Kullanıcı davranışını ölçme ve anlama

Pazarlama stratejinizi geliştirmek için kullanıcı davranışına etki etme rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Web sitenizi yeni bir pazarda kullanıma sunduktan sonra en büyük zorluk, web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini, web sitenize nasıl eriştiklerini ve web sitenizdeyken neler yaptıklarını anlamaktır.

Amaç

Yeni ihracat pazarınız için pazarlama stratejinizle ilgili bilinçli kararlar almaktır. Web sitesi ziyaretleri ile kullanıcı davranışını ölçerek kullanıcı deneyimini iyileştirin ve kullanıcıların sizinle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair analizlere ulaşın.

Google Analytics ile tanışın

Kullanıcı davranışını anlamak, etkileşimleri tahmin etmenin daha zor olduğu yeni ihracat pazarlarında ve yeni pazar için uyguladığınız pazarlama stratejisinin ilk aşamalarındayken çok faydalı olabilir. Google Analytics, uygulamanızla etkileşime geçen kullanıcıların sayısını, kullanıcı oturumu sayısını ve bu kullanıcıların ziyaret ettiği ekranları veya web sayfalarını izleyerek web sitesi ya da pazarlama stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olabilir. Böylece yeni pazarınızdaki kullanıcıların ihtiyaçları ve ilgi alanları hakkında daha iyi bilgi edinirsiniz.

2 Başlarken

Kullanıcıların ayrı uygulama ekranları veya web sitesi sayfalarıyla nasıl etkileşime geçtiğini daha iyi anlamak için Google Analytics'ten yararlanın.

Google Analytics, şu özellikleriyle yeni açıldığınız pazarı tanımanıza yardımcı olabilir:

  • Video oynatıcısındaki küçük etkileşimleri, indirmeleri veya form gönderimlerini izler
  • Kullanıcıların tamamladığı, işletme açısından önemli işlemlerin sayısını ölçer. Aynı zamanda e-ticaret işlemlerini ve satın almaları analiz eder

Başlamadan önce plan yapın

Google Analytics'i kullanmaya başlamadan önce başkalarıyla konuşun. Şirketinizde Google Analytics verilerini kullanacak kişilerle işletme hedefleriniz üzerine konuşun. Hem işletmede günlük kararlar veren çalışanlar hem pazarlamacılar ve ürün tasarımcılarını bu konuşmaya dahil edin. Onlara, kullanıcı davranışını daha iyi anlamak için hangi temel bilgilerin işe yarayacağını sorun. Ardından bu yanıtları belgelendirerek, Google Analytics uygulamanızda size yol gösterecek basit bir ölçüm planı hazırlayın.

Ölçüm planınıza şunlar bulunmalıdır:

  • Uluslararası pazara dair genel işletme hedefleriniz

  • Bu hedefleri destekleyecek stratejiler ve taktikler

  • Stratejilerinizin ve taktiklerinizin başarısını ölçmek için temel performans göstergeleri

  • Pazarlama faaliyetlerinizin ve en değerli kullanıcılarınızın segmentlere ayrılması dahil, başarıyı artıran etmenleri anlamak için segmentler

  • İşletmenizin yurt dışındaki potansiyel pazarıyla ilgili amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını anlamak üzere her temel performans göstergesi için hedefler

Kullanıcılarınızla ilgili ölçümlere ulaşın

Google Analytics, yurt dışındaki potansiyel pazarınızda kullanıcı davranışını ölçmenize yardımcı olacak birçok etkileyici özelliğe sahiptir. Ham verilerin en iyi şekilde nasıl kullanılacağına değinmeden önce bu özelliklere göz atalım.

1. Hedeflerinizi belirleyin

Basitçe ifade etmek gerekirse hedefler, kullanıcının tamamladığı etkinliklerdir. Hedefiniz; satın alma işleminin tamamlanması, oyun seviyesinin aşılması veya "bizimle iletişime geçin" formunun doldurulması gibi etkinlikler olabilir. Google Analytics her durumda size bu hedefle ilgili temel bilgileri sağlar. Bu sayede kullanıcıların tamamlamasını istediğiniz davranışları tamamlayıp tamamlamadığını daha iyi anlayabilir, online ihracat pazarınızın ne kadar etkili olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Hedefler, kullanıcılarınızın ziyaret ettiği belirli sayfalara veya ekranlara uygulanır. Şu veriler izlenerek bilgi sağlanır:

  • Bir oturumda görüntülenen sayfa veya ekran sayısı
  • Kullanıcıların sitenizde veya uygulamanızda kalma süresi
  • Kullanıcılar sitenizdeyken tetiklenen etkinlikler

Her hedefin parasal bir karşılığı olabilir. Böylece tamamlanan hedeflerin, ihracat pazarınız açısından ne kadar değer taşıdığını görebilirsiniz.

2. E-ticaret faaliyetlerinizi geliştirin

Her yeni ihracat pazarında bilinmeyen unsurlar bulunur. İhracat pazarınızın alışveriş alışkanlıklarını yakından takip ederek, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınız konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz. Geliştirilmiş e-ticaret izleme özelliği, tıklama ve ürün görüntüleme sayılarının yanı sıra ödeme işleminin tüm aşamaları dahil olmak üzere, online alışveriş deneyiminin tamamında kullanıcı davranışını daha iyi anlamanızı sağlar.

3. Yolunuzdan sapmayın

Kullanıcı etkileşimlerine dair daha kapsamlı ayrıntılara ulaşmak istiyorsanız Google Analytics'in esnek etkinlik izleme aracından yararlanabilirsiniz. Bu araç, ihtiyaç duyduğunuz verileri izlemenizi sağlar. İndirmeler, mobil reklam tıklamaları, flash öğeleri ve video oynatmalarının tümü, diğer web sayfası etkinliklerinden bağımsız olarak izlenebilir.

Mobil uygulamanız mı var? Kullanıcıların içeriğinizi nasıl paylaştığını veya arama işlevinden nasıl yararlandığını daha iyi anlamak için etkinlik izleme aracından yararlanın. Web sitelerinde, dosya indirmelerini ve içerik paylaşımlarını takip etmek için etkinlik izleme aracını kullanın.

4. Sorularınızı özelleştirin

İşletmeniz benzersizdir. Neyi ölçmek ve anlamak istediğinizi kimse sizin kadar iyi bilemez. Bu nedenle Google Analytics, özel boyutlar ve metrikler sunar. Bu kullanışlı yöntem sayesinde, yeni bir pazardaki kullanıcı davranışına dair sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

3 Kullanıcılarınızı takip edin

Verileri elde ettiniz ancak nasıl kullanacaksınız? Google Analytics, ihracat pazarınız hakkındaki verileri, kullanıcı davranışını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak tutarlı bir hikayeye dönüştürmenizi sağlayabilir.

Yeni bir pazara açılan tüm işletmeler gibi, elde ettiğiniz başarının devamının gelmesini istersiniz. Bu nedenle kullanıcının ilgi düzeyini ölçmenizi öneririz: İlk genişleme planlarınıza uygun, tutarlı rakamlar elde etmek harikadır. Ancak bu beklentilerin gerisinde kalırsanız pazarlama çalışmalarınızı tekrar değerlendirmeli ve doğru kitleyi hedeflediğinizden emin olmalısınız. Etkin Kullanıcı Sayısı raporu, bir gün içinde veya 30 güne kadar olan sürede kullanıcılarınızın etkileşimini izler.

Grup davranışı üzerine çalışmalar yapın

Aynı anda bir grup kullanıcıyı tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yeni bir oyunu kullanıma sunduğunuzu ve ilk günden itibaren kullanıcı etkileşimini ölçmek istediğinizi ancak sitenizdeki diğer kullanıcıların etkinliklerini görmek istemediğinizi varsayalım. Kohort Analizi tam da bunu yapmanızı sağlar. Ortak bir özelliğe sahip tüm kullanıcı gruplarının davranışlarını günden güne, haftadan haftaya veya aydan aya ayırıp analiz eder.

Kohort Analizi size davranış kalıplarını görme ve bir grup kullanıcının nasıl ve ne zaman ilgisini kaybettiğini keşfetme fırsatı sunar. Bu sayede, kaybettiğiniz bir grubun yerine yeni kullanıcılar edinirken bilmeniz gereken değerli bilgiler elde edersiniz.

Kullanıcıların ilgisini canlı tutun

Sitenize gelen kullanıcıların tüm hareketlerini izleyebilir, böylece hangi içeriklerin onların ilgisini canlı tuttuğunu öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların ekrandan ekrana ve sayfadan sayfaya izledikleri yolları görselleştiren Davranış Akışı raporu sayesinde, hangi alanların sevilmediğini ve hangilerinin yeni kullanıcılar ve nihai olarak ihracat pazarınız üzerinde etkili olduğunu anlayabilirsiniz.

İşletmenizin hak ettiği pazara ulaşın

Kullanıcı davranışı, her pazarda farklılık gösterir. Bu davranışlar, işletmeniz gibi benzersizdir. Google Analytics kullanarak, hem iş yapmak istediğiniz hem de sizinle iş yapmak isteyen bir pazara açıldığınızdan emin olabilirsiniz.