Hollanda için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Avrupa'ya Açılan Kapı olarak bilinen Hollanda, yabancı şirketlere ait dağıtım ve lojistik merkezlerinin yoğun olarak yer aldığı bir ülkedir ve iki büyük şehri sayesinde 24 saat içinde 160 milyondan fazla tüketiciye ulaşmayı mümkün kılar. Avrupa pazarına açılmak için ideal giriş noktasını arıyorsanız Hollanda'yı değerlendirmelisiniz.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Hollanda'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Hollanda'nın global güç dengelerindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 Hollanda pazarına açılma

İşletmenizi yurt dışında nasıl büyüteceğinizi planlarken, girmeyi düşündüğünüz pazarın mevcut durumunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Hollanda, yabancı şirketlere ait lojistik ve dağıtım merkezlerinin yoğun olarak yer aldığı bir konumda bulunuyor. Avrupa'ya Açılan Kapı olarak bilinen ülke, Amerikalı ve Asyalı şirketlere ait yaklaşık 900 dağıtım merkezine ev sahipliği yapıyor.

Hollanda'nın lojistik altyapısı, birinci sınıf deniz limanları ve merkezi konumlarda yer alan havalimanlarının yanı sıra modern bir karayolu ve otoyol ağı ile destekleniyor. Altyapısı ve mükemmel lojistik hizmeti sağlayıcıları, Avrupa'da lojistik ve dağıtım konularında yardıma ihtiyaç duyan şirketler için son derece yararlı oluyor. Amsterdam veya Rotterdam'dan 24 saat içinde 160 milyonun üzerinde tüketiciye erişilebilmesi sayesinde, Hollanda Avrupa pazarına girmek için ideal bir sıçrama tahtası olarak kullanılabiliyor.1

Hollanda'nın avantajlı kurumsal vergilendirme sistemi, son derece eğitimli ve birden fazla dil bilen iş gücü, güçlü tedarik zinciri ve tedarikçi ağı; Coca-Cola, IBM, Huawei ve Tommy Hilfiger gibi çok uluslu büyük şirketleri Avrupa pazarına ulaşmak için bu ülkeden yararlanmaya teşvik ediyor.

alt text


 1. Hollanda'da Yatırım Yapmak 

3 Hollanda'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Hollanda, Dünya Bankası'nın ülkeleri gümrük işlemlerinin etkinliği ve verimliliği, nakliye kalitesi, IT altyapısı, gönderim kolaylığı ve ucuzluğu kriterlerine göre sıraladığı 2016 Global Lojistik Performansı Endeksi'nde dördüncü sırada yer aldı

 • Hollanda'nın ülke içindeki gönderimleri Batı Avrupa'daki tüm ticari gönderimlerin %54'ünü oluşturuyor. 7.000'den fazla araç içeren Hollanda filosu, Avrupa'nın en büyük ve en modern filosu1

 • 1.000'den fazla Amerikalı ve Asyalı şirketin Avrupa'ya dağıtım aktivitelerinin merkezi Hollanda'da yer alıyor. Ülke, 20 milyon metrekarenin üzerinde dağıtım merkezi alanına ev sahipliği yapıyor2


 1. Holland Trade and Invest 

 2. Holland Trade and Invest 

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi hangisi? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Hollanda'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • İnternet üzerinden satışlarda ertesi gün teslimat seçenekleri sunmak, Avrupa'daki satışlarınızı yaklaşık %25 artırabilir. Pazar günü teslimat, aynı gün içinde teslimat ve akşam teslimat seçenekleri ise internet üzerinden alışveriş yapanların sepetlerini terk etme oranını yaklaşık %15 azaltabilir.1

 • Eve teslimat, ülkede tercih edilen teslimat yöntemi.2

 • Araştırmalara göre, Hollanda'da internet üzerinden yapılan satın alma işlemlerinin neredeyse %25'i tüketici ürünleri kategorisinde yer alıyor.3

 • Nüfusun %86'sı internet kullanıcısı ve kişi başına düşen GSYİH 40.900 euro. İnternet kullanıcılarının %90'ından fazlası 2016 yılında internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtiyor.

 • Hollandalılar kendi dillerinde, yerel ödeme yöntemi seçenekleriyle alışveriş yapmayı tercih ediyor.

 • Kesinlikle önerilen bir ödeme yöntemi olan iDeal, kullanıcıların %56'sı tarafından tercih ediliyor.4

 • Teslimat seçenekleri ve süresinin şeffaf olmasına büyük önem veriliyor.

 • Popüler online kategorilerden bazıları şunlar: giyim, ev elektroniği ve kitaplar.

 • Alışveriş yaparken kullanılan en popüler mobil cihaz tabletler, ikinci sırada ise akıllı telefonlar yer alıyor.5


 1. Web Retailer 

 2. Thuiswinkel Markt Monitor 

 3. eMarketer 

 4. eCommerce News 

 5. Tweenga solutions 

5 Sipariş karşılama modelleri

Hollanda'ya sınır ötesinden satış

Avrupa'daki en yoğun liman olan Rotterdam Limanı ve Avrupa'nın en büyük dördüncü limanı olan Amsterdam Limanı'na ev sahipliği yapan Hollanda, Brexit oylamasının ardından Birleşik Krallık'ı yerinden ederek Amerikalı şirketler için AB'ye açılan en popüler e-ticaret limanı haline gelebilir.

AB içi sipariş karşılama

Avrupa'daki en büyük üç ekonominin (Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa) ortasında bulunan Hollanda'nın başlıca Avrupa pazarlarına uzaklığı 644 kilometrelik bir yarıçap içinde yer alıyor. Kanallar ve nehirlerden oluşan ağı, karayollarını ve demiryolunu kapsayan güçlü altyapısıyla Hollanda, şirketlerin teslimat hızı ve gönderim maliyetleriyle ilgili müşteri beklentilerini karşılamalarını sağlayacak birçok seçenek sunuyor.

Hollanda içi sipariş karşılama

Waalwijk/Tilburg bölgesi, erişilebilirliği son derece kolay olan bir sipariş karşılama yeri. Otoyola kolay erişim sağlamasının yanı sıra Hollanda'nın tamamı Waalwijk/Tilburg bölgesine iki buçuk saatlik sürüş mesafesinde yer alıyor. Aynı zamanda Belçika ve Almanya'ya da yakın olan Hollanda, bu sayede büyük bir Avrupalı nüfusuna kolay erişim sağlıyor.

6 Taşımacılık

Küçük paket taşıyıcıları

Hollanda'da en yaygın kullanılan taşıyıcılar, Netherlands Post, DHL, DPD, GLS ve UPS'tir. Doğrudan tüketiciye yapılan teslimatlar ve paket teslimatları için sıralama şöyle:1

 • PostNL: %55-60 pazar payı
 • DHL Parcel: %25-30 pazar payı
 • DPD
 • GLS
 • UPS

Aşağıdaki taşıyıcılar, AB'de en yüksek kişi başına pazar payına sahip olan şirketler:

Taşıyıcı AB çapında kişi başına pazar payı
Royal Mail %16,0
Deutsche Post %13,8
Austrian Post %9,3
PostNL %9,2
PostNord (SE) %8,9
PostNord (DK) %8,0
Posti %6,1
La Poste %4,4
bpost %2,9
Poste Italiane %1,1

Hafif kamyon yükü (LTL) ve kamyon yükü (TL) taşıyıcıları:2

 • DB Schenker
 • Kuehne + Nagel
 • MainFreight
 • Ritmo
 • Timex

 1. Authority for Consumer Markets 2016 

 2. Authority for Consumers & Markets Netherlands Parcel Scan 

7 Hollanda'da iş yapmaya nasıl başlanır?

Hollanda pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün. Size uygun olan vergi dairesini belirleyin, Vergi ve Gümrük Dairesi'ne kayıt olun ve Hollanda'da KDV ödeyip ödemeyeceğinizi kontrol edin. Son olarak, ürünlerinizin Hollanda'ya ithal edilebileceğini teyit edin ve hedeflediğiniz bölgelere veya Hollanda'yı sınır ötesi bir konum olarak kullanmayı planlıyorsanız Avrupa'ya hizmet veren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size Hollanda'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bu dökümde, bir işletmenin dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Elektriğe erişim kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli bu konulardan bazılarıdır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder, yasal gereksinimleri gözden geçirmeyi ve lojistik hakkında bilgi edinmeyi çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı rehberler ve analizler dahil daha fazla destek ve araç bulabilirsiniz.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümleri sunar.

!!! İpucu "Not"

Sitede sağlanan malzemeler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.