Avustralya için lojistik planlamanızı yapın

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel Bakış

Zorluk

Çeşitliliği yüksek genç nüfusu ve Pasifik Asya (APAC) bölgesini hedeflemek için stratejik konumuyla Avustralya, işletmeler için birçok büyüme fırsatı sunuyor. Kendi başına devasa bir pazar olmasa da birçok şirket önce Avustralya'da başlayıp ardından diğer ülkelere açılıyor veya Avustralya'yı bir global strateji noktası olarak kullanıyor.

Amacınız

Bu rehberi okuduktan sonra, Avustralya'nın sunduğu fırsatları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenecek, ayrıca Avustralya'nın global güç dengelerindeki yeri ve bunun işletmeleri neden etkilediği hakkında genel bir fikir edineceksiniz.

2 Avustralya pazarına açılma

Avustralya yıllar içinde gelişti ve artık birçok şirketin çekici APAC bölgesi için başlangıç noktası olarak düşündüğü büyük bir tüketici pazarına sahip. Çin-Avustralya Serbest Ticaret Anlaşması gibi anlaşmalar aracılığıyla Asya'yla bağları olan Avustralya, aynı zamanda Amerikan kültürü ve markalarıyla da son derece uyumlu. Birçok etken, hükümet teşvikleri ve genç bir nüfus, Avustralya'yı e-ticaret ve sipariş karşılama için cazip bir pazar haline getiriyor.

alt text

3 Avustralya'da iş yapmayla ilgili kısa bilgiler ve avantajlar

 • Farklı kökenlerden insanların bir araya geldiği bir nüfusa sahip olan ülkede nüfus artışının %60'ından ülkeye yeni gelen göçmenler sorumlu. Bu durum, ülkenin yeni ürünlere ve yeni şirketlere karşı son derece açık olmasını sağlıyor.1

 • Nüfusun %90'ı şehirde yaşıyor (Sidney ve Melbourne kentsel alanların başında geliyor).2

 • Australia Post gazetesine göre, doğu kıyısındaki çoğu şehirde ortalama teslimat süreleri 1 ila 3 gün olurken doğu kıyısından Perth'e uzanan bölgede ve batıdaki şehirlerde ortalama 5 ila 6 güne çıkıyor.3

 • Avustralya dünyada kişi başına giyim harcamasının en yüksek olduğu ülke ve bu harcamaların 2025 yılına kadar %56,5 artacağı öngörülüyor. Avustralya, yaşam tarzı ve spor malzemeleri gibi sektörler ve giyim sektörü için cazip bir ortam sunuyor.4


 1. Avustralya İstatistik Bürosu 

 2. Dünya Bankası 

 3. Australia Post 

 4. Statista 

4 Müşteri trendleri

Yeni pazarlara açılırken müşteri davranışlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef müşterileriniz ürünleri genellikle nasıl satın alıyor? Tercih ettikleri teslimat yöntemi hangisi? Aşağıdaki faktörler, müşteri trendlerinin Avustralya'da iş yaparken izleyeceğiniz yolu nasıl etkileyeceği hakkında fikir verecektir.

Roy Morgan tarafından kısa süre önce düzenlenen bir araştırmaya göre, Avustralyalılar 2016 yılında internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde 41 milyar ABD dolarından fazla harcarken, alışveriş yapan her 10 kişiden 4'ü ise e-ticaret mağazaları aracılığıyla ayda en az bir kez alışveriş yaptı.

 • Avustralyalı tüketiciler, aynı gün içinde gönderim dahil, hızlı teslimat süreleri istiyor. Avustralyalıların %80'inden fazlası aynı gün içinde gönderim seçeneğini kullanmış veya kullanmak istiyor, %75'i ise hafta sonu veya mesai saatleri dışında gönderim seçeneğini kullanmış veya kullanmak istiyor.1
 • Standart, Ekspres ve Tıkla ve Teslim Al seçenekleri, Avustralyalı satıcıların en çok sunduğu üç gönderim seçeneği.
 • İster uygulama ister web tabanlı mağaza olsun, mobil uyumlu alışveriş deneyimleri, müşterilerin satın alma işlemini istedikleri yerden gerçekleştirebilmesini sağlıyor. 19,4 milyondan fazla cep telefonu kullanıcısına sahip Avustralya'da, e-ticaret işlemlerinin %35'ten fazlası mobil cihazlarda gerçekleştiriliyor ve mobil kullanıcıların neredeyse %27'si her hafta alışveriş yapıyor.2

 1. E-ticaret Gönderim Stratejileri Hakkındaki Temando Raporu 

 2. eMarketer 

5 Sipariş karşılama modelleri

Avustralya'ya sınır ötesinden satış

Birçok şirket için Avustralya pazarını denemek son derece kolay. APAC bölgesinde bir noktayı kullanarak ürünlerini Avustralya'ya gönderiyorlar. Avustralyalıların yurt dışından alışveriş yapmaya alışkın olmaları pazarın sınır ötesi gönderim stratejisine açık olmasını sağlıyor. Avustralya'ya başlıca giriş noktaları ise Hong Kong, Çin ve Singapur.

Avustralya içi sipariş karşılama

Avustralya'da en yaygın kullanılan sipariş karşılama modeli, Sidney'de tek bir sipariş karşılama merkezi veya Sidney ve Melbourne'da iki sipariş karşılama merkezi kullanmak. Bu senaryoya göre, Sidney'deki merkez Sidney ve Brisbane bölgelerini kapsarken Melbourne'daki merkez ise Melbourne, Perth ve Adelaide bölgelerini kapsıyor.

6 Taşımacılık

Küçük paket taşıyıcıları

Bölgede en yaygın kullanılan taşıyıcı, Avustralya'nın tamamına hizmet sunan Australia Post. Australia Post, tüm ülkeye yayılan yüzlerce kilitli dolap istasyonu ile 7/24 erişilebilen güvenli paket teslim alma dolapları gibi, ihracat planlarınıza uygun çeşitli teslimat yöntemleri sunuyor.

Kurumsal paket teslimatları için:

 • Australia Post ve Toll pazar payının %60'ına sahip
 • TNT %10 pazar payına sahip
 • DHL %5 pazar payına sahip

Doğrudan tüketiciye yapılan teslimatlar için:1

 • Australia Post %75 pazar payına sahip
 • Toll %10 pazar payına sahip
 • TNT %5 pazar payına sahip

Diğer küçük paket taşıyıcıları

Avustralya pazarında yenilikçi gönderim çözümleri sunan birçok kurye şirketi ve küçük paket taşıyıcısı bulunuyor. Bazı örnekler şunlar:

 • Sendle, siparişler için iş ortaklığı yaptığı kurye şirketlerinin boş kalan kapasitesini kullanıyor.

 • ParcelPoint, teslim alma noktaları olarak gazeteciler, eczaneler ve marketleri de içeren 1.500'ün üzerinde satış noktası sunuyor.

 • WizMe, tüm ülkede geçerli 10,69 $ sabit ücret talep ediyor. Ayrıca kutu için de ufak bir ücret isteniyor.


 1. The Australian 

7 Avustralya'da iş yapmaya başlama

Avustralya kendi başına devasa bir pazar oluşturmasa da birçok şirket önce Avustralya'da başlayıp ardından diğer ülkelere açılıyor veya Avustralya'yı bir global strateji noktası olarak kullanıyor.

Avustralya pazarına nasıl açılacağınızı değerlendirirken, bir şirket kurmanın avantajlarını, dezavantajlarını ve hangi türde şirket yapısının size uygun olduğunu düşünün. Şirket türüne karar verdikten sonra ABN (Avustralya Sicil Numarası), TFN (Vergi Numarası), GST (mal ve hizmet vergisi) ve PAYG (çalışanı olanlar için kazandıkça öde vergisi) için başvuru yapın.

Ayrıca, ürününüz için ithalat beyannamesine ve Avustralya'da kendi şirketinizi kurmaya karar verirseniz ticari marka tesciline ihtiyacınız olup olmayacağını da belirlemeniz gerekir. Son olarak, Avustralya'da hedeflediğiniz bölgelerde faaliyet gösteren bir sipariş karşılama merkezi ve taşıma hizmetleri bulun.

Market Finder, Dünya Bankası İş Yapma Endeksi'nin dökümünü içerir. Bu veriler, size Avustralya'da iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir verebilir. Bir işletmenin, dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1-190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Elektriğe erişim kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli bu konulardan bazılarıdır.

Yeni bir pazarda ticaret yaparken yönetim, yasal düzenleme ve lojistik konularında karşınıza çıkabilecek zorluklarla ilgili bilgi edinmeniz faydalıdır. Market Finder, yasal gereksinimleri gözden geçirmeyi ve lojistik hakkında bilgi edinmeyi çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı rehberler ve analizler dahil daha fazla destek ve araç bulabilirsiniz.

alt text

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sağlar.

Not

Bu sitedeki materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur.