Almanya için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Almanya, Avrupa'nın nüfusu en yoğun ikinci ülkesi ve bu yoğunluğa denk olarak en büyük ikinci e-ticaret pazarına sahip. Ayrıca dokuz ülkeyle sınırı olan Almanya, bu kıtada işini büyütmek isteyen şirketlere harika fırsatlar sunuyor. Almanya'yı doğrudan açılacağınız bir sonraki pazar olarak görmüyor olsanız bile, başlıca Avrupa ekonomilerinden ve ihracatçılardan biri olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Almanya'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Almanya'nın global güç dengelerindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 İşletmeyi genişleterek Almanya'da faaliyet gösterme

Almanya'nın AB'deki merkezi konumu, ülkeyi Avrupa'daki lojistik ve dağıtım merkezleri için ideal bir konum haline getiriyor. 82 milyondan fazla Alman vatandaşına, dokuz komşu ülkedeki 150 milyondan fazla tüketiciye ve neredeyse 500 milyon AB vatandaşına hizmet sunan Almanya, Batı ve Doğu Avrupa pazarlarına doğrudan bağlantı imkanı sunuyor.1

Almanya son derece gelişmiş bir altyapıya sahip: Ülkedeki otoban ağının yoğunluğu AB ortalamasının iki katı kadar ve yapılan önemli yatırımlar koşulların devamlı iyileştirilmeye devam ettiği anlamına geliyor. Almanya, 2030 yılına kadar karayollarına, köprülere, demiryollarına ve kanallara 264 milyar euro harcamayı planlıyor. Bu da ülkeyi Avrupa'ya açılan bir merkez olarak kullanmak veya yerel pazardan yararlanmak için iyi bir yatırım haline getiriyor.2

Almanya'daki e-ticaret pazarı büyümeye devam ediyor. 2018 yılında 99,33 milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörülen pazar, online satışlar için büyük fırsatlar vaat ediyor.3 Kıtadaki nüfusu en yoğun ikinci ülke olan ve Avrupa'nın en büyük ikinci e-ticaret pazarını içeren Almanya, alıcıların satıcıya oranı ile büyük avantaj sunuyor ve kaliteli sipariş karşılama merkezleri sayesinde ürünlerinizi müşterilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırabilmenizi sağlıyor.

Almanya Haritası


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Reuters 

 3. eMarketer 

3 Almanya'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Almanya, Dünya Bankası'nın 160 ülkeyi lojistik verimliliği açısından sıraladığı 2016 Lojistik Performansı Endeksi'nin ilk sırasında yer alıyor.

 • Avrupa'nın lojistik devi olan Almanya, bu alanda 235 milyar euroyu aşan yıllık gelire sahip. Bu tutar, Avrupa'nın ikinci ve üçüncü büyük lojistik gelirine sahip olan Fransa ve Birleşik Krallık'ın toplamından daha fazla.

 • Almanya; Deutsche Post World Net, DHL, DB Schenker ve Dachser gibi büyük global lojistik liderlerine ev sahipliği yapıyor.1

 • Yaklaşık 60.000 şirkette neredeyse üç milyon sektörel çalışana sahip Almanya, lojistik inovasyonu, teknolojisi ve hizmetlerinde dünya lideri.2

 • Alman tüketiciler, ülkeye özgü bir özellik olarak açık fatura ve otomatik ödeme yöntemlerini kullanıyor.3

 • 2050 yılına kadar Almanya'da 60 yaşın üzerindeki nüfus toplam nüfusun neredeyse %40'ını oluşturacak. Bu durum da benzersiz bir e-ticaret ortamı hazırlayacak.4


 1. Germany Trade & Invest 

 2. Germany Trade & Invest 

 3. Paypers 

 4. UPS 

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi hangisi? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Almanya'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

 • Mobil alışveriş Almanya'daki e-ticaret satışlarının sadece %15'ini oluşturuyor.1

 • 4 Alman tüketiciden 1'i hızlı teslimata veya yerel teslim alma seçeneklerine değer veriyor. Aynı gün içinde teslimat büyük öneme sahip değil, fakat Alman tüketicilerin %50'sinden fazlası standart teslimatın (3-5 günde gönderim) ücretsiz olması gerektiğini düşünüyor.2

 • Yurt dışından alışveriş yapan Almanlar, ürünleri satın almak için öncelikle Birleşik Krallık, ABD ve Fransa'ya bakıyorlar. Uluslararası iade politikası kendi ülkelerindekiyle aynı olduğunda, Alman tüketicilerin yurt dışından alışveriş yapma olasılığı daha fazla oluyor.3

 • Avrupa'daki tüm iade işlemlerinin neredeyse yarısının kaynağı olan Almanya, Avrupa'nın en yüksek iade oranına sahip.4


 1. eCommerce Worldwide 

 2. eCommerce Worldwide 

 3. Paypal 

 4. Paypal 

5 Sipariş karşılama modelleri

Almanya'ya sınır ötesinden satış

Kuzey Almanya'daki bir sipariş karşılama merkezini kullanmak, deniz limanı (Hamburg) ve havalimanlarına erişim sayesinde ürünlerinizi ülkeye ithal ederken toplam maliyeti azaltmak gibi avantajlar sağlıyor. Yüksek hacimli siparişleri karşılarken, Polonya gibi yakındaki düşük maliyetli ülkeler de cazip çözümler sunuyor.

AB içi sipariş karşılama

Dokuz ülkeyle sınır komşusu olmak Almanya'yı Avrupa içinde sipariş karşılama için harika bir merkezi konum haline getiriyor. Bu merkezi konum sayesinde, Almanya'dan Avrupa'daki diğer ülkelere kıyasla çok daha fazla ürün geçiyor. Ülkenin Avrupa ortalamasının neredeyse iki katı olan karayolu ve demiryolu yoğunluğu da bu duruma katkıda bulunuyor.

Almanya içi sipariş karşılama

Önde gelen bazı lojistik devlerinin genel merkezleri Almanya'da bulunuyor. Birçok Alman e-ticaret şirketi, bu lojistik şirketlerine ait genel merkezlerin yakınındaki sipariş karşılama yerlerini kullanmayı tercih ediyor. Orta Almanya da önemli bir seçenek ve iyi nakliye süreleri sunuyor.

DACH Bölgesine (D=Almanya, A=Avusturya ve CH=İsviçre) Almanya içindeki bir noktadan hizmet vermek istiyorsanız, Güney Almanya'daki bir yeri kullanmak da mantıklı olacaktır.

6 Taşımacılık

Küçük paket taşıyıcıları

En yaygın küçük paket taşıyıcıları ve bunların pazar payları:1

 • DHL %49
 • DPD %16
 • Hermes %14
 • UPS %13
 • GLS %8

Kamyonun tamamını doldurmayan yük (LTL) ve kamyon yükü (TL) taşıyıcıları

Aşağıdaki LTL ve TL taşıyıcıları yük teslimatı için başlıca seçeneklerdir:

 • DB Schenker
 • DHL Freight
 • Kuehne + Nagel
 • LKW Walter
 • Dachser
 • Emmons

 1. SchuhKurier 

7 Almanya'da iş yapmaya nasıl başlanır?

Almanya pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün. Ayrıca, size uygun olan vergi dairesini, Vergi ve Gümrük Dairesi'ne nasıl kayıt olacağınızı ve Almanya'da KDV ödeyip ödemeyeceğinizi belirleyin. Ürünlerinizin nereden geldiğine bağlı olarak, ithal edilip edilemeyeceklerini teyit edin ve Almanya'da hizmet veren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıyıcılar bulun.

Market Finder, Dünya Bankası İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size Almanya'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bir işletmenin, dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Elektriğe erişim kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli bu konulardan bazılarıdır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder, yasal gereksinimleri gözden geçirmeyi ve lojistik hakkında bilgi edinmeyi çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı rehberler ve analizler dahil, daha fazla destek ve araç bulabilirsiniz.

Ingram Micro Services logosu

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sağlar.

!!! İpucu "Not"

Bu sitede sunulan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.