Meksika için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Meksika; ticaret entegrasyonuna bağlılığı, yabancı yatırımlara açık tavrı ve başarılı ekonomik reform çabalarıyla işletmeler için harika büyüme fırsatları vaat ediyor. Geniş bir tüketici tabanına sahip başlıca gelişen ekonomilerden birine yatırım yapmak istiyorsanız Meksika'yı tercih edebilirsiniz.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Meksika'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Meksika'nın global güç dengelerindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 İşletmeyi genişleterek Meksika'da faaliyet gösterme

İşletmenizi yurt dışında nasıl büyüteceğinizi planlarken, girmeyi düşündüğünüz pazarın mevcut durumunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Meksika kendini e-ticareti geliştirmek için cazip bir yer olarak konumlandırıyor. E-ticaret pazar büyüklüğü şu anda İspanya, Şili ve Brezilya'dan daha üst sırada yer alan ülkenin bu alanda büyük bir patlama yaşanması beklendiğinden, pazarın önümüzdeki beş yılda önemli ölçüde büyüyeceği öngörülüyor.1 Meksika, 1990 yılından beri serbest ticaret anlaşmaları (STA) aracılığıyla, ticaret entegrasyonu sağlamaya giderek artan bir bağlılık sergiliyor. Ticaret politikasında ise dünyanın en açık ülkelerinden biri.

Meksika, son yıllarda, 133.000 kilometrelik otoyol ağının, 76 havalimanının (64 tanesi uluslararası uçuş yapılan), 27.000 kilometrelik demiryolunun ve 117 limanın (68 tanesi konteyner limanı) inşa edilip modernleştirildiği büyük bir altyapı programı uyguladı. Yeni altyapı, Meksika'nın özellikle de otoyol aracılığıyla daha iyi bağlantılara sahip olmasını sağladı.2

Meksika'nın altyapı yatırımları yapmaya bağlılığı, destekleyici serbest ticaret sistemi ve başarılı ekonomik reform çabaları, bu ülkeyi işletmenizi büyütmeniz için cazip bir yer haline getiriyor.

Meksika Haritası


 1. A.T. Kearney'nin 2015 Global Perakende E-Ticaret Endeksi 

 2. PwC 

3 Meksika'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Hizmet ve perakende sektörlerindeki işletmeden tüketiciye (B2C) e-ticaret toplamı 2014 yılında 13,1 milyar ABD dolarına ulaştı. Bu tutarın yılda %26 artarak 2019'a kadar 40 milyar ABD dolarını aşması bekleniyor.1

 • 10'dan fazla serbest ticaret anlaşmasına taraf olan Meksika, bu sayede dünya genelinde 45 ülkeye erişim sağlıyor ve 1,2 milyardan fazla kişiyi içeren bir tüketici tabanı sunuyor.2

 • Meksika, Dünya Bankası'nın 160 ülkeyi lojistik verimlilik açısından sıraladığı 2014 Lojistik Performans Endeksi'nde 50. sırada yer alıyor.


 1. eMarketer, A.T. Kearney 

 2. Congressional Research Service (Parlamento Araştırma Hizmeti) 

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışını göz önünde bulundurmanız gerekir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi hangisi? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Meksika'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • Ülkenin yıllık 200 milyar ABD doları tutarındaki perakende satışları içinde online alışverişin payı sadece %2, ancak online alışverişin yıllık büyüme oranı %16'nın üzerinde olduğundan işletmelere bu trendden çıkar sağlama fırsatı sunuyor.1

 • Meksika'da, online ödemeler ağırlıklı olarak yerel ödeme yöntemleriyle yapılıyor. Satın alma işlemlerinin %40'tan fazlası banka ve kredi kartları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İkinci sırada %32 ile nakit ve teslimatta ödeme yöntemleri, üçüncü sırada ise %15 ile banka havaleleri yer alıyor.2

 • Standart teslimat, Meksika'da yaygın ve kabul edilebilir bir yöntem.

 • Mobil cihaz kullanımı istikrarlı bir şekilde artıyor; genel kullanım oranı ise %49.3

 • 2016'da, Meksika'da internet üzerinden alışveriş yapanların %75'i satın alma işlemini bir masaüstü bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirdi.4

 • Şu anda Meksika'da 38 milyon online alışveriş yapan tüketici bulunuyor ve bunların çoğu 16-44 yaş aralığında yer alıyor.5


 1. Wall Street Journal 

 2. The PayPers 

 3. Statista Digital Market Outlook 

 4. Google Tüketici Barometresi, A.T. Kearney 

 5. A.T. Kearney 

5 Sipariş karşılama modelleri

Meksika'ya sınır ötesinden satış: ABD'deki menşe noktaları

San Diego, Laredo ve Miami gibi menşe noktaları, Meksika'ya ürün taşımak için popüler yerler. Ürününüzü bu yerlerden Mexico City'ye bir günden kısa sürede getirebiliyorsunuz.

San Diego, California

 • ABD'nin en iyi 30 konteyner limanından biri, yılda yaklaşık üç milyon metrik ton taşınıyor
 • İki adet deniz taşıma tesisi
 • Mexico City'ye geçiş: bir günden kısa
 • Gümrükleme: iki saate kadar1

Laredo, Teksas

 • ABD'deki en büyük iç liman
 • Mexico City'ye geçiş: üç gün içinde
 • Gümrükleme: altı saate kadar2

Miami, Florida

 • Dünyanın en büyük yolcu limanı
 • ABD'nin ihraç edilen kargo hacmi açısından 15. ve ithal edilen kargo hacmi açısından 18. limanı.
 • Latin Amerika'ya başlıca geçiş yolu3

Aşağıdaki yerler, Meksika'ya ürün ithal etmek için başlıca merkezlerdir:

Mexico City Uluslararası Havalimanı

 • Mexico City'ye geçiş: bir günden kısa

Manzanillo, Meksika

 • Okyanus aracılığıyla Asya'dan yapılan ithalatlar

Veracruz, Meksika

 • Okyanus aracılığıyla Avrupa'dan yapılan ithalatlar

Meksika içi sipariş karşılama

Konuma ve pazar talebine bağlı olarak, sipariş karşılama merkezleri için tercih edilen yer Mexico City bölgesidir. Büyükşehir nüfusu yaklaşık 20 milyon olan Mexico City, Meksika'nın en büyük kentsel alanıdır ve dünyanın nüfusu en yoğun şehirlerinden biridir. Kenti çevreleyen halka şeklinde iki yola ek olarak, Mexico City'yi diğer büyük ticaret merkezlerine bağlayan birçok otoyol ve ücretli yol bulunmaktadır. Mexico City çevresindeki bölgelerden sipariş karşılama, hem göndericilerin Mexico City halkına hizmet vermesini sağlıyor hem de ülkenin geri kalanı için merkezi dağıtım noktası hizmet sunuyor.


 1. California Ulaştırma Bakanlığı 

 2. Laredo Kalkınma Vakfı 

 3. Journal of Commerce 

6 Taşımacılık

Doğrudan tüketiciye taşıyıcılar ve paket taşıyıcıları

 • DHL Parcel
 • UPS
 • FedEx
 • Estafeta

Hafif kamyon yükü (LTL / Less-than-truckload) ve kamyon yükü (TL / truckload) taşıyıcıları

 • LTL: Estafeta, Castores
 • TL: Transportes TUM, PITIC

7 Meksika'da iş yapmaya nasıl başlanır?

Meksika pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, işlerinizi yürütmek için yeni bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün. Ürününüz için ithalat beyannamesi gerekip gerekmediğini ve ödemenizin gerekebileceği geçerli vergilerin ve gümrük vergilerinin neler olduğunu belirleyin. Son olarak, hedeflediğiniz bölgelerde faaliyet gösteren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bir işletmenin, dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Elektriğe erişim kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli bu konulardan bazılarıdır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder, yasal gereksinimleri gözden geçirmeyi ve lojistik hakkında bilgi edinmeyi çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı rehberler ve analizler dahil, daha fazla destek ve araç bulabilirsiniz.

Ingram Micro Services logosu

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sağlar.

Not

Bu sitede sunulan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.