Ürünlerinizi A noktasından B noktasına ulaştırma

Uluslararası sipariş karşılama ve lojistik rehberi

1 Genel bakış

Zorluk

Pazar araştırmanızı tamamladınız ve ürünleriniz için yurt dışındaki doğru potansiyel pazarı saptadınız. Sonraki adım, ürünlerinizin A noktasından B noktasına nasıl ulaştırılacağını düşünmektir. Ürünlerinizin yeni pazara sürekli ve güvenilir şekilde tedarik edilebilmesi için genel bir uluslararası lojistik ve sipariş karşılama stratejisi planlamak son derece önemlidir.

Amacınız

Siparişlerinizin ihracat yaptığınız pazara zamanında ve bütçeyi aşmadan teslim edilmesini sağlayacak bir uluslararası sipariş karşılama ve lojistik stratejisine sahip olmak.

Ürününüzü yurt dışındaki potansiyel bir pazarda satma kararınız yükselen bir trendle paraleldir. 2015 Accenture and AliResearch raporuna göre sınır ötesi uluslararası ticaret her yıl %28 oranında büyüyor.1: Bu artan talebi karşılamak için sipariş karşılama merkezlerinin, taşıma ağlarının ve uygunluk değerlendirme şirketlerinin sayısı ve uzmanlık alanları artıyor.

İzlenecek yaklaşım

İşletme stratejinize bağlı olarak, sınır ötesi bir model veya bölge içinde bir kuruluş (ör. bölge içinde bir depo) ve yerel sipariş karşılama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Örneğin, tedarik tabanınız Asya'da ve müşterilerinizin birçoğu Birleşik Krallık'taysa, ürünlerinizi Asya'da belirli bir konumda toplayıp doğrudan Birleşik Krallık'a gönderebilir ve orada doğrudan müşteriye teslim edebilir veya müşterinin gereksinimlerini karşılayacak bir bölge merkezine sevk edebilirsiniz.

2 İhracatla ilgili ihtiyaçlarınızı karşılayın

Tüm e-ticaret işletmeleri için, lojistik ve sipariş karşılama stratejiniz aşağıdakileri içeren faktörlerin bir kombinasyonuna göre belirlenecektir:

 • Ürünlerinizin nereden gönderildiği
 • Ürünlerinizin nereye gönderildiği
 • Ortalama alışveriş sepeti boyutunuz veya sipariş değeriniz
 • Şirket markası ve kâr marjı
 • Ürünün ağırlığı
 • İzleme ve sigorta tercihleri
 • Taşıyıcı tercihleri
 • Müşterilerin gönderim tercihleri
 • Ürün maliyetleri
 • Ürünle ilgili kısıtlamalar ve düzenlemeler
 • Gümrük ve tarifeler.

Aşağıda, sipariş karşılama, taşıma ve uygunluk değerlendirme stratejilerini doğru şekilde oluşturmanıza yardımcı olacak bazı noktalar açıklanmıştır.

İşletmenizin ihtiyacı olan sipariş karşılama modelinin türünü değerlendirin

Sınır ötesine mi yoksa bölgeden bölgeye mi ürün gönderiyorsunuz? Başka bir gümrük bölgesine giriyor musunuz? Ürünlerinizi nasıl gönderdiğiniz, onları ihraç ettiğiniz ülkeye bağlıdır.

Pazarınızın yerel olduğunu ancak geniş bir coğrafi alana yayılmış olduğunu varsayalım (ör. ABD).

Siparişlerinizi kendi olanaklarınızla karşılayabilir veya merkezi bir bölgede bulunan üçüncü taraf bir sipariş karşılama merkeziyle iş ortaklığı yapabilirsiniz. Üçüncü taraf sipariş karşılama merkezi, ürünlerinizin yerine zamanında ulaşmasını sağlar. Bu merkez, farklı pazarlarda hangi ürünlerin yasaklandığını bilir ve güvenilir taşıyıcılardan oluşan bir ağa erişimi vardır.

Üçüncü taraf lojistik şirketi kullanmanın birçok avantajı vardır:

 • Lojistik işiyle uğraşmanız gerekmez
 • Genel giderlerinizden ve personel istihdamı giderlerinden tasarruf edersiniz
 • Ambalajlama ve gönderim maliyetlerini düşürerek tasarruf sağlar
 • Sezonluk veya periyodik satış yapıyorsanız ya da altyapınız yoksa, üçüncü taraflarla çalışmak kısa sürede büyümenize yardımcı olur


Ürününüz yeni bir gümrük alanına giriyorsa üçüncü taraf sipariş karşılama iş ortağı kullanma konusunu değerlendirin. Bu ortak:

 • Yeni pazarınızdaki ithalat ve ihracat düzenlemelerini bilir
 • Ürününüzün zamanında teslim edilmesini sağlar
 • Farklı ihracat pazarlarında hangi ürünlerin yasaklandığını bilir
 • Ürünlerinizi zamanında ve hasarsız teslim edecek güvenilir kuryelerle teması vardır

Sipariş karşılama iş ortağınızın hangisi olacağına karar verin

Üçüncü taraf lojistik hizmetleri sağlayıcısıyla mı yoksa bir sipariş karşılama merkeziyle mi çalışmaya ihtiyacınız var?

Ürünlerinizi yurt dışındaki potansiyel pazarınıza göndermeye başlamış olabilirsiniz. Ancak, uluslararası satışlarınızı belirgin şekilde artırmak istiyorsanız mevcut bir lojistik ve sipariş karşılama hizmetini kullanarak zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Bunlar, uluslararası sevkiyatlara ilişkin birçok karmaşıklığı giderecek yapıdadır.

Sipariş karşılama iş ortağı:

 • Ürününüze ilişkin tüm ithalat ve ihracat düzenlemelerinin gereğini yapar
 • Ürününüzün zamanında teslim edilmesini sağlar
 • Siparişlerinizi otomatikleştirir
 • Ürünlerinizin teslimatı için güvenilir kuryeler seçer
 • Gönderim maliyetlerini azaltır
 • Gönderim sürecinin tamamını sizin için sorunsuz hale getirir

Sipariş karşılama ortağınız sizinle aynı ülkede olabilir, yurt dışında faaliyet gösteriyor olabilir veya bu seçeneklerin her ikisi de geçerli olabilir. Seçiminiz büyük ölçüde potansiyel yeni pazarınızdaki hedeflere bağlı olacaktır.

Yurt dışındaki potansiyel pazarınızda faaliyet gösteren bir sipariş karşılama merkezi kullanarak, ürününüzün dünya genelindeki erişimini kısa sürede ve sorunsuzca genişletebilirsiniz. Bu merkezler, ürünlerinizin depolama ve müşteriye teslim işlemlerini sizin yapabileceğinizden çok daha etkili şekilde gerçekleştirir.

Kullanacağınız sipariş karşılama merkezi sayısını, ürünlerinize olan talebe, uçtan uca maliyete ve müşteri deneyimine göre belirleyin

Sipariş karşılama merkezlerinizin sayısı, ürünlerinize olan müşteri talebi beklentinize ve ne kadar para harcayabileceğinize bağlı olacaktır.

Ürünlerinizin teslim işlemlerinin büyük ve merkezi bir konumda bulunan tek bir sipariş merkezi tarafından yönetilmesini isteyebilir veya günlük sipariş işlemlerinizde size daha fazla esneklik sağlayacak birkaç küçük merkezle çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Sipariş karşılama merkezine ne tür kanallarda hizmet verdiğini sorun

Amazon gibi bazı merkezler yalnızca e-ticaret odaklıdır. Diğerleri hem perakende sipariş karşılama hem de e-ticaretle uğraşıyor olabilir.

3 Taşıma önemlidir

Genel uluslararası lojistik ve sipariş karşılama stratejiniz, taşıma ve yükümlülük yerine getirme stratejinizi birlikte planlamanızı sağlamalıdır. Uygunluk sağlamayla ilgili kararlarınız taşıma stratejinizi etkiler ve bunun tersi de doğrudur. Sizin için teslimat hizmeti sağlayan şirketlerin, taşıdıkları ürünlerin neler olduğunu bilmesini sağlamanız gerekir. Size taşıma hizmeti veren şirketin maliyetleri ve teslimat işindeki tecrübesi hakkında mutlaka bilgi edinin.

Teslimat hızı, seçenekleri ve deneyimi hakkında yerel müşteri beklentilerini değerlendirin ve öğrenin

İhracat yapan şirketlere gelen telefon aramaları ve e-postaların %50'den fazlası taşıma sorunlarıyla ilgilidir. Müşterilerin paketlerinin nerede olduğunu öğrenmek istemesi normaldir. Onları memnun etmek için, telefon aramalarını gerekli şekilde yanıtlayabilecek ve ürünleri izleyebilecek deneyimli bir müşteri hizmetleri operatörüyle çalışın.

Siparişlerinizi kendiniz karşılıyorsanız, ihracat yaptığınız yeni pazarda ürünlerinizin teslimatını yapacak kuryeler hakkında mutlaka araştırma yapın. Google Surveys'i kullanarak müşterilerinize kendileri için en uygun teslimat yönteminin ne olduğunu sorabilirsiniz.

Bölgenin taşımacılık piyasası hakkında bilgi edinin

Bu piyasa çok parçalı, olgunlaşmış veya birkaç baskın oyuncunun egemenliğinde olabilir.

Sipariş karşılama merkezi, ihracat yaptığınız yeni pazardaki en iyi taşıyıcıların hangileri olduğunu elbette bilir.

Siparişlerinizi kendiniz karşılıyorsanız, ihracat pazarınızdaki yerel kuryeler hakkında kapsamlı şekilde araştırın. Araştırmanızda, eski şirketlerin itibarı ve erişiminden, size daha fazla esneklik sağlayabilecek yeni şirketlere kadar ayrıntılı bilgi edinin.

Doğru sağlayıcı stratejisini analiz edin

Üçüncü taraflarla ilişkilerinizden en fazla yararı elde edin. Bunlar, taşıma iş ortaklarına göre daha fazla tasarruf sağlayabilir.

Sipariş karşılama sağlayıcınıza nasıl bir taşıma stratejisi uyguladığını sorun. Birçok uluslararası sipariş karşılama şirketi, gönderim maliyetlerini düşük tutma konusunda uzmandır.

Bunu, özel taşıyıcıların tersine, gümrük komisyonu ücretleri almayan, devlete ait taşıyıcılar kullanarak yaparlar. Ayrıca, teslimat maliyetlerini düşürmek için yerel global depolar kullanabilirler ve ofisinizden kendi depolarına büyük miktarda ürün taşıyabilirler.

Bu sayede, yeni pazardaki müşterilerinizin ödemesi gereken gönderim ücretleri düşer, böylece onlara ürünlerinizi tercih etmeleri için bir neden daha vermiş olursunuz.

Son kilometre stratejinizi analiz edin

Ürününüzün değerine ve gerektirdiği teslimat hızına bağlı olarak, posta ve kurye seçeneklerini bir arada kullanabilirsiniz.

Kuryenizi mutlaka önceden belirleyin. Buna en çok, teslimatların tüm dünyada çok fazla arttığı yılın son üç ayında ihtiyaç duyulur. Bu artışın nedeni yılbaşı için hediye alınması, yıl sonu perakende promosyonları ve yıl sonu indirimleri yapan diğer sektörlerdir. Bu yoğun dönemde teslimat sürelerinizin uzamasına hazırlıklı olun.

İlk kilometre stratejinizi belirleyin

Ürünlerinizi dağıtmak için kendini ispatlamış taşımacılık şirketleriyle çalışarak kendi ilk kilometre stratejinizi oluşturabilirsiniz.

4 Yükümlülüklerinizi yerine getirin

Tedarikçilerinizden size ve sizden yeni ihracat pazarınıza ürün akışını değerlendirin

Sınır ötesine e-ticaret ürünleri göndermek, uluslararası nakliyat ve ihracatla aynı süreci kapsar.

Web sitenizden bir sipariş verildiğinde, sipariş karşılama hizmeti sağlayıcınız ilgili ürünü işletmenizden alır veya ürün kendi deposunda zaten mevcuttur.

Ardından, ürünü ambalajlar, gönderim evraklarını tamamlar ve müşterinize teslim edilmesi için nakliyeciyle bağlantı kurar.

Uluslararası şirketlerin nakliye şartlarını doğru anlamak, International Commercial Terms'ün (Incoterms - Uluslararası Ticaret Şartları) sınır ötesi karakteristiği gereği, ek maliyetleri ve nakliye öğelerini anlamanın anahtarıdır.

Incoterms'ün geleneksel ihracata getirdiği zorunluluklar, sınır ötesi e-ticaret için de aynı şekilde geçerlidir.

Sizinle yurt dışındaki potansiyel pazarınız arasındaki bir satış sözleşmesinin getirdiği tüm maliyetler ve risklerden kimin sorumlu olduğunu bilmeniz gerekir. Dünya genelindeki satış sözleşmelerinizde yer verilen teslimat koşullarını bilmek, hem sizin hem de ürünlerinizi satın alanlar için olası belirsizlikleri ve yanlış anlamaları azaltır.

Tüzel kişi yapılarının vergi yükümlülüğünü analiz edin

Bir bölgede tüzel kişi oluşturmanız ve ithal işlemlerini kendinizin yürütmesi mi yoksa ürünlerinizi satın almak ve ithal etmek için, tüzel kişi oluşturmadan bir üçüncü taraf kullanmanız mı gerektiğini araştırın.

Önemli ithal ürünlerin tarifelerini ve vergi oranlarını listeleyin

Bunların ihracat yapmayı seçtiğiniz ülkeyle ilgisini saptayın.

Maliyeti artıran ithalat ve gümrük tariflerine göre planlama yapın

Bunu mevcut ticaret araçlarıyla yapabilirsiniz. Serbest ticaret sözleşmeleri veya gümrük depoları bunlar arasındadır.

Sipariş karşılama ve lojistik stratejinizi planlamaya zaman ayırarak, ürünlerinizin müşterilerinize nerede olursa olsunlar etkili ve düşük maliyetli şekilde ulaştırılmasını sağlarsınız.