Firebase için Google Analytics'i kullanma

1 Genel bakış

Zorluk

Analiz raporlarıyla, kullanıcıların nasıl davrandığını anlamanız gerekir. Bu raporlar, uygulama pazarlama ve performans optimizasyonu hakkında bilinçli kararlar almanızı sağlar. Başarmanız gereken, bu verileri, işinizi büyütmeye ayırmanız gereken zamanı veya kaynakları fazla harcamadan toplamanızı ve kullanmanızı sağlayacak etkili bir yol bulmaktır.

Amacınız

Uygulamanıza ilişkin davranış ve pazarlama analizi verilerini toplamak için Firebase ürünlerini birlikte kullanın.

Firebase için Google Analytics, uygulama kullanımı ve kullanıcı etkileşimi hakkında analizler sağlayan ücretsiz bir uygulama ölçüm çözümüdür.

Firebase'in merkezinde, ücretsiz ve sınırsız bir analiz çözümü olan Firebase için Google Analytics vardır. Analytics, Firebase özellikleriyle entegre şekilde çalışır ve Firebase SDK'sını kullanarak tanımlayabileceğiniz 500'e kadar farklı etkinlik hakkında sınırsız raporlama sağlar. Nasıl kullanılmalı?

Firebase, yüksek kaliteli uygulamalar geliştirmenize, kullanıcı tabanınızı büyütmenize ve para kazanmanıza yardımcı olur. Firebase ürünleri ayrı ayrı mükemmel çalışır, ancak veri ve analizleri paylaşarak birlikte daha da verimli hale gelirler. Bu kılavuzda, iOS veya Android uygulamanızın nasıl kullanıldığını anlamanıza yardımcı olacak ve işinizi büyüttüğünüz her alanda faydalı bir araç olan Firebase için Google Analytics ele alınmıştır.

2 Firebase için Google Analytics

Firebase için Google Analytics, uygulama kullanımı ve kullanıcı etkileşimine ilişkin analizler sağlayan ücretsiz bir uygulama ölçüm çözümüdür.

Firebase'in merkezinde, ücretsiz ve sınırsız bir analiz çözümü olan Firebase için Google Analytics vardır. Analytics, Firebase özellikleriyle entegre şekilde çalışır ve Firebase SDK'sını kullanarak tanımlayabileceğiniz 500'e kadar farklı etkinlik hakkında sınırsız raporlama sağlar.

İşleyiş şekli

Firebase için Google Analytics, kullanıcıların iOS veya Android uygulamanızı nasıl kullandığını anlamanıza yardımcı olur. SDK otomatik olarak bir dizi etkinliği ve kullanıcı özelliğini kaydeder ve ayrıca, işiniz için özellikle önemli olan noktaları ölçmeniz için kendi özel etkinliklerinizi tanımlamanıza olanak sağlar. Veriler kaydedildikten sonra bunlara Firebase konsolu yoluyla gösterge tablosundan erişebilirsiniz. Gösterge tablosunda verilerinizle ilgili ayrıntılı analizler yer alır. Bu analizler, aktif kullanıcılar ve demografik bilgiler gibi özet verilerden, en çok satın alınan ürünlerinizin belirlenmesi gibi daha ayrıntılı verilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.

Analytics ayrıca bir dizi diğer Firebase özelliğiyle entegre çalışır. Örneğin, Bildirim oluşturucu yoluyla gönderilen bildirim mesajlarına karşılık gelen etkinlikleri otomatik olarak kaydeder ve her kampanyanın etkisi hakkında rapor sağlar.

Analytics, kullanıcılarınızın davranışlarını anlamanıza yardımcı olarak uygulamanızı nasıl pazarlayacağınız hakkında bilinçli kararlar almanızı sağlar. Yüksek değere sahip kullanıcıları artırmada en etkili yöntemlerin hangileri olduğunu anlamak için kampanyalarınızın organik ve ücretli kanallardaki performansını görebilirsiniz. Özel analizler yapmanız veya verilerinizi diğer kaynaklarla birleştirmeniz gerekiyorsa Analytics verilerinizi BigQuery'e bağlayabilirsiniz. BigQuery, büyük veri kümelerini sorgulama ve birden fazla veri kaynağını birleştirme gibi daha karmaşık analizlere olanak verir.

Kullanma yolu

 • Uygulamanızı Firebase'e bağlayın

Analytics'i kullanmaya başlamak kolaydır. Firebase SDK'nızı yeni veya mevcut uygulamanıza eklemeniz yeterlidir. Veri toplama otomatik olarak başlatılır. Analiz verilerini birkaç saat içinde Firebase konsolunda görebilirsiniz.

 • Özel verileri kaydedin

Analytics'i, E-Ticaret yoluyla satın alma veya hedefe ulaşma gibi uygulamanız açısından anlamlı özel etkinlikleri kaydetmek için kullanabilirsiniz.

 • Kitleler oluşturun

Sizin için önemli kitleleri Firebase konsolunda tanımlayabilirsiniz.

 • Kitleleri hedefleyin

Mesajları, tanıtımları veya FCM ve Remote Config gibi diğer Firebase özelliklerini kullanan yeni uygulama özelliklerini hedeflemek için özel kitleleri kullanın.

3 Google Analytics uygulama raporlama özelliğini kullanmaya başlama

Hesap oluşturun

Firebase hesabı oluşturmak ve ilgili SDK'yı indirmek için firebase.google.com adresine gidin. SDK'nın uygulamanızda nasıl kullanılacağını öğrenmek için Google Developers'daki Firebase belgelerine bakın.

Veri toplamaya başlayın

Firebase SDK'yı uygulamanıza entegre ettikten sonra, temel uygulama kullanımı verileri otomatik olarak toplanır ve bu verilere Google Analytics ve Firebase için Google Analytics'ten ulaşılabilir. Otomatik olarak toplanan etkinlikleri (ör. uygulamayı ilk kez açma, oturum başlatma veya uygulama içi satın alma işlemi sayısı) etkinleştirmek için herhangi bir kod eklemenize gerek yoktur. Böylece, kullanıcıların uygulamanızda ne kadar süre geçirdiğini, belirli bir dönemdeki aktif kullanıcı sayısını ve uygulama içi satın alma işlemlerinin ne sıklıkta gerçekleştiğini görebilirsiniz. Kullanıcı özellikleri de toplanır.

İpucu

Uygulamanızın bu etkinlikleri ve uygulamanızın türüyle (ör. perakende ve e-ticaret, seyahat veya oyun) ilgili etkinlikleri kaydetmesi gerekir. Etkinliklerin, kendileri için belirlenmiş parametrelerle kaydedilmesi raporların maksimum düzeyde ayrıntılı olmasını sağlar. Ayrıca, en yeni Firebase özellikleri ve entegrasyonlarından kullanıma sunuldukları anda faydalanmanıza olanak tanır. Etkinlikleri kaydetmek için, uygulamanıza başka kod snippet'leri eklemeniz gerekir.

Raporlarınızı görüntüleyin

Firebase hesabı oluşturup Firebase SDK'sını uygulamanızla entegre ettikten sonra, raporlarınızı görmek için Google Analytics veya Firebase'de oturum açın.

Google Analytics

Google Analytics'te raporları görmek için:

 • Google Analytics'te oturum açın
 • Uygulama mülkünüze gidin. Raporlarda gezinme bölümü, mobil uygulama raporlarını gösterecek şekilde güncellenir.
 • Uygulamanız Mülk seçim menüsünde yer almıyorsa eklemeniz gerekir.

  • Mülk menüsünden Yeni mülk oluştur'u seçin.
  • Mobil uygulama'yı tıklayın.
  • Firebase uygulamanızı seçin. Aradığınız uygulamayı göremiyorsanız, Firebase'deki uygulama için yönetici kullanıcı olduğunuzdan emin olun.
  • Uygulamayı bağla'yı tıklayın. Raporlarda gezinme bölümü, mobil uygulama raporlarını gösterecek şekilde güncellenir.
 • İstediğiniz raporu rapor gezinme bölümünden seçin (ör. Gösterge Tablosu, Etkinlikler, Kitleler).

Firebase

Firebase'de raporları görmek için:

 • firebase.google.com adresine giderek Firebase hesabınızda oturum açın.
 • Hoş geldiniz sayfasında uygulamanızı seçin.
 • Soldaki gezinme bölümünde Analytics'i tıklayın.
 • İstediğiniz raporun sekmesini tıklayın (ör. Gösterge Tablosu, Etkinlikler, Kitleler).

Etkinlikler, dönüşümler, kullanıcı özellikleri ve kitleler

Uygulama analizinin dört yapı taşı vardır: etkinlikler, dönüşümler, kullanıcı özellikleri ve kitleler.

 • Etkinlikler kullanıcıların uygulamanızda işlem yapmasıyla tetiklenir. Firebase SDK'sı bazı etkinlikleri otomatik olarak yakalar. Ancak uygulamanızın türüne ilişkin etkinlikleri günlüğe kaydetmek için kod eklemeniz gerekir. Bu etkinliklerin, belirlenmiş parametrelerle günlüğe kaydedilmesi raporların maksimum düzeyde ayrıntılı olmasını sağlar. Ayrıca, kullanıma sunulan en yeni özellikler ve entegrasyonlardan anında faydalanmanıza olanak tanır.
 • Dönüşümler işletmeniz için en önemli etkinliklerdir. Dönüşümleri, temel performans göstergeleriniz (TPG'ler) olarak düşünebilirsiniz. Bir etkinliği dönüşüm olarak işaretlemek, bu dönüşümleri halihazırda çalıştığınız reklam ağlarına (Google ve harici ağlar dahil) göndermenizi sağlar.
 • Kullanıcı özellikleri, kullanıcılarınızın nitelikleridir. Firebase bazı varsayılan kullanıcı özelliklerini yakalar. Kendiniz de özellik oluşturabilirsiniz. Örneğin, kullanıcıların tuttukları takımı izlemek istiyorsanız, takım tercihi kullanıcı özelliği oluşturun ve raporları takım tercihine göre filtreleyin.
 • Kitleler, etkinliklerin ve kullanıcı özelliklerinin bir kombinasyonu tarafından tanımlanan, segmentlere ayrılmış kullanıcı gruplarıdır. Örneğin, yalnızca belirli bir ülkede bulunan kendi kullanıcılarınıza ait metrikleri görmek isteyebilirsiniz.

4 Etkinlikleri günlüğe kaydetme

Uygulamanızda neler olduğuna dair analizler sağlayan etkinlikler. Örnek olarak, kullanıcı işlemleri, sistem etkinlikleri veya hatalar gösterilebilir.

Analytics bazı etkinlikleri sizin için otomatik olarak kaydeder; bunları almak için herhangi bir koda ihtiyacınız yoktur. Uygulamanızın başka veriler de toplaması gerekiyorsa, uygulamanıza 500 farklı türde Analytics Etkinliği kaydedebilirsiniz. Uygulamanızın kaydettiği etkinliklerin toplam hacminin sınırı yoktur.

Otomatik olarak toplanan etkinlikler

Firebase varsayılan olarak bu etkinlikleri toplar. Otomatik olarak toplanan etkinlikler, uygulamanızla gerçekleştirilen temel etkileşimler tarafından tetiklenir. Firebase SDK'sını kullandığınız sürece bu etkinlikleri toplamak için herhangi bir ek kod yazmanız gerekmez. Etkinlik raporlarını görmek için Google Analytics'in raporlarda gezinme bölümünde Etkinlikler'i veya Firebase konsolunda Etkinlikler sekmesini tıklayın.

Etkinlik adı Tetiklendiği durum:
ad_click kullanıcı bir reklamı tıkladığında.
ad_exposure Mobile Ads SDK'sı tarafından sunulan reklamlardan en az biri gösterildiğinde.
ad_impression bir kullanıcı reklam gösterimi gördüğünde.
ad_query Mobile Ads SDK'sı tarafından reklam isteğinde bulunulduğunda.
ad_reward Mobile Ads SDK'sının sunduğu bir ödüllü reklam tarafından ödül verildiğinde.
adunit_exposure Mobile Ads SDK'sı tarafından sunulan bir reklam gösterildiğinde.
app_clear_data kullanıcı uygulama verilerini sıfırlayıp/temizleyip, tüm ayarları ve oturum açma verilerini sildiğinde.
app_exception uygulama çöktüğünde veya bir istisna oluşturduğunda.
app_remove bir uygulama paketi bir Android cihazından silindiğinde veya "kaldırıldığında". Bu etkinlik, her ikisi de Google Play Developer Console tarafından raporlanan Cihaza göre günlük kaldırmalar ve kullanıcı metriklerine göre günlük kaldırmalar metriklerinden farklıdır. app_remove etkinliği, yükleme kaynağına bakmaksızın, kaldırılan uygulama paketlerini sayar. Bu sayı, raporda kullandığınız tarih aralığına göre değişiklik gösterir. Uygulamanın yüklemesinin kaldırıldığı günlük cihaz sayısı ve Uygulamanın yüklemesini kaldıran günlük kullanıcı sayısı metrikleri, yalnızca Google Play'den yüklenen uygulama paketlerinin kaldırılma sayısını hesaplar ve günlük olarak raporlanır.
app_update uygulama yeni bir sürüme güncellenip tekrar başlatıldığında. Önceki uygulama sürümü kimliği parametre olarak iletilir. Bu etkinlik, Google Play Developer Console tarafından raporlanan Cihaza göre günlük yükseltmeler metriğinden kavramsal olarak farklıdır. Yükseltme, uygulama ikili programının güncellenmesini ifade ederken, app_update etkinliği ise yükseltilen uygulama bir daha başlatıldığında tetiklenir.
dynamic_link_app_open kullanıcı uygulamayı dinamik bir bağlantı yoluyla tekrar açtığında.
dynamic_link_app_update uygulama yeni bir sürüme güncellendiğinde ve dinamik bir bağlantı yoluyla açıldığında. Yalnızca Android uygulamaları.
dynamic_link_first_open bir kullanıcı uygulamayı ilk defa dinamik bir bağlantı yoluyla açtığında.
first_open bir kullanıcı uygulamayı yükledikten veya tekrar yükledikten sonra ilk defa açtığında. Bu etkinlik, kullanıcı uygulamayı cihaza indirdiğinde değil, ilk kez kullandığında tetiklenir. İşlenmemiş indirme sayılarını görmek için, Google Play Developer Console veya iTunesConnect'e bakın. Bir kullanıcı iTunes'daki App Store veya Google Play tarafından işlenen bir uygulama içi satın almayı tamamladığında in_app_purchase. Ürün kimliği, ürün adı, para birimi ve miktar parametre olarak iletilir. Android uygulamalarının in_app_purchase verilerini görmek için Firebase'i Google Play'e bağlamanız gerekir. Bu etkinlik yalnızca uygulamanızın Firebase SDK'sını içeren sürümleri tarafından tetiklenir. Not: Ücretli uygulama satın alma geliri, abonelik geliri (yalnızca Android) ve para iadeleri otomatik olarak izlenmez. Raporlanan geliriniz, Google Play Developer Console'da gördüğünüz değerlerden farklı olabilir. Korumalı alan (test) veya geçersiz olarak işaretlenen etkinlikler yok sayılır. Yalnızca iOS etkinlikleri korumalı alan olarak işaretlenir. Google Play Faturalandırmayı test etme hakkında daha fazla bilgi edinin.
notification_dismiss bir kullanıcı, Firebase Notifications tarafından gönderilen bir bildirimi reddettiğinde. Yalnızca Android uygulamaları.
notification_foreground Firebase Notifications tarafından gönderilen bir bildirim, uygulama arka plandayken alındığında.
notification_open bir kullanıcı Firebase Notifications tarafından gönderilen bir bildirimi açtığında.
notification_receive Firebase Notifications tarafından gönderilen bir bildirim, bir cihaz tarafından uygulama arka plandayken alındığında. Yalnızca Android uygulamaları.
os_update cihaz işletim sistemi yeni bir sürüme güncellendiğinde. Önceki işletim sisteminin sürüm kimliği parametre olarak iletilir.
screen_view bir ekran geçişi oluştuğunda ve beraberinde aşağıdaki ölçütlerden herhangi biri karşılandığında:
* Daha önce hiçbir
* Yeni ekran sınıf adı önceki ekran sınıf adından farklıdır
session_start bir kullanıcı, oturum zaman aşımı süresini aşan bir süre boyunca hiçbir etkinlik gerçekleştirilmemesinin ardından uygulamayla minimum oturum süresinden daha uzun bir süre etkileşimde bulunduğunda.
user_engagement uygulama ön plandayken, düzenli aralıklarla.

Uygulamanız için geçerli olabilecek genel etkinlikler

Aşağıdaki etkinlikler tüm uygulamalar için önerilir.

İpucu

Uygulamanızda Firebase etkinliklerine karşılık gelen özellikler veya davranışlar bulunduğunda, burada ayrıntılı olarak verilen etkinlikleri ve yanı sıra uygulama türüne (perakende ve e-ticaret, seyahat veya oyunlar) ilişkin etkinlikleri günlüğe kaydedebilirsiniz. Etkinliklerin, kendileri için belirlenmiş parametrelerle kaydedilmesi raporların maksimum düzeyde ayrıntılı olmasını sağlar. Ayrıca, en yeni Firebase özellikleri ve entegrasyonlarından kullanıma sunuldukları anda faydalanmanıza olanak tanır.

Etkinlik adı Tetiklendiği durum: Parametreler
join_group Bir kullanıcı bir gruba katıldığında. Çeşitli klanların veya kullanıcı gruplarının popülerliğini izlemenize olanak tanır. group_id
login Bir kullanıcı oturum açtığında. sign_up_method
present_offer Bir kullanıcıya teklif sunulduğunda. item_id, item_name, item_category
search Bir kullanıcı uygulamada arama yaptığında. search_term
select_content bir kullanıcı uygulamada içerik seçtiğinde. content_type, item_id
share Bir kullanıcı uygulamada içerik paylaştığında content_type, item_id
sign_up bir kullanıcı kaydolduğunda. En popüler kaydolma yöntemlerinin (ör. Google hesabı, e-posta adresi vb.) hangileri olduğunu görmenizi sağlar. sign_up_method
spend_virtual_currency Bir kullanıcı uygulamada sanal para (jeton, gem vs.) harcadığında. item_name, virtual_currency_name, value
tutorial_begin bir kullanıcı eğitici başlattığında. Parametresiz
tutorial_complete Bir kullanıcı bir eğiticiyi tamamladığında. Parametresiz

Uygulamanızda kullanabileceğiniz genel etkinlikleri uyguladıktan sonra, uygulamanızın türüne özel etkinlikleri ekleyebilirsiniz.

5 Etkinlik raporları

Analytics etkinliklerinizle ilgili toplu istatistikleri Firebase konsolu gösterge tablosunda görüntüleyebilirsiniz. Bu gösterge tabloları gün içinde düzenli aralıklarla güncellenir. Anında test etmek için, hata ayıklama konsolu çıkışlarını önceki bölümde açıklandığı şekilde kullanın.

Bu verilere Firebase konsolunda aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz:

 • Firebase konsolunda projenizi açın.
 • Analytics raporlama gösterge tablosunu görüntülemek için menüden Analytics'i seçin.

Etkinlikler tablosu, uygulamanız tarafından günlüğe kaydedilen her farklı Analytics etkinliği için oluşturulan etkinlik raporlarını gösterir:

Özet tablo

Bu tablo, etkin tarih aralığınız içinde uygulamanızda tetiklenen etkinlikleri listeler.

Her etkinlik için aşağıdaki metrikleri gösterir:

 • Sayı: Etkinliğin tetiklenme sayısı.
 • Kullanıcı sayısı: Etkinliği tetikleyen kullanıcıların sayısı

Bir etkinliğin ayrıntılı raporunu görmek için tabloda o etkinliği tıklayın. Ayrıntılı raporların her birindeki bilgiler etkinliğe göre değişiklik gösterir.

Etkinlik metrikleri

Her etkinlik için aşağıdaki metrikler sağlanır:

 • Etkinlik sayısı: Etkinliğin tetiklenme sayısı.
 • Kullanıcı sayısı: Etkinliği tetikleyen kullanıcıların sayısı
 • Kullanıcı başına sayı: Etkinliğin kullanıcı başına ortalama kaç kez tetiklendiğini belirten sayı.
 • Değer: Etkinlikle birlikte sağlanan tüm VALUE parametrelerinin toplamı. Uygulamanız için değerli olan tüm verileri (ör. gelir, süre, mesafe) izlemek için bu bağlama duyarlı metriği kullanın.

Bu metrikler etkinliğe bağlı olarak farklı bilgileri yansıtır. Örneğin, first_open için Etkinlik sayısı, uygulamanın ilk defa açılma sayısını, in_app_purchase için Etkinlik sayısı ise uygulamada gerçekleşen uygulama içi satın alma sayısını belirtir.

Etkinlikleri dönüşüm olarak etkinleştirin

Dönüşümler en önemli etkinliklerinizdir. Bir etkinliği dönüşüm olarak tanımlayarak bu etkinlikte ilişkilendirme raporlamasını ve geri gönderme kapasitesini desteklersiniz. Ayrıca, dönüşüm etkinlikleri SDK tarafından anında yüklenir. Böylece üzerlerinde daha kısa sürede işlem yapılabilir.

Üç varsayılan dönüşüme (first_open, in_app_purchase ve ecommerce_purchase) ek olarak, proje başına en fazla 15 etkinliği dönüşüm olarak ekleyebilirsiniz.

Bir etkinliği dönüşüm olarak tanımlamak için:

 • Analytics'te uygulamanıza gidin.
 • Etkinlikler'i ve ardından Ağ Ayarları'nı tıklayın.
 • Etkinliğin bulunduğu satırda, Dönüşüm olarak işaretle sütunundaki anahtarı açın.

Etkinlik dönüşüm olarak etkinleştirildikten sonra, İLİŞKİLENDİRME > DÖNÜŞÜM ETKİNLİKLERİ'nde erişilebilir olur. Dönüşüm olarak etkinleştirdiğiniz anda bu etkinlik için ilişkilendirme raporlaması başlar.

Ads ilişkilendirme raporlarınızda Google Ads'le ilişkilendirilmiş Dönüşüm Etkinliklerini görmek için, Firebase projenizi Google Ads'e bağlayın ve ardından Firebase Dönüşüm Etkinliklerini Ads'e aktarın (Araçlar > Dönüşümler > Firebase).