Küresel bir video hedef kitlesine nasıl hitap edilmeli?

Üç YouTube kanalı modeli arasından en uygun seçeneği belirleme

1 Genel bakış

Zorluk

Video kampanyaları, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza olanak tanır. Ancak küresel kitleniz büyüdükçe ve kanalınız çeşitli dillerin konuşulduğu farklı ülkelere ulaştıkça, her pazarda yerel bir üslubu nasıl oluşturacağınızı ve nasıl alakalı olacağınızı kestirmek zorlaşır.

Amacınız

Markanıza en uygun modeli bulmak ve nerede olurlarsa olsunlar kullanıcıların ilgisini ve hevesini sürekli kılmak.

İzlenecek yaklaşım

YouTube marka kanalınız çeşitli dillerin konuşulduğu farklı ülkelere ulaşırken, küresel kitlelerinize hitap etmek için üç modelden birini benimseyebilirsiniz. YouTube marka kanalınızda ve pazarınızda en iyi sonuçları getirecek model hangisi? Karar vermenize yardımcı olmak için marka bilinci oluşturma, etkileşim ve kanal yönetimi açısından her birinin avantaj ve dezavantajlarını açıkladık.

!!! İpucu Tüm dünyada daha geniş kitlelere ulaşmak için topluluğunuzun videolarınıza kendi dillerinde başlıklar, açıklamalar ve altyazılar eklemesini sağlayın.

2 Birden çok dilde içeriğe sahip tek bir YouTube kanalı

Bir ana YouTube marka kanalı oluşturun ve buraya birden çok ülke için birden çok dilde içerik yükleyin.

Marka bilinci oluşturma

Markanızın varlığını temsil eden bu tek kanal sayesinde markanız ve onunla ilişkili tüm öğeler, bölgeler arasında tutarlılık gösterir. Kitleniz farklı dillerde arama yapmak için aynı terimleri kullanıyorsa (ör. bir ürün adı) bu kanal yüksek bir alaka düzeyine sahip olur ve kolay bulunabilir.

Etkileşim

Video hedef kitlenizi tek bir küresel kanala yönlendirmek, izleyicileri ve kanal abonelerinizi tek bir yerde toplar ve kullanıcıların kanalınızı YouTube aramasında bulmasını kolaylaştırır. Ancak, kanalınız bulunduktan sonra, içerik farklı dillerde sunulduğu için tüm dünyadaki abonelerinizle tek bir kitle gibi etkileşimde bulunmak zorlaşabilir. Bu nedenle, kanalınızın kitlesi dillere göre bölünür ve kanal topluluğunuz gönderileri, yorumları ve feed güncellemelerini pek çok farklı dilde görür.

Video hedef kitlenizin ilgisini kaybetmemesi için içeriğinizi daha erişilebilir ve daha geniş bir kitle tarafından kullanılabilir hale getirmek amacıyla videolarınıza altyazı ve açıklama yazıları ekleyebilirsiniz. Dile göre içerik sunmak ve izlenme süresini artırmak için kanalınızda her bir önemli pazara yönelik olarak benzersiz bölümler ve oynatma listeleri de oluşturabilirsiniz.

Yönetim

İçeriğinizi tek bir yerde topladığınızda, ekibiniz tüm kaynakları bu tek kanalı yönetmeye yönlendirebilir. Bu sayede küresel çapta marka bilinci oluşturma çabalarının ve kullanılan tonun tutarlı olmasını sağlamak kolaylaşır. Elbette bir kanalı yönetmek için gereken gerçek kaynak sayısı, ne sıklıkta içerik yüklemeyi planladığınıza ve ilgili kanal stratejinizin yoğunluğuna bağlıdır. Yüklemelerde tutarlı olmak, marka değerini sağlamak ve kitle yönetimi, başarılı bir kanal geliştirmek için oldukça önemlidir.

3 Her biri farklı dilde içeriğe sahip birden çok kanal

Her biri farklı bir dil ve coğrafi içerik sunan birden çok kanal oluşturun. Bunlar farklı alfabelere ve arama terimlerine sahip diller için çok kullanışlı olabilir.

Marka bilinci oluşturma

Her coğrafi konum veya dil için ayrı bir kanal oluşturarak, her bir kanalı yerel kitleye göre özelleştirebilir ve yerel etkinlikleri ve promosyonları kolayca ekleyebilirsiniz. Marka kimliğiniz farklı bölgelerde küçük değişiklikler gösteriyorsa bu sayede bu farklılıkları gözetebilir ve bunları YouTube marka kanalı stratejinize katabilirsiniz.

Etkileşim

İzleyicileriniz ve aboneleriniz dil tercihine göre birden çok kanala bölünecek olsa da bu yöntem, ilgili olan belirli bir kitleyle odaklanmış bir iletişim kurma olanağı tanır. Kanaldaki tüm öğeler belirli bir dile özgü kitleyi hedef alır. Bu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Kullanıcılar bir aramada çeşitli kanalları kullanılabilir olarak görebildikleri ve genelde büyük kanallar küçük kanallara göre hakim durumda olduğu için belirli bir kanalın hangi dili hedeflediğini belirtmeyi unutmayın. Bulunabilirliği artırmaya yardımcı olması için çeşitli dillerdeki kanallarınızı birbirinde çapraz olarak tanıtmak önemlidir. Etkili şekilde çapraz tanıtım yaptığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biri, ilgili kanalları kanalınızın Hakkında sekmesindeki öne çıkan kanallar bölümüne eklemektir.

Yönetim

Kanal içeriğinizin birden çok bölgeye/dile yayılmasıyla birlikte her yerel kanalın, kendi sürekliliğini sağlaması için kaynak ayırması gerekir. Kanallarınız ister önceden tanımlanmış bir yapıya göre hareket ediyor ister yerel ekipler tarafından yönetiliyor olsun, düzenli bir yükleme ve etkileşim programıyla markanızın her bir kanalı kullanıma sunmak ve kalıcı kılmak için yeterli kaynağı ayırabildiğinden emin olmanız gerekir.

4 Tek küresel kanal ve beraberinde destekleyici yerel kanallar

Ana marka dilinde küresel kampanyalar yayınlayan, ana marka merkezi olarak işlev görecek, diğer yandan farklı diller ve bölgeleri hedefleyen yerel kanalları destekleyecek tek bir YouTube marka kanalı oluşturun. Amaç, yerel bölgelerle bağlantınızı koparmadan daha geniş bir küresel kitleye ulaşmaktır.

Marka bilinci oluşturma

Kanal içeriklerinin bu şekilde dağıtılması sayesinde merkez kanalınızda tutarlı bir küresel marka bilinci oluşturma sürecine sahip olabilir, aynı zamanda yerel etkinlikleri ve promosyonları öne çıkarmak için çeşitli yerel kanalları kullanabilirsiniz. Kullandığınız çeşitli kanallar genelinde marka tutarlılığını sürdürebilmek amacıyla, video meta verileriniz ve video küçük resimleriniz için şablonlar edinmenin faydasını görebilirsiniz.

Etkileşim

Bu kadar çok kanal olduğunda, izleyici sayısı ve aboneler birden çok kanal arasında bölünür. Ancak, kullanıcılar yine de kendi özgün dillerine yönelik alakalı içerikleri bulabilir ve içerikleri görüntülerken ve kanal topluluğuyla etkileşim kurarken tutarlı bir deneyim yaşayabilirler. İzleyicileri video meta verileri, kanal açıklamaları ve öne çıkan kanal programlamasını kullanarak yerel kanallara yönlendirmek için ana küresel kanalı kullanmak önemlidir. Yükleme sıklığına bağlı olarak, yerel kanallarda daha sık yükleme gerçekleşmesi, bu kanalların arama sonuçlarında daha dikkat çekici bir yer edinmesini sağlayabilir.

Yönetim

Bu kanal organizasyonu yapısı, küresel ve yerel ekipler arasında koordinasyon gerektirir, ancak marka mesajını yerel pazarlar için özelleştirirken veya yerel kampanyaları öne çıkarırken esneklik sağlar. Hem daha büyük bir küresel kanala hem de birkaç yerel kanala vakit ayırmanız gerekeceği için bu yapı, kaynakların en yoğun şekilde kullanılacağı kanal organizasyonu yapısı olabilir. Ancak, gerçek kaynak sayısı, yüklemelerin düzenliliğine ve her bir kanalda uygulanan etkileşim stratejisine bağlıdır.