İtalya için lojistik planlaması yapın

Ingram Micro Commercial and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Avrupa'nın üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya, hızla büyüyen bir e-ticaret sektörüne sahiptir. Dünyanın tüketici pazarının %3,65'ini barındıran bu ülke işletmeler için harika fırsatlar sunmaktadır. Avrupa pazarında bir yeriniz olmasını istiyorsanız İtalya'yı düşünebilir ve bu ülkenin dağıtım merkezi potansiyelinden yararlanabilirsiniz.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, İtalya'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca İtalya'nın global güç dengesindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 İtalya pazarına açılma

İtalya, nominal GSYİH'ye göre Avrupa'nın üçüncü ve dünyanın sekizinci büyük ekonomisidir. Kişi başına düşen GSYİH'si 36.300 ABD Doları olan İtalya'nın nüfusu 62 milyondur ve bu nüfus Roma, Napoli ve Akdeniz ile Adriyatik Kıyıları çevresinde yoğunlaşmıştır. Forbes tarafından İş Yapılabilecek En İyi 42. Ülke, İş Yapma Kolaylığı açısından da en iyi 28. ülke olarak sıralanmıştır.

İtalya'nın başlıca endüstrileri arasında tekstil ve giyim, yiyecek ve içecek, metal ve metal üreticileri, kimyasallar, gemi yapımı, ilaç ve tıbbi teçhizat yer alır.

alt text

3 İtalya'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • İtalyanların %30'u 35-54 yaş aralığındadır
 • İnternet kullanımı %68'in üzerinde, mobil cihaz kullanımı %82'nin üzerindedir
 • Doğrudan tüketiciye teslimat özellikli e-ticaret yılda %10'dan fazla büyüyor
 • İtalya Lojistik Performansı Endeksi'nde Avrupa'da 13., dünyada ise 21. sıradadır
 • İtalya'da e-ticaret cirosunun 2016 yılında 19,6 milyar Euro olduğu tahmin ediliyordu
 • İtalya dünya tüketici pazarının %3,65'ini temsil ediyor

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi nedir? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin İtalya'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • E-Ticaret Vakfı, İtalya'da yıllık harcama tutarının e-ticaret müşterisi başına 938 avro, ortalama sipariş değerinin ise 75 avro olduğunu bildirmektedir

 • Popüler ürünler arasında giyim, ev ve bahçe ürünleri, medya ve eğlence, ayakkabı ve yaşam tarzı ürünleri yer alıyor

 • İtalyan müşteriler genellikle Birleşik Krallık ve Almanya'dan sipariş veriyor

 • İtalyan tüketiciler teslimat maliyetlerinde şeffaflık istiyor ve online satın alma deneyiminde bu maliyeti önceden öğrenmeyi tercih ediyor. Bir dizi teslimat seçeneği sunan satıcılar daha başarılı oluyor

 • Comscore tarafından yapılan bir ankette, İtalyan müşterilerin %97'si siparişlerini izleme becerisini temel bir özellik olarak gördüğünü veya böyle bir becerinin sunulmasının hoş olacağını söylüyor

 • %59'u paketleri e-posta uyarıları üzerinden izlemeye ilgi gösterdiğini, %55'i ise paketleri doğrudan satıcının web sitesinden izleyebilmek istediğini söyledi

 • İtalyan tüketicilerin %73'ü satın almadan önce bir şirketin iade ve ürün değişikliği politikasını incelediğini, %66'sı zahmetsiz iade seçeneği sunan satıcılardan alışveriş yaptığını söyledi

 • İtalyan tüketicilerin %51'i online siparişlerini mağazadan teslim almak istediğini, %59'u ise online platformda satın aldıkları bir ürünü mağazada iade edebilme imkanına sahip olmak istediğini söyledi

5 İtalya'da Sipariş Karşılama

İtalya'ya sınır ötesi ticaret

İtalya'da e-ticaret tüketicileri hem yurt içinden hem de diğer ülkelerden sınır ötesi alışveriş yapar (sınır ötesi e-ticaret işlemlerinin çoğu İtalyan ürünlerinin sınırlı sayıda olmasıyla ilişkilidir). Araştırmalar, İtalyan tüketicilerin, Almanya ve Birleşik Krallık başta olmak üzere genellikle diğer Avrupa ülkelerinden sınır ötesi alışveriş yaptığını göstermektedir.

AB dahilindeki siparişleri karşılama

İtalya, Avrupalı tüketicilerin siparişlerinin karşılanabileceği bir konum olarak düşünülebilir. Ancak, birçok AB tüketicisi kendi ana dilinde alışveriş yapmayı tercih ettiği için yerelleştirmeyi düşünmek önemlidir. AB'deyseniz, KDV yükümlülüğünün getirdiği maliyetler olmadan çeşitli pazarları test etmenizi sağlayan AB KDV'si uzaktan satış kurallarından yararlanabilirsiniz.

İtalya İçi sipariş karşılama

Kuzey İtalya, özellikle Kuzey Adriyatik limanlarındaki yük trafiğindeki artış göz önüne alındığında, dağıtım için güçlü bir büyüme potansiyeli sunmaktadır. Milano şehri altyapı, erişilebilirlik ve pazara erişim açısından 30 üzerinden 15 puanla Avrupa'nın en büyük 20 dağıtım pazarından biri olarak listeleniyor. Burası, İtalya içi siparişlerin karşılandığı ana bölgedir.

6 Taşıma

Küçük parsel taşıyıcıları

 • Poste Italiane Group
 • DHL
 • TNT Express
 • Fedex
 • Uniposta

Hafif kamyon yükü (LTL) ve kamyon yükü (TL) taşıyıcıları

 • K&N
 • XPO
 • DHL
 • DB Schenker
 • LKW Walter
 • Dachser
 • Emmons

7 İtalya'da iş yapmaya nasıl başlanır?

İtalya pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün. Buna ek olarak, İtalya'daki e-ticaretle ilgili mevzuat gereksinimleri hakkında da bilgi edinmeli ve ürününüz için herhangi bir ticari marka tesciline gerek olup olmadığını belirlemelisiniz. Ürünlerinizin nereden geldiğine bağlı olarak, ithal edilip edilemeyeceklerini teyit edin ve İtalya'da hizmet veren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası'nın İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size İtalya'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bu dökümde, bir işletmenin dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puanlamada on konu değerlendirilir. Bunlar arasında elektrik bağlatma kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli yer alır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz önemlidir. Market Finder ile yasal yükümlülükleri çok daha kolay gözden geçirebilir, lojistik hakkında bilgi edinebilir, ayrıntılı rehberler ve bilgiler de dahil daha fazla desteğe ve araca ulaşabilirsiniz.

Ingram Micro Services logosu

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sunar.

Unutmayın

Bu sitede sağlanan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.