Google Ads performansınızı nasıl ölçmelisiniz?

Kampanya yatırım getirisi (YG) ve takip rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Yatırımınıza en iyi getiriyi sağlayan kampanyaların hangileri olduğunu bilmek, pazarlama bütçenizin yurt dışındaki yeni pazarlara uygun şekilde dağıtılmasını sağlamak açısından çok önemlidir. Bu sayede, yatırımlarınızı sizin için en etkili kampanyalar üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz.

Amacınız

Pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için Google Ads kampanyalarınızın yatırım getirisini (YG) ölçmek.

2 Yatırım getirinizi ölçmek önemlidir

Satışları artırmak, potansiyel müşteriler elde etmek ya da diğer değerli müşteri işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak için kullanıyor olmanız fark etmeksizin, Google Ads'deki YG'nizi ölçerek harcadığınız para karşılığında işletmenizin kâr elde edip etmediğini değerlendirebilirsiniz.

YG bilginizi tazeleyin

Basitçe açıklamak gerekirse YG, net kârınızın maliyetlerinize oranıdır. Spesifik pazarlama hedeflerinizi temel alır ve reklamcılık çalışmalarınızın ihracat yaptığınız pazar üzerindeki gerçek etkisini gösterir.

İşleyiş şekli:

YG'yi hesaplamak için kullanacağınız yöntem, Google Ads kampanyalarınızın hedeflerine göre değişir.

Üretim maliyeti 100 TL olan ve ihracat yaptığınız pazarda 200 TL'ye satılan bir ürününüz olduğunu varsayalım. Google Ads'de reklamını yaparak bu ürünlerden altı adet sattığınız takdirde, toplam maliyetiniz 600 TL ve toplam satış tutarınız 1.200 TL olur. Google Ads maliyetlerinizin de 200 TL olduğunu varsayarsak toplam maliyetiniz 800 TL olur. YG'niz (1.200 TL - 800 TL) / 800 TL = %50

Bu örnekte YG'niz %50'dir. Diğer bir deyişle harcadığınız her 1 TL karşılığında 1,50 TL alırsınız.

Fiziksel ürünler için, ihracat yaptığınız pazarda sattığınız ürünlerin maliyeti, sattığınız tüm ürünlerin üretim maliyeti ile reklam maliyetlerinizin toplamından oluşur. Geliriniz ise söz konusu ürünlerin satışından elde ettiğiniz tutardır. Her bir satış için harcadığınız tutar, dönüşüm başına maliyet olarak adlandırılır.

İşletmeniz olası satış oluşturduğunda, satılan malların maliyeti reklam maliyetlerinizle sınırlı kalırken, geliriniz ise normal bir olası satıştan kazanacağınız tutardır. Örneğin, her 10 olası satıştan 1 satış elde ediyorsanız ve normal bir satış işleminizin tutarı 20 TL ise, her bir olası satışın gelirinize ortalama katkısı 2 TL'dir.

Potansiyel müşteri elde etme maliyeti, edinme başına maliyet olarak adlandırılır.

YG'nizi hesaplamanın size ne faydası vardır?

Yatırım getirinizi hesaplayarak, belirli bir Google Ads kampanyasının ne kadar para kazandırdığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda, pazarlama bütçenizi en iyi şekilde nasıl harcayacağınız konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz. YG'nizi bilmek, başarılı bir Google Ads kampanyasına daha fazla, istediğiniz sonuçları sağlamayan kampanyalara ise daha az para harcamaya karar vermenize yardımcı olabilir. YG verilerini kullanmak, daha az başarı gösteren kampanyalarda ayar değişiklikleri yapmanıza ve bu kampanyaları iyileştirmenize de yardımcı olabilir.

YG'nizi ölçmek

YG'nizi hesaplamak için yeni pazarınızda değerli bulduğunuz müşteri işlemlerini ölçmeniz gerekir. Bu işlemler arasında satın alma, kaydolma, web sayfası ziyaretleri, potansiyel müşteriler veya video görüntülemeleri vardır. Bu işlemler dönüşüm olarak adlandırılır.

Ücretsiz Google Ads dönüşüm izleme aracı ile, kaç tıklamanın dönüşümle sonuçlandığını izleyebilirsiniz. Bunu izlemek ayrıca, bir anahtar kelime veya reklamın kârlılığını saptamanın yanı sıra dönüşüm oranlarını ve her dönüşümün maliyetini takip etmenize yardımcı olur.

İhracat yaptığınız yeni pazardan gelen dönüşümleri ölçmeye başladıktan sonra YG'nizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Her dönüşümün değeri, o dönüşümü elde etmek için harcadığınız tutardan büyük olmalıdır.

Örneğin, satış yapmak için tıklamalara 10 TL ödediyseniz ve o satıştan 15 TL kazandıysanız 5 TL'lik bir kâr sağlamış ve Google Ads yatırımınız karşılığında iyi bir getiri elde etmiş olursunuz.

3 Google Ads'in Performansını Ölçme

Google Ads kampanyalarınızın her biri için bir hedef belirlemek, performansınızı ölçebilmenin anahtarıdır. Web sitenizin trafiğini mi artırmak istiyorsunuz? Yoksa ihracat yaptığınız pazarda satışları ve dönüşümleri mi artırmak istiyorsunuz? Hedefiniz ne olursa olsun, en iyi veriler YG'nizi izlemenizi ve daha isabetli pazarlama ve reklam harcamaları yapmak için bilgiye dayalı kararlar vermenizi sağlar.

1. Web sitenizin trafiğini artırma

Bu, yeni bir ihracat pazarına giren işletmeler arasında yaygın şekilde karşılaşılan bir hedeftir. Tıklamaları ve tıklama oranını artırmaya, anahtar kelimelerinizi izlemeye ve arama terimlerinizi gözden geçirmeye odaklanmanız gerekir.

Aşağıdakileri yaparak sitenizin aldığı tıklama sayısını ve tıklama oranını artırın:

  • Reklamlarınız için mükemmel bir reklam metni oluşturun
  • Reklam gruplarınızı ortak bir tema, ürün veya hedefe göre düzenleyin
  • Reklamlarınızın müşterileriniz açısından alakalı ve çarpıcı olmasını sağlamak için teması iyi belirlenmiş anahtar kelimelerden oluşan küçük listeler oluşturun.

Başarılı metin reklamlar oluşturmak için diğer ipuçları

İyi bir anahtar kelime listesi bulundurarak yüksek kaliteli kullanıcı trafiği elde edin. Anahtar kelimelerinizin performansını izleyin ve işinize yaramayanları kaldırıp yenilerini ekleyin. %1'lik veya daha yüksek bir tıklama oranı, anahtar kelimelerinizin iyi performans gösterdiğine işarettir.

Hesabınızda reklamı tetikleyen müşteri aramalarının bir listesini görebilir ve sonra bunları yeni anahtar kelimeler olarak ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, işletmenizle alakası olmayan arama terimlerini de negatif anahtar kelimeler olarak ekleyebilirsiniz. "Google Ads arama terimleri" raporu, reklamlarınızın aldığı genel trafiği, müşteriye dönüşmesini istediğiniz kullanıcıların oluşturduğu alakalı trafikten ayırt etmenize yardımcı olabilir.

Tip

Negatif anahtar kelimeler reklamınızın veya kampanyanızın, sizin sunmadığınız bir ürün ya da hizmeti arayan kullanıcılara gösterilmesini önler. Örneğin, bir bahçe bakım şirketi, reklamlarını çocuk bakımı hakkında bilgi arayan ebeveynlerin değil, bahçeyle ilgilenen kullanıcıların görmesini istediği için "çocuk bakımı"nı negatif anahtar kelime olarak ekleyecektir. Negatif anahtar kelimeler ekleyerek, reklamınızın tam olarak işletmenizi bulmasını istediğiniz kişilerle alakalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama terimi, bir müşterinin arama ağı sitelerinden birinde arama yaparken girdiği kelime veya kelime grubudur. Anahtar kelime, Google Ads kullanıcılarının, reklamlarıyla müşterileri hedeflemek amacıyla belirli bir reklam grubu için oluşturduğu kelime veya kelime grubudur.

2. Satışları ve dönüşümleri artırma

Dönüşüm, bir kullanıcının reklamınızı tıklayıp ardından sitenizde bir işlem gerçekleştirmesidir. Bu işlem, alışveriş yapmak veya bilgi alma isteğinde bulunmak olabilir. Yeni bir pazarda belirli bir üründen çok miktarda satmak için bir Google Ads kampanyası kullanmak veya kullanıcıları bir hizmete kaydolmaları için teşvik etmek istiyorsanız hedefiniz dönüşümleri artırmak olabilir.

Satışlarınızı ve diğer dönüşümleri artırmak için atacağınız en önemli adım, dönüşüm verilerini yakın inceleme altına almak ve bu yolla edindiğiniz bilgilere dayanarak kampanyalarınızı güncellemektir.

Dönüşümlerinizi izledikten sonra, bir anahtar kelimenin çok sayıda dönüşüm sağladığını, diğer bir anahtar kelimenin ise fazla dönüşüm sağlamadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda, daha çok dönüşüm sağlayan anahtar kelimeye pazarlama bütçenizden daha büyük pay ayırabilirsiniz.

Ayrıca, her bir reklam için kullandığınız hedef URL'nin müşterilerinizi web sitenizdeki en alakalı sayfaya yönlendirmesini de sağlamalısınız. Bu web sayfası, reklamınızda vurgulanan spesifik ürün veya hizmetle ilgili olmalıdır.

3. Marka bilinirliğini artırma

Aşağıdakileri amaçlayarak bir Google Ads kampanyası oluşturduysanız hedefiniz marka bilinirliğini artırmak olmalıdır:

  • Ürün veya hizmetlerinizden birinin ilgi çekmesini sağlamak
  • Kullanıcıları markanızla etkileşimde bulunmaya teşvik etmek
  • Kullanıcılara yeni bir videonun öngösterimini sunmak

Gösterimleri, müşteri etkileşimini, erişimi ve sıklığı artırmaya odaklanmanız gerekir.

Gösterimler reklamınızı kaç kullanıcının gördüğünü temsil ettiği için, Google Ads kampanyalarınızı hedef kitleniz dahilinde mümkün olan en fazla sayıda kullanıcıya göstermek istiyorsanız, sitenizdeki gösterimleri artırmak listenizin başlarında yer almalıdır.

Kullanıcılarınız reklamlarınızı mı tıklıyor yoksa bir videoyu mu görüntülüyor? Sizinle etkileşimde bulundukları için bu elbette iyidir. Arama Ağı kampanyalarının tıklama oranını kullanarak etkileşimlerini ölçün ve site ziyaretçilerinizin etkileşimini ölçmek için Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarının dönüşüm sayısını kullanın. Reklamlarınızın kaç kullanıcı tarafından ve ne sıklıkta görüntülendiğini öğrenmek için erişim ve sıklık istatistiklerini kullanabilirsiniz.

4. Yatırım getirinizi (YG) artırma

Her birinden ne kadar para kazandığınızı görmek üzere iki reklam kampanyasını birbiriyle karşılaştırmak için bir YG hesaplaması kullanabilirsiniz. Örneğin, bir bavul üreticisi, bir kampanyada çok satılan ucuz bir mavi valizin, başka bir kampanyada satılan daha pahalı bir valizden daha fazla kâr sağladığını görebilir.

Bu nedenle dönüşümlere odaklanmanız gerekir. YG'nizi artırmak için önce dönüşümleri ölçmeye başlamalısınız. Bunu yaptıktan sonra, reklam harcamalarınız karşılığında işletmenizin kâr elde ettiğinden emin olmak için YG'nizi değerlendirebilirsiniz.

Tip

Dönüşümler, önemli olduğunu düşündüğünüz müşteri işlemleridir (ör. satın alma, kaydolma, web sayfası ziyaretleri veya potansiyel müşteriler). Kaç tıklamanın dönüşümle sonuçlandığını izlemek için ücretsiz dönüşüm izleme aracını kullanın.

Google Analytics'in veri izleme ve YG ölçme araçlarıyla, size en fazla yararı sağlayan Google Ads kampanyalarının hangileri olduğunu daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu araçlar size, ihtiyaç duyduğunuzda pazarlamanızı yeni pazarın gereksinimlerini karşılamanıza olanak tanıyacak şekilde uyarlamanızı sağlayacak özgürlük ve esnekliği verir.