Japonya için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

127 milyon nüfuslu Japonya, ABD ve Çin'den sonra dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine ve en büyük dördüncü e-ticaret pazarına sahiptir. Bu ülke, işletmeler için mükemmel fırsatlar sunar. Japonya'yı büyüme stratejinize doğrudan dahil etmeseniz bile ekonomiye dair büyük resmin bir parçası olarak görmelisiniz.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Japonya'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Japonya'nın global güç dengesindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 Japonya pazarına açılma

İşletmenizi yurt dışında nasıl büyüteceğinizi planlarken, açılmayı planladığınız pazarın mevcut durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

127 milyon nüfuslu Japonya, ABD ve Çin'den sonra dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahiptir. Toplam GSYİH 4,94 trilyon ABD doları, kişi başına düşen GSYİH ise yaklaşık 40.000 ABD dolarıdır.1

Japonya'nın sağlıklı kent ekonomisi, dünyanın en büyük dördüncü perakende e-ticaret pazarı olarak konumunu güçlendirmektedir. Şu anda 111 milyar ABD dolarını aşan satış hacminin, 2019'a kadar 134 milyar ABD dolarının üzerine çıkması bekleniyor.2 Perakende işlemlerinin %8'inden fazlası internetten gerçekleştiriliyor ve pazar büyümeye devam ediyor.3

Tedarik zinciri sektöründe uzun süredir liderler ve etkili güçler arasında yer alan Japonya, Dünya Bankası'na göre lojistik alanında dünya genelinde 12. sırada. Ülkenin büyüklüğü, nüfus yoğunluğu ve verimliliği nedeniyle, dağıtım maliyetleri uluslararası standartlara göre çok düşük. Japonya Lojistik Sistemleri Enstitüsü'nün elde ettiği rakamlara göre bu maliyetler, Japonya'daki imalat, toptan satış ve perakende sektörleri için toplam satışın yalnızca %5'ine denk geliyor (ABD'de ise bu oran %9).

alt text


 1. Dünya Bankası 

 2. Dünya Ekonomi Forumu, eMarketer 

 3. eMarketer 

3 Japonya'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Japonların yaklaşık %92'si internet kullanıcısı olsa da fiziksel perakende satış mağazaları hâlâ tercih ediliyor1

 • Mobil ticaret hacminin 2020'ye kadar 60 milyar ABD dolarını aşması bekleniyor2

 • Başlıca e-ticaret kategorileri arasında medya ürünleri, giyim ve ayakkabı, yiyecek-içecek, tüketici elektroniği, güzellik ve bakım ürünleri yer alıyor3

 • Rakuten ve Amazon, pazar payına göre Japonya'nın en büyük e-ticaret siteleri. Rakuten şu anda en etkili aktör. Amazon, yabancı bir şirket olması nedeniyle Japonya'daki ölçeklendirme çalışmalarında zorluklar yaşadı4

 • Japonların paketleme standartları son derece etkileyici. Japonya, bu özelliğiyle dünyada hasarlı gönderi sayısının en az olduğu ülkelerden biri.


 1. ITU 

 2. Euromonitor 

 3. Euromonitor 

 4. PwC 

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışını göz önünde bulundurmanız gerekir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi nedir? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Japonya'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • E-ticaret alışverişlerinin %71'i için kredi kartı veya banka havalesi kullanılsa da genellikle nakit ödeme tercih ediliyor. PayPal, Mobile Suica, Pay-easy ve marketlerden ödeme yapma gibi alternatif ödeme yöntemleri sunmanız öneriliyor. E-ticaret ödemelerinin %18'ini oluşturan Teslimatta Ödeme şekli de oldukça popüler1

 • Japon tüketiciler fiyata dikkat etse de, yapılan son araştırmalara göre satın alma kararını verirken onlar için en önemli etmenler marka ve kalite.

 • Tüketiciler satın alma kararı verirken teslimat hızını da göz önünde bulunduruyor. Bir günde gönderim neredeyse standart haline gelmiş durumda. Japonya'nın büyüklüğü ve lojistik sektörünün verimliliği sayesinde kısa teslim süreleri mümkün oluyor

 • Japon müşteriler paketlerini doğrudan teslimat yapan sürücüden almayı tercih ediyor (Paketler nadiren kapıya bırakılıyor)

 • Araştırmalara göre dünyada yabancı ticaret sitelerinden alışveriş yapma olasılığı en düşük tüketiciler, Japonlar2

 • Açıkça ulusal kargo şirketleri tercih ediliyor. Ulusal kargo şirketleri tercih edilemiyorsa saygı duyulan bir global şirket seçeneği değerlendiriliyor. Tüketiciler genellikle maliyet yerine kaliteye önem veriyor

 • Japonya, online alışveriş için dünyadaki en düşük sipariş iadesi oranlarından birine sahip (Standart politikalarda iade seçeneği bulunmuyor)3

 • Nüfusun %99'u Japonca konuşuyor. Bu nedenle web sitenizin ve ürün tanıtımlarınızın Japonca olması gerekiyor4

 • Japon tüketiciler, çeşitli ürünleri bir arada görmeyi tercih ediyor. Bu yüzden daha geniş bir kitleye ulaşmak için pazar yerlerinden yararlanabilirsiniz

 • Yerel ödeme yöntemleri kesinlikle öneriliyor. JCB/Amex'i göz önünde bulundurun

 • Bu bölgede kültürel duyarlılık, belki de markanızın başarısını belirleyen en önemli etmen


 1. PayPers, CyberSource 

 2. PayPers, CyberSource 

 3. Ecommerce Foundation 

 4. PayPers 

5 Sipariş karşılama modelleri

Japonya sınırlarından geçin

Japonya'da online alışveriş yapan kullanıcıların %10'undan fazlası, yurt dışındaki web sitelerinden ürün satın alıyor. Japonya ile ihracat ve ithalat yapan başlıca ülkeler ABD ve Çin.1

Japonya'ya ürün teslim etmek isteyen birçok şirket, Çin'deki gümrüklü sahaları (vergi ödemeden ürünlerin imal edildiği veya depolandığı güvenli bölge) tercih ediyor veya Hong Kong'dan Japonya'ya teslimat yapıyor. Ürünler genellikle Çin'de üretiliyor. Bu yüzden ürünlerin Çin'de tutulması, hem uygun maliyetli hem de Asya Pasifik bölgesine hizmet vermek için tek bir envanter havuzuna sahip olunması açısından stratejik olabilir.

Birçok e-ticaret şirketi, tüm ürünleri bir arada depolamak ve dil engellerinden olabildiğince kaçınmak için kendi ülkelerindeki konsolidasyon şirketlerinden yararlanıyor.

Japonya içi sipariş teslimatı

Japonya'nın nüfus yoğunluğu ve büyüklüğü düşünüldüğünde, tüm tüketicilere en fazla üç gün gibi kısa bir sürede ulaşılabilir. Limanlar arasında Kobe, Nagoya, Osaka, Tokyo ve Yokohama bulunuyor. Japonya'daki lojistik üçgeninin merkezi ise Tokyo, Nagoya ve Osaka şehirleri arasında bulunuyor.


 1. PayPal 

6 Taşımacılık

Küçük paket taşıyıcıları

Japon tüketiciler, alışverişlerin %20'sinde ürünleri teslim almak için evde olmuyor. Paketler de genellikle kapıya bırakılmıyor. Daha sonra yeniden teslimat yapılması yaygın bir uygulama ve bunun için müşterilerden ücret alınmıyor.1 Japonya'da faaliyet gösteren başlıca paket taşıyıcıları arasında şunlar bulunuyor:

 • Yamato Transport (pazar payının %50'si)
 • Sagawa
 • Nippon
 • Japan Post

Hafif kamyon yükü (LTL) ve kamyon yükü (TL) taşıyıcıları

Japonya'daki yer şekilleri nedeniyle yükler genellikle karayolu üzerinden taşınmıyor. Bunun yerine nihai teslimat için küçük kamyonlarla birlikte trenlerin kullanılması daha yaygın. Popüler seçeneklerden biri de daha küçük gemiler: Ürün ilk olarak okyanus yoluyla kıyıya taşınıyor. Ardından bir trene yükleniyor ve son olarak kapıya teslimat için küçük kamyonlara dağıtılıyor. En sık kullanılan nakliye firmaları arasında şunlar var:

 • Nippon (Nittsu)
 • Sagawa
 • Kuroneko

 1. Nippon 

7 Japonya'da iş yapmaya nasıl başlanır?

Japonya pazarına nasıl açılacağınızı ölçüp tartarken, bir şirket kurmanın avantaj ve dezavantajlarını, ayrıca size uygun türdeki şirket yapısının hangisi olduğunu düşünün. Hedeflediğiniz bölgeleri kapsayan nakliye şirketleri ve bir tedarik merkezi bulun. Müşterilere daha kolay ulaşmak için bir distribütörle anlaşabilirsiniz. Aynı zamanda Japonya'daki e-ticaretle ilgili yasal düzenlemelerin getirdiği yükümlülükler hakkında bilgi edinmeli, herhangi bir marka tesciline ihtiyacınız olup olmadığını belirlemelisiniz.

Market Finder, Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size Japonya'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bir işletmenin dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Bunlar arasında elektrik bağlatma kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli vardır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklar hakkında bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder ile yasal yükümlülükleri çok daha kolay gözden geçirebilir, lojistik hakkında bilgi edinebilir, ayrıntılı rehberler ve bilgiler de dahil daha fazla desteğe ve araçlara ulaşabilirsiniz.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services, işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümleri sunar.

Unutmayın

Bu sitede sağlanan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.