Global Görüntülü reklam kampanyaları oluşturma

Yurt dışına yönelik etkili Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları oluşturma rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Dünyanın neresinde olursa olsun, görüntülü reklamların başarısı, doğru kitlenin doğru mesajla hedeflenebilmesine bağlıdır.

Amacınız

Faaliyetlerinizi artırmak istediğiniz her ülkede hedef kitlenize ulaşmak için reklamlarınızı en iyi şekilde nasıl hedefleyip uyarlayacağınızı öğrenmek.

İzlenecek yaklaşım

Google Ads iki ana ağa sahiptir: Arama ve Görüntülü Reklam.

Arama Ağı, satın almak istedikleri belirli ürün veya hizmetleri aradıkları sırada kullanıcılara ulaşır.

Görüntülü Reklam Ağı ise dijital dünyadaki çeşitli reklam biçimleriyle, satın alma döngüsünün daha erken aşamalarında kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışır. Bu ağ, iki milyonu aşkın web sitesini kapsar ve internetteki kullanıcıların %90'ından fazlasına ulaşır. Dünya çapında milyonlarca web sitesi genelinde doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Stratejik davranmanızı ve mesajınızı potansiyel müşterilere doğru yerde, doğru zamanda sunmanızı sağlar.

Uluslararası Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızı hedeflerken ve oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları inceleyelim.

2 Hedefleme ve reklam oluşturma

Görüntülü Reklam kampanyanızı oluştururken vermeniz gereken başlıca kararları burada bulabilirsiniz. Örnek olarak bir seyahat acentesini kullandık. Kendi işletmenizi göz önünde bulundurarak ilerleyin. Google Ads'de kendi temel "Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı" kampanyanızı oluşturmak için gerekli yapı taşlarını elde etmiş olacaksınız.

Kampanyanızın odağını belirleyin

Kampanyalar oluştururken, her birinde tanıtmak istediğiniz ürünleri ve hizmetleri düşünün. Zaman içinde Google Ads hesabınızı düzenli tutup kolayca yönetebilmek için tek bir belirli teklife odaklanan kampanyalar oluşturmanız önerilir. Örneğin, bir seyahat acentesi, "seyahat paketleri" hakkında genel bir kampanya yerine "yat gezileri" için özel bir kampanya oluşturabilir.

Kampanya bütçenizi sizin için uygun bir tutara ayarlayın. "Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı" kampanyalarında, bütçenizin tamamı Görüntülü Reklam Ağı reklamları için kullanılır.

Anahtar kelimelerinizi ve yerleşimlerinizi göz önünde bulundurun

Bir reklam grubu için hem anahtar kelimeler hem yerleşimler belirlediğinizde, bu iki özellik bir arada çalışarak reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nın neresinde gösterileceğine ve ne kadar ödeme yapacağınıza karar verir. Tekliflerinizi ayarlamak için yerleşimleri kullanırken, reklamlarınızı yalnızca anahtar kelime listenize göre göstermeyi tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, reklamlarınızın gösterilmeye uygun olduğu yerleri hassaslaştırmak için yerleşimlerinizin ve anahtar kelimelerinizin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. İkisini birlikte kullanmak, reklamlarınızın kitlesini daraltmanıza ve potansiyel müşterilerden gelecek tıklamalar için doğru fiyatı belirlemenize yardımcı olur.

Reklamlarınızı anahtar kelimelere göre hedefleme

Reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilmesi için yararlanabileceğiniz yöntemlerden biri anahtar kelimelerdir. Google Ads, işletmenizle ilgilenen ve işlem yapma olasılığı daha yüksek olan kitleyi bulmak için içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanır. Google; ana temayı belirlemek için her web sayfasının içeriğini analiz edip bunları çeşitli etkenlere (ör. anahtar kelimeleriniz, konu seçimleriniz, diliniz, konum hedefiniz, ziyaretçinin son tarama geçmişi) göre reklamınızla eşleştirirken bu özellikten yararlanır. Seyahat acentesi örneğimizde, seyahat acentesi şu kampanya anahtar kelimelerini seçebilir: 5 yıldızlı yat gezileri, lüks yat gezileri, özel yat gezileri. Seyahat acentesinin reklamları, bu temalarla eşleşen Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde gösterilir.

İpucu

Genel olarak, anahtar kelime eşleme seçeneği ne kadar genişse anahtar kelimenin trafik potansiyeli de o kadar fazla olur. Ancak anahtar kelime eşleme seçeneği ne kadar darsa söz konusu anahtar kelime bir kullanıcının aramasıyla o kadar alakalı olur.

Bir anahtar kelimeye uygun eşleme türünü seçerken, reklamların alakalı aramalarda gösterilme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için genellikle geniş eşlemeyle başlamanızı öneririz. Hangi anahtar kelime varyasyonlarının reklamlarınızı tetiklediğini izlemek için arama terimleri raporundan yararlanabilirsiniz.

Reklamlarınızı yerleşimlere göre hedefleme

Yerleşimler, kitlenizin ziyaret ettiğini veya reklam hedeflerinize uyduğunu bildiğiniz için reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz siteler ve videolardır. Yerleşimleri seçtiğinizde, reklamlarınız tercih ettiğiniz bu belirli sitelerde ve videolarda gösterilebilir. Seyahat acentemiz, reklamlarının example.com/travel ve example.com/cruises adreslerine yerleştirilmesini tercih etmiştir.

Reklamlarınızı hem anahtar kelimelere hem yerleşimlere göre hedefleme

Reklamlarınızı hedeflemek için bir reklam grubuna yerleşimler ve anahtar kelimeler eklediğinizde, reklamlarınız yalnızca belirttiğiniz sayfada anahtar kelimelerinizle alakalı içerik varsa gösterilir. Google Ads, Görüntülü Reklam Ağı'nda anahtar kelimelerinizle eşleşen içeriğe sahip sayfaları bulmak için, içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanır. Yani seçtiğiniz yerleşimde birden fazla web sayfası bulunuyorsa reklamlarınız yalnızca anahtar kelimelerinizle eşleşen sayfalarda gösterilebilir. Hedefle ve teklif ver adı verilen bu yerleşim ayarı, reklamlarınızın gösterilebileceği yerleri büyük oranda kısıtlar.

Ancak çeşitli içeriklere sahip yerleşimleri (ör. haber siteleri ve sosyal ağlar) hedeflemeniz, reklamlarınızın sitelerdeki alakalı konumlarda gösterilme olasılığını artırdığından daha faydalı bir taktiktir. Her durumda, istediğiniz sonuçları elde ettiğinizden emin olmak için reklamınızın performansını izleyin. Örneğin, seyahat acentemiz şu anahtar kelimeleri seçmiştir: 5 yıldızlı yat gezileri, lüks yat gezileri ve özel yat gezileri. Acente, example.com/cruises yerleşimini tercih etmiştir. Böylece acentenin reklamları, yalnızca sitede "5 yıldızlı yat gezileri, "lüks yat gezileri" ve "premium yat gezileri" anahtar kelimeleri bulunduğunda gösterilir.

Reklamlarınızı kitlenizin ilgi alanlarına göre hedefleme

Kitle eklemek, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sayfalara, uygulamalara, kanallara, videolara ve içeriğe göz atan kullanıcılara özel ilgi alanlarına dayalı olarak ulaşmanıza yardımcı olur. Otomobiller ve spordan seyahat ve modaya kadar uzanan çok sayıda kategori arasından seçim yapabilirsiniz. Biz de, reklamlarınızı söz konusu kategorilerle ilgilenme olasılığı yüksek kullanıcılara gösteririz.

Yakın ilgi alanı kitleleri

TV benzeri bir yaklaşımla geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak ve onları işletmenizden haberdar etmek için yakın ilgi alanı kitlelerini seçin. Bu kitleler, şu anda bir TV reklamı yayınlayan ve düşük bir maliyetle TV kampanyasının erişimini interneti kapsayacak şekilde genişletmek isteyen işletmeler için oluşturulmuştur.

Özel yakın ilgi alanı kitleleri

Geniş yakın ilgi alanı kitlelerine kıyasla, markanıza daha uygun kitleler oluşturmak için özel yakın ilgi alanı kitlelerini seçin. Örneğin seyahat acentesi, yat gezileri yapanlara ulaşmaktansa yalnızca lüks ve özel yat gezileri yapanlara erişmeyi tercih edebilir. Özel yakın ilgi alanı kitleleri sayesinde seyahat acentemiz şunları yaparak kitlesini tanımlayabilir:

  • Anahtar kelime olarak girilen serbest biçimli ilgi alanlarını kullanarak
  • Ve/veya ilgi alanı grupları için gösterge olarak URL'leri kullanarak

URL girmek, ideal müşteriyi temsil eden bir tema oluşturmanızı sağlar. Örneğin elitecruiser.com sitesinin, yat gezisi pazarında yalnızca birinci sınıf hizmet almak isteyip çocuksuz, daha küçük gemilerde, gurme mutfak ve kaliteli şaraplar eşliğinde egzotik yerlere seyahat etmeyi tercih eden kullanıcılara yönelik olduğunu belirleyebiliriz. Bu nedenle reklamınızı, elitecruiser.com sitesini özel olarak ziyaret edip etmemeleri fark etmeksizin, bu temalarda içerik arayan kullanıcılara ulaştırırız.

Pazardaki kitleler

Sizinkine benzer bir ürün veya hizmet satın almayı aktif olarak düşünüp araştırma yapan müşterilere ulaşmak için pazardaki kitleleri seçin. Pazardaki kitleler, tüm Google Ads dillerinde kullanılabilir. Bu kitleler, satın alma işlemi gerçekleştirme olasılığı yüksek olan müşterilerden dönüşüm elde etmeye odaklanan reklamverenler için tasarlanmıştır. Pazardaki kitleler, yeniden pazarlama performansını artırmanıza ve satın alma işlemini gerçekleştirmeye yakın olan tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Reklamlarınızı yeniden pazarlamaya göre hedefleme

Yeniden pazarlama, reklamların sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları hedeflemesini sağlar. Sitenizden ayrıldıktan sonra bile hedef kitlenizle bağlantıda kalmanızı ve onları daha fazlası için geri gelmeye teşvik etmenizi sağladığı için güçlü bir araçtır.

Kitleniz, 2 milyondan fazla web sitesini ziyaret ederken veya YouTube videoları izlerken reklamlarınızı görür. İster satış etkinliğini veya kayıt işlemlerini artırmayı ister markanızın bilinirliğini güçlendirmeyi hedefliyor olun, yeniden pazarlama, reklamlarınızın stratejik bir parçası olabilir. Belirli reklam hedeflerine ulaşmak amacıyla yeniden pazarlama listelerinizi özelleştirebilirsiniz. Örneğin, sepetlerine bir ürün ekleyen ancak satın alma işlemini tamamlamayan kullanıcılara reklam göstermek için "Alışveriş sepetinden ayrılanlar" listesi oluşturabilirsiniz.

Reklamlarınızı demografik olarak hedefleme

Google Ads'deki demografik hedefleme özelliği sayesinde, belirli bir yaş aralığı, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane gelirine sahip potansiyel müşteri grubuna erişebilirsiniz. Örneğin seyahat acentemiz, demografik hedeflemesini ebeveyn olmayan, 55-64 yaş arası kadınlar şeklinde belirleyebilir.

Ancak demografik hedeflemenin, hedeflediğiniz kitleyi daralttığını ve bu nedenle, seçtiğiniz demografik özellikleri taşımayan kullanıcıların reklamlarınızı görmesini engellediğini unutmayın.

Reklamlarınızı oluşturma

Görüntülü Reklam Ağı; metin, resim, video veya rich media gibi ilgi çekici reklam biçimlerinden yararlanarak dünya çapındaki kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Renk ve hareket dikkat çekicidir. Animasyon veya video ile bir hikaye anlatılabilir. Reklamlarınızın mesajını, resimlerini ve görünümünü çeşitlendirip zaman içinde varyasyonları test edin.

Metin reklamlar

Açık ve çarpıcı bir dille, tam olarak ne sunduğunuzu ifade eden metin reklamlar hazırlayın. Reklam metni, seçtiğiniz anahtar kelimelerle ve söz konusu reklamı tıklayan kullanıcıların yönlendirildiği açılış sayfasıyla uyumlu olmalıdır.

alt text

Diğer reklam biçimleri

Resim veya video reklam gibi diğer reklam biçimlerini de kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz resim veya video reklamı doğrudan reklam grubunuza yükleyebilirsiniz. Diğer yandan, yalnızca dakikalar içinde logonuzu ve ürün resimlerinizi içeren özel bir resim veya video reklam oluşturmak için önceden hazırlanmış şablonlardan da yararlanabilirsiniz.

alt text

Anahtar kelimelerinizi, yerleşimlerinizi ve reklamlarınızı reklam gruplarında bir araya getirin

Reklam grupları, ortak bir anahtar kelime dizisini hedefleyen en az bir reklam içerir. Kampanyalarınızın her birinde de en az bir reklam grubu bulunur. Sunduğunuz farklı ürün veya hizmet türleri gibi ortak bir temaya göre reklamlarınızı düzenlemek için reklam gruplarından yararlanın. Birçok reklamveren, web sitelerindeki bölümlere veya kategorilere göre reklam grupları oluşturur.

Reklam grubu Lüks yat gezileri
Anahtar kelimeler 5 yıldızlı yat gezileri

Lüks yat gezileri

Özel yat gezileri

alt text

Son olarak, ürünlerinizin her biri için reklam grubu oluşturmak isteyebilirsiniz.

Reklam grubu Lüks yat gezileri Uygun fiyatlı yat gezileri Aileler için yat gezileri
Ad alt text alt text alt text
Anahtar kelimeler Lüks yat gezileri

Özel yat gezileri

5 yıldızlı yat gezileri
Uygun fiyatlı yat gezileri

Ucuz yat gezileri

Bütçe dostu yat gezileri
Aileler için yat gezileri

Aile tatilleri

Çocuk bakımı verilen yat gezileri

Kampanya ayarlarınızı belirleme

Kampanya ayarlarınızı belirleyerek, kampanyanızı özelleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz ayarlar, aynı kampanya dahilindeki tüm reklamlar için geçerli olur.

Ayar Açıklama Referans
Kampanya adı Kampanyanıza bir ad verin. Google Ads sizin yerinize varsayılan bir kampanya adı girse de, hesabınızda kolayca bulabilmek için kampanyanın temasını net bir şekilde açıklayan bir ad seçmelisiniz. Kampanyanızın adı müşterilerinize gösterilmez.
Kampanya türü Seçtiğiniz kampanya türü, kampanya ayarlarını amaçlarınıza uygun hale getirir. Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı türünü seçersiniz. Ayrıca bir kampanya alt türü belirlersiniz. Kampanyanızın ve özellik seçeneklerinin daha basit bir özetini tercih ediyorsanız Standart kampanya alt türünü kullanabilirsiniz. Kampanyanız ve özellik seçenekleri hakkında her şeyi görmek istiyorsanız Tüm özellikler alt türünü seçin. Sizin için uygun kampanya türünü belirleyin
Ağlar Ağlar ayarı, seçtiğiniz kampanya türüne göre reklamınızın nerede gösterilmesini istediğinizi belirtir. Örneğin Google Görüntülü Reklam Ağı seçildiğinde, reklamınız reklam gösterimi için Google ile iş ortaklığı kuran diğer sitelerde gösterilir.
Cihazlar Kampanyalar; masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlar olmak üzere tüm cihaz türlerini hedefler. Daha sonra reklamları farklı cihazlar için özelleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Mobil reklam türleri hakkında bilgi edinin
Yer ve Diller Kampanyanızdaki reklamlar, hedeflediğiniz coğrafi konumlardaki müşterilere veya hedeflediğiniz dili tarayıcılarının dil ayarı olarak belirlemiş müşterilere gösterilmeye uygundur. Müşterilerinize hizmet verdiğiniz dili seçmenizi öneririz. Yer ve dil hedefleme hakkında bilgi edinin
Teklif Verme ve Bütçe Reklam tıklamaları için tekliflerinizi manuel olarak ayarlamayı tercih edebilirsiniz veya Google Ads bunu sizin yerinize yapabilir. Kampanyanızın türüne bağlı olarak, seçebileceğiniz ek teklif seçenekleri görebilirsiniz.

Teklif stratejiniz, kullanıcıların reklamlarınızla etkileşime girmesi karşılığında nasıl ödeme yapacağınızı kontrol eder. Teklif sınırınız, bir reklam grubundaki reklamların aldığı her bir tıklama başına ödeyeceğiniz en yüksek tutardır. Bütçeniz, kampanyanız için her gün harcamaya hazır olduğunuz ortalama tutardır. Belirlediğiniz bütçe tamamen size bağlıdır ve istendiğinde değiştirilebilir.
Teklifinizi ve bütçenizi belirleyin
Reklam uzantıları Reklamlarınızda konum bilgileri, web sitenizdeki sayfalara bağlantılar ve telefon numaranız gibi daha da fazla bilgiye yer verin. Uzantıları kullanarak reklamınızı geliştirin
Ek Ayarlar İşte kampanyanızı optimize etmenize yardımcı olacak, isteğe bağlı bazı ek özellikler:

Planlama: Kampanya için başlangıç ve bitiş tarihi belirleyin.

Reklam zaman planlaması: Reklamlarınızın gösterilmesi için haftanın belirli günlerini veya saatlerini seçin.

Reklam yayını: Varsayılan olarak Google Ads, reklamlarınızı tıklama veya dönüşüm alma olasılıklarının daha yüksek olduğu zamanlarda gösterir ancak reklamlarınızın gün boyunca daha eşit sıklıkta gösterilmesini tercih edebilirsiniz.
Reklam zaman planlamasını nasıl kullanacağınızı öğrenin

Elde ettiğiniz sonuçları ölçme

Google Ads, uluslararası hedeflerinize ulaşmada ne kadar başarılı olduğunuzu ölçmenizi sağlar. Reklamlarınızın hangi web sayfalarında yayınlandığını, en fazla tıklamayı hangi reklamların getirdiğini ve hangi sitelerin en düşük maliyetle en yüksek satışı sağladığını öğrenebilirsiniz.

Kampanya raporlarına dayalı olarak hedefleme ve teklif stratejinizi kampanyalarınızdan daha iyi değer elde edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Veriler, bir Google Ağı sayfasından gelen tıklamanın, belirli hedeflerinize (ör. online satış, kayıt, telefon araması veya bülten kaydı) ulaşmanıza yardımcı olma ihtimalinin daha çok (veya daha az) olduğunu gösterdiğinde Google Ads sistemi, teklifi otomatik olarak artırıp azaltarak bütçenizin dışına çıkmamanızı sağlar. Böylece reklam harcamanızdan en iyi getiri elde eder, işletme hedeflerinize ulaşırsınız.

Google Ads, ürün ihraç ettiğiniz her pazarda yürüttüğünüz kampanyalar sırasında ve bu kampanyaların sonrasında, banner'larınızı, bu banner'ların yerleşimini, hedeflemenizi ve açılış sayfalarınızı geliştirmek için faydalanabileceğiniz araçlar sunar.

Faydalı bağlantılar