirdi ve satıcılardan daha fazla talepte bulunmalarına yol açtı.

Sitenizi kullanıcılara uygun ödeme seçenekleri sunacak şekilde değiştirerek dünyanın her yerindeki müşteriler için hazır durumda olabilirsiniz.

2 Ödeme seçeneklerinde devrim

Dünya genelinde müşterilerin ödeme yapma şeklini etkileyen 3 ana trend bulunur:

Akıllı telefonlar ve mobil cihazlarda internet bağlantısı

Bu iki trend, kullanıcıların dijital ödeme yapma şekillerinde devrime yol açtı. Mobil cihazlarıyla internete erişen kullanıcı sayısının 2020'ye kadar 3 milyara ulaşması bekleniyor.1 Bu, dünya yetişkin nüfusunun %65'ine karşılık geliyor.

2020'ye kadar, tüm internet kullanıcılarının %80'inin internete mobil cihazlar yoluyla erişecek olması2 ve bu cihazların %58'inin akıllı telefonlar olması bekleniyor.3 Bu cihazlar, ödeme yapma konusunda yeni yöntemler sağlayan gelişmiş özelliklerle doludur. Bu özellikler, dijital ödemelerdeki devrim niteliğindeki trendlere katkıda bulunur.

Bu değişikliği mümkün kılan akıllı telefon özellikleri şunlardır:

  • Güçlü işlemciler
  • Geniş bellek
  • Kameralar
  • Barkod tarayıcılar
  • GPS coğrafi kodlama
  • Kablosuz teknoloji
  • Sosyal ağlar
  • Fırsat ve teklif platformları

Bunlara ek olarak, ödeme erişimi ve güvenliğine yönelik teknolojilerde sahtekarlığı azaltmayı amaçlayan birçok yenilik ve biyometrik kimlik doğrulama mevcuttur.

Bankalar dışında, ödeme hizmetleri ve çözümleri sunan kurumların ortaya çıkması

Finansal teknoloji (fintech) girişimlerinin sayısı hızla ve sürekli artıyor. Geleneksel olmayan bu kurumlar tüketicilere elektronik ödeme yapmaları için çok çeşitli yollar sunuyor. Bunlar arasında e-cüzdanlar, entegre POS sistemleri ve uygulama içi ödemeler var.

Müşteriler anında ve tek dokunuşla ödeme seçenekleri bekliyor

Müşterilerin ihtiyaçları hızla gelişme gösteriyor. Kullanıcılar şirketlerden sunabilecekleri en iyi ödeme deneyimini bekliyor. Akıllı telefonlar ve tabletlere yerleştirilen teknoloji sayesinde kullanıcılar, sorunsuz ve etkili bir ödeme işlemi sağlayan hatasız bir kullanıcı arayüzü beklentisi içinde.

Ana alternatif ödeme yöntemlerinden bazılarına dair özet bilgiler

Banka Havalesi

Banka havaleleri müşterilerin satıcının banka hesabına para aktarmalarını sağlayarak satın alma işlemini tamamlamalarına imkan tanır. Daha önce izlenen geleneksel yöntemde bu işlem, satıcının hesabına para aktarmak için bir banka şubesinde yapılır ve siparişin karşılanması için satıcının bu ödemeyi müşterinin yaptığı alışverişle eşleştirmesi gerekirdi.

İnternet bankacılığının giderek yaygınlaşmasıyla bugün artık çok sayıda online banka havalesi seçeneği ortaya çıkmış durumdadır. Bunlar müşterinin ödeme işlemi sırasında havaleyi başlatmasını sağlıyor ve ödeme eşleştirmeyi satıcının yerine otomatik olarak yapıyor. Diğer bir deyişle, sipariş işlemleri daha hızlı tamamlanıyor.

Örneğin, Hollanda'daki bir grup banka, e-ticaret ve m-ticaret işlemleri için banka hesabına dayalı ödeme yapılabilmesi için iDeal yöntemini oluşturdu. Bu online ödeme yöntemi, Hollanda'daki online ödemelerin çoğunda kullanılıyor.

Diğer bir örnek ise SoFort banking. Birçok Avrupa ülkesindeki bankalar arasında hızlı ve doğrudan para transferi yapılmasını sağlıyor. Bu ödeme yöntemi, e-ticaret müşterilerinin uluslararası para transferlerini hızlandırmasını sağlıyor. Almanya'da para transferi için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir.

Otomatik Ödemeler

Otomatik Ödemeler, satıcılara müşterilerinin banka hesaplarından ödeme tahsil etme olanağı sunar. Tüm iletişim bankalar arasında yapıldığından, bu ödeme yönteminde kart ağı yoktur.

En iyi örneklerden biri SEPA Direct Debit'tir. Satıcıların 34 SEPA ülkesindeki ve Birleşik Krallık da dahil ilişkili bölgelerdeki hesaplardan Euro para biriminde ödeme tahsil etmesini sağlayan, Avrupa genelinde kullanılan bir otomatik ödeme sistemidir.

Otomatik ödeme ağına diğer bir örnek Automated Clearing House'tır (ACH). Bu, ABD'deki finansal işlemlere yönelik bir elektronik ağdır. ACH, toplu olarak büyük hacimlerde alacak ve borç işlemini yürütür.

Yerel Kredi Kartı Sistemleri

Birçok ülke kendi yerel kredi kartı sistemine sahiptir. Bunlar genellikle büyük kredi kartı markalarına alternatif niteliğindedir.

2015'te UnionPay dünyanın en büyük ödeme kartı sağlayıcısı oldu. Logosunu taşıyan 5 milyardan fazla kart vermişti.4

UnionPay kartları dünyanın dört bir yanındaki 141 ülke ve bölgede kullanılabilir. Gerçekleşen işlemlerin değeri açısından, Visa ve MasterCard'dan sonra üçüncü en büyük ödeme ağıdır. Bazı UnionPay kredi kartları American Express, MasterCard veya Visa'yla da ilişkilidir ve yurt dışında American Express, MasterCard veya Visa olarak kullanılabilir.

Elo, Brezilya'ya ait bir kart markasıdır. Elo markası kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart işlemlerini destekler. Bugüne kadar 80 milyondan fazla Elo kartı verilmiştir. Elo kredi kartı, tüketicilerin online alışverişlerinin ödemesini belirli bir zamana yaymalarını sağlayan taksitli ödemeyi destekler.

e-Cüzdanlar

E-Cüzdanlar, kullanıcıların birden çok kredi kartı ve banka hesap numarasını güvenli bir ortamda saklamasını sağlar.5 Bazı dijital cüzdanlar akıllı telefonlardaki uygulamalar üzerinden çalışır. Müşteriler, mağazada telefonlarını uyumlu bir ödeme cihazına dokundurarak anında ödeme yapabilir, internetten yaptıkları alışverişler içinse e-cüzdanlarını kullanabilirler. Tüm veriler şifrelendiğinden, tüketicilere gerçek bir cüzdandan daha güvenli bir seçenek sağlanmış olur. E-cüzdan satıcıların müşterilerine uygun zamanlarda promosyonlar, kuponlar ve güncellemeler sunmasını sağlar.

PayPal dünyadaki en büyük internet ödeme hizmetlerinden biridir. Halihazırda 202 pazarda faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 200 milyon aktif hesabı vardır. PayPal 2017 yılının Temmuz ayından bu yana müşterilere 25 para biriminde para gönderme, alma ve bulundurma olanağı sağlamaktadır.

PayPal her alışverişte bilgilerin tekrar girilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak kullanıcıların daha hızlı ödeme yapmasını sağlar.

Android Pay kullanıcılara telefonlarından ödeme yapma olanağı sunar ve dünyanın her yerindeki yüz binlerce temassız ödeme noktasında çalışır. Android Pay'in kurulumu kolaydır ve uygulama içi ödeme yapılmasını da sağlar. Yani tüketiciler her uygulama içi ödeme işleminde bilgilerini tekrar girmek zorunda kalmaz.

Sonradan Ödeme

Sonradan ödeme seçenekleri, müşterinizin online satın aldığı ürün veya hizmetin ödemesini daha sonra satış ortağı olan bir satış yeri veya mağazada yapmasını sağlar. İlk işlem ile ödeme arasında zaman geçmesi nedeniyle, bu ödeme yöntemi tüm online alışverişler için uygun değildir. Bununla birlikte, online müşterilerinize nakit tabanlı bir ödeme seçeneği sunma avantajı içerir.

Konbini (Japonca "market"), müşterinin online ürün ve hizmet siparişi verip bunların ödemesini bir market kasasında yapmasını sağlar. Konbini, işlem kimliği sağlamak için benzersiz bir referans numarası kullanır. Müşteriler bu referans numarasını kullanarak bir makbuz yazdırır ve bu makbuzla mağaza kasasında ödeme yapar.

Boleto Bancário Brezilya'daki en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir. "Boleto", bilet demektir. Müşteri bir ödeme fişi yazdırabilir ve ATM'lerde, herhangi bir bankanın şubelerinde, postanelerde, piyango bayilerinde ve bazı süpermarketlerde ödeme yapabilir. Alternatif olarak, müşteriler internet bankacılığı kapsamında sağlanan banka havalesi yoluyla ödeme yapabilir.