Uluslararası bir Google Ads kampanyasına nasıl yaklaşılmalı?

Google Ads'den denizaşırı pazarlarda yararlanma rehberi

1 Genel Bakış

Zorluk

Küresel genişlediğinizde, İngilizcenin asıl dil olmadığı denizaşırı pazarlarda Google Ads kampanyaları yayınlamak zorunda kalmanız neredeyse kesindir.

Amacınız

Yeni uluslararası pazarlarda internetteki yerinizi en güçlü durumuna getirmek, satışları optimize etmek ve kullanıcıları tekrar gelmeye teşvik etmek.

İzlenecek yol

Google Ads sayesinde, denizaşırı yerlerdeki potansiyel müşterilere alışveriş yapmayı düşünürlerken ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızın kaç kişiye gösterildiğini, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini veya işletmenizi kaç kişinin telefonla aradığını görürsünüz. Hatta belirli kullanıcı alt bölümlerini hedefleyebilirsiniz.

Nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığını bulduktan sonra reklamlarınızda değişiklikler yapabilir ve daha iyi sonuç verip vermediklerini görmek için değişikliklerinizi test edebilirsiniz.

Ve yalnızca sonuç aldığınızda ödeme yaparsınız. Yani, bir müşteri reklamınızı tıklamazsa veya reklamla ilgili bir işlem yapmazsa hiçbir ödeme yapmazsınız. Google Ads'e kaydolmak ücretsizdir. Ayrıca, kendi bütçenizi kendiniz belirlersiniz. Dolayısıyla maliyetleriniz, reklamlarınızla ulaşmaya çalıştığınız hedeflere bağlı olarak değişir.

2 Yurt dışındaki fırsatları keşfedin

Market Finder potansiyel denizaşırı pazarları bulmanıza yardımcı olduktan sonra sıra hedef kitlelerinizi belirlemek ve onları kendinize çekmeye gelir. Hedef kitlelerinizi tanımak, küresel Google Ads kampanyalarınızı Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Video'da çalışacak şekilde uyarlamanıza yardımcı olur. Böylece, kampanyalarınız doğru zamanda doğru kitleyle buluşur.

Kendi sitenizden ve hesaplarınızdan edineceğiniz bilgiler:

Şimdiye kadar yaptıklarınıza bakarak kullanıcılarla nasıl bağlantı kurabileceğinizi belirleyin

Kültürel farklılıkları hesaba katın ve anahtar kelimelerinizi, reklamlarınızı ve açılış sayfalarınızı yerelleştirin

Kampanyanızın yerel bir üsluba sahip olması için profesyonel çeviri hizmeti sağlayan şirketlerle çalışın. Ancak, içeriği yeni bir dile çevirmek yeterli değildir. Müşteri yolculuğu pazardan pazara değişiklik gösterir ve reklamlarınızda buna göre ayarlamalar yapmanız gerekir. Stratejilerinizi, potansiyel müşterilerinizin arama yapma yöntemleriyle uyumlu şekilde geliştirin. Müşterilerin davranışları markanızla nasıl bağlantı kurduklarını gösterir. Siz de bundan yararlanmak için doğru içeriğe sahip olmak istersiniz.

Kültürel nüanslara dikkat edin

Sitenizdeki sembollerin, renklerin, resimlerin ve benzer öğelerin farklı olması gerekebilir. Harekete geçirici mesajlarınız üzerinde düşünün. Örneğin, nezakete değer verilen ülkelerde daha saygılı olun. Kullanıcılarla bağlantı kurmak için kullandığınız öğeler bile pazara göre değiştirilebilir. Bir yerde mükemmel bir video içerik olabilecek bir şey, başka bir yerde resim reklam olarak daha iyi performans gösterebilir. Bir pazarda en çok tercih edilen tarayıcı, açılış sayfalarınızın görünümünü etkileyebilir. Ortalama geniş bant hızlarını göz önünde bulundurun ve her yerde hızla yüklenecek bir site tasarlayın.

Market Finder araçları ve rehberleri yardımcı olabilir

Genel pazarlama trendleri: Farklı pazarların internetteki davranışlarını, bu davranışlarla ulaşmak istediğiniz hedefler arasında nasıl uyum sağlayabileceğinizi ve gerçekçi biçimde neleri başarabileceğinizi saptayın. Market Finder, dünyanın dört bir yanındaki insanların interneti nasıl kullandığını görmenize yardımcı olur ve hedeflediğiniz ülkelerdeki online erişimin ve cihaz kullanımının özelleştirilmiş bir analizini oluşturur. İnternetten yapılan alışverişler, alışveriş davranışı, ürüne göre alışveriş dökümü, internetten yapılan alışverişlerde akıllı telefonların kullanımı gibi metrikleri ve çok daha fazla metriği yakından inceleyebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Karşılaştırmaları: Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızın, sektörün geri kalanıyla karşılaştırıldığında ne durumda olduğunu öğrenmek ister misiniz? Veya farklı reklam biçimleri ve boyutlarının karşılaştırmalarını görmek ister misiniz? Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızın başarısını daha iyi planlamanıza ve ölçmenize yardımcı olur.

Market Finder Rehberleri

3 Google Ads kampanyanızı hazırlayıp yayınlayın

Uluslararası kampanya hedeflerinizi kararlaştırın

Ulaşmak istediğiniz hedef ne?

Daha fazla ürün veya hizmet satmak mı? Müşteri bağlılığı oluşturmak mı? Müşterilerle etkileşim kurmak mı? Marka bilinirliğini artırmak mı?

Arama Ağı mı, Görüntülü Reklam Ağı mı?

Google Ads'de Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı olmak üzere iki temel ağ bulunur. Arama Ağı, kullanıcılara belirli ürün ve hizmetleri ararlarken ulaşır. Görüntülü Reklam Ağı ise dijital dünyadaki çeşitli reklam biçimleriyle, satın alma döngüsünün daha erken aşamalarında kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışır. İki milyonun üzerinde web sitesini içeren bu ağ, internet kullanıcılarının %90'ından fazlasına ulaşır. Dünya genelinde milyonlarca web sitesinde doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bir hesap yapısı seçin ve ona bağlı kalın

Yeni ülkelere ulaşmak hesaplarınızı daha karmaşık hale getirir ancak hesap yapınızla bunun üstesinden gelebilirsiniz. Kararlaştırdığınız yapı ne olursa olsun, bu yapıya bağlı kalın. Çünkü tutarlılık, yönetici hesabınızdaki kampanya sayısından bağımsız olarak, kontrol ve uzmanlık için sağlam bir temele sahip olmanızı sağlar ve daha iyi raporlama, bütçeleme, otomasyon ve hesap yönetimine olanak tanır.

Hesabınızı yapılandırmanın tek bir doğru yolu yoktur ancak en sık karşılaşılan yaklaşımlar aşağıdaki üç yaklaşımdır:

  • Her ülke ve her dil için bir Müşteri Kimliği. Ürünler kampanyalar dahilinde değişkendir.
  • Her ülke ve ürün için bir hesap. Diller kampanyalar dahilinde değişkendir.
  • Her dil için bir müşteri kimliği. Ürünler ve ülkeler kampanyalar dahilinde değişkendir.

Üç yaklaşımın da avantajları ve dezavantajları vardır: Dil başına bir müşteri kimliği yönetmek daha kolay olabilir ama ürün grubu düzeyinde bütçeleri yönetmeyi zorlaştırır. Her bir ülke ve ürün için bir müşteri kimliği, önemli pazarların önceliklendirilmesine ve optimizasyonuna olanak tanıyabilir, ancak yönetilecek şeylerin miktarı çoğalır.

Yönetim sınırlamalarınızı ve tercihlerinizi bilerek başlarsanız sizin için doğru yaklaşımı belirleyebilirsiniz. İç yapınızla ilişkili şeyler ve bunların kampanyalarınıza nasıl uygulanabileceği hakkında düşünün. Ekibiniz ne kadar organize durumda ve Google Ads bunlara en iyi nasıl uyum sağlar? Bütçeleriniz nasıl paylaşılıyor? Ekipler arasında mı, ürünler arasında mı yoksa ülkeler arasında mı?

4 Kampanyanızın yanıt verme şeklini geliştirin

Analiz

Daha büyük bir uluslararası genişleme stratejisi oluşturduğunuzda, bunu Google Ads'de yansıtmanız gerekir. Halihazırda iyi performans gösterenlerle başlayın. İki pazar hiçbir zaman birbirinin aynısı olmasa da kendi ülkenizde yayınladığınız kampanya yapısını ve taktiklerini aynen kullanmak, yeni pazarların tepkilerini karşılaştırmalı olarak ölçmenizi sağlar. Ancak, kullanıcı değeri, rekabet ve satılan malların maliyeti farklılık gösterebilir. Dolayısıyla performans hedefleri belirlenirken bu farklılıklar dikkate alınmalıdır. Düzenli şekilde test ederek, rotanızı performansın gösterdiği yöne doğru çevirmeye hazır olun (aşağıdaki 'Otomasyon' bölümüne bakın). Son olarak, dengeli bir hedef yönünde ilerlemenin iyi yanları olmakla birlikte, ortaya çıkan sonuçlara yanıt olarak performans hedeflerinizi revize etmenin sakıncası yoktur.

Adlandırma yöntemleri

Adlandırma konusu, bir veya iki yeni pazara açıldığınızda basit görünse bile işletmenizin daha fazla ülkeye genişlemesiyle birlikte karmaşıklaşabilir. Bu nedenle, kampanyalarda, reklam gruplarında ve etiketlerde tutarlı bir adlandırma sistemi kullanmaya dikkat edin. Adlarda standart kısaltmalar ve eklentiler kullanın. Ülke, dil ve hedefleme yöntemi gibi detaylar etiketlerinizde mümkün olduğunca yer almalıdır.

Otomasyon

İşletmeniz ne kadar çok genişlerse sizin (ve ekibinizin) yönetmesi gerekenler de o kadar artar. Google'ın sunduğu otomatik araçlar bu konuda size yardımcı olabilir. Tutarlı şekilde düzenlenmiş bir hesap da bu tür araçlardan daha iyi yararlanmanızı sağlar. Çünkü otomasyon sistemini devreye aldığınızda günlük optimizasyonların çoğunu yapma zorunluluğundan kurtulursunuz.

Örneğin:

  • Otomatik teklif daha iyi, bilgiye daha fazla dayalı teklifler verir ve zamandan tasarruf sağlar.
  • Reklam özelleştiriciler metin reklamlarınızı kullanıcıların aradığı şeye, kullandığı cihaza, bulunduğu konuma, hatta tarihe, saate veya haftanın gününe göre uyarlar. Bu araçlar metin reklamınıza fiyat bilgisini, satışın tamamlanması için kalan gün sayısını ve tanımladığınız diğer herhangi bir metni ekleyebilir.

Otomasyon, yeni pazarları test etmenize yardımcı olabilir. Testler, yeni pazarınızda en iyi performansı nelerin gösterdiğini anlamanın anahtarıdır. Daha önce söylediğimiz gibi, Google size bu konuda yardımcı olacak otomatik araçlar sunar.

İpucu

Negatif anahtar kelime listeleri oluşturmak için paylaşılan kitaplığı kullanın, uzantılar ve reklamlar oluşturun, ardından kampanyalar genelinde paylaşın.

İpucu

İhracatçılar Topluluğumuzla Google'la Küreselleşmeyi keşfedin ve hakkında bilgi edinin.

Faydalı Örnekler bültenimize kaydolun, Google Ads ile ilgili gelişmiş ipuçları ve güncellemeler doğrudan gelen kutunuza gönderilsin.