Mobil ödeme yöntemlerinin online satın alma işlemlerinde nasıl kullanıldığını görün

Yeni ve kökleşmiş pazarlarda mobil alışveriş deneyimini iyileştirin

1 Genel Bakış

Zorluk

Günümüzde online perakende satın alma işlemlerinin %34'ü mobil cihazlardan1 gerçekleştiriliyor. Gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılar ise birinci ödeme seçeneği olarak mobil ödeme yönteminden yararlanıyorlar. Böyle bir ortamda, mobil alışveriş deneyimini kolaylaştırdığınızdan emin olmalısınız.

Amacınız

Mobil müşterileriniz ister sabah saat dörtte ister öğle yemeğinde ürün veya hizmet arasınlar, onlar için her zaman hazır olmalısınız. Müşterilerinize sunulan çeşitli mobil ödeme yöntemleri hakkında bilgi edinin ve mobil sitenizi onlar için hazırlayın.

Mobil ödeme nedir?

Mobil ödemeler, telefon veya tablet gibi bir mobil cihazla yapılan ödemelerdir. İnsanlar kredi veya banka kartı, nakit ya da çek kullanmak yerine mobil ödemeleri tercih edebilir. Bu yöntem, bir ürün veya hizmet karşılığında ödeme yapmak için son derece uygun bir yol sunduğundan müşteriler açısından oldukça kullanışlıdır.

Bankacılık ve kredi kartı kullanımının düşük olduğu ülkelerde, mobil kullanım genellikle yüksektir ve mobil ödemeler müşterilere geleneksel olmayan bir tarzda alışveriş yapma şansı verir.

Akıllı telefon kullanımındaki küresel artış, mobil ödeme işlemlerinin sayısını artırdı. Üstelik bu artışın devam edeceği öngörülüyor. 2016 yılı Boston Consulting Group ve Google tarafından hazırlanan Digital Payments 2020 (Dijital Ödemeler 2020) raporuna göre2:

  • Mobil platformlardaki internet hizmetlerinin 2020 yılına kadar 3 milyar kullanıcıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık %65'ini oluşturuyor.
  • 2020'ye gelindiğinde internete erişmek için kullanılan başlıca yöntem mobil cihazlar olacak (%80) ve mobil cihaz kullanıcılarının %58'i internete akıllı telefonlarından erişecek.

Kullanıcılar mobil ödemeleri nasıl yapar?

Kullanıcıların mobil cihazlarından ödeme yapmak için tercih edebileceği birçok yöntem vardır:

SMS Ödemeleri

Bu, Avrupa ve Asya'daki tüketiciler arasında popüler bir yöntemdir. Bir müşteri, SMS mesajı kullanarak bir ödeme isteği gönderir. Prim ücreti telefon faturasına veya online cüzdanına gönderilir. Ödeme başarılı olduğunda satıcıya bildirilir.

QR kodları

QR Koduyla ödeme yapan bir müşteri mobil cihazındaki kodu gösterir ve bu kod, satış noktası cihazı veya başka bir mobil cihaz tarafından taranır.

Uygulama içi satın alma işlemleri

Tüketiciler kullandıkları bir mobil uygulamanın içinden uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Ayrıca bir uygulamadaki güçlendirici özellikler veya özel karakterler gibi özel içeriklere erişmek için uygulama içi satın alma işlemi de yapabilirler. Bu, müşteriler için genellikle kolay bir satın alma işlemidir.

Web tabanlı satın alma işlemleri

Web tabanlı satın alma işlemleri, ödeme yapmak için web sayfaları veya mobil cihaza indirilip yüklenen ek uygulamalar kullanılarak yapılır. Bu yöntem, ödeme yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Sorunsuz bir işlem deneyimi için müşterilerin PayPal veya One Touch gibi bir online ödeme hizmetine önceden kayıt olmaları gerekir.

2 Mobil ödemeleri kolaylaştırma

Hem müşteriler hem de satıcılar için ödemeleri olabildiğince kolaylaştıran farklı platformlar vardır. Google Pay ve Apple Pay, müşterilerin banka hesaplarını ve kredi kartı bilgilerini mobil cihazlarda saklar ve satın alımları sorunsuz hale getirir. Bunlar nakit ödeme de dahil olmak üzere birçok ödeme şekliyle desteklenebilir.

Google Pay

Google Pay kullanıcılara telefonlarından ödeme yapma olanağı sunar ve dünya genelindeki yüz binlerce temassız ödeme noktasında çalışır.

Google Pay, kurulum kolaylığı sayesinde tüketicilerin çok cazip bulduğu bir ödeme yöntemidir. Google Pay uygulamasını Google Play'den indirmeleri ve ödeme yapmak istedikleri katılımcı banka, kredi, bağlılık veya hediye kartını seçmeleri yeterlidir.

Uygulama içi ödemeler de Google Pay ile yapılabilir. Yani tüketiciler her uygulama içi ödeme işleminde bilgilerini tekrar girmek zorunda kalmaz.

Güvenlik, Google Pay’in tümleşik özelliğidir. Her işlem izlenir ve kullanıcıya sanal bir hesap numarası verilir. Bu sayede, kart bilgileri güvende kalır ve telefon kaybolursa Android Cihaz Yöneticisi kullanılarak kilitlenebilir.

Apple Pay

Apple Pay kullanıcıların iPhone, Apple Watch, iPad veya Mac kullanarak ödeme yapmalarını sağlayan ve mevcut temassız ödeme terminalleriyle çalışan bir mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmetidir. Uygulama içi ödemeler ve web ödemeleri de Apple Pay ile yapılabilir. Ödeme yaptığınızda, cihaza özel bir numara ve benzersiz bir işlem kodu kullanıldığı için kart numaranız hiçbir zaman cihazınızda depolanmaz veya satıcılarla paylaşılmaz.

3 Sitenizde hassas ayarlamalar yapın

Telefonunu kullanarak alışveriş yapan alıcıların sayısı arttığı için sitenizin bu satın alma işlemlerini kolaylaştıracak biçimde tasarlandığından emin olmanız önemlidir. İşte alıcıların satın alma işlemini tamamlamak için sitenizde kalmasını sağlayacak birkaç ipucu:

Kullanıcıların satın alma işlemini konuk olarak yapabilmelerine olanak tanıyın

Giriş yapmadan ödeme imkanı sunun. Bu sayede potansiyel bir müşterinin işletmenizin mobil sitesinde veya uygulamasında satın alma işlemi yapmak için kaydolması veya giriş yapması gerekmez. Böylece satın alma işleminin kolay ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Ödeme işleminin güvenli olmasını sağlayın

Kullanıcılar perakendecilerden, kişisel bilgilerinin emniyetinin garanti edildiğine dair güvence vermelerini beklerler. Sitenizdeki https işaretlemeleri gibi en iyi uygulama seçeneklerini takip edin.

Birden fazla e-cüzdan ödeme seçeneği sunun

Müşteriler, e-cüzdanlarla ödeme yapma seçeneklerinin sunulmasından hoşlanırlar. Google Pay, PayPal, Apple Pay gibi ödeme seçenekleri sunan uygulama ve mobil siteler, ödeme işlemini basitleştirir ve yerleşik güvenlik sağlar.

Satın alma işleminden sonra ayrıntılı bir özet verin

Müşterinizin siparişi doğrulamak için ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri içeren ayrıntılı, düzenlenmesi kolay bir işlem özeti sunun.

Özet

Müşteriler artık, sorunsuz ve neredeyse anında gerçekleşen bir mobil ödeme deneyimiyle karşılaşmayı bekliyor. Bu beklentiler kullanıcıların alışveriş yapma şeklinin yanı sıra işletmelerin satış biçimini de değiştiriyor. Müşterilerinizin mutlu olmasını sağlamak ve satışları artırmak için bu önemli trendleri önceden yakaladığınızdan emin olun.

4 Kaynaklar


  1. Google Analytics, birleştirilmiş perakendeci verileri, ABD Mart 2016 

  2. BCG-Google Dijital Ödemeler 2020