Lojistik planlamanızı yapın: Genel sipariş karşılama rehberi

Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services tarafından hazırlanmıştır

1 Genel bakış

Zorluk

Pazarınızı seçtiniz ve şimdi, satışa başladığınızda nelerin gerekeceğini saptamanız gerekiyor. Hedef müşterileriniz siparişlerini nasıl teslim alıyor? Bu, nasıl bir yapı oluşturulmasını gerektiriyor ve dış kaynak kullanılabilir mi? Sizin iş hedeflerinizle ve hedef müşterinizin beklentileriyle uyumlu, benzersiz bir sipariş karşılama stratejisi geliştirmeniz gerekir.

Amacınız

Sahip olduğunuz sipariş karşılama seçeneklerini ve kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz için hangi sipariş karşılama stratejisinin en iyi sonucu sağlayacağını anlamak.

2 Sipariş karşılama nedir?

Sipariş karşılama, müşteri siparişlerini teslimat için hazırlayarak yerine getirmektir. Buna ürünün depodan alınması, etiketlenmesi, ambalajlanması veya siparişin müşteriye teslimi için gerekli tüm işlemler dahildir.

Yeni bir pazara girdiğinizde, sizin iş hedeflerinizle ve hedef müşterinizin beklentileriyle uyumlu, benzersiz bir sipariş karşılama stratejisi geliştirmeniz gerekir. Müşterilerinizin hedefleri ve öncelikleri hakkında dikkate alınması gereken bazı sorular:

 • Müşterilerinizin siparişleri alındıktan sonra hız ne kadar önemli?
 • Gönderim ücreti sorun oluşturur mu? Müşterileriniz ücretsiz gönderim mi istiyor?
 • Ürünlerinizin iade oranı yüksek mi?
 • Müşteriler iadeden sonra en erken ne zaman geri ödeme yapılmasını istiyor?
 • Kutuyu açtıklarında nasıl bir deneyim yaşamalarını istiyorsunuz?

3 Dikkat edilecek noktalar

Yasal konular ve yükümlülükleri yerine getirme

Vergilendirmeyi, kullandığınız iş aracını ve devlet düzenlemelerini anlamak, sipariş karşılama modeliniz açısından önemlidir. Zorunluluklar ülkeye göre değişir, ancak çoğu ülkede, o ülkeden sipariş karşılama yapılması için bir vergi numarası veya bir çeşit ülke içi tescil zorunludur.

Ödeme yöntemleri

Ödeme yöntemleri ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterebilir. Uygun ödeme yöntemlerini destekleyen bir iş ortağı veya alışveriş sepetine sahip olmak, küresel çapta genişlemeniz açısından kritik öneme sahiptir. Bazı ülkelerde kredi kartı kullanımı yaygın değildir, Çin gibi bazı ülkelerde ise Alipay gibi ödeme yöntemleri kullanılır. Uluslararası ödemelerle ilgili işlemleri halletme hakkında yararlı bilgiler için Market Finder'ın Ödemeler bölümüne bakın.

Taşımacılık

Taşımacılık müşteriyle temas noktası olduğundan, genel müşteri deneyiminin kritik öneme sahip bir parçasıdır. Uluslararası sipariş karşılama işlemleri sırasında ortaya vergiler, gümrük tarifeleri, KDV ve başka faktörler çıkar ve bunları ele alış şekliniz, sonuçta olumlu veya olumsuz bir müşteri deneyimine neden olabilir.

Sipariş Karşılama Stratejisi modelleri

Tüm bu bileşenler, işletmeniz için hangi sipariş karşılama modelinin mantıklı olacağını saptamanıza yardımcı olur. Tek tesisle sipariş karşılama, arka arkaya (back-to-back) sipariş karşılama veya bölgesel sipariş karşılamaya (aşağıda ele alınmıştır) bakarak, bugün için işletmenize yararlı olacak stratejinin hangisi olduğunu ve büyümeye devam ederken ne gibi değişimlerden geçmeniz gerekebileceğini belirleyebilirsiniz.

İpucu

"Gönderim ve sınır ötesi alışverişlere bakarken sorulacak bazı sorular" Müşteriler sık sık sınır ötesi alışveriş yapıyor mu? Hedef pazarınızdaki taşıyıcı seçenekleri neler? Sipariş ile teslimat arasında ne kadar süre var? Müşteriye hizmet vermenin maliyeti ne?

4 Taşımacılık

Sipariş karşılamadaki en büyük maliyet taşımadır. Taşıma maliyetleri birkaç farklı kategoriye ayrılabilir ve bunların her biri sipariş başına maliyeti artırabilir.

Üretim ve gelen parsel taşımacılığı

Nerede üretim yaptığınız, yalnızca üreticiden sipariş karşılama merkezine gelen parsel taşıma maliyetlerinizi etkilemez, sipariş karşılama stratejinizi de genel olarak etkiler. Örneğin ABD'nin Kuzeydoğusunda üretim yapan ve bu bölgede sipariş karşılayan bir şirketin stratejisi, Çin'de üretim yapan ve Long Beach limanı yoluyla ülke genelinde uzun mesafeli gönderim yapan bir şirketten farklı olacaktır. Uluslararası veya yurt içi üretim tercihine karar verirken, ürününüze ilişkin ek taşıma ve gümrük maliyetlerinin hesaba katılması gerekir.

Küçük parsel taşıma

Küçük parsel taşıma maliyetleri, kullandığınız sağlayıcıya bağlı olarak değişebilir. Hizmet sağlayıcılar genellikle küresel ve ulusal taşıyıcılar, bölgesel taşıyıcılar, posta grupaj acenteleri ve posta taşıyıcıları şeklinde bölünür.

Küresel ve ulusal taşıyıcılar

FedEx, UPS ve DHL gibi küresel ve ulusal taşıyıcılar, parsel taşımada önde gelir. Bunlar küresel çapta faaliyet gösterir, iyi izleme seçeneklerine sahiptir ve günlük teslimleri içeren birden fazla gönderim yöntemi sunar. Ancak, bu ek özelliklerin bir maliyeti vardır. Küresel ve ulusal taşıyıcılar normalde en pahalı olanlarıdır ve yüksek oranlara sahip ek bedeller ve ek maliyetlerle sık karşılaşılır.

Bölgesel Taşıyıcılar

Son zamanlarda bölgesel taşıyıcılar veya kuryelerin popülerliği artmakta ve bunlar tüketiciler için farklı seçenekler sunuyor. Bölgesel taşıyıcılar bir bölgede güçlüdür, normalde maliyetleri düşüktür ve belirli bir bölgedeki geniş bir alana küresel veya ulusal sağlayıcılardan daha hızlı hizmet götürebilir. İhtiyacınız olan kapsama alanına ulaşmak için birden fazla bölgesel taşıyıcı gerekebilir ve bunlar genellikle, posta veya ulusal taşıyıcılar gibi aynı standart izlemeyi ve seçenekleri sunmazlar.

Posta grupaj acenteleri

Posta grupaj acenteleri, zaman duyarlılığı daha düşük teslimatlar için diğer bir popüler seçenektir. ABD'deki bazı örnekler arasında FedEx Smartpost, UPS Surepost ve DHL Global Mail vardır. Bir parsel sağlayıcının altyapısını kullanırlar, ancak son kilometre teslimatı yerel posta kurumu tarafından yapılır. Posta grupaj acenteleri uygun maliyetli bir çözümdür, çok geniş bir alanı kapsar ve yıllar içinde izleme yetenekleri gelişmiştir. Posta grupaj acenteleri müşterilerinize günlük teslimat yapamaz ve genel gönderim süresi biraz uzun olabilir

Posta taşıyıcıları

Posta taşıyıcıları yerel posta kuruluşudur. Birçok ülkede, posta kuruluşunun yetenekleri, daha iyi izleme ve daha çok hizmet seçeneğiyle belirgin şekilde gelişme göstermiştir. Posta taşıyıcıları müşteri hizmetleri konusunda çok titiz olmayabilir ve küresel veya ulusal bir taşıyıcı kadar hızlı olmayabilir

5 Bunu kendim yapabilir miyim?

Sipariş karşılama işini kendiniz yürütebilirsiniz. Bina bulmak, onu yönetecek birini işe almak, çalışan istihdam etmek, süreçleri oluşturmak ve sistemleri satın almak kendinizin yapabileceği şeylerdir. Ancak, dünyanın en yenilikçi şirketlerinin sipariş karşılama işini üçüncü taraf lojistik veya sipariş karşılama hizmeti sağlayıcılarına yaptırmasının bir nedeni vardır.

Şirketin mevcut altyapısını, uzmanlığını ve sistemlerini kullanabildiğiniz için dış kaynak kullanmak verimlidir. Şirket küresel boyuttaysa, küresel ölçeklenebilirliğe sahip tek bir iş ortağıyla çalışabilirsiniz. Çoğu durumda, müşteriler siparişi sizin mi yoksa bir sipariş karşılama hizmeti sağlayıcısının mı gönderdiğini bilmeyecektir. Siparişin bir dış kaynak tarafından değil doğrudan sizin tarafınızdan gönderildiği izlenimini verebilirsiniz.

6 Sipariş Karşılama Stratejisi modelleri

Aşağıda, yaygın kullanılan bazı sipariş karşılama stratejileri ve senaryoları, ayrıca her birinin avantajları ve getireceği zorluklar açıklanmıştır.

Maliyet Hız Müşteri Deneyimi İhracatçı İçin Karmaşıklık Düzeyi Kazanç Potansiyeli
Doğrudan Gönderim Düşük Düşük Düşük Düşük Düşük
Arka arkaya Düşük Yüksek Yüksek Orta Yüksek
Bölgesel sipariş karşılama Yüksek Yüksek Yüksek Yüksek Yüksek

İşletmenin olgunluk düzeyi ve sipariş karşılama modelleri

Bir işletmenin olgunluk düzeyi ve sipariş karşılama stratejisi arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yeni şirketler genellikle, sınır ötesi doğrudan gönderim sağlayan, düşük maliyetli, hızlı bir çözüm kullanır. İşletme büyüdükçe müşteri beklentileri de yükselir ve müşteri deneyimi gelişir, böylece kazanç potansiyeliniz artar. Yeni pazarınızda sağlam bir yer edindiğinizde ve daha fazla sermayeniz olduğunda, yerelleştirilmiş sipariş karşılama kullanmak daha uygulanabilir bir seçenek haline gelir.

7 Kullanılacak konum sayısı

Birçok şirket kaç sipariş karşılama konumu kullanması gerektiği konusunda emin değildir. Stratejinizi belirlerken rekabeti ve müşteri beklentilerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Rekabetçi olmak için sağlamanız gereken hizmet düzeyi nedir?

Tek konumlu sipariş karşılama stratejileri küçük coğrafyalara erişmek için çok uygundur. Örneğin, Birleşik Krallık'taki tek bir konumdan nüfusun %99'una ertesi gün teslimat yapılabilir. Daha büyük coğrafyalarda (ABD, Kanada, Çin, Brezilya) iki günde teslim seçeneği sunabilmek için genellikle en az iki konum gerekir.

 • ABD içinde tek konum: bazı şirketler ABD'nin çoğu bölgesine üç gün içinde teslimat yapabilen tek bir merkezi konumu tercih edebilir.

 • Birden çok konum: Avrupa gibi yerlerde bazı şirketler Avrupa anakarasında ve Birleşik Krallık'ta ayrı birer konum kullanır. Diğer bir popüler strateji ise stokta bulundurulacak ürünlerin depolanacağı birkaç konum ve bunlar eksildikçe tamamlayacak tek bir merkezi konum kullanmaktır.

8 İade ve geri ödeme

Müşterilerinizi ve onların iade oranlarını anlamak, sipariş karşılama stratejiniz için kritik öneme sahiptir. Örneğin, giyim şirketleri iade oranının yüksek, yiyecek ve içecek şirketleri ise daha düşük olmasını bekleyebilir. İade stratejinizi belirlerken, müşterilerinizin alışkanlıklarını ve beklentilerini, ayrıca bunların işinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek önemlidir.

alt text

(Kaynak: Statista Survey)

9 Tek konumdan müşterilere doğrudan gönderim

Nedir?

Tek konumdan müşterilere doğrudan gönderim stratejisi, siparişlerin tek bir konumdan karşılanmasını sağlar.

Buna kimler uygundur?

Bu, yeni bir pazarda mümkün olan en kısa sürede faaliyet gösterebilir duruma gelmek isteyen şirketler için iyi bir çözümdür. Ürün düşük bir iade yüzdesine ve/veya yabancı ürünleri internetten satın almayı benimsemiş bir müşteri tabanına sahip olmalıdır.

Yasal konular Yurt içi ve uluslararası satışlarda vergi farkı yoktur. Bölgede uzmanlık yeterli olmadığı için yasal konularda zorluklarla karşılaşılabilir.
Ödeme seçenekleri Ülkeye göre değişir, ancak genellikle yerel ödeme seçenekleri mevcut değildir. Bu nedenle müşterilerin uluslararası bir kredi kartı kullanması gerekir.
Gönderim ve tedarik zinciri Gönderim/gümrük ve KDV'yi müşteri öder. Yüksek gönderim maliyeti. Gönderim süresi genellikle uzun (7 gün ve üzeri).
İade ve geri ödeme Zor.
Rekabet avantajı Pazara hızla girilebilir, ancak yabancı olarak görülürsünüz. Satışlar düşük ve müşteri deneyimi yeterli düzeyde değil.

10 Arka arkaya sipariş karşılama

Nedir?

Arka arkaya sipariş karşılamada, sipariş karşılama hizmeti sağlayıcısı ithalat sırasında ürünün mülkiyetini üzerine alır. Böylece, tarifeler, gümrük işlemleri, vergi numaraları ve diğer zorunluluklar için endişelenmeniz gerekmez. Sipariş karşılama hizmeti sağlayan bazı şirketlerin ürünlerinizin nihai konsinyesi olabileceğini ve bu nedenle, söz konusu ülkede başka bir şirketle anlaşma gereğini ortadan kaldırabileceğini aklınızda bulundurun.

Buna kimler uygundur?

Bölgeselleştirilmiş bir yaklaşıma ihtiyaç duyan veya müşterileri sınır ötesi alışverişe karşı olabilecek şirketler, yükümlülük ve vergi numarası işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmadan, alışveriş yapanlara yerel bir duygu yansıtabilir. Bu, yeni bir pazarı birkaç ay test etmek veya yerel resmi evrakların tamamlanmasını beklerken yeni pazarınıza hızla giriş yapmak için de iyi bir yoldur.

Yasal konular Yurt içi ve uluslararası satışlarda vergi farkı yoktur. Doğru iş ortağı seçilerek yasal zorluklar azaltılabilir.
Ödeme seçenekleri Yerel ödeme seçenekleri.
Gönderim ve tedarik zinciri Yerel envanter ve depo kullanma maliyeti. Nakliyeci gümrük/KDV ödemez. 2-3 günde gönderim. Yerel taşımacılık seçenekleri daha uygun maliyetle gönderim yapılmasını sağlar.
İade ve geri ödeme Kolay.
Rekabet avantajı Pazara hızla girilebilir, ancak başarı, doğru iş ortağını bulmaya bağlıdır. İş ortaklığının maliyeti.

11 Bölgesel sipariş karşılama

Nedir?

Bölgesel sipariş karşılama, ülkeye özgü bir sipariş karşılama stratejisidir.

Buna kimler uygundur?

Bölgesel sipariş karşılama, belirgin şekilde büyümek isteyen ve aynı zamanda, birden çok web sitesini, para birimini ve sipariş karşılama merkezini destekleyebilecek şirketler için iyi bir seçenektir.

Yasal hususlar Kendi yasal tüzel kişisi, yasal farklılıklar (vergi, İK vs.), muhasebe, kadro oluşturma, üretimde belirgin artış. Yurt içi ve uluslararası vergi ayrı ayrı bildirilir.
Ödeme Seçenekleri Yerel ödeme seçenekleri
Gönderim ve Tedarik Zinciri Yerel envanter ve depo maliyeti. Nakliyeci gümrük/KDV ödemez. 2-3 günde gönderim. Yerel taşıma maliyetleri, arka arkaya (back to back) sipariş karşılama modeline benzer.
İade ve geri ödeme Kolay
Rekabet avantajı Pazara daha yavaş giriş. Daha yüksek satış ve daha yüksek genel giderler. Daha yüksek başarısızlık riski.

12 Nasıl başlangıç yapacaksınız?

Aşağıdaki faktörleri hesaba katarak, ele alınan sipariş karşılama yöntemlerinden hangisinin sizin için en uygunu olduğunu düşünün:

 • Yasal konular
 • Ödeme seçenekleri
 • Gönderim ve tedarik zincirleri
 • İadeler ve geri ödemeler
 • Rekabet avantajı

Ardından, sipariş karşılamayı kendinizin mi yapacağını yoksa bunu dış kaynakla mı halledeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Dış kaynak kullanırsanız çok uygun taşıma maliyetleri de elde edebilirsiniz, çünkü sipariş karşılama hizmeti sağlayanların çoğu bu hizmeti de sunar. Hizmet sağlayıcı ararken müşteri odaklı, uzun vadeli stratejinize uygun, büyümenizi destekleyebilecek olmasına ve uzun vadeli küresel hedeflerinizi anlamasına dikkat edin.

Son olarak, satış kanallarıyla anlaşma veya kendi yerelleştirilmiş web sitenizi ve alışveriş sepetinizi geliştirme sürecini başlatın. Web siteniz için mutlaka bir müşteri destek stratejisi belirleyin. Lojistik planlama, yurt dışında ödeme alma, web sitenizi yerelleştirme veya büyürken karşılaşabileceğiniz diğer herhangi bir sorun için, Market Finder'ın sağladığı desteği ve araçları inceleyin.

Ingram Micro Services logosu

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services işletmelerin arz ve talebi buluşturmasına yardımcı olmak için lojistik çözümler sağlar.

Not

Bu sitede sunulan materyaller yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Finansal, hukuki veya vergiyle ilgili konularda öneri almak için bir uzmana danışın.