Uluslararası anahtar kelime hedefleme

Uluslararası anahtar kelime listelerinizi genişletip hassaslaştırma rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Açıldığınız her yeni pazarda, ulaşmak istediğiniz tüketicilerin arama davranışına, kültürüne ve diline göre hedefi iyi belirlenmiş anahtar kelimeler seçmeniz gerekir.

Amacınız

Her pazar için anahtar kelime listenizi nasıl genişletip hassaslaştıracağınızı öğrenmek.

İzlenecek yaklaşım

Yeni pazarlara açıldıkça, uluslararası anahtar kelime hedefleme, başarınızda önemli bir rol oynar. Anahtar Kelime Planlayıcı, yeni anahtar kelime listeleri oluşturmanıza veya mevcut listeleri genişletmenize yardımcı olmak için Google'ın sunduğu ücretsiz bir araçtır.

Anahtar Kelime Planlayıcı birçok ülkede anahtar kelime hacimlerini ve rekabet seviyelerini belirlemeyi kolaylaştırır. Arama hacimlerini sitedeki dönüşüm oranları, hemen çıkma oranları, sitede geçirilen süreler ve tekrar yapılan ziyaretlerle ilişkilendirerek, gelecekteki Arama ağı reklamı kampanyalarında kullanılacak en yüksek performanslı anahtar kelimeleri kolayca belirleyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri ülke ve dile göre seçebilirsiniz. İlk anahtar kelimenizi girip dil ve/veya hedef ülkeler seçin. Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimelerin her biriyle ilişkili aylık hacimle birlikte bir anahtar kelime fikirleri listesi sunar.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile şunları yapabilirsiniz:

 • Ek anahtar kelimeleri araştırma - Mevcut kampanyanıza eklenecek başka anahtar kelimeler bulmak istediğinizde, ürününüzle veya hizmetinizle, açılış sayfanızla ya da farklı ürün kategorileriyle alakalı terimlere göre anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri için arama yapabilirsiniz

 • Geçmiş istatistiklere ve trafik tahminlerine ulaşma - Arama hacmi gibi istatistiklerden yararlanarak, yeni veya mevcut bir kampanya için hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı belirleyin. Bir anahtar kelime listesinin belirli bir teklif veya bütçe açısından nasıl performans gösterebileceğine dair fikir edinmek için öngörülen tıklamalar ve tahmini dönüşümler gibi tahminlere ulaşın. Bu tahminler ayarlayacağınız tekliflere ve bütçelere dair kararınızı şekillendirmenize de yardımcı olabilir.

!!! tip "İpucu"

Her bir dil için ayrı bir kampanya oluşturun. Belirli bir dili konuşan kullanıcılara ulaşmak istiyorsanız anahtar kelimelerinizin çoğu, reklamlarınız ve açılış sayfalarınız hedeflenen dilde olmalıdır.

Sonraki bölümlerde, başarılı bir kampanyanın temelini oluşturmak için Anahtar Kelime Planlayıcı'nın nasıl kullanılacağını ele alacağız.

2 Kelime öbekleri, web siteleri veya kategoriler kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın

Market Finder, önce yeni pazarlara açılmanız için size yerelleştirilmiş en önemli anahtar kelimeleri sunar. Daha sonra zaman içinde bunları genişletebilirsiniz. Örneğin, Anahtar Kelime Planlayıcı'yı yüksek arama hacmine sahip olmayan ancak genellikle dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek belirli anahtar kelimeler (buna anahtar kelime genişlemesi denir) bulmak için kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime genişlemeleri, kullanıcıların bir ürün veya hizmet satın almaya yaklaşırken kullandıkları daha spesifik 3-5 ifadedir. Örneğin, bir kullanıcının "yemek sandalyesi" terimini aramaya başladığını varsayalım. Çeşitli web sitelerini ziyaret ettikten ve stillere bakıp ürünleri karşılaştırdıktan sonra, seçimlerini daraltarak aramaya "Eames stili çağdaş yemek sandalyesi" ifadesiyle başlayabilirler.

Hedeflenecek anahtar kelimeleri bulma

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • Yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın öğesini tıklayın
 • Gösterilen kutulara aşağıdakilerden en az birini girin:

  • Tanıttığınız ürünü veya hizmeti açıklayan kelimeler ya da ifadeler
  • Web sitenizdeki sayfanın veya web sitenizin URL'si
  • Ürününüzle veya hizmetinizle alakalı kategori
 • Fikir Al seçeneğini tıklayın

 • Reklam grubu fikirleri sekmesinden (varsayılan olarak gösterilir) veya anahtar kelime fikirleri sekmesinden anahtar kelimelerinizi inceleyin

Fikirler ekleme

Bir reklam grubuna daha fazla anahtar kelime eklemek için, reklam grubunu ve ardından eklemek istediğiniz anahtar kelimenin yanındaki çift ok simgesini » tıklayın.

Fikirleri kaldırma

Bir reklam grubundaki anahtar kelimeyi kaldırmak için, reklam grubunu ve ardından kaldırmak istediğiniz anahtar kelimenin yanındaki X işaretini tıklayın. Reklam grubunu tümüyle kaldırmak için, ilgili reklam grubunun yanındaki X işaretini tıklayın.

Teklif aralığını değiştirme

Planınızdaki anahtar kelimeler için tıklama ve maliyet tahminleri almak üzere maks. TBM tekliflerinin aralığını ayarlayın.

3 Arama hacmi verilerini ve trendleri alın

Zaten bir anahtar kelime listeniz varsa bu anahtar kelimelerin ne kadar popüler olduğu hakkında fikir edinmek için bunları bir Virgülle Ayrılmış Değerler (CSV) dosyası biçiminde yükleyebilir veya manuel olarak girebilirsiniz. Örneğin, bir anahtar kelime listesi girerek arama hacmi istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi reklam grupları altında toplayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • Arama hacmi verilerini ve trendleri alın öğesini tıklayın
 • Her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak bir anahtar kelime listesi girin. Alternatif olarak, Dosya Seç öğesini tıklayıp anahtar kelimelerinizi içeren bir CSV dosyası da yükleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin, hesabınızdaki mevcut kampanyalara eklenmeyeceğini unutmayın

 • Anahtar kelimelerinizle ilgili aylık ortalama arama sayısı veya rekabet verileri gibi geçmiş istatistiklere ulaşmak için Arama hacmini al seçeneğini tıklayın. Bu anahtar kelimeleri reklam gruplarına ayrılmış olarak görmek için, sonuçlar bölümündeki Reklam grubu fikirleri sekmesini tıklayın

!!! tip "İpucu"

Anahtar kelimelerinizde **anahtar kelime eşleme türlerini** kullanıyorsanız trafik tahminleri hesaplanırken yalnızca bu eşleme türleri dikkate alınır. Örneğin, bir anahtar kelimeyi tam eşlemeli anahtar kelime olarak eklerseniz tahminleriniz size bu anahtar kelimenin tam eşlemeli bir anahtar kelime olarak nasıl performans gösterebileceğine dair fikir verir.

4 Yeni anahtar kelimeler elde etmek için anahtar kelime listelerini birleştirin

Anahtar kelimeleri manuel olarak birleştirmek yerine iki veya daha fazla anahtar kelime listesini bir araya getirerek zamandan tasarruf edin. Ardından, birleştirilmiş anahtar kelimelerden oluşan yeni liste için trafik tahminlerini veya geçmiş istatistikleri alabilirsiniz.

Örneğin, bir lüks tatil köyü zincirinin reklamını yaptığınızı varsayalım. Aşağıdaki gibi, coğrafi konumları içeren bir anahtar kelime listeniz ve tatil köyünüzü tanımlayan ikinci bir anahtar kelime listeniz olabilir:

1. anahtar kelime listesi 2. anahtar kelime listesi
Çeşme lüks tatil köyü
Bodrum oteller
Side beach resort

Çeşme oteller veya Bodrum lüks tatil köyü gibi yeni anahtar kelime öbekleri oluşturmak için her iki listedeki anahtar kelimeler birleştirilir. Ardından, bu yeni anahtar kelimeler için trafik tahminleri veya geçmiş istatistikleri alabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • Yeni anahtar kelimelere ulaşmak için Anahtar kelime listesini birleştirin seçeneğini tıklayın
 • Liste 1 kutusuna, her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak anahtar kelimelerinizi girin. Liste 2 kutusuna Liste 1 ile birleştirmek istediğiniz farklı bir anahtar kelime listesi ekleyin. Bu anahtar kelimeleri de her satıra bir tane gelecek şekilde veya aralarına virgül koyarak girin. İkiden fazla listeyi birleştirmek için, X işaretini tıklayarak daha fazla kutu ekleyebilirsiniz
 • Birleştirilmiş anahtar kelime öbeklerinize ilişkin öngörülen tıklamalar veya gösterimler gibi trafik tahminlerine ulaşmak için Tahminleri al seçeneğini tıklayın. Dilerseniz, birleştirilmiş anahtar kelime öbeklerinize ilişkin geçmiş istatistikleri (ör. aylık arama hacmi veya rekabet verileri) almak için Arama hacmini al seçeneğini de tıklayabilirsiniz

5 Tıklama ve maliyet performansı tahminlerini alın

Zaten anahtar kelime listeniz varsa Google Ads hesabınıza ve seçtiğiniz teklife özel tıklama ve maliyet tahminlerine ulaşmak için bu anahtar kelimeleri manuel olarak girebilir veya CSV dosyası biçiminde yükleyebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Google Ads hesabınızı kullanarak Anahtar Kelime Planlayıcı'da oturum açın.

 • Tahmin almak için bir anahtar kelime listesi girin veya yükleyin seçeneğini tıklayın
 • Her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak bir anahtar kelime listesi girin. Alternatif olarak, Dosya Seç öğesini tıklayıp anahtar kelimelerinizi içeren bir CSV dosyası da yükleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin, hesabınızdaki mevcut kampanyalara eklenmeyeceğini unutmayın

 • Tahminleri al seçeneğini tıklayın

  • Bu noktada, yeni teklifiniz için güncellenmiş bir tahmin görmek üzere teklifinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için yeni bir teklif girip Enter tuşuna basın. Günlük bütçe de girebilirsiniz
  • Hesabınızdaki kampanya veya anahtar kelimelerin yanı sıra yeni anahtar kelimeler için de birleştirilmiş bir tahmin görebilirsiniz. Sol taraftaki menüde Hesaptaki anahtar kelimeler seçeneğini, ardından hesabınızdan kampanya veya anahtar kelime seçmek için Hesaptan seç öğesini tıklayın. Tahminleriniz gösterildiğinde, birleştirilmiş tahminleri görmek için sol taraftaki Tüm anahtar kelimeler öğesini tıklayın


Tahminleriniz ne anlama gelir?

Tıklama sayısı

Anahtar kelimenin reklamınızı tetiklemesi durumunda reklamınızın bu anahtar kelime için her gün alabileceği tıklama sayısıdır.

Gösterim sayısı (Göstr.)

Reklamınızın bir gün içinde ne sıklıkta gösterilebileceğidir. Reklamın bir arama sonuçları sayfasında her gösterilişi bir gösterim olarak sayılır.

Ortalama konum (Ort. Konum)

Reklam anahtar kelime tarafından tetiklenerek gösterildiğinde, reklamın arama sonuçları sayfasında gösterilebileceği ortalama konumdur. "1", arama sonuçlarının ilk sayfasındaki en yüksek konumdur. Ortalama konumu 1-8 arasında olan anahtar kelimeler genellikle arama sonuçlarının ilk sayfasındaki reklamları tetikler. Ortalama konumu 9-16 arasında olan anahtar kelimeler ise genellikle ikinci sayfadaki reklamları tetikler ve bu böyle devam eder. Örneğin "1,7" ortalama konumu, reklamınızın genellikle 1 ya da 2 konumunda gösterildiği anlamına gelir. Ortalama konumlar sabit değildir; çeşitli performans faktörlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Maliyet

Anahtar kelime için günlük olarak harcayabileceğiniz ortalama tutardır.

Tıklama oranı (TO)

Reklamın aldığı tıklama sayısının, gösterildiği (gösterim olarak adlandırılır) sayıya bölünmesiyle elde edilir.

Ortalama tıklama başına maliyet (Ort. TBM)

Bir tıklama için ödeyebileceğiniz ortalama tutardır. Bir tıklama için ücretlendirileceğiniz nihai tutar otomatik olarak ayarlanır. Bu tutar, gerçek tıklama başına maliyetiniz (gerçek TBM) olarak bilinir. Dolayısıyla, reklamınızın konumunu korumak için gereken minimum tutardan yalnızca bir kuruş daha fazlasını ödersiniz. Bu nedenle, gösterilen tutar tüm anahtar kelimeler için genel maliyet tahmini aralığından ya da reklam grubunuz için önceden belirlenmiş TBM teklifinden düşük olabilir.

Dönüşüm sayısı (Tüm dönş.)

Bu anahtar kelimeler için alabileceğiniz dönüşümlerin toplam sayısına ilişkin bir tahmindir. Varsayılan olarak, geçmiş tahmini toplam dönüşüm oranınız kullanılır ancak bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Ortalama edinme başına maliyet (Tah. ort. EBM)

Öngörülen maliyetin alabileceğiniz dönüşümlerin sayısına bölümüdür.

Toplam dönüşüm değeri (Toplam dönş. değeri)

Bu anahtar kelimelerin alması beklenen tüm dönüşümlerin toplam değeridir. Varsayılan olarak, geçmiş ortalama dönüşüm değeriniz kullanılır ancak bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Reklam harcaması getirisi (ROAS)

Elde edebileceğinizi toplam dönüşüm değerinin, reklamlarınızın öngörülen maliyetine bölümüdür.

Ortalama aylık arama sayısı gibi geçmiş istatistiklerin yalnızca tam eşleme için gösterildiğini unutmayın. Örneğin, anahtar kelimenizin "bitter çikolata" olduğunu varsayalım. "Bitter çikolata" ile geniş, sıralı veya tam eşleme gibi eşleme türlerinden hangisini kullanırsanız kullanın, söz konusu anahtar kelimenin ortalama aylık arama sayısını kontrol etmek istediğinizde size aynı tam eşleme istatistiklerini gösteririz.

Diğer yandan, tıklama sayısı ve maliyet gibi trafik tahminleri, anahtar kelime eşleme türlerini dikkate alır. Örneğin, geniş eşlemeli bir anahtar kelime listesine dair tahminler aldığınızda, bu anahtar kelimeler arasındaki tüm çakışmaları göz önünde bulundururuz.

Cihaza göre tahminleri görme

Anahtar kelime veya kampanyalarınıza ilişkin tahminleri aldıktan sonra, bunların cihaza göre dağılımını görebilirsiniz. Bunu aşağıda açıklanan şekilde yapabilirsiniz:

 • Üstteki metin kutusuna bir teklif girin
 • Cihazlara göre dağılımı verilmiş tahminleri görmek için grafiğin üstündeki Cihaz sekmesini tıklayın

Teklif ayarlaması sütununu kullanarak mobil teklifinizi belirli bir yüzde oranında artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bunun yanındaki sütunlarda, mobil teklif ayarlamasının tıklama sayısı, gösterim sayısı, maliyet, tıklama oranı, ortalama tıklama başına maliyet ve ortalama konum gibi tahminleri nasıl etkilediğini görürsünüz.

Konuma göre tahminleri görme

Tahminleri konuma göre de segmentlere ayırabilirsiniz. Bunu aşağıda açıklanan şekilde yapabilirsiniz:

 • Konum sekmesini tıklayın. Varsayılan olarak, tahminlerin hedeflenen konumlara göre dağılımını gösteren bir tablo görürsünüz

 • Hedeflenen konumlara ilişkin bölge, eyalet, ülke veya şehir gibi daha belirli coğrafi segmentleri görmek için aynı sekmede bulunan Konum açılır menüsündeki bir seçeneği belirleyin. Yalnızca hedeflediğiniz tüm konumlarda bulunan coğrafi segmentleri seçebileceğinizi unutmayın. Gerisi devre dışı bırakılır.

6 Anahtar kelime listelerinizi hassaslaştırın

Plan oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinizin göstereceği performans konusunda daha da iyi fikir edinmek için reklam grubunuzu ve anahtar kelime fikirlerinizi düzenleyip hassaslaştırabilirsiniz. Kampanyalarınızın her biri reklam grupları içerir. Reklam gruplarında, reklamlarınızda öne çıkan ve kullanıcıları açılış sayfanıza yönlendiren anahtar kelimeler bulunur.

Tam eşlemeli anahtar kelimelerin, reklam hedeflerinize ulaşmanıza daha fazla yardımcı olup olmayacağını görmek için, bir reklam grubundaki tüm anahtar kelimelerinizi geniş eşlemeden tam eşlemeye kolayca dönüştürebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı'daki seçeneklerden birini kullanarak plan oluşturun, ardından sağdaki Planı incele öğesini tıklayın.

Daha fazla reklam grubu veya anahtar kelime ekleme

 • +Anahtar kelime ekle öğesini tıklayın
 • Yeni bir reklam grubu eklemek için, reklam grubunun adını ve anahtar kelimeleri kutulara girin. Mevcut bir reklam grubuna anahtar kelimeler eklemek için, ilgili reklam grubunun adını seçin ve anahtar kelimeleri kutuya girin. Anahtar kelimeleri, her satırda bir tane olacak şekilde veya aralarına virgül koyarak girdiğinizden emin olun
 • Kaydet düğmesini tıklayın

Anahtar kelime eşleme türlerini değiştirme

 • Bazı reklam gruplarınızdaki anahtar kelimelerin eşleme türlerini değiştirmek istiyorsanız değişiklik yapmak istediğiniz reklam gruplarının yanındaki kutuyu işaretleyip Eşleme türleri açılır menüsünü tıklayın
 • Seçili reklam gruplarındaki anahtar kelimelerin eşleme türünü değiştirmek için Seçili öğesini belirleyin. Planınızdaki tüm anahtar kelimelerin eşleme türünü değiştirmek için Tümü öğesini seçin
 • Seçili reklam grubunuzdaki anahtar kelimelere uygulamak istediğiniz eşleme türüne bağlı olarak, Geniş eşleme, Tam eşleme veya Sıralı eşleme seçeneğini belirleyin
 • Yaptığınız değişiklikleri uygulamak için Evet düğmesini tıklayın

Anahtar kelime eşleme türlerini anlama

Geniş eşleme

Geniş eşleme, tüm anahtar kelimelerinize atanan varsayılan eşleme türüdür. Yazım yanlışı, eş anlamlı kelimeler, alakalı aramalar ve diğer alakalı varyasyonları içeren aramalarda reklam gösterilebilir.

Örnek anahtar kelime: kadın şapkası
Örnek arama: bayan şapkası al

Sıralı eşleme

Reklamlar, bir kelime öbeği ve ilgili kelime öbeğinin yakın varyasyonlarından oluşan aramalarda gösterilebilir.

Sembol: "anahtar kelime"
Örnek anahtar kelime: "kadın şapkası"
Örnek arama: kadın şapkası satın al

Tam eşleme

Reklamlar, bire bir aynı terim ve bu terimin yakın varyasyonlarından oluşan aramalarda gösterilebilir.

Sembol: [anahtar kelime]
Örnek anahtar kelime: [kadın şapkası]
Örnek arama: kadın şapkası

Negatif eşleme

Reklamlar terimi içermeyen aramalarda gösterilebilir.

Sembol: -anahtar kelime
Örnek anahtar kelime: -kadın
Örnek arama: beyzbol şapkaları

Geniş eşleme düzenleyici

Kampanyanıza düzenlenmiş geniş eşlemeli anahtar kelimeler ekleyerek, sıralı eşlemeli anahtar kelimelerinize benzer YG ile daha fazla tıklama ve dönüşüm elde edebilirsiniz. Yalnızca sıralı ve tam eşlemeli anahtar kelimeleri kullanmaya kıyasla, düzenlenmiş geniş eşleme özelliğinden yararlandığınızda, ihtiyaç duyduğunuz anahtar kelime sayısı büyük ölçüde azalır. Bunun nedeni, her anahtar kelimenin sayısız kelime sırası ve yazım varyasyonuyla eşleşebilmesidir. Düzenlenmiş geniş eşleme özelliğinden yararlanmak için, geniş eşlemeli anahtar kelimelerinizdeki en az bir kelimenin önüne artı işareti (+) koyun. (+) işaretiyle başlayan kelimeler, kullanıcının anahtar kelime öbeğinde tam olarak veya yakın varyasyon şeklinde gösterilmelidir.

Sembol: +anahtar kelime
Örnek anahtar kelime: +kadın +şapkası
Örnek arama: kadınlar için şapka

Ek Rehberler: