Web sitenizi nasıl küresel bir site haline getirebilirsiniz?

Web sitenizde her pazarda aynı kullanıcı deneyimini sunmanıza yardımcı olacak bir rehber

1 Genel bakış

Zorluk

Yerel kitleniz için marka bilinci oluşturan, aranabilir, ilgi çekici ve gezinmesi kolay bir web sitesi oluşturdunuz. Her yeni potansiyel pazarda aynı deneyimi sağlayacak küresel bir web sitesi nasıl oluşturulur?

Amacınız

Kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyi kendi dilinde ve tercih ettikleri cihazda bulmasını kolaylaştırmak.

İzlenecek yaklaşım

İlk olarak, web sitenizin masaüstü bilgisayarlardaki hız, mobil uyumluluk ve hız performansını öğrenmek için TestMySite sitesine gidin ve bunları nasıl geliştireceğinizi öğrenin. Web siteniz planlama aşamasındaysa veya mevcut tasarımınızda küresel bir bağlam içinde yeniden ele almak istediğiniz başka alanlar varsa, uluslararası bir web sitesi oluşturmak için yapılacaklar listemize göz atın.

2 Web sitenizi küresel pazara taşıma

Herkese aynı şekilde davranın

Kendinizi uluslararası müşterileri olan yerel bir şirket olarak değil, yerel müşterileri olan uluslararası bir şirket olarak görün ve her pazardaki tüketicilere aynı şekilde yaklaşın. Web sitelerinizin tasarım, işlevsellik ve içeriğinin dünyanın her yerindeki kullanıcılara aynı deneyimi sağlamasını amaçlayın.

Evrensel tek bir web sitesi mi yoksa yerelleştirilmiş ayrı ayrı siteler mi?

Birden çok dil içeren evrensel bir web sitesi, içeriği birden fazla dilde sunar. Örneğin, sitesinin hem İngilizce hem de Fransızca versiyonlarını hazırlamış Kanadalı bir işletme veya Latin Amerika futbolu hakkında hem İspanyolca hem de Portekizce dillerinde yayınlanan bir blog. Örneğin .com gibi tek bir alan adı kullanan çok dilli evrensel bir site birçok avantaj sunar:

 • Küresel bir işletme olduğunuzu gösterir.
 • Alan adını kaydettirmek daha hızlı, daha kolay ve daha ucuzdur.
 • Daha sezgiseldir ve kullanıcılar tarafından kolayca bulunabilir.

Ancak, yerelleştirilmiş pazarların her birinde yine de hedef pazarınızın ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.

Her bölge için yerelleştirilmiş çok bölgeli web siteleri farklı ülkelerdeki kullanıcıları hedefler. Çok bölgeli web sitelerinin her biri ülke koduna sahip üst düzey alan (ccTLD) adları kullanır; ör. .ie, .de. veya .fr:

 • Her ülkede müşterilerinizle yakın bağlantıda olduğunuzu vurgulamanın bir yoludur. Ayrıca ürün ve hizmetleri kendi dillerinde görmek ve alışık oldukları ödeme yöntemlerini kullanmak isteyen kullanıcılar için güven verici bir sinyaldir.

 • Ancak her dış pazar için bir ccTLD satın almak ve tescil ettirmek çok zaman alabilir ve maliyetli olabilir.

Bazı siteler hem çok bölgeli hem çok dillidir. Örneğin, bir site ABD ve Kanada için farklı versiyonların yanı sıra Kanada'ya yönelik içeriğin hem Fransızca hem de İngilizce sürümlerine sahip olabilir.

Alan adınızı seçin

Üst düzey alan adı sonektir (ör. .com, .org, .net) ve kullanıcılar arama motoru kullanmadan bir şirketi bulmak için ilk olarak .com'u denediklerinden, birçok e-ticaret sitesi .com'u tercih eder. Google dili saptamak için içeriği kullansa da URL, kullanıcılara içerik hakkında yararlı ipuçları verir. Örneğin, aşağıdaki URL'ler içeriğin Fransızca olduğunu açıkça belirtmek için altalan veya altdizin olarak .fr kullanmaktadır:

 • (http://example.ca/fr/vélo-de-montagne.html)
 • (http://fr.example.ca/vélo-de-montagne.html)

URL'de dili belirtmek sitenizdeki çok dilli içerikle ilgili sorunları keşfetmenize de yardımcı olabilir. URL'deki kelimeler çevrilebilir veya bir Internationalised Domain Name (IDN-Uluslararası Alan Adı) kullanılabilir.

Coğrafi yönlendirme

Uluslararası SEO'nuzu doğru şekilde yaparsanız, Google arama kullanıcılarınız sitenizin doğru sürümüne yönlendirilir. Örneğin, Google.com'a gittiğinizde otomatik olarak ülkenize özel Google arama sayfasına yönlendirilirsiniz. Ancak, İspanya'daki bir IP adresinden gelen ve İngilizce içerik arayan bir kullanıcınız da olabilir. Bu kullanıcıyı İspanyolca bölüme gitmek zorunda bırakmak, ilgisini kaybetmesine neden olacaktır. Peki seçenekleriniz nelerdir?

Coğrafi yönlendirme yapılmaması kullanıcıya I.P. adresi İspanya'da olsa da İngilizce sitenizde kalma seçeneği sunar.

Ödeme yapılana kadar coğrafi yönlendirme yapılmaması kullanıcının "Hemen Satın Alın" bölümüne ulaşana kadar yolculuğuna kendi tercihleriyle devam etmesine olanak tanır, ardından kullanıcı otomatik olarak yönlendirilir

Otomatik coğrafi yönlendirme kullanıcıya İspanyolca içeriğinize yönlendirilmekten başka seçenek tanımaz

Pop up coğrafi yönlendirme banner'ı (ör. İspanyolca sitemize gitmek mi yoksa İngilizce sitemizde kalmak mı istersiniz?) kararı kullanıcıya bırakır

Yükleme hızları

Kullanıcıların 4G ağlarına erişimi olduğunu varsaymayın. Dünyanın birçok yerinde hâlâ 3G veya daha yavaş bağlantılar kullanıyor. Kullanıcıların daha site yüklenmeden ayrılmamaları için sitenizi hızlı yüklenecek şekilde tasarlayın. Yükleme hızlarını artırmayla ilgili bazı ipuçları:

 • Göze çarpan medya içeriği kullanmak, kullanıcıların ilgisini çekmek için etkili bir yoldur. Ancak bunda aşırıya kaçmak, sitenizin yavaş yüklenmesine ve kullanıcıların en önemli bilgilerinizi görmeden sitenizden ayrılmasına neden olabilir. Kullandığınız tüm resimleri sıkıştırın.

 • Gezinme bağlantılarının sayısını sınırlayın.

 • Gezinme sırasında pop-up veya başka özellikler göstermekten kaçının.

Yerelleştirme

Yerelleştirilmiş bir web sitesi ana web sitenizle aynı içeriğe sahiptir, ancak hedeflediğiniz dış ülkenin diline kültürel olarak uygun şekilde çevrilmiştir. (Türkçede günlük konuşma dilindeki kullanımlarda olduğu gibi, doğrudan çevirinin mümkün olmadığı durumlarda yaratıcı çeviri, hedef dilde aynı anlam ve duyguyu vermeyi ve aynı tepkiyi uyandırmayı amaçlar.) Her yeni pazar için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Müşterilerinizin dilinde konuşma
 • Yerelleştirilmiş bir web sitesi versiyonu oluşturma
 • Marka bilinci oluşturma
 • Aranabilirliğinizi en üst düzeye çıkarma
 • Para birimi ve ödeme işlemlerini göz önünde bulundurma
 • Müşteriyi memnun etme
 • Yasalara uygun hareket etme
 • Ayrıntılara önem verme

Tasarım geliştirme

Unicode, alfabeden bağımsız olarak, metnin tutarlı şekilde sunulmasını yaygınlaştırmak ve kolaylaştırmak için tasarlanmış sektör standardıdır. İster soldan sağa ister sağdan sola okunsun, Yunancadan Kiril alfabesine, Çinceden Arapçaya ve İbraniceye kadar tüm yazı dillerinde işlev görür. 100'den fazla alfabeyi, yüz bini aşkın karakteri destekler. UTF-8 en yaygın kullanılanıdır.

3 Herhangi bir pazarda web siteleri için en iyi uygulamalar

Önemli bilgileri sayfanın üst kısmına doğru yerleştirin

Kaydırmaya gerek kalmadan hemen görülmelerini sağlayın.

Küçük düşünün

Müşterileriniz gün boyunca, cep telefonları ve tabletlerdeki küçük ekranları kullanır. Ekranlarının boyutu ne olursa olsun, kullanıcıların aradığını bulmasını sağlamak için, cihaza göre otomatik olarak ayarlanan bir web sitesi oluşturun.

Metin yazma

Anlaşılır, dikkat çeken başlıklar kullanın

Sitenizde anlaşılır bir tanıtıcı başlık olması, müşterilere doğru yerde olduklarını hemen anlama olanağı verir ve onları sitenizde daha uzun süre kalmaya teşvik eder.

Renklerle konuşun

Renkler de bir dil biçimi olduğundan, sitenizi yeni bir pazarda yayınlamadan önce potansiyel pazarınızın renklerle ilişkisini araştırın. Renkler ülkeden ülkeye farklı şeyleri temsil eder. Örneğin, beyaz renk batı ülkelerinde nikah törenleri için kullanılırken Çin'de cenaze törenleri için kullanılır. Kırmızı, Hindistan'da yüksek prestijli bir renktir, Birleşik Krallık'ta ise mor ve Çin'de sarı aynı özelliktedir.

Avantajları açıkça listeleyin

Kullanıcıların sitenizde neden kalmaları gerektiğini hemen anlamalarını sağlayın; ürün veya hizmetinize hemen göz atmalarına olanak tanıyın. Madde işaretleri bunun için harika bir yoldur.

Daha fazla bilgi için hızlı erişim bağlantıları sağlayın

Örneğin, göze çarpan bir "Daha fazla bilgi" bağlantısı, kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalmasına ve içeriğinizi keşfetmesine yardımcı olabilir.

Anlaşılır bir harekete geçirici mesaj verin

Kullanıcıların sitenizde gerçekleştirmesini istediğiniz işlemi açıkça belirttiğinizde, ziyaretçilerin o işlemi gerçekleştirerek size iş fırsatı sağlama olasılığı çok daha yüksek olur.

Müşteri ilişkileri oluşturun
 • Kullanıcıların size ulaşmasını kolaylaştırarak güven oluşturun.

 • Müşterilerden kişisel bilgi istiyorsanız bunu neden istediğinizi ve bu bilgilerle ne yapacağınızı açıkça belirtin.

 • Müşteri görüşleri veya 3. taraf doğrulamaları ekleyin.

 • Reklam yayınlıyorsanız, bu reklamların ve sponsorlu bağlantıların sitenizdeki diğer içerikten ayırt edilebilir olmasını sağlayın.