Mobil uygulamanızla yeni pazarlara açılırken izlenecek yaklaşım

1 Genel bakış

Zorluk

Uygulamanızı, ziyaret eden kullanıcılar için alakalı hale getirmek. Ödeme ayrıntılarının, arama terimlerinin, dilin ve yasalara uygunluğun hatasız olmasını sağlamak, sitenizi nereden ziyaret ediyor olursa olsunlar, müşterilerinizin bağlılığını kazanmanız için son derece önemlidir.

Amacınız

İşletmenizi uluslararası müşterileri olan yerel bir işletme yerine yerel müşterileri olan uluslararası bir şirket olarak düşünmek ve sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmak.

Aranabilirliğinizi artırın

Uluslararası SEO stratejinizi yerelleştirme çalışmaları çeviriyle sınırlı değildir. Market Finder, her pazarda iyi performans sergileyecek anahtar kelimeler önererek size yardımcı olur. Ancak, yeni kullanıcılarınızın pazarınızla nasıl etkileşim kurduğunu ve sizi bulmalarına yardımcı olmanın en iyi yollarını da öğrenmeniz gerekir.

2 Para birimini ve ödeme yöntemini dikkate alın

Para birimini dönüştürmek zorunda kalmak bazı müşterileri satın almaktan vazgeçireceği için fiyatlarınızın yerelleştirilmiş olması son derece önemlidir.

Her ülkenin ödeme tercihleri farklıdır. Tüm dünyada internet üzerinden alışveriş yapanların %30'u tercih ettikleri ödeme şeklini sunmayan bir sitede satın alma işlemini tamamlamaktan vazgeçeceklerini belirtiyor.1

Birçok Avrupa ülkesinde kredi ve banka kartları en popüler ödeme yöntemleri olsa da Almanya'da nüfusun yalnızca %25'i kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Alman tüketicilerin %38'i ELV adı verilen elektronik otomatik ödeme yöntemini tercih ediyor. İsveç ve Polonya'da tüketicilerin %35'i e-ticaret işlemlerinde internet bankacılığını tercih ediyor. İsveç nüfusunun %20'si ise açık fatura kullanıyor. Polonya'da tüketicilerin %15'i internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde nakit ödeme yöntemlerini kullanıyor. Hollandalı tüketicilerin %55'i, online ödemeleri Almanya'daki ELV yöntemine benzeyen iDeal ile yapıyor. Çinli tüketiciler ise Alipay, Tenpay ve hatta teslimatta ödeme yöntemlerini tercih ediyor.

Bu doğrultuda, yeni pazarınızda tercih edilen ödeme yöntemlerini bilmek faydalıdır. Döviz kurlarıyla uyumlu olmaları için fiyatlarınızı düzenli olarak yeniden hesaplamayı da unutmayın.

Ürün veya hizmetinizi yeni pazarlara açarken bukalemuna dönüşmenize gerek yoktur; markanızı baştan oluşturmanız veya ürünlerinizi tamamen değiştirmeniz gerekmez. Market Finder, ihtiyacınız olan tüm verileri ve analizleri parmaklarınızın ucuna getirir. Yeni pazarları araştırmayı hem kolay hem de pratik hale getirir ve müşterilerinizin yerel biriyle karşılaşmış gibi hissetmelerini sağlar.

3 Müşteri memnuniyetini sürdürün

Şirket büyümesi için önemli faktörlerden biri de müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetleri iyi sunulduğunda satışların tekrarlanmasını, daha fazla satış yapılmasını ve olası satış sağlanmasını sağlar. Bu nedenle, dünyaya açılırken dikkate alınması gereken başlıca faktörlerden biridir.

Yeni müşterileriniz en azından kendi dillerinde ürün ve hizmetlerle ilgili sorular sorabilmeli veya ürün iade edebilmelidir. Yeni girdiğiniz pazardaki varlığınızın önemli bir düzeyde olmasını istiyorsanız, bu pazarın anadilini konuşan bir destek ekibine sahip olmanız gerekir. Fakat daha küçük bir operasyonla başlıyorsanız, birden çok dilde destek sunan yardım masaları, gerçek zamanlı sohbet çevirisi, birden çok dilin konuşulduğu forum ve topluluklar gibi düşük riskli ve düşük maliyetli seçenekler de mevcuttur.

4 Yasalara uygun hareket edin

Karşılaşacağınız mevzuatları araştırıp öğrenin. Bu karmaşık konularda, hiçbir şey yerel bir uzmanın sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimden fazlasını sunamaz. Aşağıdaki konuları dikkate alın:

 • Lisanslar ve izinler — Ürününüzü satmak için özel bir izne ihtiyacınız var mı?

 • Vergiler — Fiyatları KDV dahil mi yoksa hariç mi göstermeniz gerekiyor? Hangi vergileri ödemeniz gerekiyor ve sizi ilgilendiren vergi muafiyetleri hangileri?

 • Ticari markalar, patentler, telif hakları — Bunlardan herhangi birine başvurmanız veya en azından herhangi birini ihlal edip etmediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor mu?

 • Veri gizliliği — Gizlilik yasaları kullanıcıların verilerini toplamanıza izin veriyor mu?

 • Yaş kısıtlamaları — Yaş kısıtlamasına tabi olan ürünler satıyorsanız, e-ticaret platformlarındaki doğrulama gereksinimleri neler?

 • Ticari sigorta — Ürün yükümlülükleri, genel, profesyonel ve ticari yükümlülükler üzerine düşünün. Zorunlu olan veya sizi koruması için ihtiyaç duyduğunuz sigortalar hangileri?

 • Paketleme ve etiketleme — Ne gibi kısıtlamalar veya gereksinimler var?

 • Reklamcılık — Nelere izin veriliyor, nelere verilmiyor?

Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi'ni kullanarak bir ülkede iş yapmanın kolaylık düzeyi hakkında fikir edinebilirsiniz. Bir işletmenin, dünya ekonomilerinin her birinde şirket kurup işletmesinin kolaylık derecesi 1 - 190 arasındaki bir ölçekle puanlanır. Puan verilirken 10 konu değerlendirilir. Bunlar arasında elektrik kullanma kolaylığı, kredi alma kolaylığı ve sınır ötesi ticaret potansiyeli vardır.

Endekse buradan göz atabilirsiniz.

5 Markanızı geliştirin

Global markaların tümü, her zaman tek bir logo, tek bir vizyon ve tek bir değerler kümesiyle iletişim kurar. Bu yaklaşım, dünyanın her yerinde tanınmalarını kolaylaştırır. Kuruluşunuzu bir insan, markanızı ise onun kişiliği olarak düşünün. Markanızın hayranları, kendilerine tanıdık gelen ve onlar için önemli olan yönlerinin değişmesini istemez. Amacınız, markanızın görünümünü, verdiği hissi ve davranış biçimini dünyanın her yerinde aynı tutmak olmalıdır. Ancak, girdiğiniz her yeni pazarda markanızın yerelleştirilmesi, internet aramalarında bulunabilir olmak için son derece önemlidir. İşin özü dengeyi tutturabilmektir.

6 Müşterilerinizin dilini konuşun

Tüketicilerin yaklaşık %75'inin, kendi dillerindeki uygulamalardan alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir.1 Bu nedenle, dünya çapında başarıya ulaşabilmek için hedeflediğiniz pazarın dilini konuşmanız büyük önem taşır. Tüm değişkenleri dikkate alın. Örneğin, İsviçre, Kanada ve Güney Afrika gibi ülkelerde birden fazla dil konuşulur. Çince, Arapça ve İspanyolca gibi dillerin ise çeşitli lehçeleri vardır.

İpucu

Uygulamanız varsa aşağıdakileri de kontrol etmeniz önerilir:

 • Talep içerebilecek pazarları bulmak için uygulamanızın yüklenme sayısı, kullanıcı geri bildirimleri ve sosyal medya
 • Uygulamanızın popülerlik kazanmaya başladığı ülkeler olup olmadığını öğrenmek için Google Play Console'daki Optimizasyon İpuçları
 • Aşağıdakileri keşfetmek için Google Play Console'daki dil seçimi sayfası:
  • Sizinkine benzer uygulamaların en çok yüklendiği diller ve ülkeler
  • Bu dilleri seçen kullanıcılardan gelen yüklemelerin oranı
  • Uygulamanızı bu ülkelerde piyasaya sürme planlarınıza yardımcı olacak daha fazla bilgi

Seçtiğiniz pazarda konuşulan dili dikkate alın, ancak içeriğinizi sadece mecbur olduğunuzda yerelleştirin. Örneğin, Hollandalıların %87'si İngilizce bildiğinden, sitenizi onlar için çevirmenize gerek olmayabilir. Öte yandan, Polonyalıların %95'i web sitelerinin Lehçe olmasını tercih eder.2 Bu oran, mobil uygulamalar için de benzer bir kullanıcı davranışına işaret etmektedir. Market Finder, yerel tercihleri araştırmayı ve birden fazla bölgeye yönelik, birden çok dil seçeneğine sahip uygulamaları yönetmeyi çok daha kolay hale getirir. Yeni pazarınız için yerelleştirmeye dair ayrıntılı rehberler ve analizler gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm desteği ve araçları sunar.

Market Finder'ı kullanarak açılacağınız önemli pazarları belirleyebilirsiniz.