Küresel video reklamcılığına nasıl yaklaşılmalı?

Küresel pazarlarda video reklamınızın görülmesini ve reklamla etkileşime geçilmesini sağlama rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Yeni küresel pazarlardaki potansiyel müşterilere erişmek amacıyla başarılı bir Google Ads video kampanyası oluşturabilmek için hedef pazarlardaki mevcut kültürel faktörleri ve kullanıcı davranışlarını çok iyi bilmeniz gerekir. Kampanyanın doğru dilde yayınlanması son derece önemlidir ancak istenen sonuçlara ulaşmak için yeterli değildir.

Amacınız

Her yeni pazarın kültürünü, âdetlerini ve bu pazarlarda alışveriş davranışını etkileyen faktörlerin neler olduğunu anlamanız gerekir.

İzlenecek yol

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza olanak tanır. İstatistikler yatırım için cazip nedenler sunmaktadır:

 • YouTube'un bir milyardan fazla kullanıcısı var ve insanlar her gün toplam 1 milyar saati aşkın süre YouTube videosu izliyor ve milyarlarca görüntüleme sağlıyor

 • YouTube'un genelde, hatta yalnızca mobil cihazlarda bile ulaştığı 18-34 ve 18-49 yaş arası kullanıcı sayısı ABD'deki diğer herhangi bir kablolu yayın ağının ulaştığından fazla

 • YouTube görüntülemelerinin %70'inden fazlası mobil cihazlardan geliyor

 • YouTube 100'den fazla ülkede ve toplamda 80 dilde yerel sürüm kullanıma sundu (bu, internet nüfusunun %95'ini kapsıyor)1

 • Görüntülü Reklam Ağı, 2 milyon site ve uygulamayla tüm dünyadaki internet kullanıcılarının %90'ından fazlasına ulaşıyor2

Dolayısıyla, yeni pazarlarınız neresi olursa olsun videoyla hayranlık uyandırabilirsiniz.

2 Araştırın ve yerelleştirin

Market Finder işletmenize uygun potansiyel küresel pazarlar bulmak için başvuracağınız ilk adres olmalıdır. Böylece, şirketinizin o pazarda rekabet edebileceğini bilerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Şimdi,

Küresel açılım yerel hareket edilmesini gerektirir

Dil, kültür ve değer yargılarına dair nüansları anlamak kitlenizde etki yaratacağı için yerelleştirme, video reklamınızın YG'sini artırır. Bu nedenle, video hazırlamadan önce, konuşma dili tonunu yakalamak için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ile oluşturulmuş alakalı arama terimlerinin yer aldığı profesyonel bir metin çevirisine yapılan yatırım karşılığını verecektir. Bu, kulağa kötü gelen, gücendirici veya rahatsız edici ifadelerin ortaya çıkaracağı utandırıcı durumları önleyebilir. Ayrıca, konu, cümle yapısı ve konuşma dilinin hızı hakkında düşünmenizi sağlar. Her ülke için farklı bir içerik sunmak en iyisidir. Başlangıç bütçenizde yerelleştirmeye pay ayırmayı unutmayın.

3 Pratik yöntemleri göz önünde bulundurun

Küresel video stratejinizi planlarken göz önünde bulundurulacak bir dizi pratik yol vardır:

Bürokrasi

Yeni bir pazarda video hazırlamadan önce üzerinde durulması gereken önemli bir konu, neleri söyleyip söyleyemeyeceğinizi, yapıp yapamayacağınızı ve gösterip gösteremeyeceğinizi yasal açıdan öğrenmektir. Böylece, yayınlayamayacağınız bir videoyu hazırlama zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Altyazı mı, dublaj mı yoksa dış ses mi?

Dublaj

Daha hızlı olduğu ve anlatım biçiminde ve tonlamada esneklik sağladığı için birçok video reklamda dublaj (orijinal konuşmanın çevrilerek aktörün dudak hareketlerine uygun şekilde okunması) kullanılır.

Altyazı

Diğer yandan, altyazılar başka ülkelerde kitle edinmenizi ve ayrıca işitme zorluğu çekenlere hitap etmenizi sağlar. (Altyazıların okunabilmesi için ekrandaki konuşmaların belirli bir hızın üstünde olmaması gerekir.) Altyazı kullanmanın ölçülebilir bir yararı, YouTube altyazılarının arama motorları tarafından dizine eklenmesi ve böylece videonuzun görünürlüğünün hemen artmasıdır.

Dış ses

Kamerada görünmeden hedef dilde görüntü üstüne konuşulması, dudak senkronizasyonu zorunluluğunu ortadan kaldırır. Video hazırlamadan önce yerelleştirme yapmanız bu nedenle size avantaj sağlar. Metni yerel dilde hazırladığınızda zamanlamayı tam olarak hesaplayabilirsiniz. Böylece dış sesi konuşan sanatçı doğru hızda konuşabilir ve uzun sessizlikler oluşması veya daha da kötüsü, görüntüye yetişmek için konuşmanın hızlandırılması önlenir. Örneğin; İspanyolca, Almanca, Fransızca dillerinde konuşulduğunda İngilizce'ye göre genellikle daha uzun metinler ortaya çıkar ancak İngilizceden çeviri yapıldığında Asya dillerinin çoğunda çok daha kısa bir metin oluşur.

Karma kullanım

Dublaj, altyazı veya dış sesi karışık olarak kullanmanızı sağlayacak bir bütçeniz var mı? Varsa tüketicilere istedikleri gibi izleme seçeneği sunmuş olursunuz ve videonuza daha geniş bir kitle tarafından ulaşılabilir.

İpucu

Yeni bir pazarı test ederken yerelleştirme maliyetine katlanmak istemiyorsanız küresel düşünün. Animasyon mükemmel bir ortam sunar, ayrıca mesajını iletmek için ekranda görünerek konuşma gerektirmeyen bir video da aynı özelliktedir. Ekran dışından duyulan dış ses en yaratıcı olanakları sağlar.

İpucu

YouTube Director, YouTube üzerinde müşterilerle bağlantı kurmak amacıyla video oluşturmanızı kolaylaştıran ücretsiz bir uygulamadır. Uygulamanın içerdiği yüzden fazla şablon, video oluşturma sırasında size adım adım yol gösterir.

Biçimler

Mesajınızı en iyi şekilde iletecek video biçimi hangisidir?

 • Yayın içi TrueView reklamlar YouTube'daki videoların yayını öncesinde, sırasında veya sonrasında ya da Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sitelerde, oyunlarda veya uygulamalarda yayınlanır. Bu reklamlar ayrıca, diğer sitelere yerleştirilen YouTube videolarında da yayınlanabilir. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

 • TrueView Video Discovery reklamları kullanıcılara içeriği keşfettikleri yerde ulaşır. Reklamların görünüşü, içerik yayıncılarının desteklediği reklam boyutlarına ve biçimlerine göre değişir. İzleyici, reklamınızın küçük resmini tıkladığında video, reklamın YouTube izleme veya kanal sayfasında oynatılır.

 • Bumper reklamlar kısa, akılda kalıcı bir mesaj kullanarak müşterilere geniş kapsamda ulaşmanızı sağlamak ve markanızla ilgili farkındalığı artırmak için tasarlanmış kısa video reklam biçimleridir. Bumper reklamlar en fazla 6 saniye uzunluktadır ve reklamı görüntüleyen kişiler reklamı atlayamazlar.

Video reklam biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Diğer faydalı bağlantılar

4 Hedefleme uygulamaları

Küresel video reklamlarınızı YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı'nda hedefleyerek, istediğiniz ülkelerdeki tüketicilere, onlar için önemli olan konularda reklam sunabilirsiniz. Eklediğiniz her hedefleme yöntemiyle, hedeflemenizi genişletmediğinizi, tersine daralttığınızı aklınızda bulundurun. Ancak, miktarda azalma anlamına gelse bile, amacınızın her zaman kitlenizin kalitesini ve alaka düzeyini optimize etmek olduğunu unutmayın. Aşağıda, kullanabileceğiniz hedefleme yöntemleri açıklanmıştır.

Demografik gruplar

Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane gelirini seçin.

İlgi alanları

Diğer konularla ilgili sayfaları ziyaret ettikleri sırada bile, belirli konularla ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için mevcut kitle kategorileri arasından seçim yapın. Kitleler hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yakın ilgi alanı kitleleri: Alakalı konulara zaten güçlü bir ilgi duyan kullanıcılara ulaşarak marka bilinirliğini ve üzerinde düşünmeyi artırın

 • Özel yakın ilgi alanı kitleleri: Özel yakın ilgi alanı kitleleri sayesinde, markalarınıza göre daha iyi uyarlanmış kitleler oluşturabilirsiniz. Örneğin, koşu ayakkabıları satan bir firma, Sporseverler yerine Maraton Koşusu Tutkunlarına ulaşmak isteyebilir

 • Pazardaki kitleler: Sunduklarınıza benzer bir hizmet veya ürünü arayan ve aktif olarak satın almayı düşünen müşterileri bulmak için bu kitleler arasından seçim yapın.

Yerleşimler

Benzersiz kanalları, videoları, uygulamaları, web sitelerini veya web sitelerindeki yerleşimleri hedefleyin. Örneğin, yüksek trafik alan bir blogun tamamını veya popüler bir haber sitesinin yalnızca ana sayfasını hedefleyebilirsiniz. Yerleşimler şunları içerir:

 • YouTube kanalları
 • YouTube videoları
 • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki web siteleri
 • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki uygulamalar

Not: Görüntülü Reklam Ağı yerleşimleri eklendikten sonra da reklamınız YouTube'da uygun olan tüm reklam alanlarında yayınlanmaya devam edebilir. YouTube yerleşimleri eklenirse de reklamlarınız Görüntülü Reklam Ağı'ndaki tüm uygun reklam alanlarında yayınlanabilir.

Konular

Konu hedefleme, seçtiğiniz konularla ilgili çok sayıda videoya, kanala ve web sitesine erişmenizi sağlar. Örneğin "Otomotiv" konusunu hedeflediyseniz reklamlarınız YouTube üzerinden arabalarla ilgili videolar izleyen kullanıcılara gösterilir.

Anahtar kelimeler

Video reklamınızın biçimine bağlı olarak, video reklamlarınızı hedef kitlenizin ilgilendiği bir YouTube videosu, YouTube kanalı veya web sitesi türüyle ilgili kelimelere veya ifadelere (anahtar kelimeler) göre gösterebilirsiniz.

Video yeniden pazarlama

İzleyicilere videolarınız, TrueView reklamlarınız veya YouTube kanalınızla geçmişteki etkileşimlerini temel alarak ulaşın. YouTube hesabınızı Google Ads hesabınıza bağladıysanız sizin için otomatik olarak özel listeler oluştururuz. YouTube izleyicileri için yeniden pazarlama listeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.