Mükemmel video kampanyaları hazırlamanın yolları, Bölüm 2/3

Beğenmeleri ve görüntülemeleri, kaydolan kullanıcılara ve satışa dönüştürmek için kampanyanızı optimize etme kılavuzu

1 Genel bakış

Zorluk

YouTube sayesinde, video reklam kampanyanızın nasıl performans gösterdiğini takip etmek ve ölçmek için yararlanabileceğiniz çok çeşitli yollar bulunuyor. İşin en zor kısmı, bu bilgileri etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı ve kampanyanızdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlamaktır.

Amacınız

Video metriklerini düzenleme ve daha alakalı video izleyicilerine ulaşma, arama sonuçlarını iyileştirme ve dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarını bilmek.

Nasıl bir yaklaşım izlemelisiniz?

Video, markanızı veya ürününüzü ya da her ikisini birden görüntü ve sesle hayata geçirmenizi sağlayan hareketli bir yoldur. Bu görsel etkileşimi "Mükemmel video kampanyaları hazırlamanın yolları"nda 1. Bölüm ele aldığımız çok çeşitli YouTube hedefleme seçenekleriyle birlikte düşündüğünüzde, video reklam kampanyalarının mesajınızı doğru kitleye ulaştırmak için güçlü bir aracı olduğunu görebilirsiniz. Peki, kampanyanızı beğenme ve görüntülemeleri çekmenin yanı sıra bu ilgiyi kaydolan kullanıcılara ve satışa dönüştüren bir kampanya olarak şekillendirmek için ölçüm ve hedefleme hakkında sahip olduğunuz bilgileri nasıl kullanıyorsunuz?

Bu kılavuzun 2. Bölümü, YouTube'daki en alakalı kitleye ulaşmak ve hedeflerinizi karşılamak ya da aşmak için en önemli izleyici eylemleri ile bunların optimizasyonunu kapsayan kılavuzumuzdur.

Not: Aşağıdaki ipuçları, kampanya performansınızı en iyi sonuçları almak üzere en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacak yollardan sadece bazılarıdır ve başarı garantisi olarak düşünülmemelidir.

2 Görüntüleme başına maliyetinizden (GBM) en iyi şekilde yararlanma

Ortalama görüntüleme başına maliyet, video reklamınızın görüntülenmesi başına ödediğiniz ortalama tutardır. Bu tutar, reklamın uzunluğu, yaratıcı kalite, hedefleme ve açık artırma dinamikleri gibi faktörlere göre değişir. GBM, reklamınızın rekabet kapasitesiyle ilgili değerli bir işarettir. GBM'yi izleyip ayarlayarak mesajınızı daha etkin şekilde iletebilirsiniz.

Görüntülemeler için istediğinizden veya beklediğinizden daha yüksek bir tutar mı ödüyorsunuz? GBM'lerin zaman içinde arttığını mı gözlemliyorsunuz?

GBM'lerin artması, reklamınız birkaç haftadır yayındaysa reklamınızın eskidiğine, başka bir deyişle "reklam yorulmasına" işaret ediyor olabilir. GBM'lerdeki artış, kazanmaya çalıştığınız açık artırmalarda rekabet baskısının arttığını da gösterebilir.

Buna karşılık azalan GBM'ler, pazardaki rekabette düşüş olduğuna, dolayısıyla daha düşük maliyetle görüntüleme elde etme şansını yakalayabileceğinize işaret eder.

GBM hedeflerinizi karşılamanızı sağlayacak ipuçları

Tekliflerinizi ayarlayın

Konuyla ilgilenen izleyicilerin reklamlarınızı görme olasılığını artırmak için TrueView Video Discovery reklamlarınızdaki tekliflerinizi değiştirebilirsiniz.

Genel olarak, izleyicilerin Video Discovery reklamlarınızı seyretmeyi tercih etmeleri, bu izleyicilerin markanızla etkileşime geçme isteğini yansıtır. Bu nedenle bu biçimlerdeki tekliflerinizi artırmanız mantıklı olabilir.

Buna karşılık görüntüleme sayısı, web sitenizin trafiği veya markanızın farkındalığını artırmakla daha çok ilgileniyorsanız, izleyicilerin reklamınızın en azından bir kısmını görme olasılığını artırmak için yayın içi teklifinizi artırabilirsiniz.

Hiçbir zaman maksimum teklifinizden daha yüksek bir GBM ödemeyeceğiniz için, GBM ile en doğrudan bağlantılı faktör tekliflerdir. Ancak teklifler yalnızca bir çatı görevi görür ve GBM'yi ayarlamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden sadece biridir.

Gerçek değerli teklifler

Teklifleri kullanmanın en etkili yolu, satın aldığınız görüntüleme için gerçek değerde (yani Google Arama'daki bir tıklama için vereceğinizle aynı miktarda) teklif vermektir. Bir görüntüleme doğrudan ödeme yaparak elde ettiklerinizden çok daha fazla etkinlik çekebilir. Bu nedenle, gerçek GBM değerini belirlemenin en iyi yolu ücretli görüntülemeleri, size ait görüntülemeleri (size ait içeriklerin görüntülenmesi) ve kazanılan görüntülemeleri (paylaşımlardan elde edilen görüntülemeler) değerlendirmektir.

Ayrıca, TrueView reklamlarıyla 30 saniye boyunca bile görüntülenmemiş reklamlara ait etkileşim ve hatırlanabilirlik artırılabilir. Böylece ödeme yapmadığınız halde değer kazanmaya devam edersiniz.

Kampanyanız bir süre boyunca devam ettikten sonra hangi reklam biçimlerinin ve reklam gruplarının en iyi performansı sağladığını görmeye başlayabilirsiniz. Reklamlarınızın erişimini veya etkileşimini artırmak istiyorsanız teklif verirken biraz daha agresif olmanız gerekebilir.

Hedeflemenizi genişletin

Hedeflemeyi genişletmek, Google Ads'in reklam ve tekliflerinizin daha yüksek rekabet kapasitesine sahip olduğu açık artırmaları belirlemesine olanak verir. Bu sayede kampanyanızın toplam ortalama GBM'sini azaltabilirsiniz. Daha geniş hedefler belirleyerek daha düşük bir GBM ile değerli kitleler bulmaya devam edebilirsiniz. TrueView biçiminin, yalnızca reklamınızı izlemeyi seçerek etkileşime geçen izleyiciler için ödeme yaptığınız bir hedefleme filtresi işlevi gördüğünü unutmayın.

Hedeflemenizi kısıtlamanız daha yüksek rekabete ve buna bağlı olarak daha yüksek GBM'lere neden olur. Bununla birlikte, maksimum teklifinize zaten yakın olduğunuz durumlarda, açık artırmaları kazanamazsınız ve bütçeniz harcanmadan kalır.

Kampanya düzeyindeki diğer kısıtlamaları gevşetin

Hızlandırılmış yayın veya platform hedeflemeyi kapatmak ya da reklam rotasyonu ayarlarınızı düzenlemek, daha yüksek bir görüntüleme oranı ve daha düşük GBM elde etmenize yardımcı olabilir.

Reklamlarınızı geliştirin

Güçlü reklamlar iyi görüntüleme oranları sağladığından, sıklıkla GBM değerini de etkiler. Açık artırma süreci, kitlelerin keyif aldığı ve dolayısıyla tamamıyla görüntülediği alakalı reklamlara değer verir. Bu nedenle, görüntüleme oranları yükseldikçe GBM'ler düşer.

3 Görüntüleme oranınızdan en iyi şekilde yararlanma

Görüntüleme oranınız, video reklama ait toplam görüntüleme sayısının reklamın sunulduğu kullanıcı sayısına bölünmesiyle elde edilir. Görüntüleme oranı ne kadar yüksek olursa, izleyiciler içeriğinizle o kadar çok etkileşime giriyor demektir.

Yüksek görüntüleme oranına sahip bir video reklam genellikle daha fazla açık artırma kazanır ve düşük görüntüleme oranına sahip bir video reklama kıyasla daha düşük bir GBM getirir.

En düşük maliyetle en fazla görüntüleme sayısını elde etmeyi amaçlıyorsanız, reklamınızın görüntüleme oranını artırmanıza yardımcı olacak reklam öğeleri ve hedefleme yöntemleri belirlemek doğru bir yaklaşım olabilir.

Performansınızın nasıl olduğunu anlamak için, tıpkı GBM gibi, zaman içinde görüntüleme oranı analizi yapmanın yararını da görebilirsiniz. Ama eğilimleri anlamak çok daha önemlidir.

Görüntüleme oranı hedefinizi karşılamanızı sağlayacak ipuçları

Hedeflemenizi geliştirin

Hedeflemenin bir kampanyanın görüntüleme oranını iyileştirme yöntemi olarak sonuç vereceği kesin olmasa da, reklamınızı görüntüleyebilecek izleyicileri etkilemesi nedeniyle performans üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Hedeflemenin görüntüleme oranını nasıl etkileyebileceğini vurgulayan birkaç nokta:

  • Yanlış hedefleme: Reklamınıza en iyi yanıt veren izleyicileri anlamaya çalışarak hedefleme yöntemlerinizi düzenleyin. Başlangıçta yanlış hedef kitleyi belirlediyseniz ve video reklamınızın daha fazla atlandığını gözlemliyorsanız bu veriler netleştikten sonra hedeflemenizi düzenleyin.

  • Kaybedilen kitle: Reklamlarınızın görüneceği yerleri kısıtlayarak reklamlarınızın onları görüntüleyebilecek izleyiciler tarafından görülmesini engelliyor olabilirsiniz. Bazı reklamverenler, hedeflenen belirli bir hedef demografik grup dışındaki görüntülemeleri "kayıp" olarak nitelendirir. Ancak, TrueView video reklamların, yalnızca ilgili video kullanıcılar tarafından izlendiğinde faturalandırıldığını unutmayın. Dolayısıyla hedeflemenizi genişleterek mesajınızı alan bir kitle keşfetmeniz mümkün olabilir. Bu uygulama, genellikle ortalama GBM'nizde düşüş sağlayan bir avantajı da beraberinde getirir.

Reklamlarınızı iyileştirin

Daha kısa reklamların görüntüleme oranı daha yüksektir. Bu yüzden reklamınız aynı mesajı 30 saniye yerine 20 saniyede aktarabiliyorsa daha kısa olan sürümü tercih edin. Bir kampanya kapsamında çeşitli reklamlar oluşturursanız her reklam kitlenizle daha etkili şekilde bağlantı kurmanız için bir şans tanır. Reklam metninizde veya videonuzda yaptığınız küçük değişiklikler bile, kampanya süreci boyunca görüntüleme oranında ve maliyette büyük iyileştirmeler sağlayabilir.

Giriş bölümünü değiştirmek veya harekete geçirici mesaj eklemek/kaldırmak gibi ufak ayarlamalar, izleyici davranışlarının değişmesine ve görüntüleme oranının iyileşmesine yardımcı olur.

"Reklam yorgunluğu" (reklamın eskimesi) sorunuyla karşılaşmamak için açık artırmada sırayla 2 veya 3 farklı reklamı dönüşümlü yayınlamayı deneyin.

4 Tıklama oranınızdan (TO) en iyi şekilde yararlanma

Tıklama oranınız, video reklamınızın aldığı toplam tıklama sayısının reklamın sunulduğu kişi sayısına bölünmesiyle elde edilir.

Video kampanyalarıyla ilgili birincil etkileşim metriği görüntüleme oranı olsa da, TO, video kampanyalarınızın ne kadar başarılı olduğunu ölçmek için diğer bir yöntemdir.

Hedefiniz video reklamınızla web sitenize, YouTube kanalınıza veya izleme sayfanıza daha fazla kişi çekmekse bakmanız ve optimize etmeniz gereken başlıca metrik TO'dur.

TO'nun artması, izleyicilerin içeriğinizle daha çok etkileşime girdiği ve hakkınızda bilgi edinmeye daha fazla ilgi gösterdiği anlamına gelir.

TO hedefinize ulaşmanızı sağlayacak ipuçları

Net bir harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımı ekleyin

CTA yer paylaşımları, ek ücret ödemeden TrueView Video Discovery'ye ve YouTube'daki video içi reklamlara eklenebilir. CTA yer paylaşımları, izleyicilerle kurulan etkileşimi artırabilir ve reklam yerine videoyla ilişkili olmaları sayesinde, videonuzun bir reklam ya da organik (ücretsiz) görüntüleme tarafından tetiklenmesine bakılmaksızın gösterilir.

Örneğin, rakiplerinizden bir adım önde olmak için işletmenizin önemli bir satış noktasından bahsedebilir veya ziyaretçilerin web sitenizi tıklarken neler bekleyebileceklerinden söz edebilirsiniz.

Düşük performanslı envanteri veya yerleşimleri kaldırın

Hedefler sekmesine gidip Reklamların gösterildiği yerler altında Yerleşimler'i seçerek reklamlarınızın yerleşimiyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Görüntülü reklamlardaki yerleşimlerde olduğu gibi, yetersiz performans gösteren yerleşimleri düzenlemeyi deneyin.

5 Hedeflemenizi hassaslaştırma

Sanat ve tiyatro severler, "kendin yap" uygulamalarını takip edenler, moda takipçileri, yemek meraklıları, oyuncular, hayvan severler, ev veya otomobil alıcıları ve daha birçok kitle dahil olmak üzere, reklamlarınızı ilgi alanlarına göre belirli kitlelere gösterebilirsiniz. Böylece doğru ve en alakalı müşterilere ulaştığınızdan emin olabilirsiniz.

Ancak eklediğiniz her hedefleme yönteminin hedeflemenizi genişletmek yerine daralttığını unutmayın.

Video reklam gruplarınıza hedefleme eklemenin iki yolu vardır:

  • Google Ads hesabınızda Video hedefleme sekmesini tıklayıp bir reklam grubu seçebilirsiniz.
  • Reklam grupları sekmesinden veya soldaki gezinme bölmesinden bir reklam grubu seçerek bu reklam grubuna doğrudan hedefleme ekleyebilirsiniz.

Kullanılabilir hedefleme yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

Demografik gruplar

Ulaşmak istediğiniz kitlenin yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumu özelliklerini seçin.

İlgi alanları

Bu konularla ilgilenen kullanıcılara, başka konularla ilgili sayfaları ziyaret ettiklerinde bile ulaşabilmek için mevcut kategoriler arasından seçim yapın. Kitle hedefleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hedefleyebileceğiniz iki kitle türü şunlardır:

Yakın ilgi alanı kitleleri

Alakalı konulara zaten yakından ilgi gösteren kullanıcılara ulaşarak marka bilinirliğini artırın ve TrueView video reklamlarınız hakkında daha fazla düşünülmesini sağlayın.

Pazardaki kitleler

Sunduklarınıza benzer bir hizmet veya ürün arayan ve aktif olarak satın almayı düşünen müşterileri bulmak için bu kitleler arasından seçim yapın.

Yerleşimler

Benzersiz kanalları, web sitelerini veya buralardaki yerleşimleri hedefleyin. Örneğin, yüksek trafik alan bir blog'un tamamını veya popüler bir haber sitesinin ana sayfasını hedefleyebilirsiniz.

Yerleşimler arasında aşağıdakiler bulunur:

  • Kanallar (YouTube İş Ortağı Kanalları)
  • Videolar (YouTube Videoları)
  • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki web siteleri
  • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki uygulamalar

Konular

Video reklamlarınızla YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı'nda belirli konuları hedefleyin. Konu hedefleme, seçtiğiniz konularla ilgili çok sayıda videoya, kanala ve web sitesine erişmenizi sağlar. Örneğin, Otomotiv konusunu hedeflediğinizde reklamınız YouTube'da otomobillerle ilgili videoları izleyen kullanıcılara gösterilir.

Anahtar kelimeler

Video reklamınızın biçimine bağlı olarak, video reklamlarınızı hedef kitlenizin ilgilendiği bir YouTube videosu, YouTube kanalı veya web sitesi türüyle ilgili kelimelere veya ifadelere (anahtar kelimeler) göre gösterebilirsiniz.

!!! İpucu Video reklamlarınızı belirli ülke veya bölgelerde bulunan, yalnızca belirli cihazları (örneğin, cep telefonları) kullanan ya da belirli bir dili konuşan müşterilere göstermek için, reklamlarınızı coğrafi konuma, cihaza ve dile göre hedeflemeniz gerekir. Bu hedefleme türleri kampanya düzeyinde geçerlidir.

Video yeniden pazarlama

Bu güçlü araç, video izleme, kanalınıza abone olma veya beğenme gibi YouTube kanalınızdaki izleyici etkinliklerine göre özel listeler oluşturur.

Bu listeleri reklamlarınızı yeniden hedeflemek için kullanabilirsiniz. YouTube hesabınızı Google Ads hesabınıza bağladıysanız sizin için otomatik olarak özel listeler oluştururuz.

YouTube izleyicileri için yeniden pazarlama listeleri hakkında daha fazla bilgi edinin

!!! İpucu Videolarınızı web sitenizle .....etkileşime giren kullanıcılara hedefleyebileceğiniz gibi, görüntülü reklamlarınız için de video yeniden pazarlama listeleri kullanabilirsiniz. Örneğin, video reklamınızı görmüş ancak dönüşüm sağlamamış veya web sitenizi ziyaret ettiği halde henüz kanalınıza girmemiş kullanıcıları hedeflemek için dinamik kombinasyon listeleri oluşturabilirsiniz.

Reklamlarınızın belirli kitlelere gösterilmesini engelleyin

Hedefleme yöntemlerinizin her birinin reklamlarınız için nasıl performans gösterdiğini Video hedefleme sekmesinde görebilirsiniz. Burada reklamınızın belirli bir demografik grupla veya belirli bir yerleşim içinde alakalı olmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda, hesabınıza kampanya düzeyinde bir hariç tutma ekleyebilirsiniz.

Kitleleri, demografik grup, ilgi alanları, yeniden pazarlama, konular ve anahtar kelimelere ya da yerleşimlere göre hariç tutabilirsiniz. Hariç tutmaların video kampanyalarınızın erişimini sınırlandırabileceğini unutmayın. Dolayısıyla, bunların sürekli etkilerini yakından takip etmeniz önerilir.

Video kampanyalarınıza hedefleme ekleme

6 Gelişmiş kampanya ayarları kullanma

Coğrafi konum

Video reklamlarla kullanıcıların bulunduğu bir coğrafi konumu ya da belirli bir coğrafi konuma ilgi gösteren kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Reklamlarınızla alakalı bir veya daha fazla coğrafi konum seçin. Böylece, reklamlarınızı doğru müşterilerin görmesini sağlayarak yatırım getirinizi (YG) artırabilirsiniz.

Örneğin İstanbul'daki bir fırının reklamını yaparken, yalnızca İstanbul'da yaşayan veya İstanbul ile ilgilenen kişileri ya da her ikisini de hedefleyebilirsiniz. Veya online işletmeniz İtalya ve Fransa'ya gönderim yapıyorsa iki ülkeyi de hedefleyebilirsiniz.

Hedef dil

Kampanya ayarlarınızda hedef dili değiştirerek reklamlarınızın görüneceği sitelerin ve videoların dilini seçebilirsiniz. Google Ads, reklamlarınızın nerede görüneceğine karar vermek için kullanıcının Google dil ayarına veya kullanıcının arama sorgusunun, görüntülemekte olduğu sayfanın ya da Görüntülü Reklam Ağı'nda en son görüntülediği sayfaların diline bakar.

Zaman planlaması ayarı

Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz belirli saatleri veya günleri belirlemek ve kampanyanızın ne kadar süre devam edeceğini kontrol etmek için bu ayarı kullanın. Kullanıcıların sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmesini sağlamak için içeriğinizi güncel tutmanız önemlidir. Örneğin, yayın içi reklamınızın zaman planlamasını yalnızca bir ay devam edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Reklam yayını ayarı

Bir reklam grubundaki etkin reklamlarınızın birbirleriyle ilişkili olarak ne sıklıkta yayınlanacağını belirlemek için bu ayarı kullanın.

Örneğin, reklamlarınızı görüntülemelere ve dönüşümlere göre optimize edebilir veya eşit sürelerle dönüşümlü yayınlayabilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızın Google Görüntülü Reklam Ağı'nda belirli bir kullanıcıya gösterilme sayısını sınırlayan bir sıklık sınırı belirleyebilirsiniz. Bu sınır, bir kullanıcının reklamınızı görme sayısını sınırlamak veya daha çok yeni kullanıcılara reklam göstermeye odaklanmak istediğinizde yararlı olabilir.

Yararlı bağlantılar