Kapsamlı işe alım rehberi

Uluslararası çapta büyürken en uygun çalışanları görevlendirmek için yol haritası

1 Mükemmel iş tanımları hazırlama

Zorluk

İşletmenizi uluslararası ölçekte büyütmek söz konusu olduğunda, işe alım şirketinizin karşı karşıya kalacağı en kritik ve heyecan verici zorluklardan biridir. İşe yeni alınan her bir kişi ekibi, kültürü ve şirketin yönünü etkiler. İşe alım sürecine zaman ayırmanın, kaynak ve araştırma yatırımı yapmanın karşılığını alırsınız. Uluslararası ölçekte işe alımlarda, adayların bir kuruluşla ilgili gördüğü ilk şey iş tanımıdır. İş ilanınızdaki her kelime şirketinizle ilgili bir sinyal verir. Adayın kendisini bilgilendirilmiş hissederken daha da fazlasını istemesini nasıl sağlarsınız?

Amacınız

İş tanımlarınız rolün kapsamı ve sorumluluklarını net bir biçimde açıklamalı ama aynı zamanda kuruluşunuzun misyonunu ve amacını da vurgulamalıdır. İş tanımı basit olmalı, jargon içermemeli ve hedeflediğiniz uluslararası pazarlardaki adaylar tarafından kolay anlaşılmalıdır.

İzlenecek yaklaşım

Hedef pazarınızdan bağımsız olarak, iş tanımı içeriğinizi hazırlarken alan, rol, sorumluluklar ve işin gerektirdiği nitelikler olmak üzere dört kategoriye odaklanmanız gerekir. Google'ın şirket içinde ve harici olarak yaptığı kullanıcı araştırmaları, en ideal yaklaşımın genel olandan (şirketin neyle ilgili olduğu) başlayıp daha sonra ayrıntılara (ilgili kişinin söz konusu roldeki günlük işleri) geçmek olduğunu gösteriyor.

re:Work with Google'da yeni pazarlar için başarılı iş tanımları yazma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2 En fazla umut vadeden adayların taranması

Zorluk

Dünyanın her yerinde iş arayanların çoğu öz geçmiş kullanır ve yöneticiler işe alınırken asıl olarak öz geçmişleri incelemeye odaklanılır. Tek bir kağıt parçasından hareketle bir aday hakkında karar vermek zor olabilir. Ancak öz geçmişler çok sayıda başvuru sahibini, aradığınızı ilan ettiğiniz iş nitelikleriyle verimli bir şekilde karşılaştırmanıza ve pazarınız için en fazla umut vadeden uluslararası yeteneği bulmanıza yardımcı olabilir.

Amacınız

Şirketiniz için en iyi uluslararası çalışanları ararken, öz geçmişleri inceleme konusunda iyi yapılandırılmış ve tutarlı bir yaklaşımdan yararlanın.

İzlenecek yaklaşım

Sunulan bilgi karşısındaki yaklaşımı şekillendiren, bilinç dışı ön yargılar çok geniş bir alandan beslenir. Araştırmalar örtülü göstergelerin (isimler, kulüpler, adresler, okul, önceki iş yaşamı, ırk, ebeveynlik durumu, sosyoekonomik statü vb.) beklentileri ve bir adayla ilgili değerlendirmeleri bilinçsiz bir şekilde etkileyebileceğini gösteriyor.1 Zaman baskısı da bilinç dışı ön yargıya yol açarak karar alma sürecini etkileyebilir.

re:Work with Google'da yeni pazarlarınızda en fazla umut vadeden adayları bulmak için öz geçmişleri inceleme hakkında daha fazla bilgi edebilirsiniz.

3 En iyi kaynağı işe almak için yapılandırılmış görüşmelerden yararlanma

Zorluk

Uluslararası bir pazarda yeni birini işe almak zor olabilir. Uluslararası iş arayanlarla bir dizi görüşme yapmak üzeresiniz ve aday seçiminiz konusunda üzerinde düşünülmüş, mantıklı kararlar vermek istiyorsunuz. Adayla bizzat bağlantı kurmanın yolunu arıyorsunuz, fakat ilk izlenimlerin ya da içgüdülerinizin sizi yönlendirmesini istemiyorsunuz.

Amacınız

Tutarlı ve önceden belirlenmiş niteliklere göre uluslararası pazarınız için uzun vadeli objektif işe alma kararları vermek üzere yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirin.

İzlenecek yaklaşım

Yapılandırılmış görüşme tam olarak, aynı işe başvuran adayları değerlendirmek için aynı görüşme sorularını kullanmak ve adayların cevaplarını aynı ölçek üzerinden puanlamak demektir. Araştırmalara göre, yapılandırılmış görüşme, yapılandırılmamış olan işler için bile aday performansının tahmin edilmesini sağlayabilmektedir.1

re:Work with Google'da yapılandırılmış görüşme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz