Uluslararası anahtar kelime hedefleme

Uluslararası anahtar kelime listelerinizi genişletip hassaslaştırma rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Yerel arama davranışını, kültürü ve dili anlamadan yeni pazarlarda reklam yayınlarken anahtar kelimeleri belirlemek zor olabilir.

Amacınız

Yurtdışında yeni müşterilere ulaşmak için anahtar kelime listenizi nasıl genişleteceğinizi ve hassaslaştıracağınızı öğrenmek.

Nasıl başlamalısınız?

Anahtar Kelime Planlayıcı, yeni anahtar kelime listeleri oluşturmanıza veya mevcut listeleri genişletmenize yardımcı olmak için Google'ın sunduğu ücretsiz bir araçtır. Yeni pazarlara açılmak için uluslararası kampanyalar oluşturmayı hedefleyen işletmelere yönelik harika bir kaynaktır.

Anahtar Kelime Planlayıcı birçok ülkede anahtar kelime hacimlerini ve rekabet seviyelerini belirlemeyi kolaylaştırır. Arama hacimlerini sitedeki dönüşüm oranları, hemen çıkma oranları, sitede geçirilen süreler ve tekrar yapılan ziyaretlerle ilişkilendirerek, gelecekteki Arama Ağı reklam kampanyalarında kullanılacak en yüksek performanslı anahtar kelimeleri kolayca belirlemenize yardımcı olabilir. Anahtar Kelime Planlayıcı ayrıca, seçtiğiniz ülkeler veya diller için, anahtar kelimelerin her biriyle ilişkili hacimle birlikte bir anahtar kelime fikirleri listesi oluşturur. Başarılı uluslararası kampanyaları bir araya getirmek için Anahtar Kelime Planlayıcı'yı nasıl kullanabileceğiniz aşağıda anlatılmıştır:

Anahtar Kelime Planlayıcı ile şunları yapabilirsiniz:

 • Ek anahtar kelimeleri araştırma — Mevcut kampanyanıza eklenecek başka anahtar kelimeler bulmak istediğinizde, kolayca ürününüz veya hizmetiniz, açılış sayfanız ya da farklı ürün kategorileriyle alakalı terimlere göre anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri alabilirsiniz.

 • Geçmiş istatistiklere ve trafik tahminlerine ulaşma — Arama hacmi gibi istatistiklerden yararlanarak yeni veya mevcut bir kampanya için hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Tahmin edilen tıklama sayısı ve tahmini dönüşüm sayısı gibi tahminler, belirli bir teklif ve bütçe için bir anahtar kelime listesinin nasıl performans gösterebileceği konusunda size bir fikir verir. Bu tahminler, ayarlayacağınız tekliflere ve bütçelere dair kararınızı şekillendirmenize de yardımcı olabilir.

İpucu

Her bir dil için ayrı bir kampanya oluşturun. Belirli bir dili konuşan kullanıcılara ulaşmanın en iyi yolu, onların dillerinde oluşturulmuş anahtar kelimeler, reklamlar ve açılış sayfaları kullanmaktır.

Sonraki bölümlerde, başarılı bir kampanyanın temelini oluşturmak için Anahtar Kelime Planlayıcı'nın nasıl kullanılacağını ele alacağız.

2 Kelime öbekleri, web siteleri veya kategoriler kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın

Anahtar Kelime Planlayıcı, yeni pazarınız için en iyi anahtar kelimeleri üretir ve bu liste zamanla genişletilebilir. Örneğin, Anahtar Kelime Planlayıcı'yı yüksek arama hacmine sahip olmayan ancak genellikle dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek belirli anahtar kelimeler (buna anahtar kelime genişlemesi denir) bulmak için kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime genişlemeleri, kullanıcıların satın alma adımına yaklaşırken kullandıkları daha spesifik, 3 ila 5 kelimelik ifadelerdir. Örneğin, bir kullanıcının "yemek masası sandalyesi" terimini aramaya başladığını varsayalım. Birçok web sitesini ziyaret ettikten, çeşitlere baktıktan ve ürünleri karşılaştırdıktan sonra, seçeneklerini daraltarak "bar tipi modern yemek masası sandalyesi" aramaya başlayabilirler.

Hedeflenecek anahtar kelimeleri bulma

Google Ads hesabınızı kullanarak [Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın] (https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/)+.

 • Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads ana sayfasının araçlar sekmesi altında bulunur
 • "Yeni anahtar kelimeler bulun" arama kutusuna aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını girin ya da yapıştırın ve her birini girdikten veya yapıştırdıktan sonra "Enter" tuşuna basın:
 • Ürün veya hizmetinizi tanımlayan kelimeler veya kelime öbekleri

  • Web sitenizdeki bir sayfanın veya web sitenizin tamamının URL'si
  • Anahtar kelime fikirleri almak için "Başlayın"ı tıklayın
  • Plan genel bakış sekmesinde anahtar kelimeleri inceleyin veya indirin
 • Fikir Al seçeneğini tıklayın

 • Anahtar kelimelerinizi incelemek için reklam grubu fikirleri sekmesine (varsayılan olarak görünen sekmedir) veya anahtar kelime fikirleri sekmesine gidin

Fikirleri ekleme

Bir reklam grubuna daha fazla anahtar kelime eklemek için, reklam grubunu tıklayın ve ardından eklemek istediğiniz anahtar kelimeye ait onay kutusunu işaretleyip "Plana ekle"yi tıklayın.

Fikirleri kaldırma

Bir reklam grubundaki anahtar kelimeyi kaldırmak için, anahtar kelimeler sekmesine gidin, reklam grubunu ve ardından kaldırmak istediğiniz anahtar kelimenin yanındaki X işaretini tıklayın. Bütün bir reklam grubunu kaldırmak için, reklam grupları sekmesine gidin ve kaldırmak istediğiniz reklam grubunun yanındaki X işaretini tıklayın.

Teklif aralığını değiştirme

Planınızdaki anahtar kelimeler için tıklama ve maliyet tahminleri almak üzere maks. TBM tekliflerinin aralığını ayarlayın.

3 Tahminlere ve geçmiş verilere ulaşın

Zaten bir anahtar kelime listeniz varsa bu anahtar kelimelerin ne kadar popüler olduğu hakkında fikir edinmek için arama hacmi istatistiklerine bakabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi reklam grupları altında toplayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • "Anahtar kelimeleriniz için metrikler ve tahminler alın"ı tıklayın
 • "Anahtar kelimeleriniz için metrikler ve tahminler alın" arama kutusuna, virgüller veya satır sonlarıyla ayrılmış bir anahtar kelime listesi girin ya da yapıştırın. Bu anahtar kelimelerin hesabınızdaki mevcut kampanyalara eklenmeyeceğini unutmayın

 • Tahminlerinizi görmek için "Başlayın"ı tıklayın
 • Aylık ortalama arama sayısı veya rekabet verileri gibi geçmiş istatistiklere ulaşmak için sayfanın üst kısmındaki geçmiş metrikler sekmesine gidin

İpucu

Trafik tahminlerini hesaplarken, anahtar kelimelerle kullanılıyorsa yalnızca anahtar kelime eşleme türlerini hesaba katarız. Örneğin, bir anahtar kelimeyi tam eşlemeli olarak eklerseniz bu anahtar kelimenin tam eşlemeli anahtar kelime olarak nasıl performans gösterebileceğiyle ilgili tahminler görürsünüz.

4 Yeni anahtar kelimeler elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirin

Anahtar kelimeleri manuel olarak birleştirmek yerine iki veya daha fazla anahtar kelime listesini bir araya getirerek zamandan tasarruf edin. Ardından, birleştirilmiş anahtar kelimelerden oluşan yeni liste için trafik tahminlerini veya geçmiş istatistikleri alabilirsiniz.

Örneğin, bir lüks tatil köyü zincirinin reklamını yaptığınızı varsayalım. Aşağıdaki gibi, coğrafi konumları içeren bir anahtar kelime listeniz ve tatil köyünüzü tanımlayan ikinci bir anahtar kelime listeniz olabilir:

1. anahtar kelime listesi 2. anahtar kelime listesi
Çeşme lüks tatil köyü
Bodrum oteller
Side beach resort

Çeşme oteller veya Bodrum lüks tatil köyü gibi yeni anahtar kelime öbekleri oluşturmak için her iki listedeki anahtar kelimeler birleştirilir. Ardından, bu yeni anahtar kelimeler için trafik tahminleri veya geçmiş istatistikleri alabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • Yeni anahtar kelimelere ulaşmak için Anahtar kelime listesini birleştirin seçeneğini tıklayın
 • Liste 1 kutusuna, her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak anahtar kelimelerinizi girin. Liste 2 kutusuna Liste 1 ile birleştirmek istediğiniz farklı bir anahtar kelime listesi ekleyin. Bu anahtar kelimeleri de her satıra bir tane gelecek şekilde veya aralarına virgül koyarak girin. İkiden fazla listeyi birleştirmek için, X işaretini tıklayarak daha fazla kutu ekleyebilirsiniz
 • Birleştirilmiş anahtar kelime öbeklerinize ilişkin öngörülen tıklamalar veya gösterimler gibi trafik tahminlerine ulaşmak için Tahminleri al seçeneğini tıklayın. Dilerseniz, birleştirilmiş anahtar kelime öbeklerinize ilişkin geçmiş istatistikleri (ör. aylık arama hacmi veya rekabet verileri) almak için Arama hacmini al seçeneğini de tıklayabilirsiniz

5 Anahtar kelime tahminlerini anlama

Zaten anahtar kelime listeniz varsa Google Ads hesabınıza ve seçtiğiniz teklife özel tıklama ve maliyet tahminlerine ulaşmak için bu anahtar kelimeleri manuel olarak girebilir veya CSV dosyası biçiminde yükleyebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

Tıklama sayısı

Anahtar kelime tetiklediği takdirde reklamın her gün alabileceği tıklama sayısı.

Gösterim (Göstr.)

Reklamın bir gün içinde ne sıklıkta gösterilebileceğidir. Reklamın bir arama sonuçları sayfasında her gösterilişi bir gösterim olarak sayılır.

Reklam gösterim payı

Reklamın aldığı gösterim sayısının, son takvim ayında anahtar kelimeyle tam olarak eşleşen konum ve ağ hedefleriniz için yapılan toplam arama sayısına bölümüdür. Anahtar Kelime Planlayıcı'daki reklam gösterim payı sütununun kampanya yönetimindeki gösterim payı ve tam eşleme gösterim payı sütunlarından farklı olduğunu unutmayın. Diğer iki sütun, bir anahtar kelime için elde etmeye uygun olduğunuz gösterim sayısını temel alır. Anahtar Kelime Planlayıcı'daki reklam gösterim payı ise söz konusu tam eşlemeli anahtar kelimenin arama hacmini temel alır. Reklam gösterim payı sütununda kısa çizgi (–) işaretinin bulunması, bu sayıyı hesaplamak için elimizde yeterince veri olmadığı anlamına gelir. Ortalama konum (Ort. Konum)

Anahtar kelime gösterilecek reklamı tetiklediğinde bir arama sonuçları sayfasında reklamınızın gösterilebileceği ortalama konumdur. '1', arama sonuçlarının ilk sayfasındaki en yüksek konumdur. Ortalama konumu 1-8 arasında olan anahtar kelimeler genellikle arama sonuçlarının ilk sayfasındaki reklamları tetikler. Ortalama konumu 9-16 arasında olan anahtar kelimeler ise genellikle ikinci sayfadaki reklamları tetikler ve bu böyle devam eder. Örneğin "1,7" ortalama konumu, reklamınızın genellikle 1 ya da 2 konumunda gösterildiği anlamına gelir. Ortalama konumlar sabit değildir; çeşitli performans faktörlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Maliyet

Anahtar kelime için günlük olarak harcayabileceğiniz ortalama tutardır.

Tıklama oranı (TO)

Reklamın aldığı tıklama sayısının, gösterildiği (gösterim olarak adlandırılır) sayıya bölünmesiyle elde edilir.

Ortalama tıklama başına maliyet (Ort. TBM)

Bir tıklama için ödeyebileceğiniz ortalama tutardır. Bir tıklama için ücretlendirileceğiniz nihai tutar otomatik olarak ayarlanır. Bu tutar, gerçek tıklama başına maliyetiniz (gerçek TBM) olarak bilinir. Dolayısıyla, reklamınızın konumunu korumak için gereken minimum tutardan yalnızca bir kuruş daha fazlasını ödersiniz. Bu nedenle, gösterilen tutar tüm anahtar kelimeler için genel maliyet tahmini aralığından ya da reklam grubunuz için önceden belirlenmiş TBM teklifinden düşük olabilir.

Dönüşüm sayısı (Tüm dönş.)

Bu anahtar kelimeler için alabileceğiniz dönüşümlerin toplam sayısına ilişkin bir tahmindir. Varsayılan olarak, geçmiş tahmini toplam dönüşüm oranınız kullanılır ancak bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Ortalama edinme başına maliyet (Tah. ort. EBM)

Öngörülen maliyetin alabileceğiniz dönüşümlerin sayısına bölümüdür.

Toplam dönüşüm değeri (Toplam dönş. değeri)

Bu anahtar kelimelerin alması beklenen tüm dönüşümlerin toplam değeridir. Varsayılan olarak, geçmiş ortalama dönüşüm değeriniz kullanılır ancak bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS)

Elde edebileceğinizi toplam dönüşüm değerinin, reklamlarınızın öngörülen maliyetine bölümüdür.

Ortalama aylık arama sayısı gibi geçmiş istatistiklerin yalnızca tam eşleme için gösterildiğini unutmayın. Örneğin, anahtar kelimenizin "bitter çikolata" olduğunu varsayalım. "Bitter çikolata" için geniş, sıralı veya tam eşleme türlerinden hangisini kullanırsanız kullanın, bu anahtar kelimenin ortalama aylık arama sayısını kontrol etmek istediğinizde size aynı tam eşleme istatistiklerini gösteririz.

Öte yandan, tıklama sayısı ve maliyet gibi trafik tahminlerinde anahtar kelime eşleme türleri dikkate alınır. Örneğin, geniş eşlemeli bir anahtar kelime listesine dair tahminler aldığınızda, bu anahtar kelimeler arasındaki tüm çakışmaları göz önünde bulundururuz.

Cihaza göre tahminleri görme

Anahtar kelime veya kampanyalarınıza ilişkin tahminleri aldıktan sonra, bunların cihaza göre dağılımını görebilirsiniz. Bunu aşağıda açıklanan şekilde yapabilirsiniz:

 • Üstteki metin kutusuna bir teklif girin
 • Cihazlara göre dağılımı verilmiş tahminleri görmek için grafiğin üstündeki Cihaz sekmesini tıklayın

Teklif ayarlaması sütununu kullanarak mobil teklifinizi belirli bir yüzde oranında artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bunun yanındaki sütunlarda, mobil teklif ayarlamasının tıklama sayısı, gösterim sayısı, maliyet, tıklama oranı, ortalama tıklama başına maliyet ve ortalama konum gibi tahminleri nasıl etkilediğini görürsünüz.

Konuma göre tahminleri görme

Tahminleri konuma göre de segmentlere ayırabilirsiniz. Bunu aşağıda açıklanan şekilde yapabilirsiniz:

 • Konum sekmesini tıklayın. Varsayılan olarak, tahminlerin hedeflenen konumlara göre dağılımını gösteren bir tablo görürsünüz

 • Hedeflenen konumlara ilişkin bölge, eyalet, ülke veya şehir gibi daha belirli coğrafi segmentleri görmek için aynı sekmede bulunan Konum açılır menüsündeki bir seçeneği belirleyin. Yalnızca hedeflediğiniz tüm konumlarda bulunan coğrafi segmentleri seçebileceğinizi unutmayın. Gerisi devre dışı bırakılır.

6 Anahtar kelime listelerinizi hassaslaştırın

Plan oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinizin göstereceği performans konusunda daha da iyi fikir edinmek için reklam grubunuzu ve anahtar kelime fikirlerinizi düzenleyip hassaslaştırabilirsiniz. Kampanyalarınızın her biri reklam grupları içerir. Reklam gruplarında, reklamlarınızda öne çıkan ve kullanıcıları açılış sayfanıza yönlendiren anahtar kelimeler bulunur.

Tam eşlemeli anahtar kelimelerin, reklam hedeflerinize ulaşmanıza daha fazla yardımcı olup olmayacağını görmek için, bir reklam grubundaki tüm anahtar kelimelerinizi geniş eşlemeliden tam eşlemeliye kolayca dönüştürebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı'daki seçeneklerden birini kullanarak bir plan oluşturun ve ardından sağ taraftaki Planı incele seçeneğini tıklayın.

Daha fazla reklam grubu veya anahtar kelime ekleme

 • +Anahtar kelime ekle öğesini tıklayın
 • Yeni bir reklam grubu eklemek için, reklam grubunun adını ve anahtar kelimeleri kutulara girin. Mevcut bir reklam grubuna anahtar kelimeler eklemek için, ilgili reklam grubunun adını seçin ve anahtar kelimeleri kutuya girin. Anahtar kelimeleri, her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak girdiğinizden emin olun
 • Kaydet düğmesini tıklayın

Anahtar kelime eşleme türlerini değiştirme

 • Bazı reklam gruplarınızdaki anahtar kelimelerin eşleme türlerini değiştirmek istiyorsanız değişiklik yapmak istediğiniz reklam gruplarının yanındaki kutuyu işaretleyip Eşleme türleri açılır menüsünü tıklayın
 • Seçili reklam gruplarındaki anahtar kelimelerin eşleme türünü değiştirmek için Seçili öğesini belirleyin. Planınızdaki tüm anahtar kelimelerin eşleme türünü değiştirmek için Tümü öğesini seçin
 • Seçili reklam grubunuzdaki anahtar kelimelere uygulamak istediğiniz eşleme türüne bağlı olarak, Geniş eşleme, Tam eşleme veya Sıralı eşleme seçeneğini belirleyin
 • Yaptığınız değişiklikleri uygulamak için Evet düğmesini tıklayın

Anahtar kelime eşleme türlerini anlama

Geniş eşleme

Geniş eşleme, tüm anahtar kelimelerinize atanan varsayılan eşleme türüdür. Yazım yanlışı, eş anlamlı kelimeler, alakalı aramalar ve diğer alakalı varyasyonları içeren aramalarda reklam gösterilebilir.

Örnek anahtar kelime: kadın şapkası
Örnek arama: bayan şapkası al

Sıralı eşleme

Reklamlar, bir kelime öbeği ve ilgili kelime öbeğinin yakın varyasyonlarından oluşan aramalarda gösterilebilir.

Sembol: "anahtar kelime"
Örnek anahtar kelime: "kadın şapkası"
Örnek arama: kadın şapkası satın al

Tam eşleme

Reklamlar, bire bir aynı terim ve bu terimin yakın varyasyonlarından oluşan aramalarda gösterilebilir.

Sembol: [anahtar kelime]
Örnek anahtar kelime: [kadın şapkası]
Örnek arama: kadın şapkası

Negatif eşleme

Reklamlar terimi içermeyen aramalarda gösterilebilir.

Sembol: -anahtar kelime
Örnek anahtar kelime: -kadın
Örnek arama: beyzbol şapkası

Geniş eşleme düzenleyici

Kampanyanıza düzenlenmiş geniş eşlemeli anahtar kelimeler eklemek, sıralı eşlemeli anahtar kelimelerinizinkine benzer YG ile daha fazla tıklama ve dönüşüm sonucunu verebilir. Düzenlenmiş geniş eşleme seçeneğinde, her bir anahtar kelime daha fazla kelime sırası ve yazım varyasyonuyla eşleşebileceği için, sıralı ve tam eşleme seçeneklerindeki kadar anahtar kelimeye ihtiyacınız olmaz. Düzenlenmiş geniş eşleme özelliğinden yararlanmak için, geniş eşlemeli anahtar kelimelerinizdeki en az bir kelimenin önüne artı işareti (+) koyun. (+) işaretiyle başlayan kelimeler, kullanıcının anahtar kelime öbeğinde tam olarak veya yakın varyasyon şeklinde gösterilmelidir.

Sembol: +anahtar kelime Örnek anahtar kelime: +kadın +şapkası
Örnek arama: kadınlar için şapka

Ek Rehberler: